Gönderen Konu: araba nasıl yıkanır.. (resimli, cila dahil)  (Okunma sayısı 23484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
araba nasıl yıkanır.. (resimli, cila dahil)
« : Mayıs 25, 2010, 00:26:50 »
uzun zamandır araba yıkayıp cila çekerek resimler ve videolarla anlatacaktım ancak nasip oldu ancak bu sefer de çok resim çekemedim tek olduğum için :( elimden geldiği kadar anlatayım, çizmeden fırçasız araba nasıl yıkanır ? boya en uzun süre nasıl korunur biraz bahsedeyim, herkes de bilgisini paylaşır güzel bir konu olur...

arabanın yıkanmadan önceki hali;

önce mümkünse tazyikli suyla mümkün değilse hortumun ucuna parmak basıp tazyiklileştirilerek aracın kaba pisliği akıtılır;

ondan sonra 2 sünger ve 2 kova şampuanlı su hazırlanır;

kovalardan biri jantlar, paspaslar, çamurluk ağızları, kapı içleri, marşpiyeller gibi ağır kir alan yerler için, diğer kova ise kaporta için, ben önce paspas, jant kapı içi kısımlarını yıkıyorum, bunun sırası hiç önemli değil;

kaporta da bol şampuanlı suyla ve yumuşak süngerle kirler akıtıldıktan sonra su ile durulanır, ondan sonra su emen yumuşak bir bezle kurulama işlemine geçilir;

aynı bezle kapı içleri, görünen görünmeyen kısımlar nemli bir şekilde silinir;

bu işlemlerden sonra araba artık tertemiz :alkis: artık cila işlemine geçilebilir :yika:

bu resimde ön kapı cilalı, arka kapı cilasız;

kullandığı malzelemeler :
automix cilalı oto şampuanı (normalde carpex ya da paraya kıyarsam turtle wax ice kullanıyorum ama idareten aldım bunu)
yumuşak sünger (2 tane, jant ve kaporta için ayrı ayrı)
cam için mikrofiber cam bezi
kurulamak için magic towel
torpido için nigrin mikrofiber torpido bezi
cila için tesco 3lü cila pedi
turtle wax ice likid cila
yumuşak mikrofiber bez (cila kalıntısını silmek için)
cam sil olarak clin
lastik parlatıcı olarak the sollution lastik parlatıcı
jant temizleyici olarak turtle wax jant temizleme spreyi
jant temizleme fırçası
tazyikli su için hortu başlığı :P

bunlar da videolar;

bu cila yapılışı, cilayı sık, cila pedi ile dağıt, mikrobifer bezle sil
http://s13.photobucket.com/albums/a275/since89/?action=view&current=MOV05946.flv

bu da su testi;
http://s13.photobucket.com/albums/a275/since89/?action=view&current=MOV05964.flv

su testi tam istediğim gibi olmadı, çünkü daha bir "akan su" lazım su testi için, benim başlıktaki bütün seçenekler fışkırtıyor suyu, bununla idare etcez artık :D  
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Toyota Club Türkiye

araba nasıl yıkanır.. (resimli, cila dahil)
« : Mayıs 25, 2010, 00:26:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • we'll wrench your heart out !
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 12 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
Ynt: araba nasıl yıkanır.. (resimli, cila dahil)
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2010, 00:37:25 »
Eline  koluna  emeğine sağlık kardeşim benim, seslencen de  birlikte  yapıcaz diye bekliyorum 2  gündür. Böylece  video'yuda  kendın  çekmezdin :)
Bizde  kabul görmez cahilden  gelen afra tafra !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2010, 00:40:11 »
Eline  koluna  emeğine sağlık kardeşim benim, seslencen de  birlikte  yapıcaz diye bekliyorum 2  gündür. Böylece  video'yuda  kendın  çekmezdin :)
haydaa, aklıma bile gelmedi iyi mi :( neyse yarın gitcem ankaraya, 2 sınava gircem, rollayı da alcam gelcem, rollayı çok daha detaylı bir temizliğe tabi tutcam, o zaman çağırırım artık, iki arabayı da ilk günkü gibi yaparız ;)
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2010, 00:46:08 »
   Araba yıkamadaki birinci altın kural:asla güneşte şampuan kullanma!
   Sonrada ellerine sağlık Türkay.Bende bugün Crafter'a "yaza merhaba partisi" düzenledim.Jant kapakları çıkarılıp Turtel Wax jant temizleyici/parlatıcısı ile temzilendi.Jantlar "balata tozundan" arıtıldı.Arabanın dışı "sonax oto şampuanı" ile yıkandıktan sonra ilk aşama olarak motor kaputu,sağ far ve altı,sağ ön çamurluk,kapı ve üstünü cilaladım.Cilalarken fark ettim ki aracın komple mazot ile yıkanması gerekiyor.Zift damlaları var.
   Bu arada bir öneride bulunayım.Lastikleriniz en iyi Türkay'ın yaptığı gibi süngerle yıkarsanız parlatıcı kullanmanıza bile gerek kalmayacaktır.Lastikleriniz simsiyah olacaktır.Kolay gelsin herkese....
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2010, 00:54:12 »
güneşte niye şampuan kullanmayım ki ? yıllardır öyle yıkarım ben :D jant temizleyici parlatıcı spreyi 3-6 ay arasında bir kullanıyorum ben abi, diğer zamanlarda sünger süper iş görüyor, ben lastik partacısı olmadan tam istediğim rengi elde edemiyorum, istediğim renk de zor aslında benim, öyle vıcık vıcık yıkamacı ürünü değil de mat bir siyah seviyorum, gerçek lastik rengi, ıslak bile değil, nemli bir görüntü..bunu da tek sağlayan the sollution oldu sağolsun :D

abi komple mazotla yıkamak yerine, zift çıkarıcı ürünler var, hem daha mantıklı hem daha masrafsız hem de boya için daha iyi olur sanırım.mazot matlaştırmaz mı ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2010, 00:58:27 »
haydaa, aklıma bile gelmedi iyi mi :( neyse yarın gitcem ankaraya, 2 sınava gircem, rollayı da alcam gelcem, rollayı çok daha detaylı bir temizliğe tabi tutcam, o zaman çağırırım artık, iki arabayı da ilk günkü gibi yaparız ;)
Bekliyorum kardeşim benim ;) önce  alış veriş yaparız sabahtan seninle gerek Co-rolla ' lar  için  gerekse  bizim  için sonra  tüm  gün  oynaşırız ... ;) ( araçlarla )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2010, 01:01:57 »
-Çabuk durulanmadığı taktirde şampuan kaportada leke yapar.kolay kolayda çıkmaz.Heleki koyu renk araçta!
-Bendeki kadar sende de balata tozu olsa 2 ayda bir yaparsın
-Bol deterjan+sünger kullanılınca parlatıcıya gerek kalmadan lastikler simsiyah olur.Zaten sonuç mat siyah oluyor
-Mazot sonrası zaten araca cila uygulayacağım için sorun değil.Zaten benek benek az bi'miktar zift lekesi var.Azızıkta börtü böcek :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2010, 01:06:07 »
Bende kaputun altında  bi çalışma  yapmak istiyorum ama  elimin deydiğince  gaz yağı  uygun  olur mu  Özcan abi ?
zift  için  gaz  yağıda  kullanılıyor  fakat  boya'ya  zararı yok diye  biliyorum  ,,,yoksa ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '07
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2010, 01:10:27 »
Türkay abi, eline, koluna sağlık. Gerçekten çok iyi bir paylaşım olmuş bu. Şimdi bende bir deneyeyim... :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2010, 01:18:05 »
Bende kaputun altında  bi çalışma  yapmak istiyorum ama  elimin deydiğince  gaz yağı  uygun  olur mu  Özcan abi ? zift  için  gaz  yağıda  kullanılıyor  fakat  boya'ya  zararı yok diye  biliyorum  ,,,yoksa ?
   Motor için bilemeyeceğim ama kaporta için gaz yağı uygundur Tunç.Yalnızzzzzzz.gaz yağı ile kaportayı temizlerken dikkat etmen gereken en önemli husus güneş.Güneş altında yapmayacaksın ve kesinlikle gaz yağını kaporta üstünde kurutma.Kurutursan eğer temizlemek seni çok uğraştırır.Gölgede ve sürekli kaportayı ıslatıp ıslatıp uygulamalısın.Mazotla kaporta temizlerkende siyah plastik bölümlere değdirmemeye özen göstereceksin.Solmaya neden oluyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2010, 01:40:49 »
Türkayım eline koluna,emeğine sağlık cok güzel olmuş yaa. kısmetse geldiğimde beraber cilalayıp çıkıcaz piyasa ona göre ;) :D :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 25, 2010, 03:02:58 »
Eline saglik Turkay. Dun, bugun sicak bastirdi burada, firsat bulup cikabilirsem yikama ve cilalama isine girisecegim ben de insallah.Iki araba birden.Cila/zimpara makinasi da aldim bugun Cin'den...

Ilk resimdeki karpuzcuyu gorunce canim cekti birden.Buzdolabinda bir gun bekleyecek ve keseceksin soguk soguk, sulu ve tatli :)
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #12 : Mayıs 25, 2010, 04:06:37 »
Karpuzcunun kamyonet'te morris leyland :) işte İzmirim ya önü burunsuz morrisleri ve 3 tekerlekli triportörleri görebileceğimiz tek şehir :)  Denizini bile görünce izmiri özlediğimi anladım :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2010, 07:49:17 »
eline sağlık güzel çalışma olmuş. cila sürdükten sonra herhangi bir işlem gerekiyormu? nemli bezle silme vs. yukarda silinecek gibi bir yazı okudum sanki ama tekrar baktığımda bulamadım o yazıyı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2010, 08:13:43 »
Eline sağlık Türkay

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TRAFİĞE SAYGI = İNSANA SAYGI
    • www.mildan.net
  • 45 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 25, 2010, 09:02:07 »
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. İyi günlerde kirletin.
Trafik kuralları ve tabelalar İNSANLAR içindir, HAYVANLAR zaten ne tabeladan anlar ne de kuraldan...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 25, 2010, 09:09:08 »
Eline sağlık Türkay. Paylaşımların için sağol.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 25, 2010, 10:04:39 »
eline sağlık türkay iyi iş çıkartmışsın... o güneş altında 3 kilo vermişsindir. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 25, 2010, 10:10:08 »
Eline, emeğine sağlık ;)
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #19 : Mayıs 25, 2010, 10:13:47 »
Bekliyorum kardeşim benim ;) önce  alış veriş yaparız sabahtan seninle gerek Co-rolla ' lar  için  gerekse  bizim  için sonra  tüm  gün  oynaşırız ... ;) ( araçlarla )
alışverişe gerek olmaz gibi, motor temizlemek için bir şeyler ayarlarız o kadar :D ben de kaput altı bir çalışma planlıyorum ama bizim arabalarda alt koruma yok, hemen kirlenecek yine :(
-Çabuk durulanmadığı taktirde şampuan kaportada leke yapar.kolay kolayda çıkmaz.Heleki koyu renk araçta!
-Bendeki kadar sende de balata tozu olsa 2 ayda bir yaparsın
-Bol deterjan+sünger kullanılınca parlatıcıya gerek kalmadan lastikler simsiyah olur.Zaten sonuç mat siyah oluyor
-Mazot sonrası zaten araca cila uygulayacağım için sorun değil.Zaten benek benek az bi'miktar zift lekesi var.Azızıkta börtü böcek :D
-uff çok hızlıyım abi :D hiç lekelik bir sorun yaşamadım, bir tek camlarda yaşıyorum onda da sona bıraktığım için, kaportada bolca su ve köpük bırakıyorum, onlar kuruyana kadar ben durulamaya geçmiş oluyorum
-o kadar oluyor mu ya?? ben de 2009da çok çok oluyor sanıyordum
-abi ben zaten hep bol deterjan ve sünger kullanıyorum ama siyah olmuyor, gerçi 98in kışlık lastikleri oluyor, ama iki arabanın da yazlık lastikleri siyah olmuyor, soluk bir renk oluyor, ben sıfır lastik siyahlığı istiyorum
-sen biliyorsun abi, ben tar remover (zift çıkarıcı) ürünleri tavsiye ederim, hem sadece zift olan yerlere uygularsın
Türkay abi, eline, koluna sağlık. Gerçekten çok iyi bir paylaşım olmuş bu. Şimdi bende bir deneyeyim... :D
hadi kolay gelsin şimdiden :D :yika:
Türkayım eline koluna,emeğine sağlık cok güzel olmuş yaa. kısmetse geldiğimde beraber cilalayıp çıkıcaz piyasa ona göre ;) :D :D
sen yeter ki gel kardeşim, yıkarız da gezeriz de ayıp ettin :D
Eline saglik Turkay. Dun, bugun sicak bastirdi burada, firsat bulup cikabilirsem yikama ve cilalama isine girisecegim ben de insallah.Iki araba birden.Cila/zimpara makinasi da aldim bugun Cin'den...

Ilk resimdeki karpuzcuyu gorunce canim cekti birden.Buzdolabinda bir gun bekleyecek ve keseceksin soguk soguk, sulu ve tatli :)
ben de aslında alcam abi cila makinesi, çok hızlandırıyor işlemi, böyle kolu kopuyor adamın yine de makine kadar güzel iş çıkmıyor
Karpuzcunun kamyonet'te morris leyland :) işte İzmirim ya önü burunsuz morrisleri ve 3 tekerlekli triportörleri görebileceğimiz tek şehir :)  Denizini bile görünce izmiri özlediğimi anladım :(
o karpuzcu yok mu o karpuzcu :D :D ömrüm o amcayla geçti, işin komiği bu amcanın bir de ikizi var, aynı renk aynı kamyonetten onda da var..küçükken kafayı yerdim, göztepede oturuyorduk, çeşmeye yazlığa giderdik (80km yol falan) bayağı da hızlı giderdik, gider gitmez bizim karpuzcu orda, çıkmadan önce göztepede de görürdüm, çıldırırdım, nasıl bizden önce geldi diye :D çocukluk hayallerimde ışınlanan bir karpuzcu yatar benim :D çok çok çalışkan bir amca ama, patates soğan patlıcan satar kışları, kavun karpuz satar yazları, izmirin güney kesiminde yani körfezin güney kısmında her ilçede görebilirsiniz :)
eline sağlık güzel çalışma olmuş. cila sürdükten sonra herhangi bir işlem gerekiyormu? nemli bezle silme vs. yukarda silinecek gibi bir yazı okudum sanki ama tekrar baktığımda bulamadım o yazıyı :)
yazı şeydedir, kullandığım malzemeler kısmında, vidyolardan birinde var cila yapma işlemi, önce cila pedi ile cilayı dağıtıyorum, sonra biraz bekleyip mikrofiber bezle parlatıyorum, iyice parlayana, ayna olana kadar sil gitsin mikrofiber bezle, yumuşak olcak olabildiği kadar
Eline sağlık Türkay
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. İyi günlerde kirletin.
Eline sağlık Türkay. Paylaşımların için sağol.
eline sağlık türkay iyi iş çıkartmışsın... o güneş altında 3 kilo vermişsindir. :)
Eline, emeğine sağlık ;)
teşekkür ederim, sağolun
muhammet abi kilo vermemişimdir de yandım kızardım :D kollar oldu kıpkırmızı :P