Gönderen Konu: Kar Lastikleri İle Kabusa Son !  (Okunma sayısı 4312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
Kar Lastikleri İle Kabusa Son !
« : Ocak 25, 2007, 02:17:51 »
Kar lastikleri ile kabusa son  

Kar lastikleri, yürümenin bile zor olduğu kar ve buzla kaplı zeminde araç kullanmayı kabus olmaktan çıkarıyor. Aracınız başarısı kullandığınız lastikle orantılıdır.

ABS, ESP, EBD gibi günümüz araç teknolojisinde kullanılan ve neredeyse standart hale gelen güvenlik paketlerinin başarısı kullanmış olduğunuz lastiklere bağlıdır. Yazlık lastikler kışın, aracınızda bu güvenlik paketleri olsa bile size problem yaratacaklardır. Yaz lastiklerinin size sorun yaşatması için yoğun karlı bir havaya bile gerek yok, dışarıdaki ısının + 7 C nin altına düşmesi ve zeminin ıslak olması kaza riskinizi yaz mevsimine göre 6 misli arttırmaya yetecektir.

Eğer aracınız da ABS, ESP, EBD gibi yüksek teknolojiler yok ise tehlike esnasında aracınıza hakim olmakta çok daha fazla zorlanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz lastikler hareket halinde iken, oluşan dinamik güçlerini yeterli oranda yol yüzeyine iletebilmelidir.

Kışın özel durumlar söz konusudur. Kar ve buz gibi ıslaklık ve soğuk hava da yol yüzeyindeki tutunmayı etkiler. Yaz lastikleri imalat yapıları nedeni ile + 7 C'nin altındaki sıcaklıklarda çabuk sertleşmeye başlar.

Kısaca, yazlık lastikler modern ve güçlü araçlarda yaz aylarında iyi performans göstermelerine rağmen, kış aylarında hiçbir zaman kış lastiklerinin yerini tutamazlar.

Bölgeler arasında farklılıklar olmakla birlikte ülkemizde Ekim ve Mart Ayları arasında hava sıcaklıklarının + 7 C altına düştüğü biliniyor. Sürüş Emniyeti konusunda hassas olan insanlar bu mevsim aralıklarında kış tipi lastikleri kullanıyorlar.

Kış lastiklerinin farkı, kış şartlarında yapılan fren testleri ile çok daha belirgin hale geldi. Yapılan testlerde yaz lastikleri ile donatılan bir otomobil 50 Km/h ile hızda ve kar üzerinde en erken 43 metrede durabilirken, kışlık lastikler ile donatılan aynı otomobil, aynı hızda kar üzerinde 35 metrede durabiliyor. Yapılan fren testleri sonucunda kış tipi lastiklerle donatılan otomobilin durduğu yer ile yazlık lastikle hareket eden otomobil arasında 8 metre (iki araç boyu) fark oluşması, bu tip zeminlerde kış lastiklerinin önemini gözler önüne sermeye yetiyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte kış tipi lastikler eskiden olduğu gibi kalın dişli, yüksek sesli ve konforsuz değiller. Kış lastiklerinin modern versiyonları sessiz oluşları ile konforlu bir sürüş sağlıyor. Burada unutulmaması gereken nokta, kış tipi lastiklerin diş derinlikleri 4 mm'nin altına düştüğünde ya da üretim tarihinden itibaren 5 yıl geçmiş ise değiştirilmesinde fayda bulunuyor.

Bir araçta kullanılan kış lastiklerinin dördü de aynı ayarda ve kalitede olmalı. Eğer farklı akslarda farklı diş derinlikleri ve farklı yaşlarda lastikler varsa, farklı sürtünmeler oluşacağından dolayı aracınızın stabilizasyonu önemli ölçüde bozulabilir. Ayrıca kış lastiği alırken bulunduğunuz bölgenin hava şartları göz önünde bulundurularak uygun lastikler seçilmeli.

Bazı kış tipi lastikler sadece karda olağanüstü performans gösterirken bazıları ise hem karlı zeminlerde hem de ıslak yol yüzeylerinde üstün performans sergilerler. Lastik alımlarında genel düşünce tarzı orta hız tipi lastikler olmalıdır.(T-H gibi) Yüksek hız (V) lastiklerinin kardaki performansları biraz daha düşüktür. Bu lastiklerin kuru ve ıslak yollarda performansları ise oldukça iyidir.

Eğer, kış lastiği almayarak tutumlu davrandığınızı düşünüyorsanız, yanlış yerde ekonomik düşünüyorsunuz demektir. Çünkü bir takım (4 Adet) kış lastiği almak, en basit kazada oluşabilen eğilmiş bir çamurluğu tamir ettirmekten daha ucuzdur. Ayrıca insan hayatını düşünecek olursak ekonomiklikten bahsetmek mümkün değil. Kışın oluşan araç kazalarının yüzde 70'inde lastiklerin ve yol yüzeyindeki olumsuz şartların önemli ölçüde etkili olduğunu biliniyor. Kış lastikleri farklı hız limitlerine göre üretildiğinden, satın alırken ve aracınızda kullanırken bu hız limitlerine dikkat edilmesi gerekiyor.

Aracınızın kış mevsimini sorunsuz atlatabilmesi için aşağıda sistemleri kontrol edin;

1. Fren sistemi kontrolü.

2. Işık sistemi kontrolü.

3. Vantilatör kayışı kontrolü.

4. Akü kontrolü.

5. Marş Dinamosu Kontrolü.

6. Radyatör Antifriz Seviye kontrolü.

7. Cam Yıkama sistemi ve Antifrizi kontrolü.

8. İlk Hareket yardımcıları Kontrolü (Takoz, Çeki halatı, Zincir ve Kış Lastikleri.)

9. Kar Küreği, Buz kazıyıcı, Buğu çözücü spreyler, yedek Ampul, Eldiven, Fener ve Sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır

Her ne kadar aracınız kışa hazır olsa da sürüş stiliniz de kış şartlarına uygun olmalıdır. Örneğin, önsezili araç kullanımı, yeterli takip mesafesi, düşük hızlar, yumuşak direksiyon hareketleri gibi. Tüm teknik desteklerle beraber en önemlisi hissederek araç kullanmaktır. Eğer herhangi bir sebepten dolayı aracınızın stabilizasyonu bozulursa hemen debriyaj pedalına basınız. Yumuşak direksiyon hareketleri ile aracınızı toparlayın daha sonra fren pedalına basarak aracınızı yavaşlatın.

Teknolojisi gelişmiş araçlarda (ABS, ESP gibi) tehlike anında mutlaka fren ve debriyaj pedalına aynı anda basınız. Böylece aracınızı hem yavaşlatabilir hem de direksiyon hâkimiyeti ile istediğiniz yöne gidebilirsiniz ve aynı zamanda da aracınızın stabilizasyonunu korumuş olursunuz.

Cankat Hurmoğlu

International Road Safety Expert

Toyota Club Türkiye

« : Ocak 25, 2007, 02:17:51 »

(Gizli Üye)

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2007, 02:36:33 »
Ya sizin kadar otomabil dünyasını ve internette bi foruma üye olarak teknolojiyi takip eden bi bayana rastlamadım şimdiye kadar. İstisnalar kaideyi bozmaz misali bravo yani tebrik ediyorum. Verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

Yalnız valla ben üşeniyorum birikincisi arçalara vergi, sigorta, kasko, egzos muayenesi 2 yılda bi muayene ücretleri falan derken ek masraflara giremiyorum. Ha diceksinizki bu ek masraf bi gün hayatınızı hatta araçta bulunanların hayatını kurtarmaya neden olabilir. E onada kader kısmet, Allah'tandır diyecem hemen ekliceksiniz Tedbir kuldan takdir Allah'tan diye o yüzden bi şey demiyim ben en iyisi, sustum.

Tekrar teşekkürler.

Yeni yazı dizinizi ilgiyle bekliyoruz.  

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2007, 07:46:31 »
Alıntı yapılan: İsmail H. Timurcioğlu
Ya sizin kadar otomabil dünyasını ve internette bi foruma üye olarak teknolojiyi takip eden bi bayana rastlamadım şimdiye kadar. İstisnalar kaideyi bozmaz misali bravo yani tebrik ediyorum. Verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

Yalnız valla ben üşeniyorum birikincisi arçalara vergi, sigorta, kasko, egzos muayenesi 2 yılda bi muayene ücretleri falan derken ek masraflara giremiyorum. Ha diceksinizki bu ek masraf bi gün hayatınızı hatta araçta bulunanların hayatını kurtarmaya neden olabilir. E onada kader kısmet, Allah'tandır diyecem hemen ekliceksiniz Tedbir kuldan takdir Allah'tan diye o yüzden bi şey demiyim ben en iyisi, sustum.

Tekrar teşekkürler.

Yeni yazı dizinizi ilgiyle bekliyoruz.  
[/quote]

+1 aynen katılıyorum abi sana
2006 COROLLA SOL HB AT
2008 MAKYAJLI KASA AVENSİS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2007, 11:28:25 »
Bu kış İstanbul'da kar lastiği kullananlar yandı. hava 18-19 derecelerde, o lastiklerin ömrü yarı yarıya bitti bu yüzden.

iyi ki almamışım

not: bu lastikler 15+ sıcaklıklarda çabuk aşınıp eriyor.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2007, 12:55:47 »
kar lastiği taktık ama bir türlü karı göremedik!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #5 : Ocak 25, 2007, 14:26:41 »
Belkide tüm gün çalışmanın tek iyi noktası kış lastiklerime yaradı.Sabah 8.30 da işe gelip akşam 19 da çıkıyorum.Araba kullanım zamanlarımda sıcaklık 7 derecenin altında oluyor genelde.
'06 D4d Toyota Corolla H/B

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
« Yanıtla #6 : Ocak 25, 2007, 14:56:42 »
Öyle bir kar gelecek ki İstanbul'a içime doğdu. Kar lastiği alan memnun almayan bin pişman olacak gibi...)))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 27, 2007, 19:36:49 »
Halat demişken;
Yetkili servislerin yol yardımı yapan ekiplerinin kesinlikle çeki halatı yerine çeki demiri kullanması gerektiğini düşünüyorum. Defalarca rastadım. Adam kısacık(hoş, uzunluğun pek bir önemi yok) halatla arabayı çekiyor, deli gibi de hız yapıyor. Ben araç sahibi olsam kovalarım adamı.
Kaliteli marka aslında müşteriyle ebedi aşk ister. Ve aslında her sadık müşteri, şöyle ilk karşılaşmada fosfor fosfor sırıtıp laubali olmayan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #8 : Ocak 28, 2007, 17:49:20 »
Alıntı yapılan: Yaman Eligül
Bu kış İstanbul'da kar lastiği kullananlar yandı. hava 18-19 derecelerde, o lastiklerin ömrü yarı yarıya bitti bu yüzden.

iyi ki almamışım

not: bu lastikler 15+ sıcaklıklarda çabuk aşınıp eriyor.[/quote]

yandık desenize..
neyse olan oldu