Gönderen Konu: Logo Tasarımı  (Okunma sayısı 20429 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 58
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Logo Tasarımı
« Yanıtla #60 : Kasım 12, 2008, 18:50:07 »
sanırım doğru bende t leri yaparken tereddütte kaldım. yarın insallah düsltip tekrar eklerim.
yorumun için tesekkürler.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Kasım 12, 2008, 18:50:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Kasım 12, 2008, 21:11:56 »
Rica ederim. Kolay gelsin. birkaç tane alternatif belirleyip bence anket yapalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #62 : Kasım 13, 2008, 10:19:56 »
Ünal bey düzelttikten sonra oldukça iyi olacağını sanıyorum..Bu arada çalışmalarımla ilgili yaptığınız yorumlar için teşekkür ederim...Ancak sizin ""tasarımı yaparken neye hizmet etmesi gerektiğini düsünmeliyiz bence burası arabalar (birinci olarak toyota) ve birazda sosyal içerikli bir paylasım sitesi bu durumda ön plana arabaların kullanım alanları hız, ses, yol, paylasım söz konusu olduğu için insan gibi öğeler geliyor, bunlarıda grafiksel olarak anlatmak gerekiyor "" açıklamanızdaki "tasarımı yaparken neye hizmet etmesi gerektiğini düşünmek " cümlesini pek anlayamadım...Tasarımlarımızı yaparken Alper Bey' in de belirttiği üzre bize özgü olması,birşekilde araca bakıldığında sitemizin adresinin görülebilmesi ve bir club olduğumuzu vurgulamak tabii toyota markasının birşekilde belirtilmesi gibi ana temalarıyla biz tasarımların neye ne kadar hizmet ettiğini biliyoruz...Ancak sizin bu cümleden sonraki açıklamanızın geri kalan kısmı tamamiyle sizin kendi hazırladığınız çalışmaya işaret ediyor :)
Halbuki bakın biz en azından şahsım adına söyliyim..Kendi hiçbir çalışmama bu şekilde işarette bulunmadığım gibi bu iş göreceli bir kavramdır mantığıyla, konuyla ilgilenen her site sakininin isteklerine cevap vermeye çalıştım..Yani bayraklı, ying yang lı ,madalya ve paralar bu istekler doğrultusunda hazırlandı..Hee beğenilir ,seçilir yada seçilmez ,ama  yukarıdaki ana temalara bağlı kalarak genele hitap etmek lazım diye düşünüyorum..Sanırım ben reklamcı edasıyla hareket ederek herkesin hoşuna gideceği bir çalışma hazırlamaya çalışıyorum ..Ne derece başarılı oluruz bilinmez..
Bu arada küçük bir hatırlatma Ünal Bey ;siz içinde birşekilde ay bulunan, fabrika arma ve logoları taşıyan ,fabrika girişlerinde bayrağımızın bulunduğu direğin hemen yanındaki direkte dalgalanan bayraklar hiç görmedinizmi acaba..Bu katı kurallar sanırım orda işe yaramamış :) Hem bu kadar katılarsa bizde bayrak renklerini tersine çeviririz en kötü ihtimal bu da aşılır.. :) Bu çalışmaya işaret ettiğimi sanmayın sadece yoruma cevap vermek istedim nacizane benim yorumumda budur...
Sürç i lisan ettiysek affola :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Kasım 13, 2008, 13:22:59 »
bu işi aceleye getiren siteler genelde uzun soluklu olmuyor. Biz bu logonun en az beş yıl kullanılacağını tahmin ederek herkesin beğeneceği ve benimseyeceği bir çalışma arıyoruz.

Basılıp dağıtıldığında, "vay be, beklediğimize değdi" dedirtecek bir çalışma olacak ;)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Kasım 13, 2008, 13:26:25 »
bu işi aceleye getiren siteler genelde uzun soluklu olmuyor. Biz bu logonun en az beş yıl kullanılacağını tahmin ederek herkesin beğeneceği ve benimseyeceği bir çalışma arıyoruz.

Basılıp dağıtıldığında, "vay be, beklediğimize değdi" dedirtecek bir çalışma olacak ;)
aynen öle bişey yapalım alper abi nası yapcaz:):):)
97 1.6xei gerektiğinde ferrari gibi,gerektiğinde varyemez :):) seni seviyorum toyota!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #65 : Kasım 13, 2008, 14:30:05 »

İşin aceleye gelmesiyle sitenin ömrünün bir alakası olmadığını düşünüyorum hee böyle bir istatistik olabilir ama bunun logo sticker hazırlamayla alakası olduğunu sanmıyorum...Herkesin beğeneceği çalışma arayışına gelince evet bu yüzden konu biraz uzayabilir ancak arkadaşların sıkıntısı, sadece zamanın uzaması değil konuyla ilgili murat arkadaşımızında belirttiği gibi katılımın olmaması yorumların yapılmaması herkesin beğenisinin uyuşmaması ve gayretsizlik gibi belirsizliklerden kaynaklıdır.
Yoksa aksine durum bol örnekli hergün koyu sohbetlerle yorumlar ve sık sık beğenilerimizi ortak bir kaç örneğe kanalize eder durumda konuyu ağarlasak, murat arkadaşımızın ve benimde rahatsız olduğumuz bu durumun ,sonuç zamanı ne kadar uzarsa uzasın rahatsızlık vermeyecekti...
Bu anlamda Alper arkadaşımızın yorumunu eksik buluyor katılmıyorum..
Bu arada beklediğimize değdi diyecekler kimler olacak onuda merak ediyorum..Bu konuya gereken önemi vermeyen beğenilerinden ortak bir kararlılık adına vazgeçemeyenler mi acaba ? ???
En az beş yıl kullanacağımızı tahmin ettiğimiz bu logonun en azda 5 yıl hazırlanıp kararlaştırılmasını bekleriz heralde....
Ben bu durumun çözümüne ilişkin bu konuda daha üst yazılarda bir öneride bulunmuştum...
Ancak bu konuylada olduğu gibi o öneriyle de ilgilenen olmadı...Yapacak birşey yok sanırım...
Hayırlısı olsun diyelim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #66 : Kasım 14, 2008, 11:56:27 »
Arkadaşlar bu da en son tasarımım başka da hazırlamayı düşünmüyorum bu gayretsizlik ve ilgisizlik şevkimi kırdı doğrusu yinede buna rağmen en çok sanırım  ben örnek hazırladım..
Son örneğimide ümitsizce sunuyorum ... KIZIL GÜMÜŞ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Kasım 14, 2008, 14:03:10 »
Ünal bey düzelttikten sonra oldukça iyi olacağını sanıyorum..Bu arada çalışmalarımla ilgili yaptığınız yorumlar için teşekkür ederim...Ancak sizin ""tasarımı yaparken neye hizmet etmesi gerektiğini düsünmeliyiz bence burası arabalar (birinci olarak toyota) ve birazda sosyal içerikli bir paylasım sitesi bu durumda ön plana arabaların kullanım alanları hız, ses, yol, paylasım söz konusu olduğu için insan gibi öğeler geliyor, bunlarıda grafiksel olarak anlatmak gerekiyor "" açıklamanızdaki "tasarımı yaparken neye hizmet etmesi gerektiğini düşünmek " cümlesini pek anlayamadım...Tasarımlarımızı yaparken Alper Bey' in de belirttiği üzre bize özgü olması,birşekilde araca bakıldığında sitemizin adresinin görülebilmesi ve bir club olduğumuzu vurgulamak tabii toyota markasının birşekilde belirtilmesi gibi ana temalarıyla biz tasarımların neye ne kadar hizmet ettiğini biliyoruz...Ancak sizin bu cümleden sonraki açıklamanızın geri kalan kısmı tamamiyle sizin kendi hazırladığınız çalışmaya işaret ediyor :)
Halbuki bakın biz en azından şahsım adına söyliyim..Kendi hiçbir çalışmama bu şekilde işarette bulunmadığım gibi bu iş göreceli bir kavramdır mantığıyla, konuyla ilgilenen her site sakininin isteklerine cevap vermeye çalıştım..Yani bayraklı, ying yang lı ,madalya ve paralar bu istekler doğrultusunda hazırlandı..Hee beğenilir ,seçilir yada seçilmez ,ama  yukarıdaki ana temalara bağlı kalarak genele hitap etmek lazım diye düşünüyorum..Sanırım ben reklamcı edasıyla hareket ederek herkesin hoşuna gideceği bir çalışma hazırlamaya çalışıyorum ..Ne derece başarılı oluruz bilinmez..
Bu arada küçük bir hatırlatma Ünal Bey ;siz içinde birşekilde ay bulunan, fabrika arma ve logoları taşıyan ,fabrika girişlerinde bayrağımızın bulunduğu direğin hemen yanındaki direkte dalgalanan bayraklar hiç görmedinizmi acaba..Bu katı kurallar sanırım orda işe yaramamış :) Hem bu kadar katılarsa bizde bayrak renklerini tersine çeviririz en kötü ihtimal bu da aşılır.. :) Bu çalışmaya işaret ettiğimi sanmayın sadece yoruma cevap vermek istedim nacizane benim yorumumda budur...
Sürç i lisan ettiysek affola :)

Erkan bey selam öncelikle bu logo konusu ikimiz arasında bir tartısma konusu olması taraftarı değilim, sonuçta kalabalık bir gurubuz. "neye hizmet etmesi gerektiğini düşünmeliyiz" derken sizin de söylediğiniz gibi herkezin istediğini yapmaya çalısmak değil zaten herkes birbirinden farklı seyler soyluyor ve soylenen fikirler amaca hizmet etmekten uzaklasıyor. Yani sözü söylerken herkez için konusmustum. Alper beyin belirttiği "bize özgü olması" "clup olduğumuzu anlatmak" cümleleri olayı net olarak açıklayıor. Yani tasarımı yapmak isteyen bizler aldığımız brief'i doğru yorumlayamıyoruz diyorum. Türk bayrağı konusunda tekrar söylüyorum ay ve yıldızı yani türkbayrağını birebir o sekilde kullanamazsınız.
+ 1 soru bu en son yaptığınız logonun rasyonel bir açıklaması varmı acaba
TCT yazısı neden toyota logosunun içinde bizi toyota finanse falanmı ediyor. Toyota logonun içine gömdüğünüz resim yada zemin bir sey anlatıyormu alta yazdığınız web adresinin gölgesi neden terse düsmüs...
Bence bu logo olayını resimsel değilde vektörel (çizimsel) olarak çözmek herhangi bir baskı aşamasındada bize yardımcı olacaktır.
Sorularım va açıklamalarımın yanlıs anlasılmaması dileğiyle. Tesekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #68 : Kasım 14, 2008, 17:17:32 »
Ünal Bey sizede selam ,bu konu tartışma konusu olur yada olmaz ikimiz oluruz yada hepimiz oluruz farketmez zaten tartışmanın amacıda doğruyu bulmak değilmidir..?.
Keşke bu söylediğiniz olsa :)
Bu arada üzerimize aldığımız brief'i doğru yorumlayamamak düşüncesi size ait bir fikir...Siz öyle düşünebilirsiniz birileride sizin adınıza öyle düşünebilir....Hem şu çalışmalardan bahsederken brief yerine tasarım deseniz daha doğru ve özgün olurdu...Çünkü brief sözcüğü bizim lügatımızda olmadığı gibi dosya ve mektup anlamlarına gelmektedir ama her ne hikmetse daha çok reklam ve tasarım dallarında yaygınlaşmış ve Türkçemizde tam karşıtı varken gereksiz yere kullanılmaya başlanmıştır..
Neyse...Sorunuza gelelim...
Bu sorudaki rasyonel kelimenizide açalım ve karşılığı olan akılcı ve mantıklı açıklama olarak çevirelim...Evet demek siz akılcı ve mantıklı bir açıklamasını bulamadınız son çalışmamın....bakın yukarıdada yazdığım şartları içermesi yetiyor demiştik sizde aynı şekilde karar kılmıştınız bu çalışmada aynı şartları taşıdığına göre (tek tek sayamayacağım :))akılcı ve mantılıdır sanırım, çünkü dediğim gibi amaca hizmet edebilecek durumda değilmi ? :)Ben yinede sizlere açıklayayım ,duruma mali açıdan bakmanıza gerek yok yani toyota bizi finanse etmiyor biz tct yi oraya gömdük çünkü toyota içinde bulunan ailelerden bir tanesi yani clublardan birtaneside biziz demek istedik....:) Bilirsiniz algıda seçicilik durumu yani :)Siz farklı düşünmüşsünüz :) Evet logonun içine resim gömmedik dikkat edildiğinde anlaşıldığı üzre beyaz bir zemin üzerinde logoyu kaldırdık...Beyaz zeminde temiz ve ferah bir ortam anlamlarına geliyor..Hee şimdi siz bu logoyu kaldırmış olmamızdaki durumu da tutar fizik kanunlarına göre açıklar ve akılcı bulmazsanız , o zaman logoların büyük bir çoğunluğunun size mantıklı gelmemesi gerekir...
Bu arada web adresinin gölgesi neden ters ? çünkü zemine dik duran objelerin zemine yansıması ters olurda ondan...Belki siz hep çizimsel düşündüğünüz için anlaşılmamıştır.
Siz çizimsel baskıda ısrar ediyorsunuz tabii zevk meselesi ama merak etmeyin tek sorun baskıysa sizin en son çalışmanızla bizim en son çalışmamız baskı açısından  hiçbirşey farkettirmiyor.. :)
Bunların hepsi bir kenara ,kaldıki biz profesyonel olduğumuzu iddia etmiyoruz yani söylediğim gibi bizimkisi sadece çalışma yanlışı da olabilir doğrusuda ....
Umarım yanlış anlaşılmış olmamışızdır...Teşekkürler :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #69 : Kasım 14, 2008, 18:50:47 »
Bunların hepsi bir kenara ,kaldıki biz profesyonel olduğumuzu iddia etmiyoruz yani söylediğim gibi bizimkisi sadece çalışma yanlışı da olabilir doğrusuda ....

Tüm yazdıklarınz size göre doğru. Ben bu konuda profesyonel biri olarak yorum yaptım. Kabullenip kabulenmemek tabiki sizin tercihiniz. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Kasım 14, 2008, 23:52:31 »
Bence, ki önemserseniz, Erkan Bey'in çalışması güzel. Toyota işareti içinde olması biraz daha profesyonel görünüyor.
Sadece ters gölge bana da biraz hoş gelmedi. logonun dışında kalıyor olmasa daha güzel olur. Diğer tarafları güzel
Zevkler ve renkler tartışılmaz, ben nacizane yorumumu söyledim sakın kızmayın....:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #71 : Kasım 18, 2008, 14:13:42 »

Tüm yazdıklarınz size göre doğru. Ben bu konuda profesyonel biri olarak yorum yaptım. Kabullenip kabulenmemek tabiki sizin tercihiniz. Teşekkürler.

Aslında dürüst olmak gereken konularda mütevazi de olmamak gerekiyor....
Bizde bu konuda profesyonel değiliz derken mütevazi ve barışçıl bir profesyonellik göstermek istedik..
Yani tansiyonu düşürelim dedik ama olmadı sanırım...
Ünal bey bizde bu konuda herkesin bildiği ve gördüğü üzre profesyonel olarak yorum yaptık...
Ama yine söylliyeyim yumuşatmak adına ;profesyonellerde aralarında zevk ve tercih sahibi kişilerdir. :)
Sizde bütün bu yazdıklarımı kabul edip etmemekte serbestsiniz tabiki :)
Teşekkürler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 93 1.6 Corolla GLİ Bej
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #72 : Kasım 21, 2008, 15:18:25 »
Aslında dürüst olmak gereken konularda mütevazi de olmamak gerekiyor....
Bizde bu konuda profesyonel değiliz derken mütevazi ve barışçıl bir profesyonellik göstermek istedik..
Yani tansiyonu düşürelim dedik ama olmadı sanırım...
Ünal bey bizde bu konuda herkesin bildiği ve gördüğü üzre profesyonel olarak yorum yaptık...
Ama yine söylliyeyim yumuşatmak adına ;profesyonellerde aralarında zevk ve tercih sahibi kişilerdir. :)
Sizde bütün bu yazdıklarımı kabul edip etmemekte serbestsiniz tabiki :)
Teşekkürler...

Abi çalışmaların güzel olmuş gerçekten. diğer arkadaşlarınkiler de güzel.Herkes birşeyler yapmak için emek vermiş, ellerinize sağlık olsun. Zamanım olsa bende birşeyler yapmak isterdim...
Bir seçim yapalım olsun bitsin bence. sonuca göre, hiçkimse de benim yaptığım daha iyiydi gibi yorum yapmasın.çünkü konu asıl meselenin dışına çıkıyor. birbirimizi kırıcı haller alabiliyor. (bu topicdeki bütün mesajları okudum da)

Hayırlısı Olsun..
Sevgi nefiste  yaşanırsa  ihtiras, kalpte yaşanırsa Aşk olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #73 : Kasım 24, 2008, 19:39:15 »
bu konudaki logo tasarımları ve bunlar hakkındaki tartışmalar dışındaki tüm mesajlar yarın silinecektir. Sanıyorum ki bu şekilde daha sağlıklı tasarımların önünü açabiliriz.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #74 : Kasım 25, 2008, 17:21:33 »
bu konudaki logo tasarımları ve bunlar hakkındaki tartışmalar dışındaki tüm mesajlar yarın silinecektir. Sanıyorum ki bu şekilde daha sağlıklı tasarımların önünü açabiliriz.

Ayrıca böyle bir karar alacağınıza konuyu sonuçlandırmak için yapılan önerileri değerlendirseniz daha isabetli olur diye düşünüyorum....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #75 : Kasım 26, 2008, 09:36:55 »
değerlendiriyoruz zaten, şu anda erken.

Bu kadar çok tasarım gelmesi sevindirici ancak tasarımların hiçbiri tam olarak içimize sinmedi (benim koyduklarım da dahil).
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #76 : Kasım 26, 2008, 09:50:02 »
Ben değerlendirin derken önerilerden bahsediyorum yani bir zaman koyun şu zamana kadar çalışma gelsin sonrasında şu zamana kadar oylansın gibi ....
Yoksa içimize sinmedi diyip bu şekilde beklemek tasarım hazırlayanlarıda ilgilileride konunun durgunluğu itibariyle ilgisizleştiriyor...Çözümsüz kalacağı düşüncesine itiyor..
Ayrıca içimize sinmedi derken konuya iştirak fazla yokki kimin içine sinmedi..?
Neyse tabii sizin bileceğiniz iş ister beklersiniz isterseniz öneri getirirsiniz ben bu konuda fazla konuştum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #77 : Aralık 17, 2008, 13:07:13 »
Arkadaşlar

Toyota Logosunun oluşumu ve anlamı hakkında bilgisi olanlar paylaşabilir mi?
başak tane tutar boynunu eğer, cahil fırsat bulsa zülmeder meğer...
bin düşman için yıkma dünyayı ; tek bir dost hürmeti için yapmağa değer...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #78 : Aralık 17, 2008, 17:30:07 »
Arkadaşlar

Toyota Logosunun oluşumu ve anlamı hakkında bilgisi olanlar paylaşabilir mi?

Evet bilgisi olan var ama yeri burası değil bir konu açıp cevap bekleyin bence :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #79 : Aralık 26, 2008, 01:41:19 »
ben yarın toyotaclubtr.com diye yazdırıcam 16v yazısının sağ tarafına yapıştıracam logo oluşana  kadar idare edicem artıkın :) (dayanamicem gari)
97 1.6xei gerektiğinde ferrari gibi,gerektiğinde varyemez :):) seni seviyorum toyota!!!