Gönderen Konu: Corona devirdaim ayar civatası...  (Okunma sayısı 1536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2.0 GLİ 16V, ZAVOLİ PAN EVO...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür etti
Corona devirdaim ayar civatası...
« : Ağustos 22, 2010, 10:41:17 »
Arkadaşlar herkese merhabalar. Bir hafta önce arabamın suyunun eksildiğini farkettim, sonra biraz su ekledim ama daha sonra yaptığım kontrollerde de su eksilttiğini görünce nereden olabileceğini araştırmaya başladım ve radyatörün üst tarafındaki kazanın hem arkadan hem de önden yarıldığını ve oradan dışarıya antifiriz çıktığını gördüm bu arada dikkatimi çeken başka bişey de radyatörden motorun içine giren demir borunun üzerinde borunun içine giren bir civata olduğunu farkettim ve onun da kenarlarından çok az mikrada antifiriz terleme yapmıştı ama sanki çok önce akmış da uzunca bie zamandır akmıyormuş gibi görünüyordu bende onu önemsemedim ve radyatörcüye radyatörü tamir ettirmeye gittim. Radyatörcü yarılan radyatörde kazanının fiber malzeme olduğunu ve onarımının mümkün olmadığını söyledi ben de bir daha bir yerden patlak verirse kaynak yaptirabilirim diye bakır radyatör aldım. Radyatörcü yeni antifiriz ekleyip sorunun bittiğini söyledi ben de eve geldim ama eve geldiğim de tamircinin koyduğu antifirizin yine azaldığını gördüm. Tabi bu arada radyatör tamir edildiği için bahsettiğim devirdaim borusunun içine giren civatadan da daha çok antifiriz atmaya başladı çünkü bütün basınç oradan çıkıyordu artık. Ama ben onun bi ayar civatası olabileceğini düşünerek sıkmaktan kaçındım ve tekrar radyatör taktırdığım yere gittim adam da bu civata gevşemiş diyip sıktı şimdi artık arabam su eksiltmiyor ama sizce bu bir ayar civatası olabilir mi tamirci bunu bilmeden üstünkörü bir işlem yapmış olabilir mi arkadaşlar? Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum...
"Karanlıktan korkan çocukları çok kolay affedebiliriz, asıl trajedi yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır" (EFLATUN)

Toyota Club Türkiye

Corona devirdaim ayar civatası...
« : Ağustos 22, 2010, 10:41:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Ynt: Corona devirdaim ayar civatası...
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2010, 12:49:15 »
radyatör taktırdığım yere gittim adam da bu civata gevşemiş diyip sıktı şimdi artık arabam su eksiltmiyor ama sizce bu bir ayar civatası olabilir mi
Soğutma sistemi üzerinde ne ayarı olabilir ki? Yani suyun akışına müdahale edilmek istense musluk takılıyor, ancak civatayla herhangi bir ayar yapılacağını hiç zannetmiyorum...
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid