Gönderen Konu: LPG Sıralı Sistemler Hakkında Soru-Cevap Köşesi  (Okunma sayısı 650221 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Ynt: LPG Sıralı Sistemler Hakkında Soru-Cevap Köşesi
« Yanıtla #3120 : Ocak 10, 2020, 11:17:43 »
Yakın yerden ve kit içeriğinde olan nozzle degil biraz daha uzununu taktılar son görüşmem de pazartesi parça degişimine kadar ne gerekli ise yapacagız dendi ama insan malıyla sıkıntı çekince çözüm arıyor destek ve ilginiz için çok teşekkürler yönlendirmeleriniz hepsini gözardı etmeden bakacagım kesin çözüm varsa onada razıyım başka yerde olur ankara

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #3120 : Ocak 10, 2020, 11:17:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3121 : Ocak 11, 2020, 00:27:13 »
Corolla 2019 aracımıza Lovato C OBDII akıllı sistemi tercih ettik. Memnunuz iki gündür. LPG de mi benzinde mi anlamadık hiç. Sadece gaz tepkisi bir kaç cm aşağıya gitti gaz pedalında. Bir tek bugün park yerinden çıkacağım zaman geri vitese taktığımda aniden motor arıza lambası yandı ve araç hareket etmedi. Tekrar stop edip çalıştırdım hata yok normal şekilde geldim. Sebebi ne olabilir bunun çok garip bir arıza. Git gel git gel 8-10 kez yaptım tekrarlamadı bir daha hiç. Ancak tekrarlayacak tabi... Neticede sebebi bilinmeyen bir şey... Hatta şimdi gaza gelip bi 20 kez taktım geri vitese. Hiçbir sıkıntı yok. LPG’yi Shell’den almıştım. Belki yakıtta tortu falan mı denk geldi? Ya da buna benzer bir şey... Zaten akıllı sistem olduğu için beyne kaydediyormuş. Bakalım ne çıkacak kontrolde (:
Yahu arkadas kimse mi bir şey yazmaz :D Bugün de yapmadı baya bir denedim...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3122 : Ocak 11, 2020, 00:45:20 »

Lpg takıldıktan sonra obdli diye yol ayarı yapılmadıysa eğer, anlık düzeltememeden kaynaklı ayarlamayı bırakmış gibime geldi.
Yol ayarı yapıldıktan sonra obd aktif hale getirilmeli. Düzeltmenin çok fazla olmaması gerekli.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3123 : Ocak 11, 2020, 03:22:18 »
Niye haksızlık yapıyorsun özelden yazdım ya :) gece form bakım moduna girince buradan yazamadım, kardeşim kısacası araçta bir anormallik yok sadece Lovato da benzin gaz geçişinde az bir silkeleme yaptırıyor bu durumda kit yazılımındaki valfmatik desteğinden ötürü kaynaklanmakta sizin araçtaki stop durumu da bununla alakalı olabilir benzin LPG geçişi hazırlık esnasında eğer park etmeye çalışırken şanzıman R konumunda askıda kaldıysa iki yakıtın geçişi esnasına denk geldiyse gerekli şanzıman yükünü karşılayamayıp stop etmiş olabilir yani bu olay binde bir olur o anı tutturabilmek özel çaba gerektirir :) ama size denk gelmiş.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3124 : Ocak 11, 2020, 07:54:02 »
Ümit abim cansın :))) Koskoca forumda en aktif adam sensin :)) Gerçekten

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla hibrit dream
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '20
  • 16 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3125 : Ocak 11, 2020, 08:55:32 »
Sefa başkan geçmiş olsun. Senin araçta gaz geçişleri ne kadar hissediliyor. Ben çok fazla gazlayamıyorum biraz silkeliyor. Ziya ustaya bir göstermeye çalışacağım. Bu arada senin araç Auris görünüyor  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3126 : Ocak 14, 2020, 06:43:18 »
Sefa başkan geçmiş olsun. Senin araçta gaz geçişleri ne kadar hissediliyor. Ben çok fazla gazlayamıyorum biraz silkeliyor. Ziya ustaya bir göstermeye çalışacağım. Bu arada senin araç Auris görünüyor  :)
Sefanın eski araç Auris idi sattı ama ilk göz ağrısı olduğundan avatarı değiştirmeye kıyamıyor  :)
Onun minnağı Auris. :rofl:

Mesaj Birleştirildi: Ocak 14, 2020, 06:46:26
Ümit abim cansın :))) Koskoca forumda en aktif adam sensin :)) Gerçekten
Yok kardeşim bu aralar kombi için oda termostatı işine girdim sipariş montaj falan derken pek vakit bulamıyorum form'a arada bir giriyorum e bide evin izalasyon işi var onu yapmaya çalışıyorum kendi çapımda uğraşıyorum.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3127 : Ocak 14, 2020, 10:38:11 »
Hocam o Lovato'nun Valvematic programindan dolayi. Arac hizi düsükse daha cok hissediliyor. Ancak hiz 30km üstü ise pek de hissedilmiyor. Yani avans ayari oldugu icin kaynaklaniyor, bir sorun degil özetle. Bugün depoyu bitirdim ses de öttü, 370KM de bitti. Ancak LPG den benzine gecerken depo bittiginde stop etti arac. Bunu anlamadim iste… @Ümit ŞAHANTİMOR  (39478) Tekrar calistirdim sorunsuz ancak LPG yi bitirmemek lazim sanirim onu anladim…

Mesaj Birleştirildi: Ocak 14, 2020, 11:08:25
Lpg takıldıktan sonra obdli diye yol ayarı yapılmadıysa eğer, anlık düzeltememeden kaynaklı ayarlamayı bırakmış gibime geldi.
Yol ayarı yapıldıktan sonra obd aktif hale getirilmeli. Düzeltmenin çok fazla olmaması gerekli.
P1603-P1604 Verdi Mutlu Techstream ile baktigimda. Yalniz bir daha yapmadi. Cok Garip...

Mesaj Birleştirildi: Ocak 14, 2020, 13:47:12
Hocam o Lovato'nun Valvematic programindan dolayi. Arac hizi düsükse daha cok hissediliyor. Ancak hiz 30km üstü ise pek de hissedilmiyor. Yani avans ayari oldugu icin kaynaklaniyor, bir sorun degil özetle. Bugün depoyu bitirdim ses de öttü, 370KM de bitti. Ancak LPG den benzine gecerken depo bittiginde stop etti arac. Bunu anlamadim iste… @Ümit ŞAHANTİMOR  (39478) Tekrar calistirdim sorunsuz ancak LPG yi bitirmemek lazim sanirim onu anladim…

Mesaj Birleştirildi: Ocak 14, 2020, 11:08:25
P1603-P1604 Verdi Mutlu Techstream ile baktigimda. Yalniz bir daha yapmadi. Cok Garip...
Galba kendi kendime sebebi bulmus olabilirim. P1603-04 haberlesme protokolü hatasi. OBD beyni haberlesme protokolü 8'e ayarlanmali… Bunun disinda sanirim stop ederek gecme olayini da aslinda anlamis degilim. Göstergede kirmizi isik yaniyordu Sabit. Yani hala LPG var idi aslinda. LPG nin bitmesi degil de yine bu protokol hatasi olabilir. Cünkü bildigim kadariyla iletisimi tutturana Kadar 1den denemeye basliyor hatayi o sirada aliyor özellikle soguk havalarda... Gidip bi bayi acayim yaaa ben :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 82000
  • Model Yılı: '13
  • 63 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3128 : Ocak 15, 2020, 20:24:12 »
Teşekkür ederim.

Sorun LPG enjektöründen idi. Albien Enjektör e7 cihaz da atiker gold idi. Değiştim sorun yok ancak uzun yolda P0172 hatasını almaz iken şehir içinde bazen bu hatayı alıyorum.
Yeni Toyota Corolla 2013 Premium Benzin + LPG  Manuel.....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 90000
  • Model Yılı: '12
  • 7 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3129 : Ocak 15, 2020, 20:35:11 »
Konuyu bodoslama girmişim gibi olacak affınıza sığınıyorum. 2012 model 1.6 auris comfort extra tam otomatik aracım var. Araçta 32 litrelik atiker gold kit var. Depoyu fullediğimde şehir içi (istanbul) en fazla 280-285 km gittiğini gördüm. Bakımlarını düzenli şekilde yaptırıyorum. Sizce normal mi bu kadar km yola gitmesi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3130 : Ocak 15, 2020, 22:32:58 »
Konuyu bodoslama girmişim gibi olacak affınıza sığınıyorum. 2012 model 1.6 auris comfort extra tam otomatik aracım var. Araçta 32 litrelik atiker gold kit var. Depoyu fullediğimde şehir içi (istanbul) en fazla 280-285 km gittiğini gördüm. Bakımlarını düzenli şekilde yaptırıyorum. Sizce normal mi bu kadar km yola gitmesi?
Normal hocamm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Araç: 4runner
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '99
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3131 : Ocak 16, 2020, 13:17:11 »
Auris 1.33 100ps aldım ve hemen lpg taktırdım. ilk depo 32lt aldı 365km yol yaptı. Ankara şehir içinde kullandım ama günlük gittiğim 34km nin 14km si 82km/h hız sınırı ile gidiliyor. Sonuç olarak;
Bir arabam daha var Polo 1.4 16v 75ps 2006model
Polo Fabrika sehir içi verisi 8.0lt, lpg tüketimim 8,4lt oluyor. O yılların fabrika verileri daha doğru...
Auris fabrika verisi 7lt, bu kadar düşük olmayacağından emindim zaten 8.7lt tüketti.
İyi mi? Bence 1300kg a yaklaşmış 205tabanli 16jant kullanan araç için daha iyisi bence yoktur. Polo 1100kg civarı ve 185tabanli lastik kullanıyor.
https://*****/*****

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3132 : Ocak 17, 2020, 08:11:02 »
Auris 1.33 100ps aldım ve hemen lpg taktırdım. ilk depo 32lt aldı 365km yol yaptı. Ankara şehir içinde kullandım ama günlük gittiğim 34km nin 14km si 82km/h hız sınırı ile gidiliyor. Sonuç olarak;
Bir arabam daha var Polo 1.4 16v 75ps 2006model
Polo Fabrika sehir içi verisi 8.0lt, lpg tüketimim 8,4lt oluyor. O yılların fabrika verileri daha doğru...
Auris fabrika verisi 7lt, bu kadar düşük olmayacağından emindim zaten 8.7lt tüketti.
İyi mi? Bence 1300kg a yaklaşmış 205tabanli 16jant kullanan araç için daha iyisi bence yoktur. Polo 1100kg civarı ve 185tabanli lastik kullanıyor.
tüketimin normall

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 588
  • Model Yılı: '20
  • 23 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3133 : Ocak 17, 2020, 09:42:45 »
Merhabalar, 2019 Ağustos ayında Çorum özençler otogazda aracıma yol ayarı yaptırdım. Ayarlar da gayet güzel olmuştu. Hiç sorunsuz kullandım uzunca bir süre. Belirli aralıklarla Torque programıyla kontroller yaptım. Ayarlar +5 -5 aralığında gitmekteydi. Kış gelince dün akşam tekrar bir kontrol edeyim dedim. Aracım rolantide ltft 16.4 de sabit kalıyor. Araç ile hareketlendiğimde ise ltft değeri sürekli olarak artı değerde geziniyor. (+7 , +10 +5,5 gibi) Acaba kış aylarında tekrardan ayar mı yaptırmak gerekir? Malum kış aylarında araçlar biraz daha fazla lpg tüketirlermiş. Bir kaç kişiden böyle bir bilgiye ulaştım. Yada lpg sisteminde bir problem mi var. Ayar tutmuyor. Bu arada belirtmek isterim. Lpgyi sürekli aynı yerden aynı istasyondan alıyorum. ( Petrol Ofisi ) Bilgisi olan yardımcı olursa memnun olurum. İyi forumlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3134 : Mart 09, 2020, 14:02:35 »
Arkadaşlar merhaba; Aracım 2019 model Corolla Mds şanzıman. Üzerinde servis tarafından takılan Zavoli marka LPG sistemi var. Merak ettiğim konu; sabah aracımı çalıştırdıktan sonra yoluma devam ettiğimde motor sıcaklık ibresi daha C (Cold) seviyesine gelmeden aracım LPG ye geçiyor. Yani erken devreye giriyor. Bu durum normal midir ? Böyle devam edersem aracım zarar görür mü ? Ayrıca motor sıcaklık göstergesindeki C (Cold) seviyesi ya da çizgisi yaklaşık kaç dereceye denk geliyor. Bunu sadece merakımdan soruyorum. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 77500
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #3135 : Mart 09, 2020, 15:30:35 »
Aracımda şöyle bir sorun var. On on beş günde bir ilk çalıştırmada çalışır gibi yapıp stop ediyor. Daha sonra iki üç marşta zorda olsa çalışıyor. Lpg BRC altı aylık. lpg ile ilgisi olabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3136 : Mart 09, 2020, 16:06:39 »
Arkadaşlar merhaba; Aracım 2019 model Corolla Mds şanzıman. Üzerinde servis tarafından takılan Zavoli marka LPG sistemi var. Merak ettiğim konu; sabah aracımı çalıştırdıktan sonra yoluma devam ettiğimde motor sıcaklık ibresi daha C (Cold) seviyesine gelmeden aracım LPG ye geçiyor. Yani erken devreye giriyor. Bu durum normal midir ? Böyle devam edersem aracım zarar görür mü ? Ayrıca motor sıcaklık göstergesindeki C (Cold) seviyesi ya da çizgisi yaklaşık kaç dereceye denk geliyor. Bunu sadece merakımdan soruyorum. Teşekkür ederim.
Merhaba, LPG nin erken devreye girmesi iyi bir şey değil, ayarla düzeltebilir. Ancak erkenden kasıt nedir motor suyu yanlış hatırlamıyorsam 40 dereceye ulaşınca LPG ye geçer havalar da malum ısındı dolayısıyla erken geçmesi normal olabilir, tedirgin olduysaniz bir LPG ustasına gösterebilirsiniz bence hiçbir sorun yok

Mesaj Birleştirildi: Mart 09, 2020, 16:07:47
Aracımda şöyle bir sorun var. On on beş günde bir ilk çalıştırmada çalışır gibi yapıp stop ediyor. Daha sonra iki üç marşta zorda olsa çalışıyor. Lpg BRC altı aylık. lpg ile ilgisi olabilir mi?
İlk çalışmada eğer eski sistem değilse zaten benzinle çalışıyor, dolayısıyla LPG ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Bujiler aklıma ilk gelen şey
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3137 : Mart 11, 2020, 13:53:23 »
Merhaba, LPG nin erken devreye girmesi iyi bir şey değil, ayarla düzeltebilir. Ancak erkenden kasıt nedir motor suyu yanlış hatırlamıyorsam 40 dereceye ulaşınca LPG ye geçer havalar da malum ısındı dolayısıyla erken geçmesi normal olabilir, tedirgin olduysaniz bir LPG ustasına gösterebilirsiniz bence hiçbir sorun yok

Mesaj Birleştirildi: Mart 09, 2020, 16:07:47
İlk çalışmada eğer eski sistem değilse zaten benzinle çalışıyor, dolayısıyla LPG ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Bujiler aklıma ilk gelen şey

Takan LPG ustasıyla görüştüm. Tüm takılan Toyota araçlara su sıcaklığını 30 derece ayarlamışlar. Sıkıntı olmaz ama kafanız rahat edecekse getirin 40 dereceye ayarlarız dedi. Hafta sonu gideceğim inşallah. Herkese teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3138 : Mart 11, 2020, 22:33:50 »
Benimki 40 derecede serviste takılmış LPG, çok erken girmesi iyi değil geç girince de benzin sarfiyatı artıyor hesap şaşıyor 35-40 derece ideali bence
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3139 : Mart 12, 2020, 10:35:57 »
Benimki 40 derecede serviste takılmış LPG, çok erken girmesi iyi değil geç girince de benzin sarfiyatı artıyor hesap şaşıyor 35-40 derece ideali bence

Tabii ki de yakıt sarfiyatı önemli ama bende düşünce olarak arabanın sağlığı daha ağır basıyor. Teşekkür ederim.