Gönderen Konu: Pasta Cila  (Okunma sayısı 5508 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
Pasta Cila
« : Nisan 03, 2010, 16:09:09 »
arkadaşlar bende 96 xei coralla var.pasta cila yaptırmanın faydaları ve zararları, maliyeti nedir.sizin fikirlerinizi ve tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.
birde bugun yanlışlıkla kaportaya japon yapıştırıcı ( 502 ) döktüm.nasıl temizleyebelirim. !!!

Toyota Club Türkiye

Pasta Cila
« : Nisan 03, 2010, 16:09:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Pasta Cila
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2010, 16:17:04 »
Ben 2 sene önce komple pasta cilayı 100 TL'ye yaptırmıştım. O zaman 50 liraya yapan yerler de vardı. Yıkamacılar falan halen yapıyor ama nasıl yapıyor. 1 saatte veriyolar. Benimkini yapan usta yarım gün uğraştı. Sonuçta ortaya güzel bir iş çıkmıştı. Demek istediğim iyi biryere yaptırın.

Pasta cila atılmadan ve tamponlar boyanmadan önce.

Tamponlar boyanıp pasta cila atıldıktan sonra.

Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Betonn
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2010, 20:19:18 »
görünmeyen bir yerdeyse 0 zımpara ile alırsın.ama göz önünde bi yerde ise karışmiyim kafaya takarsın beni ondan sonra :)
pasta için fazla iyi diyemem nihayetinde boyayı inceltir,ama cila parlatır zarar vermez,de maşallah araban pırıl pırıl görünüyor resimden :)
sabır suskunluk değil..işitilmeyen bir feryattır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 03, 2010, 21:21:08 »
merhaba arkadaşlar.96 xei corollam var.bir yıldır tek marşta çalışıyordu.geçenlerde ikinci marş yaptım.akyü kontrol ettiğimde biraz asit sızdırmış ancak suları tam.6-7 senelik akü.acaba akü mü bitmiştir.orjinal aküsü 45amper.yalnız ben lpg taktırdım 45lik akü yeterlimi.yoksa daha güçlü mü takmam lazım araç benzinde çalışıp sonradan gaza geçiyor.ilginize teşekkür ederim

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2010, 21:45:43 »
merhaba arkadaşlar.96 xei corollam var.bir yıldır tek marşta çalışıyordu.geçenlerde ikinci marş yaptım.akyü kontrol ettiğimde biraz asit sızdırmış ancak suları tam.6-7 senelik akü.acaba akü mü bitmiştir.orjinal aküsü 45amper.yalnız ben lpg taktırdım 45lik akü yeterlimi.yoksa daha güçlü mü takmam lazım araç benzinde çalışıp sonradan gaza geçiyor.ilginize teşekkür ederim

arkadaşım bu konu hakkında bilgiyi  Mekanik > Mekanik Sohbet > Akü ve Elektrik Sistemi bölümüne yazarsanız daha fazla yardımcı olunacağını belirtmek isterim............

asıl konuya gelince......... pasta cilanın araca belirgin bir parlaklık verdiği tartışılmaz bir gerçektir ancak genel kanı olarak boyayı incelttiği ve araca uzun sürede zarar verdiği de bence dikkate alınmalı ve araştırıp incelenen ve genel kabul gören ürünler kullanılmalıdır....... ve servislere gidilip konu ile ilgili bilgi almak daha sağlıklı olur...teşekkürler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 03, 2010, 22:34:55 »
zımpara işine girmek  istemiyorum ama pasta cila konusunda ikilemde kaldım.yap diyende var yapma diyende.uzun vadede ne kadar zararı olur boyaya ve uzun vadeden kastınız kaç yıldır arkadaşlar.ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 03, 2010, 23:05:49 »
aracınızın boyası çok solgunsa pasta yaptırıp sonra cila yaptırın. Sonraki dönemlerde ise sadece cila yaptırın. Bu şekilde boyanın solmasını engellersiniz.
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • 24 kere teşekkür etti
  • 43 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 04, 2010, 01:30:23 »
pastanın  maksadı araç üzerindeki boyayı incelterek alttaki temiz boya katmanını ortaya çıkartmaktır,dolayısıyla sürekli tekrarlandığında boya gittikçe incelecek ve özelliğini kaybedecektir,
bende bu konuyu düşünüyordum bu aralar ne yapsam diye,servise sordum kampanyamız var aracınıza 4 kat uygulama yapıyoruz ve araç fabrikadan çıktığı gibi oluyor dediler 200 lira ücreti varmış.ben yaptırmayı düşünüyorum açıkçası
bu arada servis Köşkdere Toyota / Çorlu -Tekirdağ
2007 Manuel 1,3 cc Saten gümüş Yaris Terra
Dalga geçme,Tokatlanırsın

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=32687.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • henüz toyota kullanmıyorum ama sevdim buraları..
  • Kan Grubu: B-
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2010, 09:18:46 »
Pasta cila şeklinde yazınca işin içinden çıkılmıyor. Pasta ve cila birbirinden tamamen farklı şeyler. Pasta bir nevi kimyasal zımpara. Gerekli olmadıkça yanı boyada beligin bir solma olmadıktan sonra yapılmamalı. Cila ise solmayı engelleyecek olan şey. Boyanın üstünü film gibi kaplayan ve parlaklık veren bir katman oluşturur. Cilayı uygun aralıklarla uygularsak zaten pastaya gerek olmaz.
2001 vtec Civic-2000 vvt-i Corolla- 97 Efsane Kasa Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2010, 13:31:08 »
Vay be. Pasta hakkında bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış. :)
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 06, 2010, 12:11:12 »
arkadaşlar anladığım kadarıyla pasta boyaya zarar veriyor.internette araştırırken birde wax diye bişey gördüm.bunun pasta ve ciladan farkı nedir.birde diyorlarki sakın makineyle yaptırtma biraz daha fazla ver elle yapsınlar.
siz ne düşünüyorsunuz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • 24 kere teşekkür etti
  • 43 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 06, 2010, 12:47:08 »
elle yapılan zımpara
makinayla yapılan zımpara     hangisi sence daha çok yıpratır ????
fark bu sen karar ver.
wax konusunda bilgim yok malsef
2007 Manuel 1,3 cc Saten gümüş Yaris Terra
Dalga geçme,Tokatlanırsın

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=32687.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 18, 2010, 15:43:03 »
araç siyah olduğu için çiziği çok belli ediyor ve farklı yerlerinde veletlerin basket top izleride var... bunu pastalı cila götürmüyor ve dolayısıyla parça parça; sağ kapı komple yada ön kaput komple gibi yapmamız sırıtır diye düşünüyorum, bundan dolayı 3-5 çizik için komple pasta yaptıracağım... elimiz hamarat da olsa bu işi kendim yapabileceğimi düşünmüyorum... bu son siyah araç alışımdı :)