Gönderen Konu: Call of Duty: Modern Warfare 2 [ps3, xbox360 (9,1), pc (7,1)]  (Okunma sayısı 3198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Mercedes CLA 180d AMG
    • Kendi Sitem
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '14
  • 2 kere teşekkür edildi

Yeni Rusya için, yenilmeyeceğiz!
29 Ekim 2003'te ilk Call of Duty oyunu piyasaya sürülmüştü. 30 Ekim tarihinde ise Activision, Infinity Ward'un %70'ini satın aldığını duyurmuş ve yayıncı firmanın desteğiyle birlikte çok daha iyi işlere imza atılacağının temennisinde bulunulmuştu. Michael Giacchino'nun müzikleriyle destansı bir hâl alan yapım, Rusya'nın soğuk topraklarından Almanya'nın kalbine kadar uzanan heyecanlı mücadeleleri monitörlerimize taşımıştı. Peşi sıra gelen WW2 oyunlarının ardından 10 Kasım 2007 tarihinde çıkan Modern Warfare ise, seride yeni bir sayfa açmış ve CoD isminin hiç olmadığı kadar popüler olmasını sağlamıştı. İlk oyundan beridir bitmek bilmeyen heyecanlı çatışmalar, farklı cepheler ve olayların farklı insanların gözüyle oyunculara aktarılması, bir film izlermişçesine bizi Modern Warfare 2'ye kadar sürükledi.

Modern Warfare 2, ilk oyunun finalinin 5 yıl sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Bu kez sahnede Makarov var. Öldürülen Zakhaev'in yerini alan Makarov, aslında Avrupa'da çeşitli terör saldırıları düzenleyerek ismini duyurmuş bir kişi. Rusya, artık aşırı milliyetçilerin kontrolü altındadır ve baştaki isim de Makarov'dur. Yıllar önce öldürülen Zakhaev, unutulmaz ve şehit olarak gösterilir. Bu konu hakkında halk da kışkırtılır ve Makarov'un gücü giderek artar. Böylece olaylar, Amerika'nın Ruslar tarafından işgal edilmesine kadar uzar. Fakat şu bir gerçektir ki Makarov'un tek destekçileri Rus halkı değildir.

Yapıma adım atar atmaz bir uyarı ibaresiyle karşılaşıyoruz. Oynamaktan rahatsız olabileceğimiz bölümlere dair uyarı alıp-almama istediğimiz soruluyor. Bu aşamayı geçtikten sonra artık modern savaş sanatına adım atıyoruz. Makarov'un takımına sızmış bir CIA ajanı, onu takip eden Amerikan ve İngiliz birlikleri, oyun boyunca gezeceğimiz Rio de Janeiro, Washington, Kazakistan, Afganistan ve Moskova gibi mekânlar, Modern Warfare 2'nin hikâye kurgusunun ne kadar muhteşem olduğunun küçük bir göstergesi. Amerikan donanmasına mensup General Shepherd’ın verdiği ilk direktifle yola koyuluyoruz, fakat aslında her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamak uzun sürmüyor. Tüm detaylar, siz senaryo modunu oynamaya başlayınca birer birer önünüze seriliyor. Kısa, ama keyifli bir eğitim bölümünün ardından aksiyon hemen başlıyor ve oyun sonuna kadar hiç bitmiyor...

4 numaralı yapım, her yönüyle kaliteli bir oyundu. Fakat söylemeliyim ki Modern Warfare 2'yi daha fazla merak ediyordum. Zira bunun sonucu olarak oyunum gelir gelmez, 6 saat gibi bir sürede tek kişilik senaryoyu bitirdim ve hemen ardından çoklu oyuncu modlarına adım attım. Tabii ki bu sıradaki şaşkınlığım ve beynimdeki soru işaretleri henüz bitmemişti. Modern Warfare 2, kesinlikle bir kez bitirilip bir kenara atılacak bir oyun değil. Kaliteli bir film izlediğinizi düşünün. Beğendiğiniz için normal olarak tekrar tekrar izlemek isteyeceksinizdir. Modern Warfare 2, bir film değil, ancak Hollywood filmlerine benzer sahneler ve onları aratmayacak düzeydeki hikâye kurgusuyla oyuncuları etkilemeyi başarabiliyor.

Dengeler değişiyor, hem de en acımasız şekilde

Yapımda İngiliz ve Amerikan birliklerine mensup askerleri kontrol ediyoruz. Bunların arasında, Soap MacTavish ve Ghost da var. Her birinin gözünden farklı cepheleri, ama aynı heyecanı yaşıyoruz. Bu birliklere takviye olarak Rus kuvvetlerini de dahil edelim. Süper güç olarak tabir edilen Amerika’nın bir oyunda bu denli zor durumda bırakıldığını hatırlamıyorum. Rusya’nın Amerika’yı işgal etmesinin ardından Washington’a adım atması ve bölgeye gönderilen takviye kuvvetlerle başlatılan savaş, inanılmaz duygular yaşamama sebebiyet verdi. Yoğun patlamalar sonucunda karanlık gökyüzünün kızıla bürünmesi, bulutlara ulaşmak için çabalayan kurşunlar, paraşütlerle atlayış yapan askerler, yıkık binalar ve dahası öyle bir tasvir edilmiş ki, Infinity Ward’u ayakta alkışlıyorum.

Bu esnada farklı birliklerin yürüttüğü Kazakistan ve Rio De Jenario operasyonları da savaşın etkilerinin tüm dünyada yaşandığını bir kanıtı. Kendinizi kimi zaman helikopter üzerinde, kimi zaman Hummer kullanırken, kimi zaman ise bir bot aracılığıyla takip sahnesinde buluyorsunuz. Her taraftan yağan kurşunlar, vurulan askerlerin çığlıkları ve şiddetli patlamalar, sizin bir an olsun bile duraksamanıza izin vermiyor. Çaresiz kaldığınızda kaçmak, kaçabilmek için doğru yolu bulmak zorundasınız. Oyunun animasyon motoru sayesinde tüm bu atraksiyonlar, kaliteli bir şekilde gözler önüne serilmiş.

Sergeant Simon Riley “Ghost”
Infinity Ward, MW2 piyasaya sürülmeden önce oyuna ait bir çizgi roman serisinin hazırlanacağını ve bu serideki başkahramanın Ghost olacağını belirtmişti. Ghost, Modern Warfare 2’de karizması ve çevikliğiyle dikkat çekiyor. Sessiz kahraman olarak anılan bu savaşçı, yüzünde kuru kafa motifli bir maske taşıyor. Ayrıca Task Force 141 ekibine mensup. Gösterdiği gelişim sonucunda kısa sürede MacTavish’in sağ kolu pozisyonuna geliyor. Makarov’un planlarının açığa çıkarılması için yürütülen operasyonlarda, Ghost ile hareket ediyoruz.

Çok özel bir ekip

World at var  ile oyunculara sunulan Nazi Zombie modu büyük bir ilgiyle karşılaşınca, yapımcılar yeni harita paketleri için harekete geçmişti. Piyasaya sürülen her bir paket milyonlar satmış, Treyarch'ın yüzünü güldürmüştü. Bu ilginin sonucu olarak benzer ekstra bir oyun modunun da yeni Call of Duty oyununda olabileceği düşünülüyordu. Special Ops, şu anda bahsettiklerimizle bire bir alakalı tek konu. Special Ops, iki oyuncunun farklı bilgisayarlar aracılığıyla MW2'yi co-op oynayabilmesini sağlıyor. Bu mod için ayrıca yeni bölümler ve tek kişilik senaryoda yer alan bölümlerin bir kısmı kullanılmış. Kimi zaman seri hareket etmeli, kimi zaman çok sessiz olmalı, kimi zaman ise sivillere dikkat ederek sadece düşmana odaklı hareket etmeliyiz. Yapacağımız her bir hata, hemen akabininde akın akın üzerimize gelen düşman faktörünü tetikliyor

İki arkadaş aynı anda bu mücadeleleri yaşarken oldukça eğlenceli vakitler geçirmeniz olası. Hele bir de sesli iletişim kurmuşsanız, alacağınız zevk daha da artacaktır. Hemen şunu da belirtelim, Special Ops modunu isterseniz tek başınıza da oynayabiliyorsunuz. Fakat yapımcıların dediği gibi bu mod, iki kişi aynı anda oynanınca hem daha kolay, hem de daha zevkli. Bu modda oynayabileceğimiz görevlerin bir kısmı açık, bir kısmı ise belirli bir puan karşılığında açılıyor. Tamamladığınız her görev, zorluk seviyesi ve bitirme zamanınıza göre size yıldızlar kazandırıyor. Bu yıldızlar sayesinde de yeni görevleri oynayabiliyorsunuz.

Tansiyon giderek yükseliyor

İlk Modern Warfare, özellikle Perk sistemiyle dikkat çekmiş ve büyük ilgi görmüştü. Modern Warfare 2, bu temelin üzerine yeni geliştirmeler ekleyerek daha da iyi bir online deneyim vadediyor. Bilindiği üzere Infinity Ward'un Dedicated Server uygulamasını kaldırmasının üzerine, PC oyuncuları tarafından bir takım tepkiler doğmuştu. Buna IW.net ile cevap vermek isteyen yapımcı firma, oyunun Steam aracılığıyla sağlıklı bir şekilde oynanabilmesine olanak sağlamış. Üstelik bağlantı hızında da bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Haritaya adım atar atmaz macera başlıyor. İlk öldürülen kişi, ekranda "First Blood (İlk kan)" ibaresi çerçevesinde gösteriliyor. MW2'de imza sistemi bulunuyor. Level atladıkça yeni imza ve avatarlar unlock edebiliyor, böylelikle kendi kartvizitinizi hazırlıyorsunuz. Diyelim ki sizi birisi öldürdü ve tekrar haritada yerinizi aldınız. Eğer ilk olarak o kişiyi vurursanız, bu kez ekranda "Payback (intikam)" ibaresi beliriyor ve oyuncuyu bir nevi hırslandırıyor.

Öncelikle belirtmeliyim ki, çoklu oyuncu haritaları çok hoş tasarlanmış. Özellikle Afghan ve Rust isimli haritaları çok beğendim. Kim daha hızlı hareket ederse onun kazandığı, heyecanın bir an bile düşmediği mücadeleler söz konusu. Tabii ki buna en büyük etken olarak sizin seçeceğiniz silahlar ve perkler çok önemli. Hızlı koşmak, sessiz hareket etmek, daha hızlı mermi doldurmak, radarda görünmeden hareket etmek ve dahası ilk MW'de olduğu gibi ikinci MW'de de yer alıyor. Haliyle yenilikler de var. İlk olarak Predator uygulamasından söz edelim. Ölmeden üst üste 5 adam vurabilirseniz, bu özelliği kullanmaya hak kazanıyorsunuz. İçerisinde eklektronik bir düzeneğin yer aldığı çanta aracılığıyla, bombardıman uçağıyla iletişim kuruyor ve ekranda belirlediğiniz noktalara bomba yağdırarak düşmanlarınızın üstesinden geliyorsunuz

Hayatta kalabilmek için cephanelerin önemi büyüktür. Üst üste 4 adam vurduğunuz takdirde, istediğiniz noktaya paraşütle malzeme indirtebiliyorsunuz. Baktığımızda ilk MW oyununda silahımızın mermisi çabucak tükeniyor ve yeni bir silah bulmak için bizi arayışa sevkediyordu. Bu durum da mücadeleyi arka plana itip silah bulmak için uğraş vermemize ve genellikle de bu sebeple ölmemize neden oluyordu. Yeni oyunumuzda mermi stoğumuz daha fazla. Üstelik üzerimizde iki büyük, bir de küçük silah taşıyabiliyor, ilerleyen seviyelerde aynı anda iki büyük silahı kullanabiliyoruz.

Size Pain Killer'dan söz etmek istiyorum. Henüz bir acemisiniz veya iyi bir oyuncu olmanıza rağmen şanssızlık eseri 3 kez üst üste vuruldunuz diyelim. Hemen devreye Pain Killer giriyor, tabii ki seçtiyseniz. 10 saniye boyunca sağlık seviyenizi, olduğundan daha yüksek bir seviyeye taşıyarak sizi bir süreliğine korumaya alıyor.

7 adam vurunca helikopter çağırabildiğimizi, 11 adam vurunca da AC-130 getirebildiğimizi belirtelim. Oyuncu açısından bir hayli etkili silahlar. Onları yok etmeyi başarabildiğinizde de yüksek puanlar elde ediyorsunuz. Kendiliğinden düşmanı kontrol eden ve saldırıya geçen yeni bir silah olarak Mini Gun'ı gösterebiliriz. Bu silahı haritada istediğiniz bir yere kuruyorsunuz o kadar. Ek bir saldırı gücü istiyorsanız, iyi bir tercih olduğu açık.

Modern Warfare'da bıçak kullanmanın etkisi büyük. Yapımcılar, bunu biraz daha üst düzeye taşımış. Yakın mesefelerde hızlı ve sessiz bir şekilde işimizi görebildiğimiz gibi, artık uzak mesfalarden de bıçak fırlatabiliyoruz. İsabet ettirebildiğiniz anda, rakibiniz öldü demektir.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya ilginç bir iddia atılmış ve TPS türünde bir Call of Duty oyununun geliştirildiği söylenmişti. Bu haber yalan değildi. Doğrulandı, ama oyunun iptal edilmesinin ardından. Mutlaka "acaba nasıl olurdu" sorusu oluşmuştur zihinlerde. Infinity Ward, belki bu soruyu yanıtlamak, belki de oyuna farklı bir bakış açısı katmak adına yapıma TPS çoklu oyuncu modu eklemiş. Güzel de olmuş. Fakat diğer oyun modları varken, bu moda ne denli ilgi duyulur, bunu da yakında göreceğiz.

Quake 1'den bu yana neler değişti?

Bir döneme damgasını vuran Quake, grafikleriyle de beğeni toplamayı bilmişti. Call of Duty serisiyle ortak olan tek noktası ise, aynı motoru kullanıyor olmaları. Infinity Ward, Modern Warfare 2'de de aynı motoru kullanmış. Aynı derken, tabii ki bir takım düzenleme ve geliştirmelere gidilmiş. Daha iyi karakter ve silah modellemeleri, fizikler ve ışık efektleriyle birlikte MW2, ortalamanın üzerinde bir görselliğe sahip. Karlarla kaplı bölümlerdeki kar tortuları, ayak izleri, kar üzerine sıçrayan kanın belirginliği, gece bölümlerindeki ışık-gölge efektleri,patlamalar esnasında oluşan toz bulutları ve neslerin etrafa saçılması gibi detaylar gayet iyi.

Bir diğer iyi yön ise, karakter animasyonları. IW, her yeni oyunda animasyon sistemini biraz daha geliştiriyor. Ortaya çıkan tablo görülmeye değer. Bazen objelere yaklaştıkça farkedilen kaplamalardaki düşük detay seviyesi, grafikler için "olmazsa olmaz" diyen oyuncular için üzücü bir tablo oluşturabilir. Harita tasarımlarından söz edersek, önceki yapıma göre daha büyük ve çizgisellik faktörünün daha da aza indirgenmiş olduğunu görüyoruz. Düşmana ulaşmak için birkaç farklı yolumuz var. Aynı şekilde onlar da bizi bulabiliyor. Çok iyi bir yapay zekâya sahip oldukları söylenemez, ancak dikkatsiz davrandığınızda bunu kolaylıkla cezalandırabiliyorlar. Yine CoD4'te bulunan "bitmek bilmeyen düşman faktörü" MW2'de biraz daha azaltılmış.

Hollywood müzikleri

Call of Duty serisinde her özelliğin olduğu gibi ses ve müziklerin de önemi büyük olmuştur. Hans Zimmer deyince hepimizin aklına kaliteli müzikler gelir. Bugüne kadar Rain Man, The Lion King, Gladiator, Pearl Harbor, Black Hawk Down, The Dark Night, Pirates of the Caribbean, The Simpsons Movie ve dahası gibi mükemmel yapımların müziklerine imza atan kişi, bu kez stüdyoya Modern Warfare 2 için girdi. Ortaya çıkan ürünler ise gayet başarılı. Operasyonlara kattığı duygu ve heyecanı, oyunu oynayınca fark edeceksiniz. Silah, patlama ve çatışma sesleri de gayet kaliteli. İşin seslendirme boyutuna adım attığımızda ise, yine güzel bir tabloyla karşılaşıyoruz. Çünkü yapımcı ekip, bu kez de konusunda uzman kişilerle çalışmış. Seslendirme kadrosunda Kevin McKidd, Billy Murray, Craig Fairbrassi, Ken Lally (Albert Wesker) ve Multiplayer oynanışta sesini duyabileceğiniz 50 Cent gibi isimler yer alıyor.

http://www.gametrailers.com/remote_wrap.php?mid=58640

Buda karşılaştırmalı video

http://www.gametrailers.com/remote_wrap.php?mid=58991

www.envarencok.com
Lider dediğin...
ATATÜRK gibi OLmaLı......OLdu mu VATAN....ÖLdü mü EFSANE

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Mercedes CLA 180d AMG
    • Kendi Sitem
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '14
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Call of Duty: Modern Warfare 2 [ps3, xbox360 (9,1), pc (7,1)]
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2010, 12:30:22 »
videoları hd izlemenizi tavsiye ederim
www.envarencok.com
Lider dediğin...
ATATÜRK gibi OLmaLı......OLdu mu VATAN....ÖLdü mü EFSANE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2010, 18:27:39 »
çok güzel oyun gerçekten campaign bölümüne başlamadım ama oyunun içinde special ops diye birkaç dakika süren kısımları var onlardan birkaç tane oynadım... efektler sesler grafikler gerçekten mükemmel :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • !!! YERDEN GİDEN TOYOTACI !!!
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 163000
  • Model Yılı: '98
  • 31 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 31, 2010, 19:01:38 »
Call Of Duty 2,4,5,6 bitirdim yine olsa yine bitiririm :) Mühtiş oyun benim en çok hoşama gidem

Call Of duty 5 Zombies :) Şifresiz 26 level. Şifreli 116 levele kadar geldim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2010, 23:46:48 »
en sevdiğim oyunlardan biri... tabi efsane age of empires ı unutmamak lazım onu 1 inci sıraya koyarım her zaman :D
hesap iptal :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2010, 14:35:59 »
o da güzeldir bak ama 3 ten sonra devamı gelmedi age of un da bak call of a adamlar her yıl bi oyun çıkarıyor :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #6 : Şubat 01, 2010, 14:40:33 »
3 te ve 3 ten sonra saçmaladılar çünkü :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2010, 14:51:30 »
yine güzeldi 3 ama  asian dynasties eklentisi çok saçmaydı orası kesin..  filin üstünden top atılıyodu var mı böyle bişey :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2010, 14:53:39 »
yaratıcılık bu kardeşim :D :P filin üstünden top ta atar mancınık ta sıkar :D :D şimdi beni saran strateji oyunu dota sabah akşam oynuyoruz vallahi ne varsa eskilerde var :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #9 : Temmuz 05, 2010, 21:20:51 »
call of duty , call of duty 2 , call of duty 4 ,call of duty 5 ve 6 yı bitirdim . zaten mw 2 sonu efsane 3-4 kere oynadım son bölümü. cod 2 ve cod 4 ü multiplayer olarak netten oynadım.
cod 2 ile çok rahat çakma serial le oynadım ancak punkbuster sayesinde cod 4 te çakma serial bulamadm yani buldum da Global Ban yemişti bende sinir oldum gözüm döndü ve orjinal cod4 aldım :D ve gerçekten en rahatı paranın hakkını veriyolar ve eğlence dorukta oluyo yabancı serverlarda hack Gl marty fln olsa bile ateş ettiğin an o serverdan atılıyorsn ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Çokta FiFi :D
  • Kan Grubu: B-
« Yanıtla #10 : Temmuz 05, 2010, 21:23:24 »
 :islik: :islik: :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #11 : Temmuz 24, 2010, 16:48:27 »
 C.O.D Modern warfare 2 de zombie bölümü gerçekten çok zevkli . Bu bölümle ilgili ayrı bir oyun  tek başına yapılsa oyundan fazla satar . 
Toyota aşk gibidir , yaşamayan bilemez.