Gönderen Konu: Maf Sensörü (Hava Akış Metre) Arızası  (Okunma sayısı 33116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '08
Ynt: Maf Sensörü (Hava Akış Metre) Arızası
« Yanıtla #60 : Mart 31, 2019, 16:47:05 »
Yagsiz kontak sprey ile maf sensoru temizlenir. Hava filitresi degisimi de gereklidir .  Ayrica hava emen borunun ici zibil cöp dolmuş olabilir. elektirikli supurge ile bu borunun ici cekilir. Bu boruda genelde yaprak tohum v.b. seyler cikiyor. Emdigi icin hersey icinde hapsoluyor.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Mart 31, 2019, 16:47:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #61 : Ağustos 06, 2020, 12:01:18 »
bu parçayı contak sprey ya da balata spreyi ile temizlemeyin.ben bu şekilde bozdum.bunlar daha çok zarar verir..sensör temizleyici spreyler var onu kullanın. genelde dışarıdaki kırmızı temizleniyor ama içeride bir tane daha var onu da temizleyin. ben yandım siz yanmayın diye uyarayım dedim.
https://urun.n11.com/diger-yaglar/liqui-moly-hava-akismetre-temizleyici-200-ml-4066-P383635038

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 140000
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #62 : Haziran 06, 2022, 13:37:39 »
Merhaba yeni konu açmamak için konuyu güncelliyorum . 2008 1.4d-4d yarı otomatik aurisim var . 10bin bakımını daha 3 hafta önce yaptırmıştım . Ankaradan Kızılcahamama gittim . Dönüşte 110la giderken dip gaz yapmak istedim araç 140a falan çıktı ardından check engine diye uyarı verdi. Ama ne çekişte bir sıkıntı ne de başka bir sorun gözükmedi . Sadece ekranda check engine yazıyordu . Ardından bugün aracı özel servise götürdüm . Cihazı bağlayıp uyarı sildiler . Servisten iş yerine dönerken de bilerek devirli kullandım yaklaşık 20km anca aradaki mesafe ve arıza vermedi . Tekrar yapma ihtimali nedir ? Servisteki usta Hava Akış Sensörünü 3000 tlye değiştirebileceklerini ama basınç değişiminden de olacağı için değiştirmeye gerek yok dedi . İleride daha büyük bir sıkıntı çıkartır mı ? Tekrar arıza verirse yine servise mi götüreyim yoksa spreyle temizliği deneyim mi ? Temizledikten sonra tekrar arıza verirse  OBD soketinden 4 ve 13. Pinleri kısa devre yapıp arızayı silsem başka bir yere zarar verme ihtimali var mı ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Haziran 06, 2022, 16:19:22 »
Hava akışmetreyi temizleyin düzelir,kolay kolay bozulan bir parça değildir hemen değişime gerek yok önce yağsız kontak spreyi ile temizleyin sensörün uç kısmına el ile temas etmeyin uç kısmını aşağı doğru tutarak temizleyin
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '02
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Haziran 06, 2022, 16:30:53 »
Bir soru da ben sorayım:
Motor çalışmaz ve kontak açıkken havva akış değerinin kaç olduğunu kontrol eden oldu mu hiç?

Tam emin olmamakla birlikte eskiden sıfırı gösteriyor diye hatırlıyorum. Bir gün kutup başını sökmeyi unutarak MAF soketini sökmüşüm, sonrasında ters giden bir şey var mı diye kontrol etmeye çıktığımda daha hiç emiş yokken 0,4 g/s akış  gösterir oldu. Bunu elm ile çalışan birkaç farklı android uygulaması söylüyor. Tek uygulama verisi değil.

Rölantide havva akışı eskiden de şimdi de 1,6g/s

Yağsız kontak spreyi ile temizledim, balata spreyi ile de temizlemiştim ama 0,4 işi kafamı kurcaladı epey süre.
Araçta bir sorun görünmüyor ama bozuk terazi gibi hep fazla ölçerse fazla da yakarım gibime geliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #65 : Haziran 27, 2022, 15:08:29 »
Merhaba yeni konu açmamak için konuyu güncelliyorum . 2008 1.4d-4d yarı otomatik aurisim var . 10bin bakımını daha 3 hafta önce yaptırmıştım . Ankaradan Kızılcahamama gittim . Dönüşte 110la giderken dip gaz yapmak istedim araç 140a falan çıktı ardından check engine diye uyarı verdi. Ama ne çekişte bir sıkıntı ne de başka bir sorun gözükmedi . Sadece ekranda check engine yazıyordu . Ardından bugün aracı özel servise götürdüm . Cihazı bağlayıp uyarı sildiler . Servisten iş yerine dönerken de bilerek devirli kullandım yaklaşık 20km anca aradaki mesafe ve arıza vermedi . Tekrar yapma ihtimali nedir ? Servisteki usta Hava Akış Sensörünü 3000 tlye değiştirebileceklerini ama basınç değişiminden de olacağı için değiştirmeye gerek yok dedi . İleride daha büyük bir sıkıntı çıkartır mı ? Tekrar arıza verirse yine servise mi götüreyim yoksa spreyle temizliği deneyim mi ? Temizledikten sonra tekrar arıza verirse  OBD soketinden 4 ve 13. Pinleri kısa devre yapıp arızayı silsem başka bir yere zarar verme ihtimali var mı ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim .
Sensörü spreyle temizledim fakat 2 gün sonra yine uyarı ışığı yandı . Hava akış sensörünü Ankara içi bulabileceğim bir yer var mı ? Zorunlu değiştireceğim .
Ayrıca kendim arızayı bu videodaki gibi resetlemeye çalıştım fakat yapamadım . Sizce neye dikkat etmek lazım resetlemek için ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #66 : Temmuz 02, 2022, 13:21:33 »
Merhaba 2008 d-4d dizel yarı otomatik aurisim var . Hava akış metre sensörü arızalı onu biliyorum . Serviste arıza resetleyince 1 hafta falan uyarı vermiyordu . 4 ve 13 nolu pinleri köprüleyip arızayı silmeye çalıştım fakat yapamadım . Silmek için nelere dikkat etmem lazım yardımcı olabilir misiniz ? Kontak kapalıyken 4 ve 13ü kısa devre yaptım . Ardından kontağı açtım . Uyarı ışıkları yanıp sönmeye başladı . Biraz bekleyip 5 saniye içinde en az 8 defa olacak şekilde frene bas çek yaptım . Araçta iki kere ikaz sesi çıktı . Ardından kontağı kapatıp kısa devreyi çıkardım . Fakat uyarı silinmedi . Neyi yanlış yapmış olabilirim ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '09
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #67 : Temmuz 04, 2022, 22:17:30 »
2-3 hafta kadar önce hava filtresinin üst kapak kısmında maf sensörünün önünde aşağıdaki linkteki resimde petek şeklindeki malzemenin tırnaklarının kırıldığını ve hava filtresinin üzerine düştüğünü farkettim. bende o parçayı alıp torpidoya atmıştım ve yola çıktıktan 20 dakika sonra motor arıza lambası ve vsc ışığı aynı anda yandı, ekrandada "check engine" ve "check vsc" uyarısı arka arkaya çıkmaya başladı. Tabi ilk önce korktum ve aracı hemen sağa çekerek motoru durdurdum kaputu açarak motor yağı, fren yağı ve motoru gözle kontrol ettim herhangi birşey yoktu. Daha sonra o kırılan parçanın tırnağının yerine plastikten tırnak yaparak japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım ve yerine taktım buna rağmen arıza lambası sönmedi. Bende Elm 327 arıza tespit cihazı alarak arıza koduna baktığımda maf sensörü hatası "p0101" verdiğini fakat vsc sistemiyle alakalı hiçbir hata olmadığını gördüm. Arızayı sildikten sonra 3-4 gündür aracı kullanıyorum ve şu ana kadar hiç bir hata vermedi. Sanırım o petek şeklindeki parça havanın motora düzenli gitmesini yönlendiriyor yada maf sensörünün havayı düzgün ölçmesine yarıyor.

https://photos.app.goo.gl/AnHUaAtMZxawciRT9
2009 Corolla D-4D Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #68 : Temmuz 18, 2022, 15:01:04 »
Hava akış sensörünü temizlememe rağmen sorunum düzelmedi . Bu yüzden yenisini almaya karar verdim .
Aşağıdaki linkte yan sanayi buldum 600 ₺ ye . Sizce bir sorun çıkartır mı ? Daha önce yan sanayi alıp kullanan var mı ?
https://www.n11.com/urun/toyota-corolla-hava-akis-metre-22204-33010-8434239#unf-review

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #69 : Ağustos 17, 2022, 08:23:04 »
Hava akış sensörünü temizlememe rağmen sorunum düzelmedi . Bu yüzden yenisini almaya karar verdim .
Aşağıdaki linkte yan sanayi buldum 600 ₺ ye . Sizce bir sorun çıkartır mı ? Daha önce yan sanayi alıp kullanan var mı ?
https://www.n11.com/urun/toyota-corolla-hava-akis-metre-22204-33010-8434239#unf-review

linkini verdiğim yan sanayi hava akış metre sensörünü ve elm327 arıza okuma silme cihazını aldım . Sensörü değiştirdikten sonra arızayı cihazla sildim . Yaklaşık 3 haftadır herhangi bir sorun yaşamadım . Araç yokuşta bayılıyor gibi oluyordu o sorun da ortadan kalktı . Aynı sorunu yaşayanlara öneririm .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 11250
  • Model Yılı: '22
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Ağustos 17, 2022, 09:39:43 »
Aynı sıkıntı benim Auris'08 model aracımda da vardı. Muhtemelen aracınız LPG'li... Toyota plazalarda ücretsiz olarak siliyorlar. Ama size tavsiyem gaz ayarınızı ve gaz filtrenizi değiştirmeniz yönünde olacak. Keyifli sürüşler dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #71 : Ağustos 17, 2022, 10:02:04 »
Yorumunuz için teşekkürler hocam . Dizel otomatik aracım . Arıza tespit cihazını da 60₺ye aldım işimi gördü .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 187000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #72 : Eylül 13, 2022, 09:54:14 »
Benim de benzer bir sorunum var neredeyse 1 senedir, 2-3 haftada bir P0101 arıza ışığı yakıyor.

BT ELM327 ile genelde siliyorum. Ama artık bıktım silmekten. Büyük ihtimal ben de alacağım. Orjinali 2000 TL'lere kadar varmış durumda. Siz memnunsunuz sanırım. Benim de aracım arıza ışığı yakmazken eski performansında değil. Özellikle dik yokuşlarda 2 ile giderken şimdi 1 istemeye başladı.

MAF sensörü bu kadar etkili oluyor sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #73 : Eylül 13, 2022, 10:04:31 »
Hocam şunları belirteyim ona göre cihazı alın . Aldıktan beri toplam 3 kere yine arıza verdi . Eski orjinal sensör takılıyken 2 güne bir veriyordu. Arıza ışığı yandığı zaman performansını etkiliyor. Arıza silince çekişi gayet iyi oluyor . Servisle de görüştüm kronik sorun gibi birşeymiş maf sensör arızası , çoğu arabada veriyormuş . Ayda bir silmeye razı oldum o yüzden ben de . Ayrıca dikkatimi çeken diğer konu da hava çok sıcak olduğunda ve basıncı yüksek yerlere gittiğimde arıza ışığını yaktığını fark ettim .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 187000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #74 : Eylül 16, 2022, 16:32:14 »
Hocam şunları belirteyim ona göre cihazı alın . Aldıktan beri toplam 3 kere yine arıza verdi . Eski orjinal sensör takılıyken 2 güne bir veriyordu. Arıza ışığı yandığı zaman performansını etkiliyor. Arıza silince çekişi gayet iyi oluyor . Servisle de görüştüm kronik sorun gibi birşeymiş maf sensör arızası , çoğu arabada veriyormuş . Ayda bir silmeye razı oldum o yüzden ben de . Ayrıca dikkatimi çeken diğer konu da hava çok sıcak olduğunda ve basıncı yüksek yerlere gittiğimde arıza ışığını yaktığını fark ettim .

Yan sanayi aldığınız ürün mü yine P0101 arızası veriyor?  :lol:

Bende ise tam tersi durum mevcut, arıza yokken sanki araç daha hantal, arıza ışığı yanında daha atak geliyor.

Anlamadım gitti. Rutin bakımım da geldi bir gidip geleyim, muayene egzost yaptırayım ona göre bakacağım tekrardan.