Gönderen Konu: 2015 1.6 Corolla motor arıza lambası ve esp ışığı  (Okunma sayısı 24467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Ynt: 2015 1.6 Corolla motor arıza lambası ve esp ışığı
« Yanıtla #20 : Nisan 30, 2019, 19:33:11 »
Bugün araca subap testi yaptırdım arızalı silindir de subap hatası çıktı O silindirin barı diğerlerinden  daha düşük çıktı bu nedenle ateşleme hatası veriyor yani sonuç benim arızam Subaplardan  çıktı subap erimesi de LPG den kaynaklı olduğunu söyledi ustam  yaklaşık 1750 ile 2500 arası birşey çıkacak şuan  için

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 30, 2019, 19:33:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 5500
  • Model Yılı: '18
  • 35 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 30, 2019, 21:34:28 »
Geçmiş olsun 70000km de sübap eritmiş lpg ayarı çok mu bozuktu acaba,lpg ayarı bozuk olan çabuk sübap yakıyor deniliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 30, 2019, 22:34:55 »
Bugün araca subap testi yaptırdım arızalı silindir de subap hatası çıktı O silindirin barı diğerlerinden  daha düşük çıktı bu nedenle ateşleme hatası veriyor yani sonuç benim arızam Subaplardan  çıktı subap erimesi de LPG den kaynaklı olduğunu söyledi ustam  yaklaşık 1750 ile 2500 arası birşey çıkacak şuan  için
Hocam o km de subap yanması ilginç geldi bana işlemleri tamamladığında 2. Silindirdeki enjektöre kesinlikle baktırın sağlıklı çalışmadığı için yakmış olabilir veya lpg Ayarlarınız çok kötü Brc de olsa yolda her yük ve devirde ayar yapılması gerekiyor geçmiş olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #23 : Mayıs 01, 2019, 12:15:22 »
Hocam genelde çok dikkat ediyorum ve sadece bp den alıyorum yine de başımıza  geldi dün ustam ile görüştüm şuan için arıza çok büyük değil arızalı silindir deki subaplar diğerlerine nazaran yüzde 20 daha az performans gösteriyor dedi ve şuan için çok büyük bir arıza yok dedi arıza lambasının yanar çünkü çok hassa bir sistemi var arıza lambasını yakar dedi performansda görünen  bir düşüş yok  şimdi boşa masraf etmeyin 4 5 ay sonra  gelin dedi dedim zarar Verirmi başka parçalara dedim hayır diğer parçalara zarar verecek düzeyde değil deyince bende maddi durumum şuan sıkışık olduğu için 2 3 ay sonra gidecem. LPG yi motor yaktığında benzine nazaran 2 kat fazla ısı veriyor bu da yeni nesil motorlarda direk subaplara zarar veriyormuş bunu da öğrenmiş olduk hayırlısı artık.     Arızanın genelde sabah saatlerde vermesi motorun soğuk olması sebebiyle subaplar tam olarak açılmadığı için yakamıyormuş buda arızayı tetikliyormuş

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 17000
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 01, 2019, 12:53:20 »
Hocam genelde çok dikkat ediyorum ve sadece bp den alıyorum yine de başımıza  geldi dün ustam ile görüştüm şuan için arıza çok büyük değil arızalı silindir deki subaplar diğerlerine nazaran yüzde 20 daha az performans gösteriyor dedi ve şuan için çok büyük bir arıza yok dedi arıza lambasının yanar çünkü çok hassa bir sistemi var arıza lambasını yakar dedi performansda görünen  bir düşüş yok  şimdi boşa masraf etmeyin 4 5 ay sonra  gelin dedi dedim zarar Verirmi başka parçalara dedim hayır diğer parçalara zarar verecek düzeyde değil deyince bende maddi durumum şuan sıkışık olduğu için 2 3 ay sonra gidecem. LPG yi motor yaktığında benzine nazaran 2 kat fazla ısı veriyor bu da yeni nesil motorlarda direk subaplara zarar veriyormuş bunu da öğrenmiş olduk hayırlısı artık.     Arızanın genelde sabah saatlerde vermesi motorun soğuk olması sebebiyle subaplar tam olarak açılmadığı için yakamıyormuş buda arızayı tetikliyormuş
ben yinede diyorum ki lpg sistemini sağlıklı hale getirin derim, fakir karışımda subap yanmasına neden olur veya arızalı enjektörlerde tekrar geçmiş olsun eğer tamir işini erteleycekseniz de aracınızı benzinde kullanmanmanızı tavsiye ederim tekrar geçmiş olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '15
  • 30 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 01, 2019, 19:46:09 »
Geçmiş olsun. benim aracım da 2015 model otomatik.60 km de. Ben de arıza ışığı yanmıyor ama usta benim araçta da subap problemi olduğunu tahmin ediyor. Yalnız piyasada bu aracın subapları yok, serviste de subapları 3200 tl, contası da 1400 tl işçiliği de sormadım. Siz subapları dışardan mı sordunuz acaba

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 01, 2019, 19:51:03
Alıntı yapmayı beceremedim herhalde. Geçmiş olsun dan sonrasını ben yazdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mayıs 01, 2019, 21:34:24 »
Sübap testini nasıl yaptırdınız..Ben uzun zamandır sabahları rölanti düşmesi ve sarsıntıyla uğraşıyom.Tüm seçenekler denendi. iki servise dahi gittim en son motoru sübapları işaret ediyor dediler,bugün 10-15 sene serviste çalışmış, özel toyota ustasına gittim sübap sıkmasıdır dedi, soğuyunca açtı üst kapağı ölçtü herşey normal dedi, silindirlerde bişey yok dedi, kompresyon testinde hepsi eşit, yakıt basıncı enjektör değerleri normal dedi..arabam 332 binde 160biden beri tüplü tıkır tıkır her ayar yerinde hayret ettim..ama sabah rölanti problemi devam..En son vardığım kanı şu: Bir çin atasözü "tır tır tırın"yani çalışıyorsa kurcalama...Dünyada kusursuzluğu aramadan yaşamak lazım..Yolda kalıp çekici çağırana kadar, yağ su yakıt ekkleyip binecem, böylece en azından arıza arama derdi olmaz,arıza kabak gibi ortaya çıkar..Tıkırtı,lıkırtı, vuruntu umrumda değil artık..Harcanılan zamana,paraya,sinirlere yazık....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #27 : Mayıs 01, 2019, 21:51:23 »
Benzinde de varmış Ahmet bey

Mesaj Birleştirildi: Nisan 29, 2019, 12:24:29
Bende merak ediyorum sorunu ilginç bir arızaya benziyor buji değil bobin değil...
.  Aynı arızayı benzinde kullanımda da yapıyor 1 2 hafta benzinde kullandım yine aynı hayatı verdi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #28 : Mart 24, 2024, 19:59:26 »
Merhabalar hataya bir çözüm bulabildiniz mi? aynı sorun bende de var ne yazık ki