Gönderen Konu: Umreden gelen vatandaşımıza telefon dolandırıcılığı  (Okunma sayısı 5558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
Ynt: Umreden gelen vatandaşımıza telefon dolandırıcılığı
« Yanıtla #20 : Nisan 07, 2017, 12:07:13 »
Mezvunun büyütülecek bir tarafı yok , Esat beyde çok haklı ve yapılan bir uygulamayı paylaşmış. Mağdur insanların uygulamak zorunda bırakıldığı bir uygulamadan bahsetmiş. Bu konuda bir kanun boşluğu var. Hepimiz TR Garantili telefon alıyoruz Sahtekarlar telefonumuzun imeini klonluyor sizi mağdur ediyor. Devlet bu konuda üstünüze kayıt yapıyor çözüm olarak ve bu ürünü sade telefon sahibinin 0544... numarasından başkası kullanamıyor  2bin lira ya garantili telefon almış vergisini vermiş dolanbaçlı yollara girmemiş. Ancak Telefoncunun birisi çıkıyor ve Senin imei klonluyor ve çalıyor. Bunun kanun karşısında yeri yok... insanlarda önceden rafa kaldırdığı telin imeisini , Çalınan teline 50 tl karşılığı attırmak zorunda kalıyor. İlk önce devlet vergisini veren garanti Tel alan insanları korusun. Kimse mağdur olmasın. Bu piyango hepimize vurabilir. Telefonun imei sahtedir 1 ay içinde kapatılacaktır mesajı alabilirsiniz...
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 07, 2017, 12:07:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 07, 2017, 15:19:25 »
Kıymetli arkadaşlarım,

Benim yapmış olduğum yorum üzerine durum biraz celallenmiş. Ben Esat beyin söylediklerinin yanlış olduğunu değil uygulamaların yanlış olduğunu belirtmek istemiştim. Barış beyin de dediği gibi durumu çok büyütmeye gerek yok.

Bu arada IMEI klonlatma ülkemizde çok sıklıkla yapılıyor ama bu durum klonlatmanın yasal olduğunu göstermez. IMEI klonlatmak kanunen yasaktır. Maalesef ülkemizde bir çok konuda kanun ve düzenleme olmasına rağmen uygulanmadığı için yok hükmünde kalmaktadır. Ancak bu durum hiç  uygulanmayacağı anlamına gelmez. 

Bilgilendirmek maksadıyla yazıyorum; daha önce almış olduğunuz örneğin bir Nokıa telefonun IMEI numarasını yeni aldığınız ve problemli (hacı amcanın telefonu gibi) bir J5'e klonlatırsanız ve Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu telefonunuzu kapatırsa kesinlikle bu IMEI (aslen Nokıa telefona ait olan) numarası bana ait diyerek telefonunuzu (problemli J5) kullanıma açtıramazsınız. Yapılan düzenleme ile ülkeye giren bütün telefonların IMEI numaraları marka, model ve cihaz seri numaralarına göre kayıt altına alınmaktadır. Yani BTK yapacağı küçük bir inceleme ile vermiş olduğunuz IMEI numarasının hangi marka bir telefona ait olduğunu, hangi tarihte ülkeye sokulduğu ve kullanıma açıldığını ve hangi telefon numarası ile kullanıldığını biliyor. Hatta bu bir çok telefon bu şekilde kullanıma kapatılıp kullanıcılarına işlem yapıldı. Üzerine bir de sahtecilikten başınız belaya girer. Bu bilgiyi aynen Osman bey gibi forum arkadaşlarımı uyarmak maksadıyla yazdım. Kimse üzerine alınmasın.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ekim 11, 2017, 19:38:01 »
Ben IMEI kişiye veriliyor demedim. telefonu alırken IMEI numarasıyla satın alıyoruz ki IMEI kopyalanıp telefonumuz kapandığında arayıp "bu IMEI bana ait. faturası da bende." diyoruz ve tel açılıyor.  Aynı şekilde bu telefon bozulduğunda ya da eskiyip kullanılamaz hale geldiğinde bir sahtekar yüzünden mağdur olmamak adına IMEI numarasını yeni telefona aktarmak alternatif bir çözüm olabilir demek istemiştim. Siz ısrarla mevzuyu benim yasa dışı bir yöntemi makul göstermeye çalıştığım bir duruma sürüklemeye çalışıyorsunuz. Bu doğru ve kabul edilebilir değil. Konunun başına bir anket açılsın. bakalım kaç kişi IMEI yükletiyor kaç kişi telefonu çöpe atıyor. Sizi bilmem ama ben parayı kolay kazanmıyorum ve binlerce TL verdiğim bir telefonu bir namussuz (kusura bakmayın) yüzünden çöpe atamam.

Esat bey, yazdığınız husus kanuni ve teknik olarak doğru değil. Bu hususu sizin hatanızı ortaya koymak olarak algılamayın lütfen. Maksadım tamamen arkadaşlarımızı bilgilendirmek. Konudaki yasal düzenlemeleri bildikten sonra uymak ya da uymamak tamamen kişilerin kendilerine kalacak.
  Konuya gelecek olursak vermiş olduğunuz örnek çok da doğru değil. IMEI numarası tamamen almış olduğunuz cihazın kayıtlardaki kimlik numarasıdır ve cihazı resmi olarak satın almış olmanız o IMEI numarasını her cihazınızda kullanabileceğinizi göstermez. IMEI numarası size yani kişiye değil cihaza tanımlanmış bir tanıtıcı numaradır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; siz satın aldığınız bir aracı kullandınız ve herhangi bir sebeple trafikten kaydını sildirdiniz. O aracın şase numarasını yeni alacağınız bir araca işletip kullanabilirmisiniz? Elbette hayır. Buradaki mantık tamamen aynı.
  Daha önceki yorumlarımda da belirttiğim gibi IMEI klonlama konusu ülkemizde sıklıkla başvurulan ancak tamamen kanunsuz olan bir uygulama. Klonlanmış cihaz, klonlattığınız IMEI numarası size ait eski telefona da ait olsa yasal değil.   
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ekim 11, 2017, 20:00:42 »
Ben de yasaldır demiyorum.
Aslında söylemek istediğim gayet basit. Ciddi bir para ödeyip bir telefon satın alıyorsunuz. IMEI sorunu çıkınca size ait kullanmadığınız ya da arızalı olan atıl halde duran atılacak ya da hiç kullanılmayacak olan bir telefonun IMEI no sunu yeni telefona aktarıyorsunuz. Kimsenin hakkını yememiş kimseye haksızlık etmemiş oluyorsunuz. Sadece kendi işiniz görülmüş oluyor.
Evet bu kanuni değil. Ancak bu durumun yasa dışılığı benim için sigara içmenin yasak olduğu bir yerde sigara içmek gibidir.
Umarım anlatabilmişimdir.
Saygılar.