Gönderen Konu: Farklı LPG sistemlerinin bileşenleri - Karşılaştırmalı  (Okunma sayısı 20746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • 20 kere teşekkür edildi
Ynt: Farklı LPG sistemlerinin bileşenleri - Karşılaştırmalı
« Yanıtla #20 : Ocak 07, 2011, 02:05:35 »
Güven Bey,

sübapları korumak için, tunap benzeri katkılar için görüşünüz nedir ?

Teşekkürler.

Bu sorunun cevabını ben de bir araştırayım. Şu anda çok emin konuşamayacağım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #21 : Ocak 07, 2011, 15:51:09 »
Bu katkıların içeriği ve faydası hakkında size aktarabileceğim güvenilir bir bilgi edinemedim. Ancak bor içeren motor yağı katkılarından bahsedecek olursak, oldukça faydalı olduklarını söylemeliyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Şubat 09, 2011, 10:56:07 »
Güven bey konu üzerinden yaklaşık 1 ay geçmiş. Bu arada bende LPG işini çözdüm, kullanıyorum artık :) Size bir sorum olacak. Şu aralar yağ değişim zamanım geldi aracım için. Daha önce magnatec, mobil1, Gulf marka olarak 10w40 yağ kullandım. Şimdi tesadüfen marketin birinin rafında "ELF Taxigas 10w40 LPG" diye tüm benzinli ve lpg kullanan yeni nesil motorlar için diye bir yağ. Bununla ilgili tecrübeniz varmı ? ne düşünüyorsunuz ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #23 : Şubat 09, 2011, 15:41:58 »
Ben de biraz araştırdım. Genellikle aracın orjinalyağı ya da aynı nitelikte yağ kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı görüşü hakim. Özellikle LPG li areaçlar için satılan yağların kullanması gerektiğine inanan kimseye rastlamadım oto sanayi ortamımda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Toyotasız, Araçsız, Yaya :)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Şubat 09, 2011, 16:09:18 »
Ben de biraz araştırdım. Genellikle aracın orjinalyağı ya da aynı nitelikte yağ kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı görüşü hakim. Özellikle LPG li areaçlar için satılan yağların kullanması gerektiğine inanan kimseye rastlamadım oto sanayi ortamımda.
Anladım. Bu bahsettiğim yağın farkı sanırım net olmamakla beraber biraz daha yüksek ısılara dayanabilmesi sanırım ;) Yazılı bir metin bulamadım bununla ilgili fakat 2 ustaya sordum LPG için böyle bir yağ var ne diyorsunuz diye biri aynen bu cevabı verdim diğeri hiçbir farkı yok hem ucuz kullan geç diyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1996 Honda VTEC
  • Araç: Başka Marka
« Yanıtla #25 : Şubat 10, 2011, 02:09:29 »
Güven abi sana çok önemli sorularım olacak.
Yeni bir araç aldım 1.4 honda civic tomesetto marka sıralı var ilk defa duydum ben ismini kalitesi parçası arızası nasıldır ?
Benim aracı aldığım kişi fatura ve projesine ulaşamıyor başka bi bayiden %18 kdv sini ödeyip fatura kestirsem proje hazırlatsam olurmu ? ruhsata işletmenin başka bir yolu varmıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim.
..::тcт αηкαяα::..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #26 : Şubat 10, 2011, 08:52:31 »
Güven abi sana çok önemli sorularım olacak.
Yeni bir araç aldım 1.4 honda civic tomesetto marka sıralı var ilk defa duydum ben ismini kalitesi parçası arızası nasıldır ?
Benim aracı aldığım kişi fatura ve projesine ulaşamıyor başka bi bayiden %18 kdv sini ödeyip fatura kestirsem proje hazırlatsam olurmu ? ruhsata işletmenin başka bir yolu varmıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim.

TOMASETTO markası bende de var. Bu marka Atiker mertebesindedir diyebilirim. Gerçi şu anda 2 ayrı kalitede seçeneği var.

Bedelini ödeyerek evrakları temin etmek mümkün olabilir. Acaba bu sistem ne zaman takıldı araca. Önceki sahibi evrakları bulsa bile tarihleri uygun olmayacağı için tekrar çıkarmak gerekecek büyük ihtimalle.

Eğer İstanbulda isen, bana uğrarsan öncelikle montajı kontrol ederiz. Eğer sızdırmazlık ve Tüvtürk'ten geçecek şekilde montaj yapılmış ise evraklarını tanzim ederiz. Şu anki sistem bu araca yeni olarakl takılmışise bir şekilde çözülür. Ama başka araçtan sökülmüş, yani daha önce ruhsata işlenmiş ise, regülatör numarası ve tank numarası yüzünden tekrar ruhsata işlenemez. Ama bunu denemek lazım. Sorun çıkarsa sadece bu parçalar değiştirilerek yine çözülür.

Yeni araç hayırlı olsun :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1996 Honda VTEC
  • Araç: Başka Marka
« Yanıtla #27 : Şubat 10, 2011, 14:49:26 »
verdiğin cevap için çok teşekkür ederim Güven abi keşke İstanbulda olsaydım malesef Ankaradayım durum şu aldığım kişi arabaya 6 ay binmiş ondan önceki sahibine birileri araya girdide adresini telefon numaralarını falan aldık sabah konuştum adam dediki aracın muayinesi var diye fatura kestirmedim fatura kestirdikten 1 ay süresi varmış o yüzden muayine yaklaşmasını bekledim dedi bu nasıl bir sorumsuzluktur araçın montajı kontrolden geçmeden trafiğe çıkabilecek kadar rahat bir insanmış taktıran kişi ne diyeceğim bilmiyorum tamam faturayı projeyi hazırlatıp yollarım dedi umarım el elin eşşeğni böyle arar muvzusuna dönmez tekrar teşekkür ederim Güven abi :)
..::тcт αηкαяα::..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #28 : Şubat 10, 2011, 15:43:58 »
verdiğin cevap için çok teşekkür ederim Güven abi keşke İstanbulda olsaydım malesef Ankaradayım durum şu aldığım kişi arabaya 6 ay binmiş ondan önceki sahibine birileri araya girdide adresini telefon numaralarını falan aldık sabah konuştum adam dediki aracın muayinesi var diye fatura kestirmedim fatura kestirdikten 1 ay süresi varmış o yüzden muayine yaklaşmasını bekledim dedi bu nasıl bir sorumsuzluktur araçın montajı kontrolden geçmeden trafiğe çıkabilecek kadar rahat bir insanmış taktıran kişi ne diyeceğim bilmiyorum tamam faturayı projeyi hazırlatıp yollarım dedi umarım el elin eşşeğni böyle arar muvzusuna dönmez tekrar teşekkür ederim Güven abi :)

İki defa prosedürle uğraşmak istemeyip LPG yi ruhsata işletmeyi erteleyen çok kişi oluyor. Aslında takılan bayinin iletişim bilgisi sende olsa, doğrudan sen yollattırdın kendine.

Dikkat; Kesilen faturanın ve diğer evrakların aracın son ruhsatına göre olması lazım. Yani faturanın seini ismine kesilmesi lazım örneğin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2000 1.6 corolla terra bej
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #29 : Şubat 21, 2011, 02:54:22 »
Güven bey lpg konusunda kuşkusuz bilgi ve birikiminiz tartışılmaz yazdıgınız yorumların çoğunu okudum ve ben size başka birşey sormak istiyorum aydınlatırsanız memnun olurum.
Bildiğiniz gibi sıralı sistemin haricinda birde tek nokta enjeksiyonlu motorlara takılan manifolttan girişli sistemide sıralı gibi takıyorlar, bu sistem hakkında kulaktan dolma bilgiye sahibim.Bende 2000 model corolla terra 1.6 16v. var ve taktırmayı düşünüyorum ama görüşlerinizi almak istedim bu sistem nasıldır sizce?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #30 : Şubat 21, 2011, 08:14:58 »
Bahsettiğiniz sistem aslında tamamen karbüratörlü sistem. Enjektörleri durdurmak için araya bir devre konuyor ve karbüratörlü sistem takılıyor. Farklı bir sistem değil yani.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #31 : Şubat 22, 2011, 00:47:38 »
Peki sıralı sistemle arasındaki fiyat farkından dolayı tercih edilebilir gibi gözüküyor sizce bu sistemi kullanmamız motora zarar verirmi yani tavsiye edermisiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #32 : Şubat 22, 2011, 07:35:21 »
Karbüratörlü sistemde ayar manuel olarak yapılıyor. En fazla araç emisyon cihazına bağlanarak yapılabilir. Bu nedenle ayarın hassas olması için iyi bir usta seçmiş olmanız gerekir. Bu sistemde ayarlarınızın aşırı bozulma ihtimali biraz daha fazla. Buna dikkat ederseniz tüketim sorununuz olmaz.

Soğuk motoru çalıştırırken aracı benzinde çalıştırmayı sizin atlamamanız gerekiyor. Sıralı sistemdeki gibi kendiliğinden olmaz. Motorun zarar görme ihtimali bu sebeple olabiliyor. Ancak çok uzun yıllşar sorunsuz kullanılabiliyor bu sistem de.

Soğuk motoru benzinde çalıştırmayı atlamadığınız müddetçe, keyifle kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #33 : Şubat 23, 2011, 02:59:17 »
Peki bazı araçlarda manifolt patlaması yaşanıyormuş bunun sebebi nedir sizce?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #34 : Şubat 23, 2011, 07:36:38 »
Peki bazı araçlarda manifolt patlaması yaşanıyormuş bunun sebebi nedir sizce?

Mekanik enjeksiyonlu bazı nadir araçlar var. Onlarda bu sorun oluyor. Bunun dışında örneğin Lada larda olabiliyor. Ama biz çok detaylı ve doğru işler yaptığımızdan bu araçlara dönüşüm yapıyoruz ve sorun yaşamadık şu ana kadar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #35 : Şubat 24, 2011, 02:29:18 »
Güven bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürederim,
yani bu sistemi sürekli ayar ve bakımını yaparak ve ilk çalıştırmadada benzinle motorun ısınmasını saglayarak güvenle kullanabiliriz öylemi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • One life, live it
    • Oto Sanayiler
« Yanıtla #36 : Şubat 24, 2011, 08:41:44 »
Güven bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürederim,
yani bu sistemi sürekli ayar ve bakımını yaparak ve ilk çalıştırmadada benzinle motorun ısınmasını saglayarak güvenle kullanabiliriz öylemi?

Aynen öyle :).    Aslında ayarın sürekli yapılması değil de... ayarın bozulduğunu hissettiğinizde uzun süre bu şekilde kullanmadan ayarları düzeltmek diyelim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2005 avensis 1.6 Elegant
  • Araç: Avensis
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Şubat 02, 2012, 22:02:19 »
Güven bey;
Güzel bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık
2005 model 1.6 elegant avensisi romano LPG kiti takılı olarak satın aldım. yaklaşık 5 aydır 6500km.dir sorunsuz olarak kullanmaktayım. Size sormak istediğim: bu kit için herhangi bir bakım, ayar yaptırmam gerekir mi? Gerekirse, nerede yaptırabilirim? (herhangi bir şikayetim ya da sorunum yok, LPG kitini ben taktırmadığım için tam durumunu bilemediğimden soruyorum.
teşekkür ederim.
2005 Avensis 1.6 Elegant
Küçükyalı/İSTANBUL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • 19 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Temmuz 29, 2012, 10:17:59 »
GÜzel bir konu olmuş.Bende yeni aracıma LPG taktırmayı düşünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Auris A/T
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Ekim 01, 2012, 21:14:00 »
merhabalar,

araştırmalarınız ve yorumlarınız açıklayıcı ve mantıklı. çok teşekkür ederim paylaşımlardan ötürü. benim de size bir sorum olacak. VVT-I motorlarda özellikle yeni nesil 124 hp olanları için çok uzun süre sorunsuz, sessiz, kaliteli ve performanslı lpg kiti tavsiyenizi öğrenebilir miyim?

teşekkürler
2010 Auris A/T Elegant + Nav + Body Kit + Deri + Krom + Mugen Logo + Snowflakes Jant