Gönderen Konu: 10 bindeki Auris'imin deri direksiyon simidi soyulmaya başladı  (Okunma sayısı 6346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB+
Aracı alalı 8 ay oldu ama simit yavaştan çok küçük küçük soyulmaya başladı. Çok sinir bozucu bi durum. Elleri çok terleyen birisi de değilim. :) Arabayı yazın güneşten de korumaya çalışırım. Asla direksiyona yabancı bir madde de sürmem. Bu haliyle dursa sorun yok ama derideki deformasyon büyüyecek gibi.

1-Daha önce böyle bir durumla karşılaşan var mı? Çözüm önerileriniz nedir.
2-Servis bu durumlarda ne yapıyor. Garantiden değişmeleri gerekir diye düşünüyorum. Yoksa bunu da "kullacısı hatası kardeşim bizle alakası yok" diye geçiştiriyorlar mı?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: 10 bindeki Auris'imin deri direksiyon simidi soyulmaya başladı
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2010, 15:09:13 »
8 aylık bir araba için direksiyon soyulması kabul edilemez. Derhal garantiden yenilenmesini talep edin bence.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2010, 15:16:42 »
Hakkı Bey yenilesem de aynısı olacak diye korkuyorum açıkçası.  >:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • karakus11.blogcu.com/
  • Araç: Başka Marka
  • 16 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2010, 15:39:21 »
Çok güzel direksyon kılıfları var... Bence bunlarıda deneyebilirsiniz.... :foto:
Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarfediyorsun!
" Zaman gösterdi ki, Cennet ucuz değil, Cehennem dahi lüzumsuz değil "
" İnsan bir yolcudur. Sabavetten (çocukluktan) gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder." (Mesnevi-i Nuriye)

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2010, 16:12:02 »
deri direksiyonların kaderi bmw mercedes gibi arabalarda oluyomu bilimyorum ama arkadaşımın mini cooper ında bundan önceki corolla sol um de de aynı sorun vardı. bence değiştirmez kullanıcı hatası derler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Mesaj Kaygısına Son
    • DÝKKAT BOÞ BELEÞ VAR !!!
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #5 : Kasım 30, 2010, 17:36:19 »
2 Yıllık olsa belki sorun çıkartırlar ama 8 aylık araçta sıkıntı çıkarmazlar. Ben servisle konuştuğumda garantiden değiştiriliyor demişlerdi bana. Garanti extra var bende.

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 30, 2010, 18:24:22 »
umarım dediğin gibi olur abicim. 3 hafta önce 2 farda buğu yaptı götürdüm. xenon(xenon farıda arabayı aldım 1 hafta sonra aracı aldığım servisten taktırdım araba sıfır) varsa ondan yapar kullanıcı hatasına getirdiler işi dediler salladılar. garanti uzmanı saolsun. geçen hafta yağmur yağdı. çarşmba günü 1 saat kadar ankara yağmurda gezdim mecburiyetten evime az kala market için arabadan indim bi baktım farın içinde buharlanma var ve damlacık oluşmuş içinde... resimlerini çekip servise gittiğimde garanti uzmanı baktı baktı uzun uzun ee hadi getir bakalım. araban 1 gün bizde kalacak dedi. Allah razı olsun sadaka istiyorum sanki... onun için garanti extrana fazla güvenme abicim. garanti uzmanı kullanıcı hatası der çıkar işin içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Mesaj Kaygısına Son
« Yanıtla #7 : Kasım 30, 2010, 18:38:03 »
Sormak lazım o zaman garanti uzmanına. Bu xenonları nasıl kullanıcaz. Mesela gece açmayalımmı farları, yağmurda dışarı çıkmayalım mı, farların üstüne bişeymi kapatalım park halindeyken... Birazda zorlamak lazım bu durumlarda herhalde. İnsanları tehdit etmeyince iş yaptıramıyorsunuz maalesef. Toyota nın daha üst mercilerini arayıp sonuç alamazsam ve haklılığıma inanıyorsam dava açarım. Kazanırsamda bütün internet sitelerine dava sonucunu yazarım.
Ayrıca ben aracın orjinalini bozmayanlardanım. LPG yede karşıyım, xenon ada, performans parçalarınada... Ne olacaksa fabrikasyon olsun. :)

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 30, 2010, 21:00:11 »
o senin düşüncen abicim saygı duyarım orjinalik konusunda...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Mesaj Kaygısına Son
« Yanıtla #9 : Kasım 30, 2010, 21:34:00 »
Marjinallik konusunda bende sizin düşüncenize saygı duyarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2010, 21:38:51 »
direksiyon simidinin derisinin soyulması
1.temizlik için kullanılan kimyasal malzeme
2.ellerin aşırı terlemesinden olabilir diye düşünüyorum.

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 30, 2010, 21:53:14 »
Marjinallik konusunda bende sizin düşüncenize saygı duyarım.

hangi konuda marjinalik ?? orjinalden çağrışımmı yaptı abicim... aklın yetmediği konuda sana farklı bir örnekle açıklama yaptım sen marjinallikten bahsediyosun. buarada abicim nete bak istersen aurisin tek modeli orjinal xenonla geliyor oda sr modeli diğerlerinin hepsi serviste takılıyor. sende megolomansın :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2010, 22:26:13 »
ya arkadaşlar bu yeni nesil toyotalar eskilere göre (özellikle efsane kasa) daha mı dayanıksız anlamadım gitti. benim de 4 aylık corollam daha 5.000 km de.direksiyon kolonu değişti garantiden, geçen gün de 2-3 dakika çalıştıramadım aküsü zayıf gibi bir izlenim yarattı. boyası da çok hassas ufacık bir durumda çiziliyor. neyse bakalım yine de adı var 'corolla' onunla idare edicez artık...

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2010, 22:29:34 »
toyota yarı hissesi satıldı diye hatırlıyorum ama ondan olabilir. volvoyu da çinliler aldığı gibi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2010, 23:08:27 »
Sormak lazım o zaman garanti uzmanına. Bu xenonları nasıl kullanıcaz. Mesela gece açmayalımmı farları, yağmurda dışarı çıkmayalım mı, farların üstüne bişeymi kapatalım park halindeyken... Birazda zorlamak lazım bu durumlarda herhalde.
  Maksut;
 Xenon farın takılı olması nasıl buğu oluşmasına sebep olur sorusunun cevabı bence xenon ampul yapısı ile falan ilgili değil.
 Buğulanmayı genelde far hava alırsa yapar. Xenon takıldığında(özellikle o markanın orijinal sattığı aksesuar değilse) xenon far ampulü yuvasına tam oturmuyor, hava alıyor olabilir. Yoksa xenon ampulü standart halojen ampülden daha fazla ısınmıyor ki, ısı farkından dolayı buğulanma olsun...

toyota yarı hissesi satıldı diye hatırlıyorum ama ondan olabilir. volvoyu da çinliler aldığı gibi

Emre Bey,

Toyota'nın Türkiye'deki yarı hissesi geçtiğimiz yıl satıldı. Bildiğim kadarıyla Sabancı'nın %65 hissesini ALJ firması aldı. Sonuçta bu arabayı Toyota Avrupa yada Japonya tasarlıyor/üretiyor. Türkiye'deki sahibinin değişmesinin ürünün kalitesine nasıl etkisi olabilir ki?
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Mesaj Kaygısına Son
« Yanıtla #15 : Aralık 01, 2010, 01:53:29 »
  Maksut;
 Xenon farın takılı olması nasıl buğu oluşmasına sebep olur sorusunun cevabı bence xenon ampul yapısı ile falan ilgili değil.
 Buğulanmayı genelde far hava alırsa yapar. Xenon takıldığında(özellikle o markanın orijinal sattığı aksesuar değilse) xenon far ampulü yuvasına tam oturmuyor, hava alıyor olabilir. Yoksa xenon ampulü standart halojen ampülden daha fazla ısınmıyor ki, ısı farkından dolayı buğulanma olsun...
Benimki misal. İşin teknik kısmıyla ilgili birşey değil.   :D
Eğer ''kullanıcı hatası diyorsa, nasıl kullanılacak onuda söylesin'' sorusuna cevap olarak söylenmiş bişey. Mübalağa yaptım ; ''madem buğulanmasın istiyoruz, o zaman farları hiç açmayalım'' gibisinden. Yoksa far açılırsa ısınır buğu oluşur gibi birşey demiyorum.
Muhtemelen işçilikte sıkıntı var ve servis kabul etmemiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Mesaj Kaygısına Son
« Yanıtla #16 : Aralık 01, 2010, 02:11:25 »
hangi konuda marjinalik ?? orjinalden çağrışımmı yaptı abicim... aklın yetmediği konuda sana farklı bir örnekle açıklama yaptım sen marjinallikten bahsediyosun. buarada abicim nete bak istersen aurisin tek modeli orjinal xenonla geliyor oda sr modeli diğerlerinin hepsi serviste takılıyor. sende megolomansın :D
Belliki sizin aklınız yetmemiş bu konuya. Aslında cevabı kendiniz yazmışsınız; tek model xenon lu geliyor diyerek. Ben yinede açıklayayım.
Nete bakarakta bulursunuz ama ben TDK linkinide vereyim. Belki bulamazsınız.

http://www.tdkterim.gov.tr/bts/

Marjinal
Fr. marginal
sf. (l ince okunur) 1. mat. Son birim. 2. mec. Aykırı.

Ülkemiz farlarının çoğunun sarı olduğunu düşünürsek, sizinde bundan farklı, aykırı bir durum yaratmak için xenon taktırdığınızı düşünürsek, sizinki marjinal oluyor. Ama orijinal değil. Benim kullandığım marjinal bu manada.

Orijinal
Fr. original
sf. (l ince okunur) 1. Özgün: �Zira ki biz, orijinal mevzulara teması şiar edinmişiz.� -N. Hikmet. 2. Fabrikası tarafından yapılan, taklit olmayan (araç ve gereç)

Kullandığım orijinalde bu manada. Yani sonradan taktırdığınız xenon orijinal değil, sadece marjinal oluyor. Sizin bahsettiğiniz sr modelide hem orjinal( yani fabrika çıkışlı) hem marjinal ( yani genele aykırı).

Sizin gibi onlarca kişi sonradan xenon taktırıp, orjinal olmadığı için sorun yaşadığından, ben fabrikasyon çıkışlı (orjinal) olanı tercih ediyorum.

Benim megalomanlığımda (megoloman değil) sizin çok bilmişliğinizden kaynaklanıyor.

Bundan önce açtığınız birkaç konuyu daha okumuştum. ( Fren diskleri, yarım debriyaja gaz) Sadece bu konulara bakarak bile sizinle tartışmanın sonuç vermeyeceğini anladığımdan hiç bulaşmak istemedim... Ama siz akıl, nete bak, megaloman (ya da megoloman) gibi kelimeler sarfedince dayanamayıp bu kadar uzun yazdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Aralık 01, 2010, 07:54:21 »
Emre Bey ve Maksut Bey, lütfen polemikten kaçınalım.

SİZ BENCE YENİLETİN , ONDAN SONRA KARAR VERİN. ÇOK GÜZEL EK DREKSYON KORUYOCU KILIFLARDAN KULLANABİLİRSİNİZ....
 8-)

Mustafa Bey, sanal ortamlarda büyük harf ile yazmak bağırmak anlamına gelmektedir. Lütfen küçük harf kullanalım.
Folgsamkeit macht frei...

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Aralık 01, 2010, 10:27:50 »

Belliki sizin aklınız yetmemiş bu konuya. Aslında cevabı kendiniz yazmışsınız; tek model xenon lu geliyor diyerek. Ben yinede açıklayayım.
Nete bakarakta bulursunuz ama ben TDK linkinide vereyim. Belki bulamazsınız.

http://www.tdkterim.gov.tr/bts/

Marjinal
Fr. marginal
sf. (l ince okunur) 1. mat. Son birim. 2. mec. Aykırı.

Ülkemiz farlarının çoğunun sarı olduğunu düşünürsek, sizinde bundan farklı, aykırı bir durum yaratmak için xenon taktırdığınızı düşünürsek, sizinki marjinal oluyor. Ama orijinal değil. Benim kullandığım marjinal bu manada.

Orijinal
Fr. original
sf. (l ince okunur) 1. Özgün: �Zira ki biz, orijinal mevzulara teması şiar edinmişiz.� -N. Hikmet. 2. Fabrikası tarafından yapılan, taklit olmayan (araç ve gereç)

Kullandığım orijinalde bu manada. Yani sonradan taktırdığınız xenon orijinal değil, sadece marjinal oluyor. Sizin bahsettiğiniz sr modelide hem orjinal( yani fabrika çıkışlı) hem marjinal ( yani genele aykırı).

Sizin gibi onlarca kişi sonradan xenon taktırıp, orjinal olmadığı için sorun yaşadığından, ben fabrikasyon çıkışlı (orjinal) olanı tercih ediyorum.

Benim megalomanlığımda (megoloman değil) sizin çok bilmişliğinizden kaynaklanıyor.

Bundan önce açtığınız birkaç konuyu daha okumuştum. ( Fren diskleri, yarım debriyaja gaz) Sadece bu konulara bakarak bile sizinle tartışmanın sonuç vermeyeceğini anladığımdan hiç bulaşmak istemedim... Ama siz akıl, nete bak, megaloman (ya da megoloman) gibi kelimeler sarfedince dayanamayıp bu kadar uzun yazdım.

yarım debriyaj konusuyla bununla nasıl bağlantı kurdun abicim anlamış değilim. tartışmaya nasıl bağladın onuda anlamış değilim. ben başıma gelen bir olayı anlattım sen marjinal den devam ettirdin konuyu ben orda seninle hafif epiri yaptım... abicim kendini göstermek gibi bir çabanmı var anladım. aklım yettiğince toyota servislerinin nasıl tepki verdiğini anlatmaya çalıştım. toyota servisleri araçlara farklı markaların ürünlerini kullanırken uyumlu parça kullanmak zorundadır. benim aldığım xenonda ankaradaki bir toyota bayisinin piyasadan kendi bulup sattığı bir üründür. benim sorunum tamamen işçilikten dolayı ben ilk defa xenon taktırmadım. ilk arabada kullanmıyorum. neyin ne olduğunu çok iyi bilir durumdayım.

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Aralık 01, 2010, 10:34:38 »
 Maksut;

Emre Bey,

Toyota'nın Türkiye'deki yarı hissesi geçtiğimiz yıl satıldı. Bildiğim kadarıyla Sabancı'nın %65 hissesini ALJ firması aldı. Sonuçta bu arabayı Toyota Avrupa yada Japonya tasarlıyor/üretiyor. Türkiye'deki sahibinin değişmesinin ürünün kalitesine nasıl etkisi olabilir ki?

sabancının sattığını biliyorum. kaliteyi tutturamadı sabancı... ben şu şekilde hatırlıyorum japonya toyota hisselerini bir bölümünü sattı ve ortaklık üstüne devam ediyor diye hatırlıyorum ama yanılıyorda olabilirim.