Gönderen Konu: Araba ile Balkanlar gezisi için sorularım var?  (Okunma sayısı 8577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Çıkarım senle her yola , Toyota ~ :)
    • Artistik Buz Pateni / Çeliği
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • 19 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
Ynt: Araba ile Balkanlar gezisi için sorularım var?
« Yanıtla #20 : Haziran 14, 2013, 00:37:13 »
Ali abi port bagaj 80 km hızdan sonra sıkıntı yaratabiliyormuş kullanan birkaç arkadaşımdan bilgi aldım.. Rüzgar sesinden yol yapamaz olduk dediler..

Bence son seçenekteki gibi hiç macera aramayıp gidin oradan araç kiralayın , hem uzun yolda kendi arracınızı yada kiralayacağınız aracı riske atmamış olursunuz , hem yorulmamış olursunuz , hemde daha güvenli..
'    Peugeot RCZ 1.6 Thp 153 PS    '

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 14, 2013, 00:37:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Haziran 14, 2013, 00:42:10 »
Ali abi port bagaj 80 km hızdan sonra sıkıntı yaratabiliyormuş kullanan birkaç arkadaşımdan bilgi aldım.. Rüzgar sesinden yol yapamaz olduk dediler..

Bence son seçenekteki gibi hiç macera aramayıp gidin oradan araç kiralayın , hem uzun yolda kendi arracınızı yada kiralayacağınız aracı riske atmamış olursunuz , hem yorulmamış olursunuz , hemde daha güvenli..

Bilgi için teşekkürler abicim. Bakalım uçak bileti rezervasyonumuzu da yapalım bir taraftan.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Haziran 14, 2013, 00:44:39 »
Abi bence ilk defa gidiyorsanız hiç kendi aracınızla gitme işine girmeyin derim.Hem astarı yüzünü geçiyor hemde yorulduğunuzla kalırsınız.En güzeli hazır 2 ailede gidiyorsunuz bir caravelle tarzı bir şey kiralayın gittiğiniz yerden.Hem 2 aile yolda konuşa konuşa gidersiniz,hem yedek sürücü olayı olur daha az yorulursunuz.Hemde daha ekonomik olur yani 2 araba gitseniz port bagaja minimum 750 şer lira vereceksiniz,birde buradan gidiş yakıtı var,yorgunluğu gümrük geçmesi falan baya masraf.Araç kiralasanız 3000 lira verseniz 15 güne(bu fazla bile ama) 2 aile olduğundan 1500 yapar size düşen,bunun yarısı port bagajdı zaten diğer yarısıda araç ister istemez zorlanacak portbagajla,bakımda gerekecek gidiş veya dönüşte onun yerine sayın.Maddi yönünden çok bir araçta kafadengi ne kadar kişi olursa o yol o kadar zevkli oluyor.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Haziran 14, 2013, 07:28:19 »
Aliciğim, öncelikle iyi tatiller diliyorum. Arkadaşların da belirttiği gibi son seçenek daha uygun gibi. Hem ASY 98 sağlıklı kalır hem de gidiş ve dönüşteki yakıt masrafı gidiş-dönüş uçak masraflarınızdan kat kat yüksek olacaktır. Ayrıca uçakla gittiğiniz ülkeden araç kiralamanız hem yorulmamanızı hem de gezinize daha erken ve zinde başlamanızı sağlamış olur. Bir diğer düşüncem de bir araçla turlamak yerine her gittiğiniz yerden ayrı araç kiralamanız. Saydığın ülkelerde araç kiralama çok daha uygun olabiliyor.
Dikkat etmen gereken bir kaç husus da;
- Ehliyetini uluslararasına çevirmen,
- Gideceğiniz yerlerde kalacağınız otelleri internetten önceden ayarlamanız, (Booking.com veya benzeri sitelerden)
- Ziyaret edeceğiniz ülkelerdeki büyükelçilik veya konsoloslukların adres ve iletişim bilgilerini almalısınız,
- Gitmeden önce konsolosluk veya elçilik personeli ile görüşün ve gezi önerilerini öğrenin. Bazen güzel otel ve gezi önerileri çıkıyor. Gittiğiniz yerlerde güzel Türk otelleri olabiliyor.
- Yunanistan ve Karadağ yeşil pasaporta vize istemiyor ancak giriş ve çıkışta zorluk çıkartabiliyor. Dikkatli olmal gerekiyor.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Arnavut Keyifli
    • Elite Bilgisayar
  • Kilometre: 121000
  • Model Yılı: '17
  • 270 kere teşekkür etti
  • 269 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Haziran 14, 2013, 09:58:18 »
Priştina'lı biri olarak şunu söyleyeyim önce.. Teyzem hala kosova'da yaşıyor, eniştem bu sabah geldi Kosova'dan..
Eğer araç ile giderseniz giriş yapacağınız her ülkenin vizesini almanız gerekli..
Ama uçak ile Kosova'ya giderseniz VİZE yok..Pasaport'u göster ve gir..
Annemle babamı nisan ayında Kosova'ya gezi amaçlı yolladık,biletleride 2 ay önce almıştık.2 kişi gidiş dönüş uçağa 360 TL ödediler..
Araba ile en azından bulgar zor bilginize..Gümrükte,vizede uğraşırsınız. Ota boka uğraştırıyorlar tecrübe ile sabit..
Yine de karar sizin,yardımcı olabildiysem ne mutlu :)
Saygılar
I'll make you an offer you can't refuse..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 119 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Haziran 14, 2013, 11:51:04 »
Aliciğim, öncelikle iyi tatiller diliyorum. Arkadaşların da belirttiği gibi son seçenek daha uygun gibi. Hem ASY 98 sağlıklı kalır hem de gidiş ve dönüşteki yakıt masrafı gidiş-dönüş uçak masraflarınızdan kat kat yüksek olacaktır. Ayrıca uçakla gittiğiniz ülkeden araç kiralamanız hem yorulmamanızı hem de gezinize daha erken ve zinde başlamanızı sağlamış olur. Bir diğer düşüncem de bir araçla turlamak yerine her gittiğiniz yerden ayrı araç kiralamanız. Saydığın ülkelerde araç kiralama çok daha uygun olabiliyor.
Dikkat etmen gereken bir kaç husus da;
- Ehliyetini uluslararasına çevirmen,
- Gideceğiniz yerlerde kalacağınız otelleri internetten önceden ayarlamanız, (Booking.com veya benzeri sitelerden)
- Ziyaret edeceğiniz ülkelerdeki büyükelçilik veya konsoloslukların adres ve iletişim bilgilerini almalısınız,
- Gitmeden önce konsolosluk veya elçilik personeli ile görüşün ve gezi önerilerini öğrenin. Bazen güzel otel ve gezi önerileri çıkıyor. Gittiğiniz yerlerde güzel Türk otelleri olabiliyor.
- Yunanistan ve Karadağ yeşil pasaporta vize istemiyor ancak giriş ve çıkışta zorluk çıkartabiliyor. Dikkatli olmal gerekiyor.

Bu arada Karadağ Vize istemiyormuş

Alıntı
Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcuttur.

Bu çerçevede Türkiye ve Karadağ vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmektedir.

Karşılıklı vize muafiyeti yukarıda belirtilen anlaşma ile sağlanmış olmakla birlikte, Karadağ’ın AB adaylık sürecinde olması ve AB ülkelerine sınır olması nedeniyle sınır görevlilerinin zaman zaman AB dışından ülkeye gelen kimselere meyanında vatandaşlarımıza da titiz ve kuralcı davranmasına yol açabilmektedir. Vatandaşlarımızın, bu tür sorunlarla karşılaşmamaları açısından, Karadağ’a yapacakları seyahatlerde, yanlarında ülkede kalmayı öngördükleri süreyle orantılı makul miktarda döviz bulundurmaları ve seyahat amaçlarını görevlilere açık bir şekilde izah etmeye özen göstermeleri önemle tavsiye olunur.

Yunanistan için ehliyet dönüşümü şart ama Bulgaristan üzerinden gidersek gerekmeyecek fakat biz Selanik'i de görmek için Yunanistan üzerinden gitmek istiyorduk.

Halen kararsızım :(
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 119 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Haziran 14, 2013, 19:28:12 »
Son kararı uçak ile Bosna'ya gidip oradan Hırvat plakalı araç kiralama şeklinde verdik, yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Bosna'da tanıdığı olan var mı? :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Haziran 14, 2013, 22:06:54 »
Simdi bosnada tanidik var mi diyince evet var diyesim geliyor ama isine yaramaz abi :D

Yengem saglikli karar vermis Ucak en mantiklisi bencede.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Haziran 14, 2013, 22:16:58 »
Simdi bosnada tanidik var mi diyince evet var diyesim geliyor ama isine yaramaz abi :D

Yengem saglikli karar vermis Ucak en mantiklisi bencede.
:alkis: :alkis: :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 119 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Haziran 14, 2013, 22:51:54 »
Bu da Sercan'a kapak olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • YB276
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 190 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Haziran 15, 2013, 17:52:49 »
Bu da Sercan'a kapak olsun.
Ouvv çok sert sercan abi artık buna ne cevap verirsin çok merak ediyorum. :D
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Special Edition
Beni en çok çeken şey mazotun köpürmesi,dizelin çalışırken yaptığı sesi Anlayamazsınız. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Haziran 15, 2013, 17:57:17 »
Adam hirs yapmis resmen :) abi bu mesajlasmanin yengeyle olduguna emin miyiz, belki gideceginiz diger ekiple konustunuz yemeyiz bu numaralari Balkan fatihi :D
Guzel vurustu :)
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Haziran 15, 2013, 18:39:44 »
Ouvv çok sert sercan abi artık buna ne cevap verirsin çok merak ediyorum. :D

Ne diyecek Allah aşkına mantıklı konuması mı var? Anca bel altı sallaaaa :islik: :islik:

Sercan Azcık Mantıklı Konuş :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Haziran 15, 2013, 18:50:55 »

Sorular;
0. bir de istetme olunca= Stepne olacak; ingilizce "step-Yedek" sözcüğü kökenlidir
1. Böyle bir yolculuk yapan oldu mu? Varsa tecrübelerini paylaşır mı bizimle= her yıl birkaç kere gidiyorum, hem zevkli, hem sıkıcı ve tehlikeli
2. Port bagaj güvenli midir?=Aerodinamik etkisinden dolayı hız yapamazsın, hırsızlarıda unutma, balkana ülkeleri nüfusunun yarısı hırsız
3. Port bagajın araca montajı, araca zarar verir mi?=hiç bir zarar vermez
4. Ankara'da port bagaj için tavsiye edeceğiniz yer var mı?= internetten de alabilirsin
5. Yunanistan, Arnavutluk (belki Makedonya sonra Arnavutluk), Karadağ, Hırvatistan rotası için öneri/alternatif/dikkat edilecek husus var mı?=
 Hırsızlara soygunculara dikkat et
6. Hiç maceraya kalkmadan uçakla mı gidelim?= Uçağın pek bi esprisi yok