Gönderen Konu: Auris-Corolla 1.4 D4D Manuel Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz  (Okunma sayısı 11646 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 92500
  • Model Yılı: '15
  • 145 kere teşekkür etti
  • 102 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris-Corolla 1.4 D4D Manuel Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« Yanıtla #20 : Mayıs 17, 2017, 10:29:54 »
Ben açıkca sadece 100km ortalama yakıtın çok mantıklı olmadığını düşünenlerdenim. Süper hileler yapabilirim. ve ortalama yakıt tüketimim 3.7 bile çıkabilir. Mesela eğer uzun yola çıkarken benzinlikte sıfırlamakla ; 90 km hıza çıkıp sıfırlamak arasında 0,5 lt fark oluşuyor. Örneğin Ankarada TRT'den yola çıkıp Panoranın önünde sıfırlarsanız ve bir de konya yolundan bahçeliye doğru giderseniz ortalama yakıtınız 2,8 lt oluyor :) Gerçekçi mi ? Hayır  !

Bence 1000 km yol yapıp yani bir depoyu tüketip o zaman ortalama yakıt tüketimine bakmak, en azından 500-600km yol yapmak gerektiğini düşünüyorum.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 17, 2017, 10:29:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '23
  • 1 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 17, 2017, 11:54:20 »
Merhaba,

Auris 2012 dizel Edirne şehir içi günlük ortalama 10 km mesafe tüketim değerleri 6,5 - 6,6 LT civarlarında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '12
  • 22 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mayıs 17, 2017, 14:56:47 »
Ben açıkca sadece 100km ortalama yakıtın çok mantıklı olmadığını düşünenlerdenim. Süper hileler yapabilirim. ve ortalama yakıt tüketimim 3.7 bile çıkabilir. Mesela eğer uzun yola çıkarken benzinlikte sıfırlamakla ; 90 km hıza çıkıp sıfırlamak arasında 0,5 lt fark oluşuyor. Örneğin Ankarada TRT'den yola çıkıp Panoranın önünde sıfırlarsanız ve bir de konya yolundan bahçeliye doğru giderseniz ortalama yakıtınız 2,8 lt oluyor :) Gerçekçi mi ? Hayır  !

Bence 1000 km yol yapıp yani bir depoyu tüketip o zaman ortalama yakıt tüketimine bakmak, en azından 500-600km yol yapmak gerektiğini düşünüyorum.

aracımın ortalama değerini en az 30000 kilometredir sıfırlamıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Kilometre: 121000
  • Model Yılı: '17
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Temmuz 18, 2017, 15:57:53 »
Merhaba arkadaşlar, tatile gittim,döndüm...Toplam mesafe 2010 km..
İstanbul - Side - Keşan / enez - İstanbul 
Araba eşya dolu, 3 kişiyiz. Gündüz Klima sürekli açık idi 2. kademe.
450 TL Mazot aldım ,  2010 km gitmişim..  Yaklaşık 22kr yaktım
5 - 5,2 lt  arası yaktı.. Memnunum..
Gitmeden önce  filtreleri ve yağ bakımını yaptırmıştım.

I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ağustos 26, 2017, 02:42:10 »
Araç: 2007 (e120) 1.4 d4d terra düz vites,
Yük ve klima durumu: Klima 2 konumunda yol boyu açık, 3 kişi, tam dolu depo ve çok az bagaj

Yakaladığım ortalama tüketim değeri bu şekilde oldu. Elbistan çıkışında sıfırladım yaklaşım 140 km sonra Kahramanmaraş girişinde çektim. Ayrıca yol yapım çalışmaları ve tek şerit virajlı yollar nedeniyle rampa yukarı durup kalktığım ve 1. viteste seyrettiğim yerler de oldu. Uzun iniş dışında 110-120 km hızı görmedim 100 km hızın üzerine 1 kez çıktım diye hatırlıyorum.  :)

Ortalama hız: 70 km iki resim birden atamadım.

Zafer için Doğdum, Zafer İçin Ölürüm !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Bu dizel sizi üzer...
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '08
  • 16 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 11, 2018, 18:37:10 »
Aracım uzun yolda 3.5 4.0 arası ortalama yakıt gösteriyor.İlk ışık 233km de düştü.Bu arada araçta 9 ışık var.İlk ışık 233 diğer ışıklar 165km gidiyor ortalama.Ben 241.km de mazot aldım.Ve lite başına 26.7 km gidiyor.Depoyu fulledim.9.02lt mazot aldı.Kesinlikle 2000 deviri geçmedim ve uzun uğraşıma rağmen ltde 28 km yapamadım.Sehir içi de 5.5 ve 6 civarı bir ortalama var.Uzun yolda litrede 28 km gidebilen varmı?
bu da resimlerin linki resmi nasıl yükleyeceğimi bilemedim.
https://i.hizliresim.com/MdNWD9.jpg

ve

https://i.hizliresim.com/1J1rE5.jpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 75326
  • Model Yılı: '13
« Yanıtla #26 : Mayıs 04, 2019, 15:56:49 »
Araç : 2013 Toyota Auris manuel
Motor hacmi: 1.4 d4d 90 hp
Yakıt: Dizel
kış aynıdaki (1 derece ile 10 derece arası) şehir içi tüketim: 7.5-8.9
Yaz ayındaki (10 derece ile 20 derece arası) şehir içi tüketim 6.3-7.1
Şehir dışı tüketim: 4.9-5.3 arası

Kulanım durumu : Her çalıştırdığımda rahat 8 km üstü yol gidiyorum 4 5 tane ışığa takılıyorum.

Not: Genelde yüksek devirlerde kulanıyorum ama sizler sakin bir kulanım sergilerseniz bu rakamların daha altına inebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 85000
« Yanıtla #27 : Ağustos 19, 2019, 14:11:56 »
Arkadaşlar 2013 manuel auris kullanıcısıyım. 200 tl ile şehir içi-dışı yokuş-düzlük karışık 450-500 km arası gidiyor. Bana yüksek geliyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı? Trabzondayım ben. Bizim buralar malum biraz yokuş ama bu kadar fark doğal mı? Depo 50 Lt 270 TL ye full oluyor. uzun yolda 750 km falan gidiyor. Zorlasam belki 800. Bana çok doğal gelmiyor. Görüşlerinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 120000
  • 12 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ağustos 19, 2019, 14:32:36 »
merhaba, İstanbul da 700 den aşağı hiç inmedi. uzun yol 800 km. gidiyor. rampa çıkmak sarfiyatı elbette arttırır ama bana fazla yakıyormuş gibi geldi.
2007 AURİS 1.6 MANUEL, 2013 AURİS 1.4 MANUEL, 2019 COROLLA 1.6 MANUEL, 2019 COROLLA 1.6 OTOMATİK, 2012 AURİS 1.6 MANUEL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #29 : Ağustos 19, 2019, 14:38:13 »
merhaba, İstanbul da 700 den aşağı hiç inmedi. uzun yol 800 km. gidiyor. rampa çıkmak sarfiyatı elbette arttırır ama bana fazla yakıyormuş gibi geldi.

700 km yi bir depo ile mi yapıyor yoksa 200 TL ile mi. ben 200 tl ile 500 civarı yaptım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 120000
  • 12 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ağustos 19, 2019, 15:34:57 »
son 4 aydır aytemiz selfservisten  200tl lik alıyorum, full değilse bile yakındır.
2007 AURİS 1.6 MANUEL, 2013 AURİS 1.4 MANUEL, 2019 COROLLA 1.6 MANUEL, 2019 COROLLA 1.6 OTOMATİK, 2012 AURİS 1.6 MANUEL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ağustos 19, 2019, 16:31:52 »
Arkadaşlar 2013 manuel auris kullanıcısıyım. 200 tl ile şehir içi-dışı yokuş-düzlük karışık 450-500 km arası gidiyor. Bana yüksek geliyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı? Trabzondayım ben. Bizim buralar malum biraz yokuş ama bu kadar fark doğal mı? Depo 50 Lt 270 TL ye full oluyor. uzun yolda 750 km falan gidiyor. Zorlasam belki 800. Bana çok doğal gelmiyor. Görüşlerinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler
Araç bilgilerini tam olarak girerseniz daha net bilgiler verilir mesala aracınız 1.6 mı 1.33 mü?
Yakıt olarak benzin,lpg,dizel hangisi?
Eğer aracın bakımları doğru parçalarla zamanında eksiksiz olarak yapılıyorsa benzinde araçtan kaynaklı fazla yakma gibi sorun olmaz,LPG ve dizel içinde durum aynıdır Karadeniz gibi rampası bol ve rakımın yüksek olduğu yerlerde araç deniz seviyesine göre bir miktar fazla yakması gayet normal,rampada devamlı vites düş yükselt ve yolun hava akımı bile yakıtı fark ettirir buna örnek olarak aynı eğime sahip otoban ve E5 karayolunda hava akımı aynı değildir eğim aynı olsa dahi otobanlarda aracın akışı daha seridir çünkü yol yapımında bölgenin hava akımı ve diğer şertların hepsi hesaplanır ona göre eğim verilir ama normal özellikle eski E5 lerde bu geçerli değildir gibi durumlarda elbette fark eder,siz kıyaslama yaparken bölgemizdeki hatta şehrinizdeki diğer Auris kullanıcıları kıyaslama yapmanız daha doğru olur,araç fabrika yakıt ve performans değerleri deniz seviyesinde ve düz yerdeki bilgiler ile verilir,rakım yükseldikçe oksijen azaldığı için yakıtın yanıcılığı azalır araç ihtiyaç duyduğu gücü üretebilmek için devamlı daha fazla yakıt çeker bu da haliyle sarfiyatı artırır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #32 : Ağustos 19, 2019, 16:38:54 »
son 4 aydır aytemiz selfservisten  200tl lik alıyorum, full değilse bile yakındır.

sen 200 tl ile şehiriçi 700 ben 500
ben arabaya bi baktırayım

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 19, 2019, 16:40:58
Araç bilgilerini tam olarak girerseniz daha net bilgiler verilir mesala aracınız 1.6 mı 1.33 mü?
Yakıt olarak benzin,lpg,dizel hangisi?
Eğer aracın bakımları doğru parçalarla zamanında eksiksiz olarak yapılıyorsa benzinde araçtan kaynaklı fazla yakma gibi sorun olmaz,LPG ve dizel içinde durum aynıdır Karadeniz gibi rampası bol ve rakımın yüksek olduğu yerlerde araç deniz seviyesine göre bir miktar fazla yakması gayet normal,rampada devamlı vites düş yükselt ve yolun hava akımı bile yakıtı fark ettirir buna örnek olarak aynı eğime sahip otoban ve E5 karayolunda hava akımı aynı değildir eğim aynı olsa dahi otobanlarda aracın akışı daha seridir çünkü yol yapımında bölgenin hava akımı ve diğer şertların hepsi hesaplanır ona göre eğim verilir ama normal özellikle eski E5 lerde bu geçerli değildir gibi durumlarda elbette fark eder,siz kıyaslama yaparken bölgemizdeki hatta şehrinizdeki diğer Auris kullanıcıları kıyaslama yapmanız daha doğru olur,araç fabrika yakıt ve performans değerleri deniz seviyesinde ve düz yerdeki bilgiler ile verilir,rakım yükseldikçe oksijen azaldığı için yakıtın yanıcılığı azalır araç ihtiyaç duyduğu gücü üretebilmek için devamlı daha fazla yakıt çeker bu da haliyle sarfiyatı artırır.

araç dizel zaten başlıkta yazdım.
motor 1.4 d4d

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ağustos 19, 2019, 17:16:10 »

sen 200 tl ile şehiriçi 700 ben 500
ben arabaya bi baktırayım

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 19, 2019, 16:40:58
araç dizel zaten başlıkta yazdım.
motor 1.4 d4d

Aracınızın rutin bakımlarını zamanında yaptırın ve aldığınız yakıta ve motor yağına dikkat edin gerisi teferruattır dizel araçta fazla yakmasında en önemli etken yakıt ve hava filtresi temizliğidir,aracınızı İstanbul'daki araçlarla kıyaslamayın bölge aynı değil yol şartları aynı değil boşuna masraf etmeyin,en fazla yapacağınız işlem yakıtı temiz bilindik performans sağlayan istasyondan almak ve öncesinde hava filtresi değişimi olabilir,bide depoya yakıt almadan önce enjektör temizleyici koyun,ama enjektör temizleyici eklediğiniz zaman şehir içi kullanımda etkisi olmaz uzun yolda en aşağı yarım saat yüksek devir çevirmek gerekli eğer aracın çekişinde gidişinde sıkıntı yoksa fazla kurcalatmayın.,sonuçta bulunduğunuz bölgenin coğrafi şartları biraz Çetin ve araç 1.4 istediğiniz performansı sunması için İstanbul'a göre biraz fazla yakar.
Yakıtı hangi istasyondan alıyorsunuz?
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ağustos 19, 2019, 17:49:30 »
Merhaba @Zeynel Yalman (46651)  ;
Yakıt tüketimi ile ilgili mevcut başlığınız bulunmaktadır  sabit konu ile birleştirilmiştir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #35 : Ağustos 20, 2019, 12:24:51 »
Aracınızın rutin bakımlarını zamanında yaptırın ve aldığınız yakıta ve motor yağına dikkat edin gerisi teferruattır dizel araçta fazla yakmasında en önemli etken yakıt ve hava filtresi temizliğidir,aracınızı İstanbul'daki araçlarla kıyaslamayın bölge aynı değil yol şartları aynı değil boşuna masraf etmeyin,en fazla yapacağınız işlem yakıtı temiz bilindik performans sağlayan istasyondan almak ve öncesinde hava filtresi değişimi olabilir,bide depoya yakıt almadan önce enjektör temizleyici koyun,ama enjektör temizleyici eklediğiniz zaman şehir içi kullanımda etkisi olmaz uzun yolda en aşağı yarım saat yüksek devir çevirmek gerekli eğer aracın çekişinde gidişinde sıkıntı yoksa fazla kurcalatmayın.,sonuçta bulunduğunuz bölgenin coğrafi şartları biraz Çetin ve araç 1.4 istediğiniz performansı sunması için İstanbul'a göre biraz fazla yakar.
Yakıtı hangi istasyondan alıyorsunuz?

yaklaşık 12 senedir OPET harici bir yerden mazot almadım. bakımı yeni yaptırdım. 3000 km oldu daha bakımm yaptıralı. ağır bakım zamanı geldi ama. 920 binde araba. onun etkisi olur mu bilmiyorum

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 27, 2019, 19:12:32
yaklaşık 12 senedir OPET harici bir yerden mazot almadım. bakımı yeni yaptırdım. 3000 km oldu daha bakımm yaptıralı. ağır bakım zamanı geldi ama. 920 binde araba. onun etkisi olur mu bilmiyorum

90 bin olacaktı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Evatech Bilgisayar
    • Evatech
  • Kilometre: 306000
  • Model Yılı: '08
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Ekim 29, 2019, 22:28:52 »
şehir içi 5.0 5.5 lt çok sakin kullanırım yokuşlarda gaza basmam düz yolda tatlı tatlı basarım max 110 km/h devir 2,5 yaparım ve 2 senedir bu şekilde kullanıyorum ve bp den alırım dizeli.
Gemi karaya vurmuşsa ; Deniz ''Son sözünü'' söylemiş demektir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Temmuz 25, 2021, 20:24:52 »
Araç 160 binde. Full klima açık. 4.5 litre ortalama yaktı 1300 km lik yolda. Bu yolun 200 km si şehiriçi trafiği ( Eskişehir, bursa, istanbul)  ortalama hız uzun yolda 100 km civarındaydı bu arada.
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi