Gönderen Konu: Toyotaclubtr Hatıra Ormanı  (Okunma sayısı 29916 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyotaclubtr Hatıra Ormanı
« Yanıtla #40 : Ağustos 30, 2019, 23:17:17 »
Ormanlar bilerek yakılıyor,içindeki ağaç,flora ve hayvanat kül oluyor,hangi gayeye hizmet ederse etsin orman yakanları da vesile olanları da Cenab-ı Allah nar-ı cehenneminde onların cezasını versin;evet fidan kampanyaları başladı,herkes bir şeyler yapmak istiyor,kıyamet günü olsa dahi ne fidanı olursa olsun dikelim diyerek 5 yıl kadar önce saksıdaki limonu Mersin'den,5 adet zeytin fidesini de İzmir zeytincilik enstitüsünden çok cüzi bir rakama aldım ve apt bahçesine diktim,her fırsatta uygun sulama yaptım,şimdi adam boyuna geldiler. Eğitsel teşvik ve her evlenen,her konut satın alan da zorunlu fidan katkısında bulunmalı,fidan bedeli doğrudan orman dikim işlerine aktarılmalı,meslek odaları her yıl fidan dikim kampanyaları yapmalı.(bizim meslek odamız bünyesinde her yıl ege orman vakfı ile ortak dikim yapıyoruz)
Benim de şahsi fikrim bu yönde, evlenen, ev alan, araç alandan fidan dikme parası tahsil edilmeli ve Orman Bakanlığınca alınan paralar karşılığı fidanlar dikilmeli ve belgesi bağışçıya gönderilmeli.

İçinde çeşit çeşit ağaçlarımızın olduğu bahçeli evlerimizi yıktırıp yerine beton binalar dikiyoruz. Yeşillik adına çim ekip ha bire suluyoruz. Sonra da ağaçlık alan arıyoruz ama bulamıyoruz.

Araçlar alınıp satılırken dikilecek her fidan, o aracın egzozundan çıkan dumanın temizlenmesine katkı sağlayacaktır.

Ancak burada önemli olan bu paralar toplanırken yerinde harcanmalı. Fidan için toplanan paraya kesinlikle fidan dikilmeli. Deprem vergisi gibi toplanıp depremle ilgili çalılma yamak yerine bütçe açığı kapatılmamalı.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ağustos 30, 2019, 23:17:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Ağustos 30, 2019, 23:56:04 »
Fidan dikimleri çeşitli yerlerde yapılıyor ama çoğu göstermelik oluyor,dikim yapıldıktan sonra takibi sulanması malesef yapılmıyor bir çoğu kuruyup gidiyor iç Anadolu bölgesinde seyahat esnasında bazen görüyorum belirli yerlere ağaçlandırma çalışması yapılmış ama tazecik fidanlar kurumuş yada çok bakımsız kaderine terkedilmiş,yapılan işlem işi bilenler eşliğinde yapılmıyor gelişi güzel rastgele yapılıyor heleki yanan yerleri tekrar ağaçlandırma için kimse uğraşmıyor geleceğimiz yok oluyor ya maden ocakları için ya yapılaşma için yada tarla çıkartmak için yakılıyor işin takipçisi olan kurum kuruluş lar veya kişiler bir şekilde ekarte ediliyor susturuluyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Ağustos 31, 2019, 14:47:42 »
Kentlerde 30-40 yıl önce yapılmış apartmanlarda otopark zorunluluğu yoktu,veya kağıt üzerindeydi,zaten 10 daireli apt da 2-3 araba vardı ,sokağa veya girişe bırakılıyordu,kalan bahçe kısmına da hiç olmazsa 1-2 ağaç dikiliyordu,kentsel dönüşüm ada olarak değil,bireysel bazda apt düzeyinde yapılmaya başlayıp,her daireye 1 araçlık otopark yeri diye yönetmelik çıkınca,yeni yapılan tüm 5-10 katlı apt larda ağaçlar kesildi,otoparka giriş yolu oldu,park yeri oldu.Araç sayısı  her daire de 1 iken 2-3  bile oldu.Dolayısıyla kent içi ağaç sayısını da sıfırlamak yolunda hızla ilerliyoruz.Halen 4 tarafı bahçe olan bir apt.da oturuyoruz,dün gece saydım,bahçemizin 4 tarafında,1 palmiye,2 çam ağacı,1 çınar ağacı,3 limon ağacı,5 adet zeytin ağacı,1 bergamot ağacı,2 dut ağacı,2 erik ve 1 adet  yeni dünya ağacı,1 adet defne ağacı, 1 adet de erguvan ağacı  var halen,gül,pitos vs gibi diğerlerini saymıyorum,eğer dönüşüm olursa hepsi yok olacak.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Eylül 08, 2019, 11:04:45 »
Bizimde aptmanda küçük bir bahçemiz var hobi olarak uğraşıyorum ayriyeten apatman etrafında çeşitli ağaçlar mevcut onların bakımı budaması falan derken toprakla iyi haşır neşir oluyorum zaten çocukluktan beri bağ bahçe işlerini küçükbaş ve kümes hayvanlarıyla uğraşmak çok hoşuma gidiyor,
Kurumaya yüz tutmuş bir çam fidesi ni sulayarak hayata dönderdik kabak patlıcan derken bahçe iyice gelişti bugünde kızlarımla iki tane şeftali çekirdeği ektik bakalım çıkacakmı.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 08, 2019, 11:09:35
Bunlarda diğer fotolar

Mesaj Birleştirildi: Eylül 08, 2019, 11:17:46

Mesaj Birleştirildi: Eylül 08, 2019, 11:20:04
Naneyide yeni biçtim oda çok güzel oluyor, ayriyeten müsait bulduğumuz her yere ağaç dikmeye devam.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 192 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Eylül 08, 2019, 11:50:11 »
Meyve çekirdeklerini toplayıp çöp kutusuna atma yerine,bir çukur açıp içine koymak daha bilimsel yaklaşım,tohum,çekirdek toprakta kalmalı,orta asyadan getirdiğimiz siyez buğdayı yıllar sonra kıymete bindi,her taraf siyez buğdayı,unu,ekmeği vs ile tanınır oldu,sağlık açısından çok faydalı,Kastamonu'da ekiliyor,ekim miktarı arttırılıyor,çocukların bağ,bahçe ve hayvan türleri ile tanıştırılması çok önemli armutu yerde,patatesi ağaç  dalında arayan çocuklar yetiştirmek istemiyorsak ara sıra da olsa çocuklarla birlikte ekim,dikim ve bakım işlemleri yapmak , bir ağaç dikip birlikte sulayıp büyüdüğünü görmek ne büyük mutluluk ...
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Kasım 03, 2019, 10:19:32 »
Orman Bakanlığı'nın kampanyasına destek vermek isteyen arkadaşlar için linki atıyorum.

https://gelecegenefes.com/
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Kasım 05, 2019, 16:28:14 »
Bizler de gidip dikimde bulunabilsek güzel olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Kasım 05, 2019, 18:11:50 »
Bizler de gidip dikimde bulunabilsek güzel olur.

Size en yakın orman dikim alanında ki etkinliğe katılabilirsiniz. Bakanlığa ait siteden takip edebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Temmuz 30, 2021, 17:11:14 »
Memleketimiz maalesef alev alev  yanıyor. 50 den fazla noktada yangın var. Özellikle manavgatta ki yangınlar kaç gündür yanıyor hala söndürülemedi umarım tez zamanda söndürürüz. 
Umarım yaralar sarılır ormanlarımız orada ki insanlarımız eski hallerine bir an önce kavuşurlar.
.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Temmuz 30, 2021, 17:22:42 »
İmkanı olanlar 30₺ başlangıç (3 fidan) ile destek olabilir ise geleceğimize yatırım yapmış oluruz.

https://www.tema.org.tr/fidan-bagisi-secenekleri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Temmuz 30, 2021, 17:37:17 »
Olumsuz yorum olarak gelebilir ancak belirtmekte fayda var, bir süre önce ormanlık alanlardan geçtim ve maalesef bir çok noktada çöp doluydu. Kuvvetle muhtemel hakkı, vatanını, insanlığı, ahlakı seven insanların katkılarıdır !!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 192 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Temmuz 30, 2021, 22:10:02 »
Yorumlara katılıyorum,her yıl bu ormanlarımız cayır cayır yakılıyor,çöp dağları ile tarafımızdan kirletiliyor,ama olaya ters taraftan bakınca,bu kafa yapısı ile öncelikle 40-50 adet yangın söndürme uçağına ihtiyacımız var ve hala almamışız,şimdi her yıl olduğu gibi uçak alım projeleri ve thk üzerinden verimsiz tartışmalar yapıyoruz ama ormanlar,içindeki hayvanlar,flora ,evler,köyler,insanlar yanmaya devam ediyor.Nezaketen gelen 3 Rus,2 Ukrayna uçağı ile söndürmeye çalışıyoruz,diğer söndürme araçları yeterli başarıyı sağlayamıyor,bu millet isterse bu uçaklar nerede satılıyorsa kampanya yapılsın artık satın alalım.
Tokay Ceritoğlu