Gönderen Konu: 2015 corolla için fren disk balata marka tavsiyesi  (Okunma sayısı 7084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '15
  • 8 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: 2015 corolla için fren disk balata marka tavsiyesi
« Yanıtla #20 : Haziran 21, 2019, 12:30:41 »
Disk lerde bir sıkıntı yoktu... Fren disk salgı ölçümünü ilk kez duyuyorum... El freninin teline de baktırtayım tekrar...
:P

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 21, 2019, 12:30:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 21, 2019, 12:51:52 »
Disk lerde bir sıkıntı yoktu... Fren disk salgı ölçümünü ilk kez duyuyorum... El freninin teline de baktırtayım tekrar...

Fren disklerinde sorunların büyük bir çoğunluğu göz/el kontrolü ile sağlanamıyor, mikrometre ile kalınlığı ve disk yüzeyi üzerindeki farklar, komparatör ile salgı ölçümü gerekir, bu ölçümler yapılmadan "sıkıntı yok" gibi görülebilir.

Ek olarak eski diskte sorun görülmüyorsa bile alışma sürecini kolaylaştırabilmek adına yeni balataya "pah kırma" işlemi uygulanarak montajının yapılması gerekir,

Sürekli belirtiyorum, kullanılan malzemenin kalitesi kadar montaj işçiliği kalitesi memnuniyetin en büyük etkenidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Haziran 21, 2019, 14:15:45 »
Ömer bey fren disk salgı ölçümünü ilk kez duymanız çok normal çünkü piyasada montaj işçiliği yapan usta diye adlandırılan kişilerin bile %99u bilmez söylesenizde o neki derler hatta komparatör deseniz ondan bile bi haberdirler,ancak o diskler tamamen oyulacak gözle görünür hale gelecekki öyle anlayacaklar tabi işinde kendini geliştiren istisna kişilere sözüm yok.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 56 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Haziran 27, 2019, 11:27:15 »
Fren disklerinde sorunların büyük bir çoğunluğu göz/el kontrolü ile sağlanamıyor, mikrometre ile kalınlığı ve disk yüzeyi üzerindeki farklar, komparatör ile salgı ölçümü gerekir, bu ölçümler yapılmadan "sıkıntı yok" gibi görülebilir.

Ek olarak eski diskte sorun görülmüyorsa bile alışma sürecini kolaylaştırabilmek adına yeni balataya "pah kırma" işlemi uygulanarak montajının yapılması gerekir,

Sürekli belirtiyorum, kullanılan malzemenin kalitesi kadar montaj işçiliği kalitesi memnuniyetin en büyük etkenidir.

Ufuk bey maalesef anadoluda iyi usta bulmak kolay değil bu dediğiniz işlemlerden Pah kırma işlemini bir ustaya sormuştum o da ne dedi?  Durum vahim ölçüm yapmadan balata bitmiş veya disk değişmeli deniyor.mesela mikrometre kullanan ben görmedim yada komparatör şimdi ben söylesem işimi banamı öğretiyon dicek triplere girecek servislerde bu dediğiniz işlemler yapılıyormu acaba? Diski ölçtükten sonramı karar veriliyor serviste yoksa gözle elle kontrolmü yapılıyor sizce?
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Haziran 27, 2019, 11:39:01 »
Ufuk bey maalesef anadoluda iyi usta bulmak kolay değil bu dediğiniz işlemlerden Pah kırma işlemini bir ustaya sormuştum o da ne dedi?  Durum vahim ölçüm yapmadan balata bitmiş veya disk değişmeli deniyor.mesela mikrometre kullanan ben görmedim yada komparatör şimdi ben söylesem işimi banamı öğretiyon dicek triplere girecek servislerde bu dediğiniz işlemler yapılıyormu acaba? Diski ölçtükten sonramı karar veriliyor serviste yoksa gözle elle kontrolmü yapılıyor sizce?

Yetkili serviste aracınız denk geldiği teknisyene bağlı bir durum, işini severek yapan bir teknisyene düşerse aracınız gerektiği gibi kontrol eder, zoraki çalışan birine denk gelirse göz ile bile kontrol etmeyebilir.