Gönderen Konu: Orjinal olmayan yağ filtresi ve 30bin bakımını önce yaptırmak.  (Okunma sayısı 5229 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür edildi
Benim Yaris'i aldığımda 22bin kmdeydi. Eski sahibi 20bin bakımını kendi tanıdığı bir ford servisinde yaptırmış. Yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi değişmiş. Polen filtresi aslında değişmemiş, polen filtresi yerinde filtre yokmuş, oraya yeni filtre takmışlar. 20bin bakımında değişecek herşey değişmiş görünüyor. Bu arada bakım yapıldığı km 21bin.
Ama aracımda bu bakımla ilgili sadece sinyal koluna lastikle asılmış bir kart ve bu kart üzerinde hangi filtrelerin takıldığı ve yağın 21bin kmde değiştiği yazıyor, yağın markası tipi gibi bilgi yok. 30bin bakımına kadar birşey yapmaya gerek yok demişlerdi bana.

Geçenlerde basit bir cam suyu hortumu arızası için Toyotronic özel servise gittiğimde aracı lifte kaldırdıklarında Mithat usta aracı kontrol etti. Yağ filtresi orjinal değil yan sanayi, pek tavsiye etmem, 30bin'i beklemeden yağı ve filtreyi değiştirsen iyi olur, orjinal yağ filtresi kullan dedi. O zaman araba 23bin kmdeydi. henüz 2binkm olmuş, 25bin'i geçene kadar böyle kullan ama daha fazla geçirmesen iyi olur, yağın ne olduğu belli değil, filtre de orjinal değil sorun olabilir dedi.

Şimdi kafam karıştı. Yağ filtresi ve yağ değişsin tamam ama hazır araba servise gitmişken 30bin bakımında yapılacak işleri de 25binde yaptırsam zamandan kazanmış olucam ama bakım periyotları karışacak, daha sonra 40bin yerine 35binde bakım vb. gibi gidecek.
25bin km olunca orjinal olmayan yağ filtresi yerine orjinal yap filtresi taktırsam ve yağı da fazla pahalı olmayan bir yağ ile değiştirsem, 30binkm olunca da normal periyodik bakım + yağ değişimi yaptırsam da olabilir gibi.

bu iki seçenek arasında kararsız kaldım. Arabayı hep şehiriçinde kullanıyorum ama şehiriçinde dur kalklarla, yokuşlarla falan araba daha çok zorlanıyor uzun yola göre. Temmuz sonu belki arabayla ege turuna çıkacağım, uzun yola çıkmadan önce yağı değiştirsem mi? Yoksa bu kadar pimpirikli olmayıp 30bin km olana kadar bu haliyle devam etsem mi?
All I ask is a tall ship and a star to steer her by...

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
aynı sorun bende de vardı. 41000 km de aldığım aracın 40000 bakımı özel serviste yapılmıştı. Check-upta yağ filtresinin ve yağın yan sanayi olduğunu söylemişlerdi buradan bir arkadaşın önerisiyle ikisini değiştirttim. 43700 km deydi bugün gittim 100 tl tuttu bence içinde bir düşünce kalacağına yalnızca ikisini değiştirmeniz bakımların periyodunu bozmamanız faydalı olacaktır benim kanaatimce tabi daha iyi bilen arkadaşların tavsiyelerini almakta faydalı olacaktır.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
25bin km olunca orjinal olmayan yağ filtresi yerine orjinal yap filtresi taktırsam ve yağı da fazla pahalı olmayan bir yağ ile değiştirsem, 30binkm olunca da normal periyodik bakım + yağ değişimi yaptırsam da olabilir gibi.

Timuçin Bey, bence en uygun seçenek bu.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • 3 kere teşekkür edildi
Yanıt veren arkadaşlara teşekkürler.

Aslında benim kafamda da bu vardı ama akıl akıldan üstündür demişler, bir de diğer toyotacıların görüşlerini alayım demiştim.

Aracım şimdi 24500 küsür km'de. En iyisi fazla geçirmeden yağı ve yağ filtresini değiştireyim, 30bin'e gelince de normal periyodik bakımlara devam edeyim. Belki önceki sahibi arabaya çok kaliteli bir yağ koydu ama şimdi ne olduğu belli olmadığı için içim rahat etmesi açısından yağı ve filtreyi yenileyeyim. En fazla 100 TL tutacak bir işlem ama ileride daha büyük sorunlarla karşılaşmaktansa şimdiden yağı yenileyeyim.

All I ask is a tall ship and a star to steer her by...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 34000
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Konu çok eski belki ama, Toyotalara kesinlikle orjinal yağ ve hava filtresi takılması lazım. Malum dışarda orjinal bulmak imkansız. Servisten orjinal alıp güvenilir bir özel serviste değişim yapmak gerek. Yoksa üç kuruş kar edeyim derken yüz kuruş zarar edersiniz. Her iki parça da motor için hayati öneme haiz.