Gönderen Konu: sıfır auris rodaj ve motor açma nasıl yapılmalı??  (Okunma sayısı 4650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
Arkadaşlar öncelikle merhaba..foruma yeni katıldım şu ana kadar 2 arabaya sahip oldum ikisi de toyota. son olarak geçen hafta sıfır auris 132 bg aldım ve şuan daha 60 km de araç. sorum şu: rodaj ve sonrasında yapılan motor açma süreci nasıl olmalı? servis ilk 1000 km 100 ü geçme dedi sadece, internettede araştırdım tabii ki ama birçok yorum var kafam karıştı. Biri bana bu rodaj dönemini ve sonrasında yapılacak motor açma olayını anlatanilirse çok memnun olurum. şimdiden çok teşekkürler..

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Her zaman kalbimizde yaşayacaksın...
  • Araç: Corolla
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: sıfır auris rodaj ve motor açma nasıl yapılmalı??
« Yanıtla #1 : Eylül 19, 2009, 22:12:41 »
1000km boyunca arabayı 3000 devirden yukarı devir çevirmeyin.
Ince Bir Zevk ve Çevikliğin Zekice Birleşimi > Toyota

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2009, 22:49:48 »
1000km boyunca arabayı 3000 devirden yukarı devir çevirmeyin.
Bunun yanında tam gaz yapmayın yani arabayı cok sert kullanmamak gerekir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #3 : Eylül 19, 2009, 23:01:39 »
4 ay once bende ayni konuyla ilgilenmistim Sifir corolla benzinli almistim
10 bin km bakimida yaklaşti su an 9000 lerde arac
Servis eski araban gibi kullan rodaj falan yok dedi,
arkadaslar dikkatli kullan yavas git motoru zorlama dedi
Acikcasi ilk 100 km dikkat ettim bayagi zor oluyor, ama 100 km den sonra hicbirseye dikkat etmedim
Cunku gerek kalmadi, araba zaten siz anlamadan gidiyor, Yani cok kolaylıkla 3000 devirleri 120 km leri geciyor
Bende otobana cıktıgımda basabildigim kadar bastim
Her viteste mumkun olan en ust devirlere ciktim
1000 bakımındada bir sorun cikmadi
Sonuc mu?
9000 km sonra gordugum ve arastirdigim kadari ile ayni model arabalardan ve fabrika teknik verilerinden cok daha az yakit yakıyor
Yag seviyesini su ana kadar defalarca kontrol ettim, yag kalitesi cok iyi hic kararma yok nerdeyse yeni gibi yag
Ayrica yag seviyesinde gozle gorulur bir azalma yok
Aracta su ana kadar en ufak bir problemde olmadi allaha sukur
Ve oldukça seri.
Bu benim deneyimim
Acikcasi aracin 6 yil garantisi var, zaten bir sorun varsa simdi ciksin diye hic dusunmedim bile
Karar sizin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2009, 00:44:16 »
Harun bey, sizi öncelikle tanışma bölümüne alabilir miyiz? Lütfen kendinizi tanıtıp, profilinizdeki eksik bilgileri tamamlayınız. Buna müteakip size elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız ;)
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2009, 08:59:53 »
Bunun yanında tam gaz yapmayın yani arabayı cok sert kullanmamak gerekir

+1 kalkışlarda bol gazlı değilde normal gaz vererek kalkmanız araba sağlığı açısından önemli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Shooting Star
« Yanıtla #6 : Eylül 20, 2009, 10:32:51 »
Su An Yeni Alınan Arbalarda Rodaj Diye Bişey Yok Bildiğim Kadarıyla.Motor Fabrikadan Cıkmadan Önce Zaten Parçalar Birbirine Alıştırılıyor.Yani Motorda Marş Motorunu İlk Sen Çevirmiyosun. :D Ayrca Rodajın Esas Anlamı Parçalar Fabrikadan Cıktıktan Sonra Parcalar Üzerinde Ufak Tefek Kusurlar Olurdu Bunlar Motorda Cok Yüklenildiği Zaman Buyuk Sorunlara Yol Açar.Ama Artık Teknolojinin Gelişmesiyle Bu Kusurlar Sıfıra İndirldi.Bu Yuzden Yeni Araçlarda Rodaja Gerek Yoktur.Hayırlı Olsun Güzel Günlerde Kullan.
ηєƒєѕ αℓмαк ∂єğιℓ∂ιя уαşαмαк !..
      5^ภ ๒เttเğเ אєг๔є 6 ๒คşlคг
              รђ๏๏tเภﻮ รtคг ©

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 20, 2009, 13:23:51 »
öyle birşey yok işte.motor içinde pistonların döndüğü yerde ufak tepecikler vardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 20, 2009, 16:08:23 »
Her ne kadar yeni teknoloji ile kusur oranları en aza indirilsede, hala mükemmel yakalanmış değil. gerçi pürüzsüzlük noktasında en iyiye de ulaşılsa, sonucta en azından sekmaların yuvasına alışması gerekmektedir. Hepimizin bildiği gibi sürtünme ve yakıtın patlatılması sonucunda motorun ısısı artmaktadır. Yeni motorda ise sürtünme daha fazla olacağı için bu, hararetin artmasına yol açacaktır. Tabii ki hararetin istenilen düzeyin dışında olması motor için sağlıklı bir durum değildir. Bu nedenle motor rodajını tamalayana kadar belli bir devir/dakikayı geçmemek gerekir. Ancak dikkat edin bu hız değildir. Çünkü üçüncü viteste de 100km hıza ulaşabilirsiniz beşinci veya altıncı viteste de ama hepsinde devir saati farklı bir veri gösterecektir. Bu devir saatini bulmak için en üst viteste 100km hıza kadar çıkın ve devir saatini kontrol edin göreceğiniz seyiye sizin motor rodajı tamamlamadan önce geçmemeniz gereken devir sayısı olacaktır. Aynı zamanda belki biraz yağ kullanma maliyetini  arttıracak ama ilk yağ değişimini daha kısa süre içersinde yaptırmanız motor açısından daha sağlıklı olacaktır (örneğin 200 -300km civarında). Çünkü bu süreç, motor içerinde bulunan küçük farçacıkların yağın içersine süzülmesi için yeterli bir km'dir. Daha sonra yine 1000km'de yağı değiştirebilirsiniz. Motoru ne kadar sağlıklı açarsanız, aracınız için belirtilen fabrika verilerinin o kadar üzerine çıkarsınız. Yani fabrikanın teknik verilerinde bildirdiği motor gücünden daha aşağısı olmaz ama, ne kadar üzerinde olacağı sizin motoru açmanıza kalmıştır. Sürekli ve uzun süreli olmamak kaydıyla rodajın sonlarından itibaren motoru yavaştan sıkıştırmaya başlayabilirsiniz.

Aracınız hayırlı olsun, kazasız, belasız ve cezasız günlerde kullanmanız dileğiyle...
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 20, 2009, 16:49:52 »
acele yok yavaş yavaş...... -_-
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2009, 08:08:51 »
  Serkan, lütfen türkçe yazım kurallarına uyabilirmisin?
 Rodaj ile ilgili sitemizde daha önce çeşitli ve detaylı olarak paylaşımlar olmuştu. Onlarıda araştırabilirsiniz. AYrıca burada arkadaşlar zaten Oğuzhan, Mehmet, Burak, Tuncay arkadaşlar gerekli bilgileri ve Alper'de kendi tecrübesini (tam katılamıyorum :) ) aktarmış.
 Kısaca rodaj sadece motor iç aksamların uyumu değildir, frenler, amortisörler, lastik vb. sistemler içinde gereklidir. Ayrıca aracınız ileri km. lerde olsa bile her çalıştırmanızda belli bir süre (15-20 dakika ve motor yağı ideal sıcaklığa gelene kadar) (lastikler ıısnana kadar) düşük devirlerde ve ani hareketlerden kaçınarak kullanmanızda fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 21, 2009, 09:43:55 »
aslında mineral yağ ile rodaj yapmak daha iyi ama hararet sorunu var dikkat etmek gerekiyor + pahalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.toyan.com.tr
  • Araç: ---
  • 6 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 21, 2009, 10:23:56 »
İlk Bin km önemli, aracın birbirine alışması gereken çok fazla parça var. Pistonlar, gömlekler, Subaplar, frenler vs.Bu sebeple ilk bin km dolana kadar 4 - 5 bin devirleri zorlamamanızı, 120 km hızın üzerine çıkmamanızı tavsiye ederim. Çıkmak ve ya yapmak zorundaysan tabii çıkabilirsin ama sırf zorlamak için değil. Bunun amacı motordaki birbirine alışması gereken parçaların daha iyi ve yol şartlarında alışmasıdır. Diger arkadaşlarımında dediği gibi eskisi gibi rodaj devri bitti ama birde aracın yoldaki duruma ayak sağlaması lazım. Buda senin kullanımına bağlı.
Birde önemli bir konu, her ne kadar Toyota da yapmış olsa bile hatalar olabilir. Bizim bin km deki amacımız aracın kontrolüdür. Bir vida tam sıkılmamış olabilir, bir hortum kaçak yapıyor olabilir.( Bu zamana kadar hiç olmadı ama olsun ) Asıl amaç budur bu sebeple aşırı yüklenmemesi istenir, yumuşak kullanılması istenir. Bin km kontrolü yapıldıktan sonra da istediğin gibi kullanabilirsin. Bin km basmasan zorlamasan bişey olmaz ya ilk binde basma. Ayrıca Trafik kurallarına uyalım.
Hi, I have come
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 21, 2009, 11:18:59 »
Motorun rodajı dışında frenleride ilk 500 km cok sert kullanmamak gerekir balataların disce alışlması için bu sadece rodajda değil her balata değişiminde dikkate alınmalıdır 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
« Yanıtla #14 : Eylül 21, 2009, 13:32:09 »
çok teşekkürler. arakdaşlar.. Yapacağım tam olarak şu: ilk 1000 km ani hızlanma ani fren, 100-120 km yi geçmek, 3000 deviri geçmek ve sabit hızda kullanmak yok(basitçe). Ama rodaj dan sonraki yani motor açma dönemi nasıl geçmeli sizce? ok normal bir şekilde kullancam ama motoru açmak için neler yapmalıyım?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 21, 2009, 17:10:13 »
  Öncelikle her vitesi mümkün olduğunca kullanmaya çalışmalısınız. Ayrıca sürekli yüksek devir kullanımı araca zararlı olabildiği gibi sürekli düşük devir kullanımıda zararlı olabilir. Yani ara ara yüksek devirlerde görmekte fayda vardır. Lastik havalarınızın kontrolünüde ihmal etmeyin. Ayrıca bu süre zarfında yağ vb. seviyeleride kontrol edin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '14
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 23, 2009, 11:43:24 »
auriste zaten vites değiştirm uyarıları var 2500 devirden sonra bağırmadan vitesi değiştirdin mi problem kalmaz bence.
Ayn ıaraçtan bende de var lakin sonrasınıda düşünmek lazım 10 000 yavaş git 20 000 100 km geçmeyim derken ortaya acayip prısırık bi araç çıkıyor onlarıda çok gördük
Herşeyi bilmene Gerek Yok. Haddini Bil yeter !