Gönderen Konu: Araçlarınızın gizli özellikleri?  (Okunma sayısı 181485 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Araçlarınızın gizli özellikleri?
« : Mayıs 28, 2009, 18:14:52 »
arkadaşlar araçlarımızda keşfettiğimiz ve kullanma kılavuzunda yazmayan özellikleri bu konu altında paylaşalım.

örnek:yeni keşfettin düne kadar bilmediğim bir özellik corolla sol modellerde direksiyondaki mode tuşuna uzun süreli basarsak açık olan teybi kapatıyor.

eminimki bunun gibi bir çok özellik vardır ama kullananların çoğu bilmiyor.

forumda aradım belkı daha önce bu konu açılmıştır diye ama bulamadım eğer açıldıysa özür dilerim.
toyota'sız adam

Toyota Club Türkiye

Araçlarınızın gizli özellikleri?
« : Mayıs 28, 2009, 18:14:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Araçlarınızın gizli özellikleri?
« Yanıtla #1 : Mayıs 28, 2009, 18:20:09 »
Şaban hocam, buna benzer bir konu belki 2 yıl önce açılmıştı ama kimbilir nerededir şimdi :) Bulabilirsem konuları birleştiririm. Yoksa, buradan devam etsin.

Yakıt problemi ile geçen kabus gibi günlerden sonra senin bu şekildeki bir mesajını okumak çok güzel. Artık aracını keşfetmeye başladın sanırım :D

Edit: Konuyu buldum ama pek başlığa uygun gelişmemiş.

http://www.toyotaclubtr.com/mekanik-sohbet/ae101-39lerin-bilinmedik-yanlari/
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2009, 18:21:36 »
evet ben o tuşu küçük çoçuğum basana kadar bilmiyordum...  :) bikaç yerde de şöyle konuşşmuştum " direksiyondan kumanda yapmışlar ama ilk başta elle kendin açman gerekiyor bu ne saçmalık  vs vs "  :-[  özellik yapmışlar ama kitapcığa yazmamışlar suç benim değil onların  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 28, 2009, 18:34:31 »
yeni corollada debriyaja basmadan araç boşta bile olsa çalışmaması, kapılardan biri açıksa kapıları kilitleyememek..bunlar yazıyor mu klavuzda bilmiyorum ama böyle işte :) efsane kasada da iç ve dış sirkülasyon kumandası tam ortada durabiliyor ve bu konumdayken iç sirkülasyon olurken camlar buğu olmuyor sanırım dıştan da hava giriyor öyle yapınca bu kış farkettim bunu :) sonra yeni kasada sabit hızda giderken mesela 90 ile giderken 5.5 gibi birşey yakarken ayağı tamamen gazdan çekip çok az basınca yine aynı sabit hızda gidip yakıt 4.5 civarına düşüyor sanırım ikinci basışta daha az basıyorum ama çook uzun süre o hızda gidiliyor uzun yolda yakıt tüketimini düşürmeğe yarıyor..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2009, 18:40:47 »
Şaban hocam, buna benzer bir konu belki 2 yıl önce açılmıştı ama kimbilir nerededir şimdi :) Bulabilirsem konuları birleştiririm. Yoksa, buradan devam etsin.

Yakıt problemi ile geçen kabus gibi günlerden sonra senin bu şekildeki bir mesajını okumak çok güzel. Artık aracını keşfetmeye başladın sanırım :D

Edit: Konuyu buldum ama pek başlığa uygun gelişmemiş.

http://www.toyotaclubtr.com/mekanik-sohbet/ae101-39lerin-bilinmedik-yanlari/
hakkı bey vallahi ben çok aradım ama bulamadım konularda.zaten o bahsi geçen konudada ae101 lerden bahsediyor ben genel tüm toyotaları kastediyorum araçlarımızın modellerini belirterek bulduğumuz sürpriz yumurtaları açıklayalım istemiştim.(eskiden xp yada win98 lerdeki sürpriz yumurtalar bulunurdu örneğin xp nin bilinmeyen yönleri tarzında.)

bir örnek daha vereyim tüm toyotalardaki can sıkıcı ama gerekli emniyet kemeri takmamızı zorlayan bipppp sesi için daha önce nasıl keserim diye konu açmıştım ama sonradan faydalı yanlarını görüp sese aldırmadan kemerimi takmayı yeğledim işte o bipppp sesini kesmenin yolu var bir kaç tuşa basarak ses kesilebiliyor ben denedim sesi kapattım ama daha sonra sesi tekrar açtım.buyrun işte size sürpriz yumurta. :D
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2009, 19:10:38 »
başka bir süpriz yumurta daha : far açık uyarısı yok denilen ae101in sadece 98 modelinde far açık uyarısı mevcuttur..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • DEPREMDE ŞEHİT OLAN MESLEKTAŞLARIMA AÐLIYORUM...
  • Kan Grubu: A+
  • 13 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2009, 20:27:12 »
Şoför mahallinde her dakika duyduğunuz corollanın o meşhur tıkırtılarını arkada oturursanız duymuyorsunuz... :) :) Bana öyle geldi en azından... :) :)
2013 TOYOTA COROLLA D4D ADVANCE MANUEL
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2009, 20:28:26 »
Benim Toyota'larda hiç bilmediğim özellik bulunmuyor....LAK LAK LAK LAK diye çalışıyor hepsi:))))))))))))) O kadar....
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2009, 20:55:19 »
Benim fark ettiğim tek ilginç özellik araçla uzun yolda giderken (90-100 km/s hızla) araç vitesi boşta iken ayağımı gazdan çekince yakıt tüketimi 0.5 gösterirken,5nci vitese takıp aynı şekilde ayağımı gazdan çekince devir yüksek olmasına rağmen yakıt tüketimi 0.0 gösteriyor.Hiç yakmıyor gibi :)
Amatörler ekipmanları için endişelenir, profesyoneller para için endişelenir, ustalar ışık hangi açıdan geliyor diye endişelenir.
http://www.resimupload.com/ds913095222_dscf0904.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #9 : Mayıs 28, 2009, 21:04:50 »
Benim fark ettiğim tek ilginç özellik araçla uzun yolda giderken (90-100 km/s hızla) araç vitesi boşta iken ayağımı gazdan çekince yakıt tüketimi 0.5 gösterirken,5nci vitese takıp aynı şekilde ayağımı gazdan çekince devir yüksek olmasına rağmen yakıt tüketimi 0.0 gösteriyor.Hiç yakmıyor gibi :)
buna cute off denıyor vvti motor özelliği sanırım bu.
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #10 : Mayıs 28, 2009, 21:05:33 »
Benim Toyota'larda hiç bilmediğim özellik bulunmuyor....LAK LAK LAK LAK diye çalışıyor hepsi:))))))))))))) O kadar....
umut kardeşim sakın o traktör olmasın :D
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mayıs 28, 2009, 21:16:52 »
araçın gazından ayağını çektiğinde,araç yükü bir nevi motora biniyor,ve yakıtı kesiyor ki şöyle anlatayım...araçın fazla yakımı ile servise sorduğumda bana inişlerde ve genelde boşa atma yapmamamı,uygun vitese atmamı ve hafif şekilde de frene basabilirsin,araçın yükü hafifce motora bindiğinde yakıtı düşürür,tam anlamıyla araç motor frenine bindiğinde yakıt yakmadığını görürsün demişlerdi...aynı şekilde yüksek vitesde düşük hızda(motoru bayacak hızda değil) giderkende yakıtın düşük olduğunu görürüz....servisci ekonomik yakıt fonksiyonu gibi bişeylerden bahsetmişti...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #12 : Mayıs 28, 2009, 21:32:30 »
Sol dikiz aynasındaki siyah çizgi ile ayrılmış bölümün kör noktayı gösterdiği, kullanım klavuzunda belirtilmemiş. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 28, 2009, 22:52:29 »
başka bir süpriz yumurta daha : far açık uyarısı yok denilen ae101in sadece 98 modelinde far açık uyarısı mevcuttur..

Burada 93'ten itibaren koymaya baslamislar, Turkay.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • İŞTE MUTLU SON..
« Yanıtla #14 : Mayıs 28, 2009, 22:57:38 »
benim 97 de neden yok ahmet abi 2 kez akü bitirdim şekil olsun diye sisleri yakıyom sınavdan bi çıktım sisin biri yanıyor 3 saat öle kalmış

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 28, 2009, 23:07:05 »
 :lol: @ Atilla, (Toyota)SA'nin hikmetinden sual olunmaz :P
Bende de sis fari yok.Gerek gormemisler.

Gecen sene arabayi aldigim gun, CD calarin yuzunu caldilar. Cikarilabilir oldugunu bilmiyordum, araba durduktan sonra 3 defa 'bip'liyor halbuki.
Demek ki uyari sinyali olsa da unutulabiliyor. Gecmis olsun :)
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "ne alırsan al japondan vazgeçme"
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 29, 2009, 23:54:32 »
zaten hiç yakmıyorki aydın kardeş. o gösterge doğru.
şuanki aracım "tabanvay"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 29, 2009, 23:57:37 »
arkadaşlar ben de şunu farkettim, gece teyp ışıkları cd çalar ve yol bilgisayarı üzerindeki iki yuvarlak büyük tuştan sağdakine 5 sn. civarında uzun basıldığı zaman aydınlatmalar sönüyor. yani gece aydınlatması gözü rahatsız ediyorsa kullanılabilir bence.
şuanki aracım "tabanvay"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 29, 2009, 23:59:36 »
evet ben o tuşu küçük çoçuğum basana kadar bilmiyordum...  :) bikaç yerde de şöyle konuşşmuştum " direksiyondan kumanda yapmışlar ama ilk başta elle kendin açman gerekiyor bu ne saçmalık  vs vs "  :-[  özellik yapmışlar ama kitapcığa yazmamışlar suç benim değil onların  :D
direksiyondaki kumandada elle açma düğmesi var zaten. okadarını da sürücü yapsın canım. cd çaların veya teyibin sese duyarlı olarak açılabileceğini düşünemeyiz heralde.
şuanki aracım "tabanvay"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2009, 19:25:40 »
direksiyondaki kumandada elle açma düğmesi var zaten. okadarını da sürücü yapsın canım. cd çaların veya teyibin sese duyarlı olarak açılabileceğini düşünemeyiz heralde.
ceyhun bey elle açmadan kastım,direksiyondaki "mode" tuşuna basarak değildi... teyp üzerinden açma düğmesine basmakdı.. :)