Gönderen Konu: Bridgestone Turanza Er300  (Okunma sayısı 10560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
Bridgestone Turanza Er300
« : Kasım 21, 2007, 13:12:29 »
D-4D Corollam için Turanza Er300 almaya niyetlendim, sizlerin önerisiyle. Ancak şimdi de H ve W modelleri varmış, ikisi arasında da 40 YTL ye kadar çıkan fiyat farkı var.

Hangisini alayım, sessiz olsun, aşağı yukarı 30-35 bin atsa yeter.

Toyota Club Türkiye

« : Kasım 21, 2007, 13:12:29 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2007, 13:38:00 »
H al, hatta T al diyecem ama T yok galiba.

Bu arada W 270km/saat anlamına geliyor... V olmasın sakın o (240km/saat)

Hız denklik tablolarını daha önce verdiğimi hatırlıyorum, ordan bakabilirsin.

Almanyada olsaydın mutlaka aracın son hızından yüksek bir lastik hız indeksi seçmen gerekirdi
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2007, 15:59:54 »
H
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2007, 16:13:19 »
bence de H
99 / T22 / 2.0 / SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2007, 00:54:06 »
Teşekkürler arkadaşlar, doğrusu 9 senedir aracı olan birine göre lastik konusunda en ufak bir bilgiye sahip değildim. Hiç bir aracımın lastiği değiştirecek kadar kullanmadım çünkü    

Şaka bir yana, bildiklerimin pek çoğunu bu forumlar sayesinde öğrendim. Sağolun varolun.

Bridgestone müşteri hizmetlerine mail attım, sağolsunlar iki saat sonra dönüp gereken bilgiyi verdiler. Buradan Bridgestone müşteri hizmetlerinde çalışan Hanife hanıma da teşekkür edeyim, ola ki patronlarından biri okuyordur. Kıymetini bilsinler, bu kadar iyi niyetli ve sabırlı bir çalışana sahip oldukları için bir müşteri kazandılar  

Er300 V sınıfı , corollama en uygunu. H sınıfı 240 km ye kadar olanmış, daha yumuşak dolayısıyla daha sessiz ancak yol tutuş konusunda V den daha az stabil olurmuş. Sizin dediğiniz üzere H sınıfını alamam dolayısıyla  

Tekrar tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2007, 08:14:09 »
h ve v bu tip araçlarda yol tutuşu etkilemeyecektir. içeri çok yol sesi alan corolla (kendi aracımda dahil) ancak en sessiz lastik ile konforlu olur. H serisini tavsiye ederim.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2007, 12:09:35 »
H üzerindeki tüm modeller (v, w, y ...) o hızlara ulaşamayacağınız (ve ulaşmamanız) gerektiği için aracınıza uygun değildir. Bence belirttiğiniz şekilde fiyat farkı var ise kesinlikle H alın. H sınıfı 240 değil, 210'dur, V 240 km'dir.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2007, 22:29:19 »
Alıntı yapılan: Alper Sinav
H üzerindeki tüm modeller (v, w, y ...) o hızlara ulaşamayacağınız (ve ulaşmamanız) gerektiği için aracınıza uygun değildir. Bence belirttiğiniz şekilde fiyat farkı var ise kesinlikle H alın. H sınıfı 240 değil, 210'dur, V 240 km'dir.
[/quote]

Alper Bey sanıyorum ki burada bir yanlışlık var. Bridgestone müşteri hizmetleri bizatihi arayıp H sınıfının 240 a kadar, V sınıfının da 175 e kadar kullanılması gerektiğini söylediler.

Bu arada lastikleri V sınıfı olarak aldım, H sınıfı da mevcuttu. Eğer eminseniz, p.tesi günü bridgestone ile görüşerek H sınıfı alacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2007, 22:33:37 »
Alper beyin bilgisi doğru H sınıfı lastiklerin hız sınıfı 210 Km dir. Bence de H sınıfı aracınız için uygun V ye gerek yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 25, 2007, 06:21:15 »
Bridgestone verdiği bilgilerde hata yapmış galiba. Wikipedia'dan bakabilirsiniz, buyrun, (daha önce de verdim bunları zaten)

http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_code

H sınıfı altında pek lastik bulunmuyor artık, yani 175km limitli lastik bulamazsınız arasanız da. T bulabilirsiniz, o da 190km/saat limitli.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2007, 01:35:32 »
Alıntı yapılan: Alper Sinav
Bridgestone verdiği bilgilerde hata yapmış galiba. Wikipedia'dan bakabilirsiniz, buyrun, (daha önce de verdim bunları zaten)

[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_code[/url]

H sınıfı altında pek lastik bulunmuyor artık, yani 175km limitli lastik bulamazsınız arasanız da. T bulabilirsiniz, o da 190km/saat limitli.
[/quote]
Evet, haklısınız. Wikipedia 240 km yazıyor.

Forumu icabınca kullanmak diye buna derim. Çok teşekkürler.

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 26, 2007, 11:17:04 »
Bayan arkadaşlar darılmasın ama müşteri hizmetlerine lastik konusunda bayan eleman koyarsan olacağı budur. Yada elinde kalan malları kasmak için öyle demişlerdir patronları onlara, ne biliyim. Siz bir bilene sorun yinede. Atalarımız öyle demiş. Bilene sordunuz. Hatta bilenlere. 5 kişi H diyor bir hatun V. Karar senin valla. Bizim burdaki Bristone yetkili satıcısında ford focuz var. O aracına 4 tane takmış H. Ben istepneme eş almaya gitmiştim. Hocam alma, 4 tane ER300 H vereyim dedi. Çok sessiz. Rahat bi lastik. Karadeniz yolları için ideal. Dedim bak orda dur hoca dedin. Benim aldığım maaş belli. Bizi aşar o işler    Aracının çok konforlu ve sessiz olduğunu söyledi. Uğultu filan yokmuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #12 : Kasım 26, 2007, 21:12:10 »
Bir lastiğin kullanılabileceği en yüksek hızı (km/h) gösterir. hız sınıfı:H=210, V=240

Almanya dışında Karayolları ve Otoyollar üzerinde izin verilen en yüksek hız 130km/h olmasına karşın , üretilen araçların üzerinde bu hızın çok üzerinde hızlara izin verebilecek lastikler kullanılmaktadır. Araç üreticisi çeşitli emniyet faktörlerini de gözönüne alarak ürettiği aracın üzerindeki lastiklerin “ Hız Sınıfı” nı belirler.