Gönderen Konu: Emme Manifoldu Tamiri İçin Yardım.  (Okunma sayısı 17118 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 10 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Ynt: Emme Manifoldu Tamiri İçin Yardım.
« Yanıtla #20 : Şubat 16, 2014, 10:21:41 »
Cesaretim var vida yeri tam burası diyen olsa direk atıcam vidayı :).Konuları inceleyim biraz bakalım.
2008 Tata İndigo 1.4 TDI Marina SW
2004 Hyundai Starex
2001 Mazda E2200
2002 Kia Bango

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Şubat 16, 2014, 10:21:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • 8 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Şubat 16, 2014, 23:16:15 »
Ömer kardeş resimleri mail attım madem cesaretin var sıra sende :D :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Şubat 16, 2014, 23:54:43 »
aracınız lpglimi? önceden belirtmissiniz ama gene sormak istedim arabayı ilk çalıştırdıgınızda traktör çalıştırmış gibi bir ses geliyormu size?arabayla yüksek devirlerde performans yaptınızmı?özellikle 2 ve 3 viteslerde?
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Şubat 17, 2014, 14:29:06 »
Aracım lpgli.Evet 1-2 gün çalışmassa motor çok bağırıyor.Sonra hararet ortalara gelinceye yakın sessiz çalışıyor.Performansında bir düşüklük yok sanırım.Geçen denemiştim 2.Viteste 100 KM/Hız  3.Viteste 130 KM/Hız yapmıştı.Zorlasam daha giderdi ama pek zorlamadım açıkçası.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 17, 2014, 14:35:37
Ömer kardeş resimleri mail attım madem cesaretin var sıra sende :D :D

Pek anlayamadım abi ama deneyecem.Birde lpgli araçların emme manifoldunu sökmek daha zor oluyormuş.Kelebek boğazına kadar söktüm ama manifold biraz kasıcak gibi açıkçası :D.Birde bunu sökmek için cırtlı lokma takımına falanda ihtiyaç var dime ?
2004 Hyundai Starex
2001 Mazda E2200
2002 Kia Bango

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Şubat 17, 2014, 15:33:58 »
Aracım lpgli.Evet 1-2 gün çalışmassa motor çok bağırıyor.Sonra hararet ortalara gelinceye yakın sessiz çalışıyor.Performansında bir düşüklük yok sanırım.Geçen denemiştim 2.Viteste 100 KM/Hız  3.Viteste 130 KM/Hız yapmıştı.Zorlasam daha giderdi ama pek zorlamadım açıkçası.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 17, 2014, 14:35:37

Pek anlayamadım abi ama deneyecem.Birde lpgli araçların emme manifoldunu sökmek daha zor oluyormuş.Kelebek boğazına kadar söktüm ama manifold biraz kasıcak gibi açıkçası :D.Birde bunu sökmek için cırtlı lokma takımına falanda ihtiyaç var dime ?

bence sorun emme manifoldunda degil.aracınızın yag durumunu kontrol ediyormusunuz.öncelikle yag durumuna bakın.aracınız aşırı yüklenmeden dolayı yag yakmış olabilir ve yag seviyesi düşmüş olabilir bayaga.şuan tam açıklayamıyorum.ama bir benzer sıkıntı bende vardı.banada manifolt dediler motoru elletmedim.yag filtresini degiştirdim ve birsüre kısa aralıklarla yagını degiştirdim hep şimdi hiçbişy yok.gaz ayarınızı yaptırmadan araca yüklendiginiz için motor biraz zarar görmüş olabilir bu durumdan yagı da kontrol edin.benim tavsiyem bu olur.
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Şubat 18, 2014, 10:25:28 »
Yağı 9.000 KM önce değiştirdim. Geçenlerde baktığımda hiç eksilme yoktu.Ayrıca bu ses aşağı yukarı 7.000 KM'dir var.
2004 Hyundai Starex
2001 Mazda E2200
2002 Kia Bango

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 184000
  • Model Yılı: '03
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Mayıs 16, 2019, 21:30:36 »
Merhaba konuyu hortlatmaya geldim :)

Aracım 2003 corolla vvti 184 binde, aracımı çalıştırdığımda soğukken hırıltılı bir ses yok, sıcakken rölantide hırıltı yok, hararet göstergesi yarıya geldiği zaman boşta veya 1, 2, 3. viteste gaza bastıkça gelen bir hırıltı var ve arabada müzik vs açık değilse rahatsız ediyor. 4, 5. Viteste yüksek devirlerde bu sesi duymuyorum.

Daha önce de irdelendiği gibi manifolddan şüphelendim, Ankara da özel servislere gösterdiğimde fincanların taşlandığı ve onların ses yaptığını söylediler ama pek tatmin olmadım açıkcası çünkü motorun sesine odaklandılar direk. İçeriden bahsettiğim sesi dinlemediler.

Manifold bu şekilde motor ısındıktan sonra hırıltı şeklinde ses yapmaya başlar mı? Veya önceki sahibi bi nedenden dolayı triger zincir setini değiştirmişse o ses yapıyor olabilir mi?

Ankarada manifoldu gösterebileceğim ustanız var mı?

Ses bu şekilde, gazı bıraktıktan sonra devir düşerken net bi şekilde duyuluyor.
Not a valid vimeo URL
Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Mayıs 16, 2019, 21:42:26 »
Önceki yorumların tamamını okuyun,eksoz,katalitik konvektör ve manifold sesleri olabilir,Ankara şaşmaz sanayide dörtnal ve yeni dörtnal toyota sevisleri var,başka önerilerde olabilir,forumda aratırsanız tam adres ve telefon numaralarını bulabilirsiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Mayıs 16, 2019, 21:49:35 »
Hocam,

Gösterdiğim servisler arasında en ilgisiz yeni dörtnaldı, sübap değişmesi lazım dedi bakan arkadaş ve diğer servislerin verdiği fiyatın %50 fazlasını söyledi.

Sesin geldiği videoyu ekledim.

Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 195 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Mayıs 16, 2019, 22:09:42 »
Zincir sesine benzetemedim videoyu izleyince.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2019, 22:24:50 »
Manifold sesine hiç benzemiyor,eğer videodaki ciyaklama sesinden bahsediyorsanız gergi bilyası olabilir veya fincan şıkırdamasınıda andırıyor canlı dinlemedikten sonra tam anlamlı şuradan yapar demek yanlış olur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Mayıs 16, 2019, 23:35:23 »
Hocam Merhaba,

Aslında ses rulman bilya sesine benziyor, aracın içine böyle motor kısmında dönen bir aksamdan geliyor gibi.. eski sahibi soğuk havalarda sabahları aracı çalıştırdığında ses yapıyor diye bazı kayışları rulmanları değiştirdim demişti. Orjinal parça vs kullanmadılarsa bundan kaynaklı olabilir mi?

V kayışı, rulmanları vs. Toyota özel servisine mi göstermem gerekli yoksa rulmancı vs var mı bu tarz işlere bakan?

Sanayi ile çok aram yok kusura bakmayın eğer absürt bir şey soruyorsam. Araçta zaten ilk göz ağrım  :)

Teşekkürler,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mayıs 16, 2019, 23:51:06 »
Çalışıyorsa kurcalama, iyice bozulunca nerden olduğu belli olur yaptırırsın, yoksa sanayiciler şumu bumu diye hem yolar hem söküp takmadık yer kalmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mayıs 17, 2019, 00:01:05 »
Hocam Merhaba,

Aslında ses rulman bilya sesine benziyor, aracın içine böyle motor kısmında dönen bir aksamdan geliyor gibi.. eski sahibi soğuk havalarda sabahları aracı çalıştırdığında ses yapıyor diye bazı kayışları rulmanları değiştirdim demişti. Orjinal parça vs kullanmadılarsa bundan kaynaklı olabilir mi?

V kayışı, rulmanları vs. Toyota özel servisine mi göstermem gerekli yoksa rulmancı vs var mı bu tarz işlere bakan?

Sanayi ile çok aram yok kusura bakmayın eğer absürt bir şey soruyorsam. Araçta zaten ilk göz ağrım  :)

Teşekkürler,
Eğer ilk sahibi tarafından yapılan değişimler yan sanayi parça ile yapıldıysa bu sesleri duymanız gayet normal (genelde orjinal parçalar pahalı olduğu için tercih edilmez) iyi bir serviste arıza tespiti yaptırın akabinde form üyemiz @Ufuk Sönmez (16363) beyden orijinal veya sorun çıkarmayacak kaliteli parçalar alarak değişimini yaptırmanızı tavsiye ederim bir önceki msjnızda bahsettiğiniz yeni dörtnal Toyota servis olarak kalitelidir aracınıza kim baktı bilmiyorum ama sadık ustaya görüşmenizi tavsiye ederim,başka bir servis tavsiyesi yapacak olursak Ayberk japon Hamit usta iyidir tecrübeli dir.
Ama öncelikle arızayı kesin olarak bulun sonrasında parçaları ufuk bey'den gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Mayıs 20, 2019, 00:14:16 »
Merhaba,

Toyota eski dostlar kapsamında ücretsiz check upa girdik. Servis görevlisine böyle bir ses aldığımı ve bununda tespitinin yapılmasını istedim. Daha önce bu sesin fincanlardan geldiğini va söylemişleridi Servis sonucunda Motorla, rulmanlarla, manifold ile ilgili hiç bir şey söylemediler sesin net bir şekilde şanzımandan kaynaklandığı söylediler. Şanzıman indirilip bilyaların değişmesi gerekiyormuş böyle bir bilgi aldım.

İlginiz için teşekkür ederim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 195 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Mayıs 20, 2019, 09:34:51 »
Videoyu tekrara izledim,ses 4.000 devirde daha belirgin,resmi servis aracı durduğu yerde mi? yoksa aracı yürüterek mi? şanzumandan dedi,bildiğim kadarı ile aracınız düz vites.Ses gelirken aracınız yerinde duruyorsa nasıl şanzumanla ilgili olabiliyor? ikna edici bulmadığım için bence de Baki Sarıboğa beyin dediği gibi biraz beklemekte fayda görüyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Mayıs 20, 2019, 10:51:23 »
Videoyu tekrara izledim,ses 4.000 devirde daha belirgin,resmi servis aracı durduğu yerde mi? yoksa aracı yürüterek mi? şanzumandan dedi,bildiğim kadarı ile aracınız düz vites.Ses gelirken aracınız yerinde duruyorsa nasıl şanzumanla ilgili olabiliyor? ikna edici bulmadığım için bence de Baki Sarıboğa beyin dediği gibi biraz beklemekte fayda görüyorum.

Ustam aracın başında değildim, rölantideyken ve yürürken geldiğini belirtmiştim görevli arkadaşa ama  tespiti nasıl yaptılar bilmiyorum.

Edit: Benim araçla ilgilenen servis sorumlusunu arayıp sordum, 2 durumdada baktık durağın halde de bilya sesi gelebilir dedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Mayıs 23, 2019, 21:29:13 »
Ben bu şekilde çözdüm.
Yalnız bu videodaki ses benimkinin yanında sönük kalırdı. Bildiğin uçak sesi çıkarıyordu benimki.

https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=83513.msg1078868#msg1078868
Toyota Corolla Premium 2014 Otomatik