Gönderen Konu: Bisiklet Kullanıyormusunuz ?  (Okunma sayısı 10493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Ynt: Bisiklet Kullanıyormusunuz ?
« Yanıtla #20 : Nisan 27, 2016, 08:57:22 »
işe gidip gelmek için şehir bisikleti arayışındayım

Bende Salcanonu mostar şehir bisikleti var. Tavsiye ederim.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 27, 2016, 08:57:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 27, 2016, 14:08:27 »
Salcano alacak gibiyim zaten, ama City Sport modellerine bakıyorum. Ev iş arası 2km tırmanış, geri dönüş de iniş oluyor :)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 27, 2016, 16:32:54 »
Madem bu kadar bisiklet heveslisi var, bisiklet seçimi, bisiklet malzemeleri, bisiklet markaları vs ile ilgili genel bir yazı yazmayı elzem gördüm.

Arkadaşlar, öncelikle amacınıza uygun doğru bisikleti seçmek en önemli safha. Amacınıza uygun olmayan, kalitesi düşük bisikletler, sizi daha başlamadan bisikletten soğutacak, bisikletinizi kömürlüğün derinliklerine terk etmenize yol açacaktır.

Peki nedir doğru bisiklet ?
Öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor; Bisikleti nerede ve ne için kullanacağım?
İşte cevaplar...

1 ) MTB (MountainBike) : Diğer adıyla dağ bisikleti. 26" jantlara sahip, kalın lastikli, önde veya hem ön hem arka süspansiyonlara sahiptir. Adından anlaşılacağı üzere, arazi yollarında, dağda, tepede kullanılmak üzere tasarlanmış oldukça dayanıklı bisikletlerdir. Ancak, gerek ağır yapısı, kalın tekerlekleri, gerekse süspansiyonları düz yol kullanımlarında gücünüzü emerek sizi gereğinden çok fazla yoracağından, asfalt kullanımlarına uygun değildir. Eğer yoğun olarak asfaltta kullanacaksanız bu tür bisikletlerden uzak durun. Son zamanlarda görsel olarak cezbeden çift süspansiyonlu bisikletler moda oldu. Kayalardan atlamayacaksanız eğer gereksiz ağırlıktan başka hiçbir işe yaramaz.

2 ) Şehir bisikleti : 28" jantlara sahip, 28-32c ince lastikleri olan, amortisörsüz, yani düz maşa bisikletlerdir. İnce lastikleri, düz maşası ve hafif yapısıyla asfaltta son derece akıcıdır. Doğru vites aralığında yokuşlarda sizi fazla yormaz. Fitness amacıyla kullanılabileceği gibi, arkasına ve önüne eklenecek sepet ..vs gibi aksesuarlarla market alışverişinizi de kolaylıkla yapabilirsiniz.

3 ) Yol bisikletleri : Yine 28" jantlara sahip, 23c ince lastikleri ve boynuz gidon ve aerodinamik yapısıyla asfalt kullanımlarına uygun hız bisikletleridir. Hafif yapısı ve hıza yönelik aynakol ile tam bir fitness bisikletidir. kadro yapısı itibariyle aksesuar takılmasına elverişli değildir. Şu sıralar devam etmekte olan 52.CB bisiklet turunda kullanılan bisikletler yol bisikletidir. Her bisiklet sevdalısının hayalinde iyi bir yol bisikleti vardır.

4 ) Katlanır bisikletler : Katlanarak arabanın bagajına sığabilmesi dışında pek bir özelliği olduğunu düşünmüyorum.

Peki iyi bir bisikletin temel özellikleri nedir ?

Öncelikle marketlerde, alışveriş mağazalarında satılan ucuz bisikletlerden uzak durun.
Şu an iyi bir bisikletin minimum fiyatı 1.500 TL den başlar.
Bisikletin en belirleyici özelliği, kadro malzemesi ve ağırlığıdır. Bisiklet ne kadar hafiflerse, fiyatı da o paralelde artar.
Genel kabul edilen kural olarak, MTB lerde 14 kg, şehir bisikletlerinde 12kg, yol bisikletlerinde 10kg üzeri pek makbul sayılmaz.
Kadro malzemesi olarak hafifletilmiş alüminyum ve karbon kadrolar iyidir.
Ancak karbon kadrolar, minimum 5.000 tl fiyattan başlayarak, 30.000 tl ye kadar giden pahalı bisikletlerdir.
İyi bir alüminyum kadro, amatör bisikletçiler için uygundur.

Vites sistemi olarak da, dünyada 2 büyük marka vardır. Sram ve Shimano. Sram hakkında pek bilgim yok ancak, Shimano viteslerde, sıralama kötüden iyiye şu şekildedir;

1- Turney 2- Altus 3-Acera 4- Alivio 5-Deore 6-Ultegra 7-XT 8- XTR 9- DuraAce

Alacağınız bisikletin ön ve arka viteslerinin en az Acera olmasına dikkat edin.

Son bir şey, bisiklet alırken, mutlaka boyunuza uygun bisikleti alın.

Peki piyasadaki en iyi bisiklet markaları hangileridir;
1) Specialized
2) Trek
3) Scott
4) Merida
5) Canondale
6) Corratec
7) Sedona (türk malı)
8) Giant

Bu markaların dışında da markalar var fakat çok yüksek fiyatlarda olduğu için buraya yazma gereği duymuyorum. Ancak bu markalar, ömür boyu garantili kadro yapısı ve malzeme kalitesiyle şu an piyasadaki en iyi markalar.

Peki bisiklet kullanırken nelere ihtiyacımız var? İşte benim listem:

1) Kask : Olmazsa olmaz. En kısa mesafeye dahi gitseniz mutlaka takın. Biraz garip duruyor evet, ama sağlığınızdan önemli değil.
2) Eldiven : Uzun kullanımlarda, elciklerin avuca yaptığı baskı bir müddet sonra ellerinizde uyuşmaya yol açar. İçi silikonlu eldivenler bunu önlediği gibi, olası bir düşme anında ellerinizin yaralanmasını da engeller.
3) Gözlük : Yine uzun kullanımlarda, karşıdan esen rüzgarın gözlerinizi sulandırmasını engellediği gibi, sinek, böcek, toz gibi dış etkenlerin gözünüze kaçmasını engelleyecektir.
4) Tayt : Erkek adam tayt giyer mi demeyin. Tayt içinde bulunan silikon ped sayesinde selenin verdiği rahatsızlıktan kurtulacaksınız. Ayrıca bacağı sardığı için hareket kabiliyetiniz artacak.
5) SPD pedal : Alışana kadar kullanması biraz sıkıntılı olabilir. Ancak, alıştıktan sonra asla vazgeçemezsiniz. Pedal üzerindeki bir mekanizma, özel tasarlanmış ayakkabıların altındaki yuvaya oturarak ayaklarınızı pedala sabitler. Böylelikle, pedala hem basarken diğer yandan çekme suretiyle gücü daha iyi aktarırsınız. Yüksek kadanslı antrenman sürüşlerinin olmazsa olmazıdır.
6) Suluk : Ağıza püskürtme şeklinde olanlar tercih edilmelidir. Açma kapamalı olanlar kazaya sebebiyet verebilir.
7)Yama-tamir takımı : Umulmadık yerde ve zamanda, lastik patlaması tüm gününüzü zehir edebilir. Bu yüzden yanınıza yama seti, yedek iç lastik mutlaka bulundurun ve lastik değiştirmeyi mutlaka öğrenin.

Bunların dışında, elektronik sayaç, heybe, barend gibi isteğe bağlı birçok aksesuar var. İsteyen ihtiyacı doğrultusunda kullanabilir. Decatlon mağazaları, bisiklet ve bisikletle ilgili hemen her şeyi temin edebileceğiniz f/p oranında oldukça başarılı bir yer.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, inşallah faydalı olmuştur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Nisan 27, 2016, 17:04:12 »
Sedona 840 aldım fakat 10.yıl modeli 2015 model.  Sram x7-x5 aktarıcılar , rst omega maşa vs. gayet iyi bir sistem. 2016 modelleri bir tık alt kategoride.

Geçtiğimiz haftasonu benden çok deneyimli bir ekiple Frig yolu turuna çıktık, ilk gün 65 km, ikinci gün 50 km yol yaptık. Toprak, iniş, 1100 m den 1450 m ye çıkış inişler olan baya zorlayıcı bir parkuru sorunsuz geçtim.
Aldığım bisikletle ilgili hiçbir eksiklik yok, vites geçişleri çok seri, özellikle sramın orta üstü serilerinde vites geçişlerinin Shimanodan iyi olduğunu, enerji kaybını azalttığı genel görüş oldu.

Eksiklik olarak 'kilitli çift taraflı pedal' , ' kilitli ayakkabı' , ayna ve destek ayağı ve 27.5  x 1.5 yol tekeri alıcam bu tip asfalt ağırlıklı yollar için. Genel olarak 2015 model Sedona 840 ı öneririm. Piyasada fazla kalmadı, fiyatı 1900-1750 tl civarı.

Bunu alırken alternatiflerim  Kron XC 1000, Wistle Apache gibi modeller arasında gezdim. Sonunda en azından yerli marka (herşeyi yabancı ve aslında kadroları Ghost ile aynı fabrikada üretiliyor) ama servis imkanı ve aldığım yerin içten yaklaşımı ( Ankara Performans Bisiklet) beni sedona'ya yöneltti. Herkese tavsiye ediyorum, elbette masraflı ama hakkını fazlasıyla veren bir spor. Paranızı spor salonlarına üyeliğe harcamayın, bisiklet alın diyorum.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 27, 2016, 17:38:03
Kadans dakikada pedali tam tur çevirme sayınız. Aynen arabanın motor devri gibi. Nasil ki yüksek viteste 2000 devirin altında motor arabayı cekmekte zorlanır üst devirlerde daha atak davranirsa, düşük kadans yüksek viteste dizlerimize çok yük biner, düşük vites yüksek kadans ile dizlere daha az yük bindirerek ilerleyebiliriz, ta ki pedali artik bosa çevirmeye ya da sele üstünde ziplayacak seviyeye (devir kesici ya da red line diyelim buna da [emoji3] ) gelince veya biraz daha oncesinde ust vitese gecmek gerekir.

Bunu bizzat denedim ve yararını gördüm.  5 kişilik bir ekiple tura çıktık ve ekip benim turu tamamlayacağımdan pek emin değildi. Onlar kondisyonluydu , ben ise en fazla günlük 10-15 km yol yapmışlığım vardı.
Spor yaptığım için, gücümü nasıl kullanmam gerektiğini biraz biliyordum. Bu yüzden aynen bahsettiğiniz gibi ben kadarsı yüksek tuttum. Onlar arka 3 - ön 2 giderken , ben onlardan 2-3 vites düşük kullandım. Yani daha fazla pedal devri yaptım. Boşta gibide değil tabi , ama daha az bacak kasına yük bindirerek yola devam ettim.
 Ama gün sonunda bacaklarımda hala güç vardı ve hatta son 1-2 km atağı da yaptım.
Bunun  tek deazavantajı, rampa çıkışlarında biraz ekipten geriye düşmek oldu. Ben rampayı durmadan bitirebileceğim bir devirde çıktım, onlardan 1-2 dk geç çıktım ama gün sonunda sıkıntı olmadı.
Bu yazıyla da doğru yaptığımı anladım ve mutlu oldum açıkçası. Bacak kas gücü arttıkça, kardiyo vasküler sistem güçlendikçe daha yüksek viteste gidilebilir. Herkes kendi kondisyonuna göre vites seçmeli, en önemli konu bu.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 35
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Nisan 27, 2016, 18:24:43 »
Mtb candır gerisi heyecandır . Şehir bisikleti filan hiç hoşuma gitmiyor.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Nisan 27, 2016, 20:36:21 »
Bisikletli sürme yetisine sahip bir bireyim. [emoji4] Ama aktif olarak bisiklet kullanmıyorum, zira bu eylemi Türkiye'de yapmak intihara teşebbüs gibi bir şey.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Nisan 27, 2016, 21:06:30 »
Uzerindeki komponentleri bilmemekle beraber her türlü sedona derim. Salcanoya karşı biraz önyargım var, hem de özel örüm cant pek mantıklı gelmiyor, cant cemberi darbelere karsi daha dayanıksız olur gibi.

Bir de internetten alacaksaniz boyunuza uygun kadro boyunu araştırıp öyle alın.
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Nisan 27, 2016, 22:12:27 »
kadro boylarına herkes farklı birşey diyor, orta boy 48-50cm arası birşeyler bakıyorum.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '11
  • 3 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Nisan 27, 2016, 23:18:05 »
1 yıl önce salcano city fun 50 almıştım. Gayet memnunum.
Auris'11 A/T
Passat B8'15 TSI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Nisan 28, 2016, 09:08:48 »
http://www.mtbtr.com/kadroboyu/hesapla.asp  yaklaşık olarak , kabaca hesaplama çartı , ben 176 boyundayım, 17'' sedona kullanıyorum. Ama daha ince hesapladığımda da 42 çıkmıştı mtb ölçüsü.

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp   bu daha hassas bir ölçüm, bütün vücut ölçülerinizi girip hesaplayabilirsiniz.

born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Nisan 28, 2016, 09:51:21 »
Şehir bisikletlerinde farklı hesaplanıyormuş, zaten 18" ten başlıyor kadro boyları. Ben de 19-20 bakıyorum. Hesaplayıcılar 21-22 diyor aslında 175 boy için.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Nisan 28, 2016, 10:14:22 »
Şehir bisikletlerinde farklı hesaplanıyormuş, zaten 18" ten başlıyor kadro boyları. Ben de 19-20 bakıyorum. Hesaplayıcılar 21-22 diyor aslında 175 boy için.

senin  için 21-22  , 55cm uygun yol bisikleti için. Küçük bisiklet alırsanız, vücut daha fazla büküleceği için bel ağrısı oluşur. Seleyi yükseltmeniz gerekir, çok yükselirse selenin baskısı artar, sele ayarı gerekir. Yükseltmezseniz bacak tam dik konuma gelemez pedal çevirirken, daha çok güç harcarsınız. Yani uygun ölçü almak önemli.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 28, 2016, 10:16:56

benim önerim 27.5 jantlı , 17'' MTB alın. Şehirde kullanacaksanız 27.5 x1.5  yol tekeri taktırırsınız. Dağa bayıra gideceğiniz zaman da MTB tekerlerini takarsınız.

born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Nisan 29, 2016, 08:23:23 »
Ben onde yol lastigi, arkada arazi lastigi tercih ederdim. Camur, dere, bayir, yuk altinda ve yolda avantajini gormustum.

Artik cogu oyle ama cift katmanli cant daha saglikli samrel icin.

Kullanim yeri ve yuke gore rulman bilye capi farkli secilebilir.

Uzun yol icin aerodinamik gidon cok ise yariyor.

Neyse, artik kask, eldiven vs ulasmak kolay, eskiden cok problemdi.

Bir de telefon bilek aparati, rakim, gecilen yol vs bilgisi icin faydali olur.

MB ler cok vitesli gorunmesine ragmen, ayna, zincir vs sagligi icin zincir nispete duz konum viteslerini secmek lazim.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 29, 2016, 08:27:27
+ Belediyeler vb kurumlarca sadece bir sukse araci olarak gorulmeyip, bu is ciddi tutulmali. Zaten az olan bisiklet yollarina parklama vs kesinlikle izin verilmemeli. Duzenleme yapmak cok olumlu ama kesinlikle bunlar net sekilde denetlenmeli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Nisan 29, 2016, 09:50:55 »
Ben onde yol lastigi, arkada arazi lastigi tercih ederdim. Camur, dere, bayir, yuk altinda ve yolda avantajini gormustum.

Artik cogu oyle ama cift katmanli cant daha saglikli samrel icin.

Kullanim yeri ve yuke gore rulman bilye capi farkli secilebilir.

Uzun yol icin aerodinamik gidon cok ise yariyor.

Neyse, artik kask, eldiven vs ulasmak kolay, eskiden cok problemdi.

Bir de telefon bilek aparati, rakim, gecilen yol vs bilgisi icin faydali olur.

MB ler cok vitesli gorunmesine ragmen, ayna, zincir vs sagligi icin zincir nispete duz konum viteslerini secmek lazim.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 29, 2016, 08:27:27
+ Belediyeler vb kurumlarca sadece bir sukse araci olarak gorulmeyip, bu is ciddi tutulmali. Zaten az olan bisiklet yollarina parklama vs kesinlikle izin verilmemeli. Duzenleme yapmak cok olumlu ama kesinlikle bunlar net sekilde denetlenmeli.

ön teker, yol tipi, arka mtb tipi bencede çok mantıklı.
söylediğiniz gibi zincirin açı yapmamasını sağlamak baya etkiliyor performansı.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '21
  • 25 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Mayıs 14, 2016, 23:47:44 »
Yarın yani 15 Mayıs 2016 pazar günü kadın kanserlerine karşı yapılan boğaz köprüsü bisiklet turuna katılacak olan ya da katılmak isteyen varsa ücretsiz kayıt olabilirler. Kayıt olmak da şart değildir sanırım. Ama yelek vs almakta fayda var. Gelecek olanları görelim...

http://kanser.gov.tr/bisiklet-katilim-formu.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Eylül 22, 2017, 16:08:03 »
Eşim için yeni bir araba alma arayışındayken maddi sebeplerden ötürü, accordu eşime vermeye karar verdim. 1 haftadır çalışıyoruz bayağı bir ilerleme kaydettik. Bende arabasız kalınca işe otobüsle gelmek gerine bisikletle gelmeye karar verdim.

Memleket zaten dümdüz Allah öyle yaratmış, ev iş arası 4-5 km kadar. Çok fazla para vermeden ne tavsiye edersiniz? Maksimum 800 lira civarına tavsiyelerinizi bekliyorum.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Eylül 22, 2017, 16:46:06 »
Carraro bakabilirsin, ben baya memnunum. Yollar çok kötü değil ise dağ bisikleti yerine şehir bisikleti tavsiye ederim. Fiyatlar 1000 TL civarından başlar, ikinci el temiz de bakılabilir.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Eylül 22, 2017, 18:16:06 »
Kesinlikle faydalı bir yol açmış bu durum. Kısa sürede kondüsyon da gelişir. Yalnız bisiklet dışında eldiven ve iyi bir kask da önemli.
Rampa yoksa kullanım daha da rahat olur, zemin düzgünse yol bisikleti daha kullanışlı, çamurluk ise şart iş yolu düşünüldüğünde.
Cube, Kron, Bianchi, Sedona, uygun olarak da Orbis ve Decathlon'fa bir marka var, aklıma gelenler. Üstlerindeki mekanizma özelliklerine göre fiyatlar değişir.
Eski tip V kablolu frenler ucuz ve hafiftir ama göremiyorum artık.
Çift kat jant iyi olur.
Mesafe kısa, sele bu yüzden farketmez, bir kaç gün ağrı yapar sadece.
Zincir koruma iyi olur pantalon paçası için, ayrıca suya dayanıklı, toz tutmayan yağ alınırsa uzun süre iş görür.
Akşam sürüşü olacaksa aydınlatma ve reflektör de şart.
Şimdiden hayırlı olsun Selman.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Eylül 23, 2017, 00:00:21 »
Bisiklet sevdalı kişilerin olması ne kadar güzel ya tek değil mişim :D