Gönderen Konu: Lastikte catlama ve kabarma olustu  (Okunma sayısı 5063 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Lastikte catlama ve kabarma olustu
« : Temmuz 27, 2009, 19:14:43 »
Selamlar arkadaslar. On sol lastigin disa bakan yuz kisminda 1-1,5 cm'lik bir catlama/kesilme olmus. Yolla temas eden bir yerde degil, nasil oldu anlayamadim. Bir ay kadar once ayni lastikte, yine disa bakan yuzde (ama catlakla ayni yerde degil) 2-3 cm capinda bir balonlasma/kabarma olmustu. Lastikler iki senelik, 24bin km. kullanilmis.  Bu iki durum neden olmus olabilir?

Arabayi bugun kullanmadim, ne olur ne olmaz diye. 4 lastigin tamamini degistiremeyecegim, ama en azindan onleri degistirmek istiyorum. Yeni lastikleri onlere mi takmali, yoksa arkalara mi? Konuyla ilgili deneyimi olan arkadaslarin onerilerini, cevaplarini bekliyorum. Tesekkurler.
Fe... :-)

Toyota Club Türkiye

Lastikte catlama ve kabarma olustu
« : Temmuz 27, 2009, 19:14:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • MyLastik - Aracýnýza Uygun Lastik
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Lastikte catlama ve kabarma olustu
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2009, 20:02:10 »
Lastik yanaklarında oluşan şişkinlik,balon,tümsek tabir ettiğimiz durumlar yol riskleri - darbeler yada havasız üzerinde yürümekten meydana gelir. Diğer şikayet konusu birkaç durumda ifade edilebilir.

1 Ozon Çatlakları

Güneşten gelen ozon ışınlarına maruz kalma, aşırı ısınma, yük altında uzun süre park, az veya fazla hava ve uzun süre hizmet vermiş olması temel sebeplerdir.
Çatlamalar yüzeysel ise kullanılabilir fakat havası indirilip çatlakların derinliği kontrol edilmelidir.

2- Çevresel Çatlamalar

Fazla yük, az hava, yüksek tork, aşırı yan kuvvete maruz kalma, sırtta uygunsuz tamir genel oluşum sebepleridir.
Hava basınçları kontrol edilmeli ve ani kalkış yapmaktan kaçınılmalıdır. Virajlara hızlı ve keskin girilmemelidir. Lastiklerin değiştirilmesi gerekmektedir.

Hayatınız 3 mm'ye bağlı . Sevdikleriniz ve kendiniz için lütfen 3 mm altına inmiş lastiklerinizi değiştirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2009, 20:10:37 »
Birinci resim yaklaşık iki-ikibuçuk senelik lastiklerde oluşmaya başlar, özellikle de kuru ve güneşli havası olan bölgelerde.

Benim brig'lere baktım, biri diğer üçünden 6 ay daha eski ve ilk resimdekine benzer çatlaklar oluşmaya başlamıştı.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2009, 20:34:11 »
Cevaplar icin sagolun arkadaslar. Benim lastikteki catlak bir tane. 1.resimdeki gibi degil. 2.resimdekine benziyor, ama catlak yatay degil, dikey, ve catlagin boyu daha kucuk. Tamir ettirmek icin 15-20 dolar isterler simdi. Degistirmek daha ekonomik olabilir. Resmini cekip eklyecegim birkac dk icerisinde. Salih arkadasimiz, havasi indirilip kontrol edilmeli demis. Bunu yapmadan, yeni tekerler takilana kadar gececek 1 hafta icerisinde surebilir miyim acaba?

Bir de, degistirecegim on lastikler icin Yokohama Avid TRZ dusunuyorum. Simdi uzerinde olanlarin markasi Kumho (Touring). Onler ve arkalar farkli markalarda olacak. Dizaynlari da farkli olacak. Bu surus kalitesinde bir sikinti olusturur mu acaba? Hepsini birden degistirmek sart mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2009, 23:12:32 »
Yeni lastikleri arkaya takmak daha doğru bir tercih olacaktır Ahmet hocam.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 28, 2009, 02:24:28 »
Cevabin icin tesekkurler Hakki :)

Catlak/kesik, lastigin alt kismina dogru soldan ikinci karenin altinda.

Kabarma/sisme ise U ve R harfleri uzerinde.

Ilk once o siskinlik ortaya cikti, o yuzden havasini indirdim biraz. Havasi da normalden biraz daha dusuk oldugundan herhalde ikinci hasar meydana geldi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • MyLastik - Aracýnýza Uygun Lastik
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 28, 2009, 08:10:53 »
Muhtemel bir darbeden dolayı yanakta şişme oluşmuş. Diğer resimde lastik yanaktan hasar almış . Kesik derin mi tam anlayamadım fakat katlara kadar işlemiş ise muhakkak değiştirmelisin..
Hayatınız 3 mm'ye bağlı . Sevdikleriniz ve kendiniz için lütfen 3 mm altına inmiş lastiklerinizi değiştirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 28, 2009, 08:25:28 »
  Geçmiş olsun Ahmet.
 Bu tip yarılmaların tamiratı sağlıklı değil, en ekonomik ve güvenli yol değiştirmek olur bencede.

Eskiden önden çekişli araçlarda eğer bir çift lastik alınırsa onlar öne takılırdı ancak deneyimler sonucu yeni lastiklerin önden çekişli araçlarda arkaya takılması daha sağlıklı olduğu sonucuna varıldı genel lastik firmalarınca. Çünkü önden çekişte hem motor gücü, hemde direksiyon ile aracın ön aksının yol tutuşu sağlanmaya çalışılabilecek müdahaleler (doğru frenleme ile ya da sadece gaz pedalını bırakma ile de) arkalardaki yol tutuş kaybında yapılabilecek çok fazla şey yok (doğru şekilde gaz verme dışında)
. Bu yüzden arkaların yere sağlam basması iyi olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 28, 2009, 18:47:50 »
Cevap icin tesekkurler Salih. Tesekkurler Hakan. :)

Yenileri arkaya taktiracagim o zaman. Arkadakileri de one. Gerci arka sag gecen yil patlamisti ve tamirden gecti. Kisa dogru da geri kalan ikisini yenilerim insallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 29, 2009, 11:58:38 »
Ahmet, yanakdaki problemlere duzgun lastikciler mudehale etmez. Patlak vs gibi tamirler tek tabanda olur. Ve omuzlarda da olmamasi gerekir.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Temmuz 29, 2009, 18:36:24 »
Murat, cevap icin tesekkurler. Ogrendigime gore sadece buyuk kamyon ve is makinalarinin lastiklerinde bu tur tamirat yapilabiliyormus ve de pahaliymis. Siparis ettigim lastik pek pahali degil, tanesi 59 dolar. Ders olsun bana, yolda giderken bir cikinti gorursem, serit degistirecegim artik :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #11 : Ekim 27, 2009, 13:59:13 »
Benim aracımda da aynısı oldu garanti ye başvurdum fakat olumsuz haber geldi.Sanırım havasız veya az hava ile binilmekten kaynaklanıyormuş.Bu şekilde garantiye başvuran varmıdır acaba cevabı olumlu gelen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 27, 2009, 14:13:47 »
Benim aracımda da aynısı oldu garanti ye başvurdum fakat olumsuz haber geldi.Sanırım havasız veya az hava ile binilmekten kaynaklanıyormuş.Bu şekilde garantiye başvuran varmıdır acaba cevabı olumlu gelen.

Ne kadar sürede oluştu çatlaklar Ahmet Bey?
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ekim 27, 2009, 14:45:30 »

Ben de aynisini yaptim, lastik ureticisi Kumho'ya yazdim, gerci elimde garanti belgesi falan yoktu.Cunku lastigi arabanin eski sahibi taktirmis.Olumsuz cevap verdiler. Hakki'nin soyledigi gibi bu durum lastikler yeni sayilabilecek haldeyken olduysa garanti belgeniz de varsa sorununuza scozum yolunda yardimci olmalari gerekirdi. Lastigi bedavadan degistirmek yerine iddia ettikleri lastik omrunden sizin kullandiginiz sureyi cikarip hesapladiklari tutari size vermeleri gerekir bence. Gecmis olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #14 : Ekim 28, 2009, 16:36:37 »
Teşekkür ederim.Lastik i alalı 1 yıl 2 ay falan oldu garanti belgemiz de mevcut bakalım raporu bekliyorum.İnşallah olumlu olur.