Gönderen Konu: hyundai accent era ön fren disk sorunu  (Okunma sayısı 14921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: hyundai accent era ön fren disk sorunu
« Yanıtla #20 : Haziran 18, 2010, 09:49:30 »
  Evet, jantlardaki balansda bu soruna yol açabilir.
 Daha kaliteli disk ve balata bakmakda fayda var ancak aracınız garanti kapsamında, bunuda göz önüne alın bence.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 18, 2010, 09:49:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 18, 2010, 10:03:49 »
 Arkadaşlar, demir fren disklerinde balans oluşmasının 1 numaralı nedeni sıcak disklerin su ile teması sonucu ani soğumasıdır. Bu, disk çok yeni olsa dahi fizik kuralları gereği gerçekleşebilir. Diskdeki balansda ilk bakılacak nokta budur. Unutmayın, sorun çözümünde her zaman adım adım gitmek gerekir, ilk buna bakılır, bu noktada sorun yoksa diğer olasılıklar değerlendirilir.

Not: Bahsedilen şey, diske su değmesi değildir, belli sıcaklıktaki diske su değmesidir.! Bu durum herhangi bir araçda (demir fren diskli) meydana gelebilir ve oluşacak etki (diskde balans) fizik kuralları gereği aynıdır.

Hakan abi bu durumu biliyorum ancak bunun olabilmesi için 50 100 km sonra araba yıkatarak oluşacak bi durum değil tabiki, yoksa herkes yamuk disklerle gezerdi, daha öncede anlattığım gibi, uzun bir rampadan araç yüklü iken, fren yapa yapa iner ve düzlüktede bir su birikintisinden geçerse eğer , tamamen ısınmış disklere su değer ve bu sorun oluşur, yada 200 300 400 km üzeri uzun yola gidilir ve yolda fazlasıyla fren yapmak zorunda kalınmıştır, yine diskler aşırı ısınır ve hemen ardından mola esnasında yıkamaya girilirse bu sorun oluşur, ancak ben 5 yıldır 17 jant kullanıyorum ve disklerim hep açıkta duruyor, ama bugüne kadar hiç disk yamulma olmadı. demem o ki , arkadaşımız bu tarz şeyler olmadı diyor, normal bir kullanımda ve normal bir yağmurdada disk yamulmaz zaten, çözümü diğer yardımcı elamanlardada aramak gerekir bence.

diskler 3 kere değişmiş ancak hiç balatalar kontrol edilmişmi acaba ? mesela yamuk disk balatada kalıcı hasar yaratmış olabilir, disk değişsede balata hasarlı olduğu içi,n yine titremeye yol açabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Haziran 18, 2010, 10:06:16 »
  Bu çok doğru, zaten fren diski değişirse balataların kesin değişmesi gerekir. Oysa balatalar tek başına değişebilir. Tabi balataların sertliğide önemlidir diskin yıpranmasında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • hayırlısı...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #23 : Haziran 18, 2010, 10:20:18 »
yazdıklarınızın hepsını okudum tesekkurler aracın janları degıstı bir cift lastiği değişti balatası değişti her disc değişiminde balatalrıda yenilediyor Allahtan garanti kamsamındada arac sıkıntımız bır nebze hafıflıyor aracın jantlarında balans olup olmadıgını tekerı sokturup tek tek yaptırdım janlarda sorun olmadı orjınal jantlar var uzerınde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • hayırlısı...
« Yanıtla #24 : Haziran 18, 2010, 10:23:22 »
ama orjınal dısında balata ve disk tercıh edecem bırde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • hayırlısı...
« Yanıtla #25 : Haziran 18, 2010, 10:27:38 »
Acaba uzun süre kullandıktan sonra aracı yıkadıgınızda duman cıkıyormu vede yıne uzun km yaptıktan sonra park edince bır koku olusuyormu ? birde orjınal jantlarmı var ustunde eger bu sorularımın cevabı evetse jantlardan su geliyor araç balans yapıyor :) jantlar hariç komple on takımın değişmesi lazım bu sorundan kurtulmak için bizde'de 2008 Era 1.5 vgt team abs var anlattıklarını duyunca bızım araba aklıma geldı tamamen aynı sorunlar bızde'de var yaol tutuş zaten berbat anlatmaya gerek yok kullanım kolaylıgı,yakıt tasarrufu çekişi sağlam olması yuzunden sıneye cekiyoruz.birde amortisörlere dikkat edin cok cabuk patlıyorlar :) benım ön sağ patlak araç hafiften sağa cekiyor.titreme yapıyor zaten bu Eraları ancak evde 2. araç olarak tavsiye ederim.Birde benzinliğe pek uğramayı sevmeyenlere :) ama ben genede bu sorunlara ragmen seviyorum Erayı 27.000 tl verdik bırakın kendımı avutayım :D  bu arada sorununuz kronık Era sorunu servisler çözemiyor nedenni öyle devam ediceksınız yapıcak bir sey yok :(
bilgiler için tesekkür ederim
aynı model aracı kullanıryorum bendekide team abs 1,5 vgt koku ve duman olmuyor üzerideki janlar orjinal jantı
aynen birde yakıtı ıyı olmasa alınıp kapı onune getırılmez biliyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Türkçemize sahip çıkalım....
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #26 : Haziran 18, 2010, 11:59:16 »
"Hakan abi bu durumu biliyorum ancak bunun olabilmesi için 50 100 km sonra araba yıkatarak oluşacak bi durum değil tabiki, yoksa herkes yamuk disklerle gezerdi, daha öncede anlattığım gibi, uzun bir rampadan araç yüklü iken, fren yapa yapa iner ve düzlüktede bir su birikintisinden geçerse eğer , tamamen ısınmış disklere su değer ve bu sorun oluşur, yada 200 300 400 km üzeri uzun yola gidilir ve yolda fazlasıyla fren yapmak zorunda kalınmıştır, yine diskler aşırı ısınır ve hemen ardından mola esnasında yıkamaya girilirse bu sorun oluşur, ancak ben 5 yıldır 17 jant kullanıyorum ve disklerim hep açıkta duruyor, ama bugüne kadar hiç disk yamulma olmadı. demem o ki , arkadaşımız bu tarz şeyler olmadı diyor, normal bir kullanımda ve normal bir yağmurdada disk yamulmaz zaten, çözümü diğer yardımcı elamanlardada aramak gerekir bence."

+1

Mesut, aynen katılıyorum. Zaten diskleri 3 kez değişitirmiş üçünde de aynı problemle karşılaşmış. Pek tabiki metaller ani ısınma karşısında fiziki değişime uğrar ama bahsedilen bu olayda 3 kez tesadüf etmesi pek mümkün görünmüyor ancak bir alt satırda yazdıklarımdan sonra tesadüf de olabileceğini göreceksiniz.....

Bir kaç yıl öncesine kadar Hyundai'nin fren kampanaları tedarikcisi-üreticisi bizdik. Özellikle disk ve kampanalarda en önemli kriter malzeme yapısıdır muhtemelen sizin araca takılan disklerin üçüde aynı malzemeden imal edilen, ama malzemede problem olan seriden takılmışdır. Yine muhtemelen disklerinizin malzeme yapısı serttir, sert olan malzemede ani ısı ve soğumada derhal fiziksel bozukluğa uğrar.
Size tavsiyem disklerin üzerinde şarj numarası olmalı yani geriye dönük takip için. Bir sonraki disk değişiminde aynı şarj numarası OLMAYAN disklerle değişmeniz ya da başka bir marka disk taktırmanız. 

Not : Fren diski ve kampanaları zannedildiği gibi çok kaliteli malzemeler değillerdir, hatta tam tersine çok yumuşak malzemelerdir. Zatten dikkat ettiyseniz bir kaç balata değişiminden sonra disk-kampana da değişir çünkü aşınır.
Türkçemiz, parmak izi gibidir. Bizimle büyür bizimle ölür. O'nu korumazsak, yıpranır, yozlaşır ve bir MİLLET yok olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • hayırlısı...
« Yanıtla #27 : Haziran 18, 2010, 12:12:32 »
verdiniz bilgiler için teşekkür ederim Bilgihan bey ayın 23de tekrar değişim yapılacak bu sefr dediğiniz husulara dikkat edecem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • hayırlısı...
« Yanıtla #28 : Haziran 28, 2010, 13:17:46 »
arkadaslar 4 gun önce yıne disk değişimi yaptırdım balans yuzunden fakat bu sefr balatalrıda değiştirdim falkat balatanın sarf malzemsı oldugunu garanti kapsamına gırmedıgını soyledıler bu diğer servislerdede boylemi biliginiz varmı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Haziran 28, 2010, 13:35:44 »
Doğrudur, balatalar, ömrü kullanıma bağlı sarf malzemesidir.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
« Yanıtla #30 : Haziran 28, 2010, 22:58:13 »
Allahıma bin sukur bende böyle bır sorun yok daha araca bugun tam tamına 50 sandık seftalı (söför hariç tum koltukları yatırıp ) seftalı yukleyip tekirdaga gittim geldım hıc bır sorun yasatmadı 50 çarpı 6 = 300 kılo bu arac ıcın az klıo degıl yere bıle degmıyordu arac :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • hayırlısı...
« Yanıtla #31 : Eylül 21, 2010, 14:37:13 »
Sorunu cözdük gibi gözkuyor simdilik sıkıntı yok bakalım ilerleyen zamanlrda ne olur balata ve diskı değiştirdik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Zamana bırakma!
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '04
  • 2 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Eylül 08, 2018, 23:17:14 »
Konuyu hortlatıyorum ama konu sahibi arkadaş burada mı acaba. Aynı sorundan muzdaribim 2004 corollada.