Gönderen Konu: Mustafa Kemal'in Bakanlari Böyleydi  (Okunma sayısı 1241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Mustafa Kemal'in Bakanlari Böyleydi
« : Ağustos 06, 2009, 19:02:32 »
Arkadaşlar bir arkadaşımdan e-mail ile gelen bu iletiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Torpil Nasil Yapilir ?
Yil 1934, o donemde Milli Egitim Bakanligi Ulus'tadir. Bakan ise Nigdeli
Abidin OZMEN'dir.
Bakan, makaminda calismaktadir. Kapi calinir.
Bakanin gur sesi:
"Giriniz!" Ataturk'un yaverlerinden biri, yaninda iki cocukla makama girerler. Konuklara yer gosterir ve zarfi acar.

Ataturk'ten gelen bir mektuptur bu:
"Bay Abidin OZMEN, Milli Egitim Bakani..."
Abidin OZMEN zarfi ozenle acar ve mektubu dikkatle okur:
"Yaver Bey'le, size iki fakir ve kimsesiz cocuk gonderiyorum. Bu cocuklari, uygun goreceginiz, bir liseye (parasiz yatili olarak) kaydini yaptirin..."
Bu, Ataturk'un bir emridir. Kesinlikle yerine getirilecektir. Bakan OZMEN, Orta Ogretim Genel Mudurunu cagirtir ve su direktifi verir:
"Yaver Bey'in yanindaki bu iki cocugun evrakini aliniz ve bu cocuklarin
Haydarpasa Lisesi'ne parali yatili olarak kaydini yaptirip her ikisi icin de ucer yillik parali yatili makbuzlarinin veli ve odeyen hanesine Ataturk'un ismini yazdirarak bana getiriniz." der.
Bakanin emri yerine getirilmistir. Abidin OZMEN de kisa bir mektup yazarak Yaver Bey'le Ataturk'e yollar.
Mektubun icerigi soyle:

"Muhterem Ataturk, Yaver Bey'le gondermis oldugunuz iki cocuk hakkinda emirlerinizi aldim. Ancak, arkasinda Turkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaskani Ataturk gibi biri bulundugu icin; bu cocugu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarimiz, hem de mantigimiz izin vermedi. Bu nedenle her iki cocugunda emirleriniz geregi Haydarpasa Lisesi'ne parali yatili olarak kayitlarini yaptirdim. Cocuklarin ucer yillik okul taksitlerine ait makbuzlari ekte takdim ediyorum..."
Ataturk bu mektup uzerine, devrin Basbakani Ismet Inonu'ye telefon ederek:
"Bak senin Milli Egitim Bakanin bana ne yapti." diyerek olayi anlatmis.
Inonu, Bakan adina ozur dilemis. Ataturk:
"Yok! demis ozur dileme. Cok memnun oldum. Keske her devlet adami bu medeni cesarete sahip olabilse ve dogruyu  gosterebilse."
Tarihi degeri olan ve hicbir yerde yayimlanmayan bu aninin unutulup gitmesine gonlu razi olmayan bakanin yegeni yuksek mimar H. Rahmi OZMEN, 15.08.1985 gunu bu mektubu gazeteci yazar Vahap Okay'a iletir.

O da 15.09.1985'te gazetesinde yayimlar.
Iste devlet boyle kurulur, devlet boyle adamlarla yonetilir...
Mustafa Kemal in Bakanlari boyleydi. Ya simdi?

Toyota Club Türkiye

Mustafa Kemal'in Bakanlari Böyleydi
« : Ağustos 06, 2009, 19:02:32 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Ynt: Mustafa Kemal'in Bakanlari Böyleydi
« Yanıtla #1 : Ağustos 06, 2009, 19:06:53 »
Mustafa Kemal ve onun bakanları gibi vatanını,milletini düşünen ve sevenleri başımızda görmek bizlere nasip olmaz bu gidişle :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 06, 2009, 19:43:16 »
Şimdi yaşıyor olmasını herşeyden çok istiyorum....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 06, 2009, 20:01:50 »
+1 ama böyle bir şansımız yok. en azından mevcut siyasilerimiz ve devlet adamlarının onu gerçek anlamda anlabilme kabiliyetleri kazabilmelerini çok isterdim. (bunu kabiliyet diye yazdım çünkü; onların bu kabiliyete sahip olupda onu takip etmediklerini düşünmek bile istemiyorum)

paylaşım için teşekkürler aydın hocam
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 06, 2009, 20:20:51 »
  Bu yüzden Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.
 Atatürk 'ü kimi insanların çekememelerinin başlıca sebeplerinden birisi onun bu anlamlı ve dürüst davranışları, düşünceleri değilmidir!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 06, 2009, 20:59:49 »
  Paylaşım için teşekkürler.
Doğruluk, dürüstlük ve ahlak anlayışının genetiği bozulmuş durumda. İnsanlar doğruluk ve dürüstlük ilkesinden korkar olmuş.Atatürk karşısındaki halkına doğruluk ve dürüstlüğü aşılamıştı. Zamanımızda bunun tam tersi uygulanıyor. Balık baştan kokar sözü boşuna söylenmemiş.İşte Atatürkün Görüş ve düşüncelerinden birkaç satır daha..

Atatürkün Dürüstlük ile ilgili Sözleri

--------------------------------------------------------------------------------

* Hakikati konuşmaktan korkmayınız.

* Meseleleri hadiselere göre değil, aslında olduğu gibi ele almak lazımdır.

* Bir şeyi vicdanen iyi yaptığımıza, sözlerimizin iyi olduğuna inanıyorsak, onu olduğu gibi açık, tereddüt ve belirsizlikten arınmış olarak anlatmayı amaçlamalıyız.

* Arkadaşlar benden iltimas beklememelidir. Hepiniz benim gözümde değerli, önemli kardeşlerimsiniz. Ama, hepinize gösterdiğim hedef yüce, kutsal bir hedeftir... Hanginiz daha güzel yöntemle, başarıyla oraya ulaşırsanız onu, ellerimi çatlatıncaya kadar çırparak alkışlayacak, takdir edeceğim. Benden iltimas ve taraf tutma beklemeyiniz arkadaşlar. Adam olanlar, insan olanlar, yüksek ideali olanlar değerlerini göstersinler. Benim size kardeşçe söyleyeceğim şey budur. Tüm arkadaşlarımıza söylemek zorundayım ki, ben o milli hedefe tüm millet kitlesini yürütmek için, doğal olarak ahlaki bir unsurum, bunu isterim.

(1922 prof.Afet İnan'ın yayımladığı belgeden)

98 Corolla 1.6 GLI Special

Düşüncelerle karşılaşınca,zayıflar korkar,aptallar karşı gelir,akıllılar karar verir,ustalar da yönetir.
''Mme Jeanne Roland''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B-
« Yanıtla #6 : Ağustos 06, 2009, 23:36:57 »
şimdiki zamanda bu siyaset adamları bu medeni cesareti gösterebilseler keşke ama nerde!!!!!!!