Gönderen Konu: Auris-Corolla 1.6 Otomatik Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz  (Okunma sayısı 101554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 16
  • Model Yılı: '13
  • 9 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris-Corolla 1.6 Otomatik Vites Yakıt Tüketimi Değerleriniz
« Yanıtla #40 : Aralık 19, 2014, 11:11:15 »
Sinan Bey...değerler bence süper...

taktırsam mı acaba diye düşünmeye başladım açıkçası  :)
BRC de 31 Aralık tarihine kadar kampanya var. 150 tl lik yakıt hediyesi veriyorlar
Corolla1.33 life LPG, Cc ile Sınırsız km

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Aralık 19, 2014, 11:11:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 46000
  • 9 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Aralık 30, 2014, 09:55:59 »
bugün yine motorin aldım
4.7 olan ortalamam kar yağdığı günden beri 5 te kaldı
nadiren 4.9 a düştü
ama benzincideki hesap yine düşük çıktı
30,720 lt 119,81 tl 653 km (standart olsun diye pompa otomatik atınca kestiriyorum. o yüzden küsüratlı)
hesaba göre ortalama 5 değil 4.7
ortalama 4.7 gösterirken de hesap 4.4 -4.5 çıkıyordu
niye böyle oluyor anlamıyorum...
göstergedeki ortalama 4.8
600 km si şehir dışı 832 km
aynı benzinciden 38,39 lt yakıt 147.80 tl
hesaba göre ortalama 4.61

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Haziran 22, 2016, 06:45:28 »
 Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 1 hafta Toyota Auris 1.6 Otomatik 2016 aldım her şey çok güzel yakıt  bir hayli fazla yakıyor gibime geliyor kime sordam otomatik araba yakar kimisi yeni olduğu için yaktığını söylüyor. Örnek vermek gerekirse gaza bastığımda anlık gösterge 27,30 litre gösteriyor sonra eco moda geçiyor 10,11 litre o sıralarda devam ediyor şuan ortalama yakıt tüketimi 10,8 diyor göstergede sizce bu değerler normalmi ? Herkese çok teşekkürler. 😊

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Haziran 22, 2016, 08:22:35 »
Hayırlı olsun aracınız,evet yeni olduğu için tüketim yüksek olur zamanla kilometre yaptıkça düşer,gaza basınca yükselmesi normal sonuçta araç güç harcıyor.Koşarken ile yürürken nabız hız farkı gibi düşünün.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Aşk-ı Derun
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '00
  • 11 kere teşekkür etti
  • 108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Haziran 22, 2016, 08:58:40 »
araç 2016 model olsada 1.6 atmosferik motor oldukça eski ve çok yakan bir motordur o yüzden 10 litre otomatikse araç çok normal
Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, "Biz ancak ıslah edicileriz" derler.
Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Haziran 22, 2016, 09:32:55 »
Murat bey öncelikle hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin . Aracın yeni olduğu için henüz rodaj süresindedir bu süreçte 1-2 litre fazla yakması normal . Yakıt durumunun bunun dışında kullanım tarzı , yol , hava , trafik koşulları gibi etkenler yakıtı çok değiştiren etkenler .Rodaj süresinden sonra aracın yakıtını gözlemleyin eğer size yakıtı fazla gelirse kaliteli ve sorunsuz bir lpg kiti takıp yolunuza devam edin .Ben 3-4 yıl benzinde kullandım aracımı 3 ay önce ani bir kararla arkadaşımın gazı ile Brc taktırdım . Lpg den önce araca rahat binemiyormuşum onu fark ettim. Şu anlık herhangi bir sorunum yok aracımın çekişi gidişi hayli iyi .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Haziran 22, 2016, 10:19:54 »
Yeni arabanız hayırlı olsun. Şahsi fikrim rodaj dönemi ilerleyen dönemde düşer gibi şeylere aldanıpta %20 %30  luk bir iyileşme beklemeyin. Bana göre max %5  yada %10. Cvt şanzıman tüketimi manuele göre az olan bir şanzıman. Bende kullandım ama kalkışlardaki güç kaybı manuele göre bana fazla gelmişti. Bizim halkımız cvt şanzımanı bilmediği için eski tork konvektörlü şanzımanlar gibi çok yaktığını düşünüyorlar. Diğer bir konu tüketimi etkileyen faktörler çok fazla. Ben sizin dediğiniz değerler 1.33 cvt yarisle görüyordum. 12 - 13 ortalamaya sahip Corollada gördüm. Sonuçta benzinli araba dizelin max 7 lt yaktığı yerlerde 10 - 12 leri görmesi çok normal. Her ne kadar toyota az yakar koklar vs deselerde sonuçta benzinli araba eğer uzun km ler yapıyorsanız lpg kaçınılmaz. Yok lpg almam derseniz satıp dizel alacaksınız.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Aşk-ı Derun
  • Model Yılı: '00
  • 11 kere teşekkür etti
  • 108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Haziran 22, 2016, 11:56:00 »
eğer lpg li kullanılmayacaksa atmosferik motor almanın mantığını anlayamıyorum hem eski teknoloji hem çok yakıyor hemde çekişi zayıf
Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, "Biz ancak ıslah edicileriz" derler.
Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30342
  • 3 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Haziran 22, 2016, 12:09:32 »
Rodaj döneminde olduğundan dolayı bunu çok önemsemeyin 2015 corolla mds aracım var 5000 km kadar yakıt fazlaydı şuan 17000 km de yakıt gerçekten iyi özellikle şehir dışında 120 km üzerine çıkmadığımda bana göre harika benzinde 27-35 krş veri elde etmiştim lpg yi taktırana kadar lpg de bu oran epey düştü fiyattan dolayı ki yakıt verisini sürekli kontrol eden birisi olarak ilk başta bana da çok gelmişti ama sonra iyiki almışım dedim karışık kullanumda 2.25₺ lpg ile 20 krş civarı şehir içi sık kullanımda 2.2krş civarı şehir dışında yol ve hıza bağlı olarak 16-18 krş arası yakıyor hatta düzenli takip için telefona yakıt uygulaması indirerek takip ediyorum aracınızı iyi günlerde kullanın

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Haziran 22, 2016, 13:07:56 »
Rodaj diye birsey kaldi mi? Aldigim günden beri ayni sartlarda ayni yakiyor. Biraz sert davranirsaniz 10 litre gibi. Ama normal trafik yumusak surus ile asagi gider. Lpg ile rahat edersiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Haziran 22, 2016, 13:35:49 »
Çok rampa ve sıkışık trafikte kullanılıyorsa 10 ortalama çıkabilir.
Ben 90.000 km boyunca manuel aurisle şehir içi çıktığım en yüksek ortalama 9lt civarı. Genel ortalamam 7,5-8 aralığında geziyor.
Şehir içi , trafik, rampa kısa mesafe ortalaması 8-9 LT  ,   Şehir dışı Minimum(90-100 km hızlarda) 5,5- max 7 lt olur(hız limitlerini fazla aşmadan 110-140 aralığında) . Benim şehir dışı ortalamam 6-6,5 aralığında gezer.

Otomatikte 0,5 lt artsa desek 10 ortalama için biraz agresif kullanım ve rampalı, sıkışık trafik-durkalk'lı bir kullanım gerekir.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Haziran 22, 2016, 14:06:17 »
Hayirli olsun.
Oncelikle imla konusunda biraz daha ozenli olmanizi isteyecegim, yazinizi okursaniz eminim siz de ayni dusuneceksiniz.

Herkes cok guzel cevaplamis zaten. Sizin hesaplama yonteminiz ise tamamen yanlis. Anlik tuketimde gordugunuz degeri ortalama tuketim olarak yorumlamayin. Sehirler arasi, sabit hiz kullaniminda, ortalama tuketimi sifirlayip, yeni degerler elde edin. O zaman daha tutarli veriler ortaya cikacaktir, uygun karsilastirmalar icin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '12
  • 60 kere teşekkür etti
  • 56 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Haziran 22, 2016, 14:24:11 »
Hayırlı olsun rodajdan sonra çok az fark eder, hesaplamak için yol bilgisayarı doğru sonuç vermez depoyu benzini görene kadar doldurup ortalama 200km. gezip tekrar aynı istasyondan aynı tür benzini yine depoda benzini görene kadar doldurup yaptığınız km. bölün başka türlü   hesaplama olmaz hele yol bilgisayarıyla hiç olmaz.
2011   1.4d-4d   Corolla   52bin km.
2004   1.3          Yaris      60bin km.
2006    1.6         Corolla   35bin km.
2012    1.6         Corolla   ......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 92500
  • 145 kere teşekkür etti
  • 102 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Haziran 22, 2016, 16:31:54 »
Murat bey ;

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. 1.6 benzinli otomatik aracınızın şehir içi yakıt ortalaması 7,8 lt/100km fabrika verilerine göre. Tahminen 8-9lt arası yakarsınız gibi görünüyor. Anlık yakıt sizi çok yanıltır. her benzin aldığınızda ortalama yakıtı , kilometreyi sıfırlarsanız her bir depoda kaç km yaptığınızı ortalama yakıtınızı daha rahat hesaplarsınız.

Araba size alışacak siz de arabaya alışacaksınız. Ben 1.4 dizel mmt ile ilk ay şehir içi ortalamam 7,2-8lt arası geziniyordu. Şimdi 4,5-5,4 lt/100km arası değişiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Haziran 22, 2016, 23:47:35 »
   Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Umarım yakıt tüketimim düşer aksi halde bende LPG taktırmak zorunda kalıcam galiba. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 26500
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Haziran 23, 2016, 01:55:01 »
Hocam kulaktan dolma rodaj, otomatik vites vs. klişelerine inanmayın. Bende de otomatık vıtes 2015 model aurıs var suan 5000 km de ve normal kullanmama ragmen sehir ici 10 lt nin altına bir türlü inmiyor.. Sehır dısı ise makul 6 lt ortalama rahat yakalanıyor. Ama asla öyle 1-2 lt dusmeyecek yakıtınız. (düşse bile yine çok yakmış olur) Ben bayramda brc taktıracagım  sızde oyle yapın.
Her ne olacaksa aslında çoktan oldu bile...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102201
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Haziran 23, 2016, 02:17:07 »
şimdi arkadaşlar, lpg takılınca araç az yakmıyor, yakması gerekeni yakıyor. yani aracınız 10 lt benzin yakıyorsa lpg de iken 12 lt lpg yakacak demek. 8 lt benzin yakıyorsa 9.5-10 lt lpg yakacak demek. :)  ford çular genelde çok yaktığı için lpg takarım az yakar derler de ordan aklıma geldi.
 diğer konu ise CVT şanzumana alışmak.  ARACI KAÇ DEVİRDE kullanıyorsunuz. ?
1.6 motor multidriveS Auris bol bol kırmızı ışıklı trafikte ankara akşam saatinde kullanım ortalaması ile 9 lt gösterge değerini geçmiyor. aynı araç aynı trafikte 11 lt den aşağı düşmüyor. 2 farklı şöför ile test edildi.
   aynı şey yaris içinde geçerli. muhtemelen corolla içinde öyledir corollayı test etmedim.
  cvt şanzıman sakinliği ve dinginliği seviyor, dingilliği sevmiyor ( özür dilerim espri olsun dedim )
 ışıkta kalkacağınız zaman aracı akışıyla birlikte hafiten gaz vererek çokta geri kalmadan gazlarsanız araç gayet her araç gibi kalkar ve sizi gideceğiniz yere götürür, yol boyunca şerit değiştirmezseniz, bir sağ bir sol şunun önüne geçiyim bunu sollayım şurdan geçiyim gazla koçum dolmuştan önce gir gibi hareketler CVT şanzumana uygun değil, hem geç kalıyor, hem motor gereksiz bağırıyor, hemde çok yakıyor.
 şehir içinde 1900 deviri geçtiği görülmez cvt şanzumanın. uzun yolda da 3.000 deviri geçtiği görülmez ortalama da 2500 le gider. işte bu sebeplerden az yakar.
 yaris ve auris almıştık biz 2 arkadaş CVT , diğer arkadaş biraz agresif sürücü, sürekli şerit değiştiriyor, ara gazlar yapıyor ve cvt şanzıman berbat hiç istediğim gibi hızlanmıyor diyor, ve haklı da , çünki onun sürüş tarzına uygun değil. aynı aracı ben ve ya eşi kullandığı zaman araç 8 lt civarı yakıyor. trafikteki araçlar nasıl gidiyorsa bende öyle gidiyorum, sağdan sağdan ağır ağır değil yani !!!! NORMAL.
 daha yeni 2600 km yol yaptım, yol bilgisayarını gözleyerek kollayarak  izleyerek seyahat ediyorum. devir 2300 hız 110 km anlık yakıt 4.5 lt   ---- devir 2700 hız 117km anlık yakıt 5,5 lt --- devir 3000 hız 125 km anlık yakıt 6,? lt,   kendi aracınızı tanıdığınızda veriler değişecektir.
  ayrıca multidriveS şanzıman beyni sanal öğrenebilme yazılımına sahip. yani sizin aracınızı nasıl kullandığınızın istatistiğini tutuyor, siz uzun yolda120 km hız 2500 devir civarı ortalama ile kullanıyorsanız, yolda 3000 devir- 2000 devir de olacak şekilde gaza bassanız bile o sanal yazılım aracı 2500 devir civarında tutmaya çalışıyor.
 şehir içinde 1200-2000 devir aralığında ort 1800 devir gibi kullanıyorsunuz, araç genelde deviri 1800 cvarı tutuyor.
  yani 5000 km 10,000 km 15,000 km sonra aracınızın az yakması veya az yakacaktır diye tavsiyelerin olması, sizin aracı kullandıkça araç içindeki istatistiklerin yerine oturuyor olması ile de alakalı.
 siz aracınızı agresif alıştırırsanız agresif olur, sakin alıştırırsanız sakin olur.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #57 : Haziran 24, 2016, 23:45:31 »
Selamlar yaklaşık 25 gün oldu aracımı alalı. 2016 makyajlı auris multis. Aldığımda sıfırladım ve şuan ist ş.içi kullanımım 560 km oldu ve ortalamam 7.5 lt. Ama aracı tabiri caizse yormadan ve mümkün olduğunca frene basmayıp gazı güzel ayarlayarak bir sürüş yaparım. Birde işe gidip geliyorum genelde 18 km sabah ve akşam yol mesafem var. Kalkışlarda da aracı gereksiz fazla bağırtarak kullanmamanızı tavsiye ederim. Hayırlı olsun aracınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • 305 kere teşekkür etti
  • 177 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Haziran 25, 2016, 00:42:23 »
Uzun vadede tüketim 1.6 valvrmatic cvt için şehir içi  8 litre civarına yaklasacaktir. Ama bunun olmasi için aracı surekli yumuşak kullanmaniz lazim. Bence çok beklemeden lpg düşünün. Zaten atmosferik Toyota'nın en büyük avantajı lpg uyumu. Eğer benzinle kullanmak üzere aldiysaniz yol yakınken satıp tsi veya türevi motoru olan bir araca geçin. Tercih sizin.
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Haziran 25, 2016, 21:21:11 »
   Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler dikkatle uygulamaya çalışacağım.