Gönderen Konu: Yaris Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 140562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '15
  • 47 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaris Periyodik Bakım
« Yanıtla #380 : Haziran 20, 2019, 00:29:27 »
Merhaba,

Yaris'imin 50bin bakımını Toyota Gürses Plazada yaptırdım.
Toyota Gürses Plazadaki hizmet kalitesinden memnun kaldığım için tüm işlemlerimi "yıllık bakım, ampul değişimi gibi" orada yaptırmaya devam ediyorum.

"Kabin Polen Filtresi ve Hava Filtresi 30Bin Km'de değiştiği için onları değiştirmedim. 60bin bakımında değiştireceğim.Enjektör Temizleyici kullandırmadım."

- Eneos 0w20 yağ + 50bin bakımı ortalama 490 tl'ye denk geldi.

Arkadaşlar aynı zamanda Toyota Garanti Spesiyal pakedi satın aldım.

2 Yıl/35bin km olan pakedi tercih ettim. 437 TL ödemedim.
437 TL'yi 24 ay'a bölersek, aylık 18,20 TL'ye aracımın motor ve otomatik şanzımanını güvence altına aldım diye düşünüyorum.
Yaris'imin tüm bakımlarını düzenli olarak yetkili serviste yaptırdığım içinde uygun buldum ve yaptırdım.

Garanti Spesiyal programı, 1 yıl/25.000km (hangisi önce gelirse) veya 2 yıl/35.000 km (hangisi önce gelirse) tercih edilebiliyor.
Toyotanın sitesindeki ilgili sayfayı aşağıda paylaşıyorum.

https://www.toyota.com.tr/satis-sonrasi/satis-sonrasi-urunler/Garanti_Spesiyal.json

40 bin 50 bin bakımında şanzıman yağ ve fren hidroliği değişir mi?
1.33 Toyota Yaris-Multidrive-2015

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #380 : Haziran 20, 2019, 00:29:27 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #381 : Haziran 20, 2019, 00:45:23 »
40 bin 50 bin bakımında şanzıman yağ ve fren hidroliği değişir mi?
40 binde fren hidroliği 80 binde veya 4 yılın sonunda hangi erken dolarsa şanzıman yağı değişimi tavsiye edilir .
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '10
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #382 : Eylül 23, 2019, 16:43:52 »
Arkadaşlar merhaba 2010 yarisim için 60000 bakımı yaptıracağım, hangi malzemeler gereklidir, yardımcı olurmusunuz
Saygılarımla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #383 : Eylül 23, 2019, 17:26:00 »
Arkadaşlar merhaba 2010 yarisim için 60000 bakımı yaptıracağım, hangi malzemeler gereklidir, yardımcı olurmusunuz
Saygılarımla
Merhaba mevcut konudan devam edin aşağıdaki iletişim bilgilerinden bakım malzemeleri alabilirsiniz kendileri forum sitemizin sponsorudur.
[attach=1]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 98200
  • Model Yılı: '13
  • 232 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #384 : Eylül 25, 2019, 22:29:56 »
Merhaba,

Yaris'imin 50bin bakımını Toyota Gürses Plazada yaptırdım.
Toyota Gürses Plazadaki hizmet kalitesinden memnun kaldığım için tüm işlemlerimi "yıllık bakım, ampul değişimi gibi" orada yaptırmaya devam ediyorum.

"Kabin Polen Filtresi ve Hava Filtresi 30Bin Km'de değiştiği için onları değiştirmedim. 60bin bakımında değiştireceğim.Enjektör Temizleyici kullandırmadım."

- Eneos 0w20 yağ + 50bin bakımı ortalama 490 tl'ye denk geldi.

Arkadaşlar aynı zamanda Toyota Garanti Spesiyal pakedi satın aldım.

2 Yıl/35bin km olan pakedi tercih ettim. 437 TL ödemedim.
437 TL'yi 24 ay'a bölersek, aylık 18,20 TL'ye aracımın motor ve otomatik şanzımanını güvence altına aldım diye düşünüyorum.
Yaris'imin tüm bakımlarını düzenli olarak yetkili serviste yaptırdığım içinde uygun buldum ve yaptırdım.

Garanti Spesiyal programı, 1 yıl/25.000km (hangisi önce gelirse) veya 2 yıl/35.000 km (hangisi önce gelirse) tercih edilebiliyor.
Toyotanın sitesindeki ilgili sayfayı aşağıda paylaşıyorum.

https://www.toyota.com.tr/satis-sonrasi/satis-sonrasi-urunler/Garanti_Spesiyal.json

Merhaba,
Yaris'imin 60bin bakımını Toyota Gürses Plazada yaptırdım.
Toyota Gürses Plazadaki hizmet kalitesinden memnun kaldığım için tüm işlemlerimi orada yaptırmaya devam ediyorum.

- 60bin Bakımı "Po Maxima CX 5W-30 Yağ Kullanılmış"
- Viraj Demiri Lastik Değişimi "Forumda bazı konularda bahsedilen, kasislerden geçerken Garç/Gurç diye tabir edilen sesin kaynağı olduğundan ötürü değiştirilmesini istedim."
- Kabin Polen Filtresi "En son 30bin KM de değiştirmiştim"
- Hava Filtresi "En son 30bin KM de değiştirmiştim" 60bin bakımı kapsamında değildi. İsteğim üzerine değiştirildi.
- Ön / Arka Sileceklerin Değişimi "Yaris'imi sıfır aldığım günden bu yana hiç değiştirilmemişti."
- Stop Lambası Ampulü Değişimi "Patlamıştı. Değiştirildi."
- Plakalık Ampulü Değişimi "Patlamıştı. Değiştirildi."

Toplam 1013 TL.

Not : Toyota Sonbahar Servis Kampanyası dahilinde ödediğim indirimli fiyattır.
https://www.toyota.com.tr/current-offers/toyota-sonbahar-servis-kampanyasi.json

60bin bakımı için 4 farklı Yetkili Toyota Plazadan fiyat teklifi aldım. Aldığım fiyatların ortalaması 600 TL civarındaydı. Aralarında çok ufak rakamlar oynuyordu. Yukarıda yazdığım ekstra değişimler için ödediğim 413 TL'yi bu yüzden fazla bulmadım.

Arkadaşlar Toyota Plazalar PO Maxima Yağ mı kullanmaya başladı? 3,4 Litre Yağ'ın fiyatı iş emri formunda 167,94 TL yazıyor.
Bu Yağ'ın 4 Litresinin internetteki fiyatı ortalama 85 / 100 TL arasında değişiyor.
Po Maxima kullanılacağını bilseydim. Geçmiş bakımlarda yaptığım gibi Eneos 0W-20 yağ alıp götürebilirdim.
Toyota Yaris - Fun Multidrive S (2013) Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 49500
  • Model Yılı: '14
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #385 : Eylül 25, 2019, 23:33:05 »
Balaban Hocam faturanızı paylaşmanız mümkün müdür acaba? Benim corollanın da 60 bin bakımı yanaştı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 232 kere teşekkür etti
« Yanıtla #386 : Eylül 26, 2019, 00:20:06 »
Balaban Hocam faturanızı paylaşmanız mümkün müdür acaba? Benim corollanın da 60 bin bakımı yanaştı.

Merhaba,

faturanın fotoğrafını çekmek için uygun bir yer bulamadım. Telefonun gölgesi yansıyordu. Gece gece bu kadar oldu.
Yarın inşallah değişen parçalarında fotoğraflarını eklerim.

Tarafıma ait üst bilgiler hariç, yapılan işlemlerin gözüktüğü bölümü paylaşıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 26, 2019, 12:50:01
Tekrar Merhaba,

yukarıda bahsettiğim 60bin km bakımında değişen parçaların fotoğraflarını ekledim.

30bin Km kullanılan Polen ve Hava filtrelerinin durumları fotoğraflarda görülebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 49500
  • Model Yılı: '14
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #387 : Eylül 26, 2019, 20:57:27 »
Çok teşekkürler hocam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 111111
  • Model Yılı: '08
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #388 : Ekim 28, 2019, 09:36:17 »
110 bin bakımı için aldığım fiyatlar

Dumankaya Toyota Plaza: 570
Mirsan Ulugöl Plaza: 540
TEM Oto: orjinal filtreler ile 655 - yan sanayi filtreler ile 490

Tuzla içmeler sanayide yağ + filtre değişimini 280 liraya yaptım (5w30 Mobil Süper 3000)

Arkadaşım yukarda faturasını paylaşmış tek sileceğini 100 liraya değiştirmişler. Yuh! Yazık günah değil mi?. 20 liraya muz silecek aldım internetten sileceği kendim taktım.

Ayrıca periyodik bakım dışında frenlerimi kontrol ettirdim. Ön balatalar değişti 90 lira balata 10 lira sprey 50 lira işçilik. Toplam 150 liraya hallettim.

antifriz, fren hidroliği kontrol edildi, baskı balata 85 bin de değişmiş değiştiğinde şanzıman yağıda değişmiş. 120 binde değiştiririm diye kontrol etmedim bi sıkıntım yok araçta.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #389 : Ekim 28, 2019, 13:24:11 »
Servisten aldığınız silecekle piyasadan aldığınızı bir tutmayınız piyasadaki o muz sileceklerin çoğu bir yaz güneşi ve kış ayazı gördüğü zaman özelliğini yitirir zaten ilk taktığınız zaman dahi çoğu zaman doğru düzgün silmez ama servisteki veya tem otonun tavsiye ettiği ürünler uzun süre iyi kondisyon da çalışır,bide 90 TL'ye hangi marka balata aldınız marka paylaşabilirmisiniz bende değiştirmem gerekiyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 92000
  • Model Yılı: '09
« Yanıtla #390 : Kasım 23, 2019, 14:23:48 »
Merhabalar, evet kitapçıkta yazmakta 0W20 kullanılması fakat 90.000 km boyunca 5w30 kullanılmış birden daha ince yağa geçiş sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden dolayı 5w30'dan devam etmenizi öneririm eğer 0W20 koyduysanız 3.000 Km'de bir kontrol etmenizde yarar var.

Merhaba,

Zaten düzenli olarak yağı kontrol ediyorum. Şuan değişimin üzerinden 10.000 km geçti. Bu sabah tekrar baktım seviyesinde çok az azalma var fakat çizgilerin tam ortasında. İlk değişimde üst çizgiye yakındı. Bu hafta Bornova Borovalı'dan 100.000 bakımı için fiyat alacağım. Ciddi bir kontrolden geçirtip tüm şeylere baktıracağım. Detayları paylaşırım.
2008 1.2 Micra Tekna
2009 1.33 Yaris Sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 92000
  • Model Yılı: '09
« Yanıtla #391 : Aralık 01, 2019, 21:33:37 »
Bu hafta sonu Izmir Borovalı'da hem hava yastıkları fişeklerinin değişimi(Toyota geri cagirma kapsamında) hemde 100.000 bakımı için gttim. Kabin hava filtresine 132 lira fiyat yazdılar. Dedim ki internete baktım bu fiyatta bir filtre yok hangi marka filtreyi takıyorsunuz, bunu çıkartın dedim ve çıkarttım.İridyum bujilerin tane 88 lira, yag filtresi 56 lira motor yağı 0-20 3,5 litresi 259 lira 100bin bakım 195 lira fiyat verdiler ıvır zıvır toplamda 1021 lira para ödedim. Demem o ki servisle kazık!!! Elinizden geldiği kadar bakımları bildiğiniz bir ustaya yaptırın veya yapabiliyorsanız yapabildiklerinizi kendiniz yapın. Hangi akılla 132 lira polen filtresine fiyat çekiliyor?
2008 1.2 Micra Tekna
2009 1.33 Yaris Sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #392 : Aralık 01, 2019, 21:52:35 »
Bu hafta sonu Izmir Borovalı'da hem hava yastıkları fişeklerinin değişimi(Toyota geri cagirma kapsamında) hemde 100.000 bakımı için gttim. Kabin hava filtresine 132 lira fiyat yazdılar. Dedim ki internete baktım bu fiyatta bir filtre yok hangi marka filtreyi takıyorsunuz, bunu çıkartın dedim ve çıkarttım.İridyum bujilerin tane 88 lira, yag filtresi 56 lira motor yağı 0-20 3,5 litresi 259 lira 100bin bakım 195 lira fiyat verdiler ıvır zıvır toplamda 1021 lira para ödedim. Demem o ki servisle kazık!!! Elinizden geldiği kadar bakımları bildiğiniz bir ustaya yaptırın veya yapabiliyorsanız yapabildiklerinizi kendiniz yapın. Hangi akılla 132 lira polen filtresine fiyat çekiliyor?

aynen öyle bende çok ayar oldum borovalıdaki fiyatlara...

hava filtresi-polen filtresi servislerde çok para oluyor,en iyisi servise götürüp sadece arıza tespiti yaptırmak.Kendileriyle bir bağlantım yok ama oğuz otomotivden memnun kaldım,ilerideki bakımdada oraya götürücem yakın zamanda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 232 kere teşekkür etti
« Yanıtla #393 : Şubat 16, 2020, 21:33:53 »
Arkadaşlar merhaba,

20.08.2016 cumartesi günü alışveriş sonrasında aracımı çalıştırmak istediğimde, çalıştıramadım.

Yaşadığım sıkıntı öğlen saatlerine denk geldiği için öncelikle en yakın yetkili servisi arayıp durumla ilgili ne yapabileceğimi ve çekici hizmetlerinin fiyatını sordum. Çekici hizmeti için 100 tl gibi bir fiyat söylendi.

Akabinde Ziraat Sigorta Kasko sahibi olduğum için, müşteri hizmetlerini arayıp durumdan bahsettim. Durumla hemen ilgilenildi.
20 dakika içinde Ziraat Sigorta'nın yönlendirdiği Tur Assist firmasından arıza ön tespit ekibi yanıma geldi. "Gelmeden önce arayıp konum ve durum bilgisi aldılar."

Tur Assist teknik personeli tarafından akü takviyesi yapıldı. Aracım çalıştı. Lakin yapılan ölçümlerde Akü'mün son demlerini yaşadığı ve aynı durumla çok kısa sürede tekrar karşılaşacağım ile ilgili bilgi verdiler.

Aracımın üzerindeki akü 45 amperlikti. 2013 Mayıs aracımın trafiğe çıkışından itibaren üzerindeydi. 39 Aydır kullanıyordum.

Sonuç olarak, Tur Assist teknik personelinin tavsiyesini dinleyip aynı gün yetkili serviste Varta 45'lik akü taktırdım. Tur Assist'e herhangi bir hizmet bedeli ödemedim.

Yetkili Servis Toyota Yaris 45Ah Varta Akü Değişim Fiyatı : 227,29 TL

Arkadaşlar tekrar merhaba,

14.02.2020 Cuma günü alışveriş sonrasında aracımı çalıştırmak istediğim de, çalıştıramadım.
Yaşadığım sıkıntı akşam 17:30 civarındaydı. Ziraat Kasko Poliçesi sahibi olduğum için, Ziraat Sigortayı arayıp Yol Yardım talep ettim.
Yarım saat içinde Tur Assist yol yardım aracı gelerek, teknik personel tarafından akü takviyesi yapıldı. Aracım çalıştı. Lakin yapılan ölçümlerde Akü'nün son demlerini yaşadığı ve aynı durumla çok kısa sürede tekrar karşılaşacağım ile ilgili bilgi verildi.

Aracımın üzerinde Varta Black Dynamic B19 12 Volt 45 Amper Akü bulunmaktaydı.
20 Ağustos 2016 tarihinde Yetkili Servis de takıldığından bu yana 41 Ay'dır kullanıyordum.

Ertesi gün Toyota Yetkili Servis de Akü değişimi yaptırdım.

Yetkili Servis Toyota Yaris "Toyota 28800 - YZZZE 52Ah-480A BCI-470A EN Made in Spain" Akü Değişim Fiyatı : 453,46 TL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 57250
  • Model Yılı: '12
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #394 : Haziran 15, 2020, 12:34:07 »
Merhaba ,
9 ay önce 54 bin km de aldığım 2012 model otomatik yarisimin bakım zamanı geldi
60 bin bakımı için güvenilir ve makul fiyatlı bir yetkili servis arıyorum , İstanbul avrupa yakası için
sanırım bu bakımda fren diskleri de değişmesi gerekecek o nedenle gerçekten memnuniyet üzerine bir servis tercih etmek istiyorum
temmuz ortası uzun yola çıkacağız tüm kontrollerini vs de yaptırmak gerekli
sözüne ve işine güvenilir servisler için tavsiye rica ederim
teşekkürler.
YARİS 2012 STYLE, MULTIDRIVE S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 90000
  • 7 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #395 : Haziran 15, 2020, 13:39:59 »
Forumdaki arkadaşlar bu tarz konularda genelde sitede de gayet aktif olan Ufuk Bey'in Tem Toyota Özel servisini tavsiye ediyor. Aracımın 80bin bakımında buradaki yorumlara güvenerek ben de tercih etmeyi düşünüyorum.

Bu zamana kadar forumda çok tavsiye edilmesine rağmen fiyatlandırmayla ilgili bir yazıya denk gelmedim. Kendi deneyimimden sonra ücretlendirme ve forum üyelerine özel yapıldığı söylenen indirimleri de yazmayı düşünüyorum açıkçası.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #396 : Haziran 15, 2020, 15:57:57 »
Forumdaki arkadaşlar bu tarz konularda genelde sitede de gayet aktif olan Ufuk Bey'in Tem Toyota Özel servisini tavsiye ediyor. Aracımın 80bin bakımında buradaki yorumlara güvenerek ben de tercih etmeyi düşünüyorum.

Bu zamana kadar forumda çok tavsiye edilmesine rağmen fiyatlandırmayla ilgili bir yazıya denk gelmedim. Kendi deneyimimden sonra ücretlendirme ve forum üyelerine özel yapıldığı söylenen indirimleri de yazmayı düşünüyorum açıkçası.

Fatih bey,
konu ile ilgili sizden detay bekleyeceğim fakat benim temmuz ayının ilk günlerinde bu işlemleri yaptırmam gerekecek , eğer sizden önce yaptırmış olursam ben de size bilgi geçerim
teşekkürler

Mesaj Birleştirildi: Haziran 15, 2020, 16:19:10

bu arada toyota Tem yetkili servis mi acaba ?
benim aracımda uzatılmış garanti var o nedenle yetkili serviste işlem yapabiliyorum garanti dışı kalmamak için

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #397 : Haziran 15, 2020, 16:59:22 »
Araç 2012 model görünüyor, uzatılmış garanti süresini biliyor musunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #398 : Haziran 15, 2020, 17:17:46 »
Araç 2012 model görünüyor, uzatılmış garanti süresini biliyor musunuz?

garanti ağustos 2019 da uzatılmıştı ,
2 yıl yada **** km şeklindeydi ama kaç bin km olduğunu hatırlayamadım
hatta ben bu kadar yol yapmam muhtemelen 2. yılı doldururum demiştim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #399 : Haziran 15, 2020, 22:15:41 »
Genelde garantiler şu kadar yıl-şu kadar km,hangisi önce dolarsa şeklindedir.Toyota'da genellikle 3 yıl +2 yıl uzatılabilir şeklinde biliyoruz,mekanik aksam için böyle ancak kaporta vs için 12 yıl gibi hatırlıyorum.Aracınız 2012 model ise 3+2 ; 5 yıl dolmuş oluyor,2019 da nasıl uzatılabiliyor,Uzatılmış garanti kağıdını inceleyip yazarsanız öğrenmiş olacağız.
Tokay Ceritoğlu