Gönderen Konu: Yağ Yakma ve Eksiltme Sorunları  (Okunma sayısı 198050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
Ynt: Yağ Yakma ve Eksiltme Sorunları
« Yanıtla #1100 : Aralık 05, 2017, 22:38:34 »
2011 auris 1.33 benzin/lpg 113.000'de 1000 km de 1 lt yağ eksiltiyor 1300-1400 arası yağ çubuğunda yağ kalmıyor. Mobil 1 esp 5w-30 kullanıyoruz. Sanayi yolu gözüküyor bize :-)
bu sefer castrol edge fst titanium 5w40 koyup dene bakalım fark olacak mı? bence fark olacak
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1100 : Aralık 05, 2017, 22:38:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1101 : Aralık 06, 2017, 02:06:36 »
113.000 çok erken degilmi. nasil yiprandi bu kadar.
 İlk sahibi misiniz. Bu güne kadarki yağ tercihi ne idi?  Yuksek devir cevrdimi
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #1102 : Haziran 15, 2018, 01:07:32 »
Arkadaşlar merhaba
Corolla 1.3 eco 1999 model kullanıcısıyım. Aracı 4 hafta önce aldım hem ilk arabam hemde 1 hafta önce tüp taktırdım.

Aracı yeni aldığım için  yağ su baskı balata vb bakımlarını tavsiye edilen bi ustaya yaptırdım.  ( usta toyotadan bize ekmek çıkmadı maşallah temiz araba dedi sadece yağ kaçağı için motor kapağı contasını değiştirdim dedi 《 konu yağ kaçağıydı ama başka birşeyde olabilir dediğim gibi ilk aracım olduğu için pek anlamıyorum daha》 30 tl lik birşeydi değiştirdiği.

Asıl sorum tüp taktırdıktan 1 hafta sonra yağın neredeyse tamamen bitmiş olması.

Yağ olarak hangi yağı öneririsiniz. Tüp taktırmamla alakası var mıdır?

Ayrıca diğer tüm tavsiyelere açığım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1103 : Haziran 15, 2018, 23:16:28 »
Tüp takıldıktan sonraki yağ değişiminde takipte olun sadece tüple alakalı diyemem öncesindede eksiltme olabilir lpg yağ eksilmede faktörü fazla evet ama koyulan yağ nedir motor durumu nasıl kaç km de araç bunların hepsi önemli araca uygun yarı sentetik lpg ye uygun bir yağ tercih ediniz ve aracı 1.3 olmasından ötürü fazla zorlamayın yanlış bilgi vermek istemem ama sizin araç ta yağ yakma kronik diye hatırlıyorum yanlış sa tecrübeli arkadaşlar düzeltsin lütfen kazasız keyifli sürüşler iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1104 : Haziran 16, 2018, 00:10:56 »
Arkadaşlar merhaba
Corolla 1.3 eco 1999 model kullanıcısıyım. Aracı 4 hafta önce aldım hem ilk arabam hemde 1 hafta önce tüp taktırdım.

Aracı yeni aldığım için  yağ su baskı balata vb bakımlarını tavsiye edilen bi ustaya yaptırdım.  ( usta toyotadan bize ekmek çıkmadı maşallah temiz araba dedi sadece yağ kaçağı için motor kapağı contasını değiştirdim dedi 《 konu yağ kaçağıydı ama başka birşeyde olabilir dediğim gibi ilk aracım olduğu için pek anlamıyorum daha》 30 tl lik birşeydi değiştirdiği.

Asıl sorum tüp taktırdıktan 1 hafta sonra yağın neredeyse tamamen bitmiş olması.

Aracınız hayırlı olsun. Önceki nesil 101 kasa ile aynı motor olması lazım yağ eksiltme mevcut. Kaçak varmı detaylı bi kontrol yaptırın. Ben 10w40 kullanıyorum eksiltme yapan araçlar için 10w60 Mobil tavsiye ediyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 202600
  • Model Yılı: '01
  • 17 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1105 : Haziran 16, 2018, 00:15:16 »
Arkadaşlar merhaba

Bütün yağı bitirecek kadar olan bir eksiltmenin doğrudan lpg ile alakası yoktur belliki motor yağ yakıyor geçmiş olsun. Duman atma var mı?
2018 - ....... | 2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A.C.
2016 - 2017 | 1996 Renault 19 Europa 1.4 RN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1106 : Aralık 26, 2020, 10:00:31 »
Kolay gelsin inşallah pazartesi günü bende bir araç alıyorum 2001 Toyota corolla sol specıal otomatik 211000de aracı beğendim satıcı arkadaşım 1000 1500 kmde yarım litre yağ ilave ettiğini söyledi bunlarda kronik bir şey bu dedi sorun olmuyor yağ ilave ettikçe acaba almalıyım sizce araç gerçekten temiz tek parça boya var sadece yardımcı olabilecek arkadaşım varmı acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1107 : Aralık 26, 2020, 11:46:44 »
Kolay gelsin inşallah pazartesi günü bende bir araç alıyorum 2001 Toyota corolla sol specıal otomatik 211000de aracı beğendim satıcı arkadaşım 1000 1500 kmde yarım litre yağ ilave ettiğini söyledi bunlarda kronik bir şey bu dedi sorun olmuyor yağ ilave ettikçe acaba almalıyım sizce araç gerçekten temiz tek parça boya var sadece yardımcı olabilecek arkadaşım varmı acaba
2003 sonuna kadar üretilen vvti motorlarda yağ eksiltme kronik ama 1000 km de yarım lt çok gibi geldi bana. İyi araştırıp karar verin derim. Hakkınızda hayırlısı olsun.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1108 : Aralık 26, 2020, 12:02:47 »
Araba motor rektifiyesi istiyor ama bu gün ama yarın,bu nedenle masrafını göz önüne alarak alın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1109 : Aralık 26, 2020, 16:15:10 »
Tokay abi pek öyle araçtan anlayan biri değilim araç 2001 tek parça boya başka bir şey yok lpg hiç takılmamış diri duruyor ama ne biliyim fiyattada anlaştık şimdi siz öyle söyleyince gözüm korktu gerçekten 1000 1500de yağ ekliyorum yıllardır böyle kullandım dedi bu motor rektefiye çokmu maliyetli olur acaba valla fikir verirseniz çok makbule geçecek

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1110 : Aralık 26, 2020, 17:31:57 »
Rektefiyeye fiyat vermek zor. Ucu açık motor inince belli olur ancak. Yinede bilenler belki tahmini bir rakam söyleyebilir
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 192 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1111 : Aralık 26, 2020, 20:56:13 »
Ortalama 7-8 bin tl masrafı olur,kullanılan contaların ve piston sekman subap vs gibi yedek parçalarının orijinal ve yan sanayi olduklarına göre değişir,motor açılmadan rakam belirlemek zor olur ancak sekman atalım idare etsin gibi yola pek girmeyin,açılmışken hepsi yapılır bir 200.000 km daha rahatlıkla kullanırsınız.diğer taraftan bu araba böyle bir süre kullanılır mı? bütçeniz uygun hale gelinceye kadar yağ ekleme suretiyle kullanılır,burada dikkat edilmesi gereken husus şudur; eğer satıcı bu arabaya her 1000 km de belli bir miktar yağ ekleyip hiç periyodik olarak 10.000 km de yağı tamamen boşaltıp yeni motor yağı koymuş mu? yoksa belki çok uzun zamandan beri ekleme suretiyle mi? aracı kullanıyor,bu çok önemli içerde katranlaşmış yağ,yağ filtresi ve yağ pompasında yine katranlanmış bakiye yağ piston kolu çıkarmaya kadar olayı büyütebilir,örneği var çünkü , bu nedenle hayırlısı olsun aracı aldığınızda ilk iş aracın motoruna hangi viskozite yağ konulmuş onu öğrenin,motor iç yıkama yaptırın ve içerisi iyice temizlendikten sonra yeni yağ koyulsun ve siz de o yağdan aracınızda bulundurun.Daha kalın yağ önerileri olacaktır ancak şu anda hangi yağ ve viskozite onu öğrenin .
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1112 : Aralık 26, 2020, 21:43:54 »
Tokay abi 6 yıldır kullanıyormuş bu şekilde 10w40 kullanmış sürekli olarak 1500 kmde 400 ml en fazla 500 ml ekledim dedi harici en küçük kusuru yok dedi valla tavsiyeniz üzerine bir karar vericem 211000de 72 den 67500e anlaştık ama yağ yakmayı duyunca biraz işim sıkıldı sizce abi almalıyım ekleyerek böyle kullansam bana bir sıkıntı verirmi vu durum şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 192 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1113 : Aralık 26, 2020, 22:14:28 »
Piyasa nedir ona bakın belki biraz daha indirim alınabilirse iyi olur,yine tam sentetik 10w 40 ile devam edilebilir ve yağ eksiltme izlenir,daha sonra yağ kalınlaştırmaya bakılır,herkesin aklı fikri boya var mı değişen var mı? konusunda takıntılı olduğu için eğer bu fiyata başkasını bulamayacaksanız ona göre değerlendirme yaparsınız.Hayırlı olsun.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1114 : Aralık 26, 2020, 22:26:34 »
Teşekkür ederim tokay abi artık düşünüp duruma göre hareket edicem ona göre inşallah iyi akşamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1115 : Mart 04, 2023, 12:22:54 »
Merhabalar ugrayali baya olmuş, forumlar eskisi kadar popüler değil maalesef.burada 2009 larda çok aktif hemen her gün girerdik.konuya geçmek istiyorum çünkü yağ eksiltme olayının gediklisi idim.1.33 Yaris 2009 vardı bende.uzun süre yağ eksiltme sorunu yaşamış yağ değiştirmiş ama bu azalmayı en sonunda kabul edip 3 4 bin km de azaldığı kadar eklerdim.
Arabayı 170 iken piyasası 140 a bırakmak zorunda bile kaldım bu yüzden.fakat ekspere gittiğimiz günden önce arabanin motoru yikattim ertesi gün eksper motor kapağı arasından akan yağı gösterdi.yillardir ben içteki silindirlerle ilgili sanırdım.basit bir keçe alıp taktırma ile geçecekti.fakat motoru açıp sorun sadece kecede diyecek dürüst esnafın olmayışı beni bu yola koydu.yani motor keçeleri değişimi 20bin kadar masraflı değildi ama motoru açtıkları zaman silindirleri aldırıp onları değiştireceklerini düşündüm hep.Sonucta motorun etrafına bakmak lazım, altına ışık tutarak bakmak lazım.
Şimdi de 1.5 Corolla aldım ve 0/20 tartışmaları var.bu sefer önceki aracımdaki servise güvenme hatasına düşmedim.silivri Toyota vardı ilk iki bakımda 10/40 koydular.daha sonra 5/30 geçtiler.yillar sonra ki bu araba 13 sene kaldı bende malum super ekomomi, abi 10 /40 koyulmaz diye bilmişlik yaptı servis dedim siz koydunuz işte.simdi de 0/20 yi koydurup işimi sansa bırakmıyorum.motor alışması vs bununla olsun zaten kısmeti varsa 2 3 yıla ekonomi düzelirse de corolladan başka geniş bir araca geçmek istiyorum.fakat böyle denk geldi uzun süreli Toyota kullanıcısı olarak az özellik ama az sorun.opeli olan arkadaşımdan daha az servis ve sanayi peşinde koştum.bu da önemli.corollam vision model bir iki güzel ekleme yapıp bir süre daha kullanılır.
2009 yariste yağ azaltma 110bin km civarı başladı arkadaşlar 200bine kadar o şekilde hep ekleyerek kullandım.yasayan varsa para bulduğu an tamir etmesini ve arabayı daha değerine yakın satmasını tavsiye ederim.ben öyle sattım söyledim arabinin herşeyini.alan kişi de bilerek aldı.umarim sorunlar yerine güzelliklerle daha çok yazı yazarım yeni corollamla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #1116 : Şubat 20, 2024, 00:21:23 »
Merhabalar ugrayali baya olmuş, forumlar eskisi kadar popüler değil maalesef.burada 2009 larda çok aktif hemen her gün girerdik.konuya geçmek istiyorum çünkü yağ eksiltme olayının gediklisi idim.1.33 Yaris 2009 vardı bende.uzun süre yağ eksiltme sorunu yaşamış yağ değiştirmiş ama bu azalmayı en sonunda kabul edip 3 4 bin km de azaldığı kadar eklerdim.
Arabayı 170 iken piyasası 140 a bırakmak zorunda bile kaldım bu yüzden.fakat ekspere gittiğimiz günden önce arabanin motoru yikattim ertesi gün eksper motor kapağı arasından akan yağı gösterdi.yillardir ben içteki silindirlerle ilgili sanırdım.basit bir keçe alıp taktırma ile geçecekti.fakat motoru açıp sorun sadece kecede diyecek dürüst esnafın olmayışı beni bu yola koydu.yani motor keçeleri değişimi 20bin kadar masraflı değildi ama motoru açtıkları zaman silindirleri aldırıp onları değiştireceklerini düşündüm hep.Sonucta motorun etrafına bakmak lazım, altına ışık tutarak bakmak lazım.
Şimdi de 1.5 Corolla aldım ve 0/20 tartışmaları var.bu sefer önceki aracımdaki servise güvenme hatasına düşmedim.silivri Toyota vardı ilk iki bakımda 10/40 koydular.daha sonra 5/30 geçtiler.yillar sonra ki bu araba 13 sene kaldı bende malum super ekomomi, abi 10 /40 koyulmaz diye bilmişlik yaptı servis dedim siz koydunuz işte.simdi de 0/20 yi koydurup işimi sansa bırakmıyorum.motor alışması vs bununla olsun zaten kısmeti varsa 2 3 yıla ekonomi düzelirse de corolladan başka geniş bir araca geçmek istiyorum.fakat böyle denk geldi uzun süreli Toyota kullanıcısı olarak az özellik ama az sorun.opeli olan arkadaşımdan daha az servis ve sanayi peşinde koştum.bu da önemli.corollam vision model bir iki güzel ekleme yapıp bir süre daha kullanılır.
2009 yariste yağ azaltma 110bin km civarı başladı arkadaşlar 200bine kadar o şekilde hep ekleyerek kullandım.yasayan varsa para bulduğu an tamir etmesini ve arabayı daha değerine yakın satmasını tavsiye ederim.ben öyle sattım söyledim arabinin herşeyini.alan kişi de bilerek aldı.umarim sorunlar yerine güzelliklerle daha çok yazı yazarım yeni corollamla.

Evren abi selamlar.
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=96442.new#new

böyle bir konum var. istanbuldayım. ne yapalım nereye gösterelim sence?