Gönderen Konu: Auris için lastik ebatı uygunluğu  (Okunma sayısı 20898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Auris için lastik ebatı uygunluğu
« : Ocak 28, 2010, 09:06:32 »
Merhaba,

2007 dizel Auris, üzerindeki lastikler 205/55/R16 ölçüsünde (alındığı gün üzerinde olan orjinal Bridgestone).
Bedava kar lastiği buldum bir tanıdığın Mondeo'sundan çıkma Lassa 215/55/R16. Diş yüksekliği çok iyi durumda, 1,5-2 yıl götürür beni.
Taksam olur mu acaba? Malum lastik fiyatları uçuk. Benim mevcut lastiklerde 50 bine yaklaştı, şu karda kışta çok iyi olacak.
Neler değişir performans, araç yüksekliği, fren mesafesi, vb. anlamında, dönüşlerde sürtme filan yapar mı acep?
Acilen bilgilendirirseniz çok sevinirim arkadaşlar, uygunsa kaçırmak istemiyorum bu fırsatı.
Şimdiden teşekkürler,
2007 Auris 1.4 Dizel

Toyota Club Türkiye

Auris için lastik ebatı uygunluğu
« : Ocak 28, 2010, 09:06:32 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Auris için lastik ebatı uygunluğu
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2010, 21:06:59 »
Bugün, Toyota servisi aradım, sorun olmaz dediler. Birkaç tane de lastikçiye sordum. Taktırdım sonra, biraz gürültüsü arttı ama çok şık oldu ::)

Merhaba,

2007 dizel Auris, üzerindeki lastikler 205/55/R16 ölçüsünde (alındığı gün üzerinde olan orjinal Bridgestone).
Bedava kar lastiği buldum bir tanıdığın Mondeo'sundan çıkma Lassa 215/55/R16. Diş yüksekliği çok iyi durumda, 1,5-2 yıl götürür beni.
Taksam olur mu acaba? Malum lastik fiyatları uçuk. Benim mevcut lastiklerde 50 bine yaklaştı, şu karda kışta çok iyi olacak.
Neler değişir performans, araç yüksekliği, fren mesafesi, vb. anlamında, dönüşlerde sürtme filan yapar mı acep?
Acilen bilgilendirirseniz çok sevinirim arkadaşlar, uygunsa kaçırmak istemiyorum bu fırsatı.
Şimdiden teşekkürler,
2007 Auris 1.4 Dizel

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 421000
  • Model Yılı: '05
  • 180 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2010, 21:12:10 »
zate  ebat genişledini için pek bi sorun olmaz ama kar lastigi oldugu için yazın pek kullaışlı olmaz çaracınızı yorar bide yakıtı biraz etkiliyebilir
2005 corolla 1.6 hb a/t
2002 corolla 2.0 d4d (Dsport)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2010, 17:20:05 »
  Kar lastiğiniz yazın kullanmak o lastiğin ömrünü büyük oranda azaltır. Bunun başlıca sebebi o lastiğin kimyasal yapısıdır. Diğer yandan kış lastiklerinde tabanı genişletmek pek uygun görülmez, çünkü kaygan zeminlerde aracın cm.2 ye uyguladığı yük azalır ve dolayısı ile çekiş aktarımında eksiklikler meydana getirir. Ancak dikkat etmek kaydı ile ve özellikle hız endeksinide gözeterek kullanılabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • MyLastik - Aracýnýza Uygun Lastik
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2010, 22:02:03 »
hayırlı olsun :)
Hayatınız 3 mm'ye bağlı . Sevdikleriniz ve kendiniz için lütfen 3 mm altına inmiş lastiklerinizi değiştirin.