Gönderen Konu: E12 HB Corolla Arka Koltuk Yıkama , Resimli anlatım  (Okunma sayısı 15876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
E12 HB Corolla Arka Koltuk Yıkama , Resimli anlatım
« : Haziran 08, 2009, 00:23:19 »
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim öncelikle

arkadaşlar aracımın arka koltuğunda bariz görünen kocaman lekeler vardı kardeşimin düğün telaşını atlatırken koltuğa bişeyler dökmüşler, bende bugün koltuğu söküp eve çıkardım halı yıkama şampuanıyla silerim diye ancak daha sonra koltuğun kapğlamasını sökebileceğimi farkettim ve makinada en hassas yıkama programında yıkatmaya kaerar verdim valide hanıma :)

öncelikle aracın koltuğunu ileri doğru çekerek yerinden oynatıyoruz daha sonra yük yükleme poziyonuna getirip koltuğun altında bulunan iki metali (ilk resimde ters dömüş koltukta gözüküyor) ortaya doğru bastırdığımızda koltukları yerinden çıkarmış oluyoruz :)

daha sonra bunları eve çıkarıp sökmeye başlıyoruz .

koltuk kenarına elimizi daldırıp 2. resimde görüldüğü gibi platik kenarlı kısımları dışa doğru açıyoruz

dışa açma işlemi bitince koltuğun altındaki kaplamayı çekip çıkarıyoruz

daha sonra koltuğun altındaki metali  çıkarıyoruz

daha sonra koltuğun döşemesini kaldırıyoruz ancak tam olarak sökmemizi engelliyen 6 adet anahtarlık halkası gibi halka görüceksiniz bunları 2 adet karga burnu ile esneterek açabilirsiniz

koltukların kılıflarını takarken aynı işlemi geriye doğru takip edebilirsiniz. ben koltukları acilen toplamam gerektiği için bu kısmın resimlerini çekemedim ancak sonuç mükemmel oldu :D

Kolay gelsin :)

Toyota Club Türkiye

E12 HB Corolla Arka Koltuk Yıkama , Resimli anlatım
« : Haziran 08, 2009, 00:23:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: 2005 HB Corolla Arka Koltuk Yıkama , Resimli anlatım
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2009, 00:31:00 »
hadi yahu  :) süpermiş benim koltuk kılıflarıda cıkar mı acaba? gerçi temizler ama olsun temizlik temizliktir :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
Ynt: 2005 HB Corolla Arka Koltuk Yıkama , Resimli anlatım
« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2009, 00:33:15 »
E12 HB kasaların hepsinde çıkıyor makyajlı makyajsız farketmez :) boş vaktim olursa bi hafta sonu daha arka koltuk ve ön koltuklarıda yapmayı düşünüyorum. nekadar iç dış yakatsakta koltuklara elle vurunca toz çıkıyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: E12 HB Corolla Arka Koltuk Yıkama , Resimli anlatım
« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2009, 00:54:38 »
kalan resimleride yüklede sonradan süprizlerele karşılaşmiyim. birde renk solması veya çekme potluk ve bilim herhangi bi deformasyon oldumu ? oturtturabildin mi yerine tam olarak ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 08, 2009, 03:22:52 »
Cok guzel olmus. Eline saglik Mesut.
Araclarinin, evlerinin icine en cok onem verip ozen gosteren millet biziz tahminimce. :)
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Haziran 08, 2009, 18:30:02 »
kalan resimleride yüklede sonradan süprizlerele karşılaşmiyim. birde renk solması veya çekme potluk ve bilim herhangi bi deformasyon oldumu ? oturtturabildin mi yerine tam olarak ?

karşılaşmazsın merak etme, güvenmiyormuş gibi konuşmuşsun, dün kardeşime arabaya bakmaya gittik oto pazarına apar topar taktım koltukları ve çıktım, kesinlikle ilk günkü hali gibilerdi ve gören herkez çok güzel olduğunu söylüyor, merak etme senin aracın kıymetliyse benimkide kıymetli , ayrıca burda ben bi yanlış yaparsam okadar insanın ahını almış olurum o nedenle araçlara zarar vericek bişeyi alın yapın demem, ister yaparsın ister yapmazsın bu tamamen sana kalmış ha ister gider iç detay temizliğe 250 YTL verir yaptırtırsın.

5 Dk bekle resim çekip geliyorum hemen

Cok guzel olmus. Eline saglik Mesut.
Araclarinin, evlerinin icine en cok onem verip ozen gosteren millet biziz tahminimce. :)

Ahmet abi öncelikle teşekkür ederim, kanında var bizim milletimizin :) aabasını evi gibi görmeye bayılır :) bununda örnekleri çoktur camlarına perde yaptıranı , arkaya örgü karpuz koyanı :) torpidoya dantel atanı :) hatta ve hatta ön torpidoya ev küllüğü yapıştıuran bile gördüm :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Haziran 08, 2009, 18:49:32 »
işte sana resimler bu arada gece 04:00 da bartına yola çıktım ve daha 1 saat önce döndüm. bunlarda yıkamadan sonra kullanılmış halleridir kesinlikle solma veya deformasyon birşey yoktur, şimdi umarım anlamışsındır sürprizle karşılaşmıycağını bu arada son resimde ön yolcu koltuğu renk ve tonlamada bi fark olmadığını anlaman için çektim.

Selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 09, 2009, 00:25:43 »
karşılaşmazsın merak etme, güvenmiyormuş gibi konuşmuşsun, dün kardeşime arabaya bakmaya gittik oto pazarına apar topar taktım koltukları ve çıktım, kesinlikle ilk günkü hali gibilerdi ve gören herkez çok güzel olduğunu söylüyor, merak etme senin aracın kıymetliyse benimkide kıymetli , ayrıca burda ben bi yanlış yaparsam okadar insanın ahını almış olurum o nedenle araçlara zarar vericek bişeyi alın yapın demem, ister yaparsın ister yapmazsın bu tamamen sana kalmış ha ister gider iç detay temizliğe 250 YTL verir yaptırtırsın.

5 Dk bekle resim çekip geliyorum hemen

Ahmet abi öncelikle teşekkür ederim, kanında var bizim milletimizin :) aabasını evi gibi görmeye bayılır :) bununda örnekleri çoktur camlarına perde yaptıranı , arkaya örgü karpuz koyanı :) torpidoya dantel atanı :) hatta ve hatta ön torpidoya ev küllüğü yapıştıuran bile gördüm :D

kardeşim yanlış anlamışsın beni :) sana değil ben kendime güvenmiyorum ;) senin ne kadar aracınla ilgili itinalı işler yağtığını biliyorum hatta yay konusundada önceleri sana özel mesaj atmıştım bilgi almak için. Yanlış anlaşılma olduysa kusura bakma Ben bu tarz işlerde çok tecrübeli değilimdir. O yüzden benim gibi acemi kişilerin uygulma esnasında herhangi bi deformasyona ( yırtılma sökülme esneme vs gibi )sonuçlarla karşılaşmaması için öyle bi cümle kullandım. Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "ne alırsan al japondan vazgeçme"
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 09, 2009, 10:47:25 »
ben koltukları komple söküp halı yıkama makinesiyle yıkamıştım.  :)
şuanki aracım "tabanvay"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Haziran 09, 2009, 11:13:22 »
kardeşim yanlış anlamışsın beni :) sana değil ben kendime güvenmiyorum ;) senin ne kadar aracınla ilgili itinalı işler yağtığını biliyorum hatta yay konusundada önceleri sana özel mesaj atmıştım bilgi almak için. Yanlış anlaşılma olduysa kusura bakma Ben bu tarz işlerde çok tecrübeli değilimdir. O yüzden benim gibi acemi kişilerin uygulma esnasında herhangi bi deformasyona ( yırtılma sökülme esneme vs gibi )sonuçlarla karşılaşmaması için öyle bi cümle kullandım. Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

bende ser tavrım için özür dilerim senden, şimdi koltuk yıkamaya gelince tekrar, hiçbir zararı yok ve kesinlikle koltuklara zarar vermezsin, ben kılıfları çıkarıp anneme verdim tül perde yıkarmış gibi yıkadı 30 derece su sıcaklığında ve yumuşak yıkamada, korkmadan yıkatabilirsin :)

ben koltukları komple söküp halı yıkama makinesiyle yıkamıştım.  :)

bende öyle yapmaya karar vermiştim en başta ancak evdeki koltukları annem bu şekilde yıkamıştı ve süngerleri iyice kurumadığı için o süngerler koku yapmıştı, kurutmadan havalandırmadan araca koyarsan koku yapar koltukların.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 09, 2009, 14:46:18 »
..sevgili Mesut,böylesi detaylı bir çalışmayı bize ayrıntılarıyla aktardığın için şahsım ve tüm arkadaşlar adına teşekkür ederim sana.yanlız bir sorum olacak.bu çalışmayı sadece arka koltuklar içinmi yapabiliyoruz.ön koltuk kılıflarınıda böyle sökme imkanımız varmı.dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir.normal çamaşır deterjanı mı kullanmalıyız v.s.?... ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 09, 2009, 16:08:15 »
bende ser tavrım için özür dilerim senden, şimdi koltuk yıkamaya gelince tekrar, hiçbir zararı yok ve kesinlikle koltuklara zarar vermezsin, ben kılıfları çıkarıp anneme verdim tül perde yıkarmış gibi yıkadı 30 derece su sıcaklığında ve yumuşak yıkamada, korkmadan yıkatabilirsin :)

bende öyle yapmaya karar vermiştim en başta ancak evdeki koltukları annem bu şekilde yıkamıştı ve süngerleri iyice kurumadığı için o süngerler koku yapmıştı, kurutmadan havalandırmadan araca koyarsan koku yapar koltukların.

o zaman bi yaz temizliği yapmanın vakti geldi :) Sayende detaylı temizliğe para vermekten kurtardık. Tekrardan teşekkürler ;)

son olarak suray arkadaşımızın dedği gibi ön koltuklarda sökülüyomu acaba  :-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Haziran 09, 2009, 23:04:03 »
..sevgili Mesut,böylesi detaylı bir çalışmayı bize ayrıntılarıyla aktardığın için şahsım ve tüm arkadaşlar adına teşekkür ederim sana.yanlız bir sorum olacak.bu çalışmayı sadece arka koltuklar içinmi yapabiliyoruz.ön koltuk kılıflarınıda böyle sökme imkanımız varmı.dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir.normal çamaşır deterjanı mı kullanmalıyız v.s.?... ;)

o zaman bi yaz temizliği yapmanın vakti geldi :) Sayende detaylı temizliğe para vermekten kurtardık. Tekrardan teşekkürler ;)

son olarak suray arkadaşımızın dedği gibi ön koltuklarda sökülüyomu acaba  :-\

Süray bey ve Sinan , kalan diğer koltuklar için en yakın zamanda bi çalışma yapmayı kafama ko0ydum ve bu konudaki izlenimlerimi sizlerle mutlaka paylaşıcam. sökmenin bir yolu varsa eğer yine resimlerip ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşıcağıma emin olabilirsiniz,

şimdi valide hanıma herşeyi sordum ve size ayrıntılı olarak yıkamayla ilgili bilgileri iletiyorum :)

Mazemeler :

- Kosla leke çıkartıcı (Renkliler için)
- Ariel matik deterjan
- Yumuşatıcı
- 30 Derecelik narin yıkama programında yıkanmış
- yıkama bitince kuruması için ters çevrilmiş şekilde bırakılıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '05
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mart 15, 2014, 14:16:48 »
bu sökme ve yıkama işlemini bej renkteki koltuklarda da yapabilirmiyiz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 15, 2014, 14:29:42 »
Emege saygım sonsuz gerçekten on numara olmuş eline sağlık kardeşim. Ben o kadar sökmeye cesarat edemeyeceğimden halı yıkama makinesi ile temizleyeceğim
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '11
  • 26 kere teşekkür etti
  • 161 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 17, 2014, 02:52:48 »
Evet bende  söküp yıkamıştım hiçbirşey olmaz ama çok zor iştir ön koltuklara dikkat edin onlarda air bag bazı modellerde onlara dokunmayın akıllı işi değildir korkmadam makinaya atın yıkayın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 17, 2014, 09:44:13 »
bu koltukları görmek çok nostaljik oldu, hey gidi E12 sport...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 06, 2014, 14:48:23 »
bu sökme ve yıkama işlemini bej renkteki koltuklarda da yapabilirmiyiz
Yapılabilir, o da bir E12 sonuçta.

Bu arada bej koltuk kumaşlarını korumak için herhangi bir uygulama yaptırdınız mı ?
Koltuk kılıfı vs. taktırdıysanız, altta kalan koltuk kumaşı aradan geçen pisliklerden dolayı yine de kirleniyor mu diye merak ediyorum.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 07, 2014, 00:50:17 »
bu koltukları görmek çok nostaljik oldu, hey gidi E12 sport...

Bana yar olmayan sport :(

Nasip sonra baska bi sport nasip oldu onada doyamadan gitti valla ozlüyor insan :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 62500
  • Model Yılı: '10
« Yanıtla #19 : Nisan 18, 2014, 22:03:43 »
Oldukça faydalı bir anlatım olmuş. Elinize sağlık.