Gönderen Konu: E140 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 141642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: E140 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #520 : Eylül 26, 2018, 12:10:28 »
Hocam son bakımda Motul 8100 X-Clean EFE 5W30 5 Lt yağ kullandım bir daha asla Motul kullanmam. Bu yağdan sonra araç sık sık fan çalıştırmaya başladı. Bundan sonraki bakımda sürekli kullandığım Mobil 1 ESP 5W30 veya Mobil 1 New Life 10W40 kullanacağım.

Önceki iletilerinizden aracınızın 1ZR motorlu benzinli olduğunu düşünüyorum, hangi bilgiye, veriye yada neye istinaden X-Clean FE 5W30 kullandınız ? :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #520 : Eylül 26, 2018, 12:10:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #521 : Eylül 26, 2018, 13:34:51 »
Önceki iletilerinizden aracınızın 1ZR motorlu benzinli olduğunu düşünüyorum, hangi bilgiye, veriye yada neye istinaden X-Clean FE 5W30 kullandınız ? :)

Motor kodunu tam hatırlayamıyorum ama sanırım dediğiniz gibi 1ZR olması gerek. Kullanım klavuzunda yazan bilgilere göre seçtim yağı. Klavuzda motor koduna göre yağ seçimi yazmıyor sadece Benzinli ve Dizel ayrımı yapılmış dizel de de DPF li ve DPF siz ayrımı var. Bir önceki neslin kullanım klavuzunda motor tiplere göre motor yağı tavsiyesi yer alıyor. Yanlış yağ mı kullanıyoruz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #522 : Eylül 26, 2018, 14:15:50 »

Motor kodunu tam hatırlayamıyorum ama sanırım dediğiniz gibi 1ZR olması gerek. Kullanım klavuzunda yazan bilgilere göre seçtim yağı. Klavuzda motor koduna göre yağ seçimi yazmıyor sadece Benzinli ve Dizel ayrımı yapılmış dizel de de DPF li ve DPF siz ayrımı var. Bir önceki neslin kullanım klavuzunda motor tiplere göre motor yağı tavsiyesi yer alıyor. Yanlış yağ mı kullanıyoruz?

Kullanıcı el kitabınızda Benzinli Motorlar için 5W30 kullanın mı diyor? bence aşağıdaki linkten aracınızın kullanıcı el kitabını bularak yeniden kontrol edin :)

https://turkiye.toyota.com.tr/KullaniciElKitabi/KullaniciElKitabi.aspx

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #523 : Eylül 26, 2018, 14:24:55 »
Kullanıcı el kitabınızda Benzinli Motorlar için 5W30 kullanın mı diyor? bence aşağıdaki linkten aracınızın kullanıcı el kitabını bularak yeniden kontrol edin :)

https://turkiye.toyota.com.tr/KullaniciElKitabi/KullaniciElKitabi.aspx
Ne yazıyormuş Ufuk Bey hayırdır, ben baktım 0w20 tercih, duruma göre 5w20, 5w30, 10w30,15W40,20w50 kullanılabilir yazıyor.. Bilmediğimiz birşey varsa dalga geçer gibi cevap vermek yerine bilginizi paylaşın.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 26, 2018, 14:50:25

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #524 : Eylül 26, 2018, 15:04:31 »
Ne yazıyormuş Ufuk Bey hayırdır, ben baktım 0w20 tercih, duruma göre 5w20, 5w30, 10w30,15W40,20w50 kullanılabilir yazıyor.. Bilmediğimiz birşey varsa dalga geçer gibi cevap vermek yerine bilginizi paylaşın.

Hüseyin bey, dalga geçecek olsam ne burada, ne bu konuda, ne de bu şekilde dalga geçerim...paylaştığınız sayfayı muhakkak okumuşsunuzdur, bilmediğiniz birşey değildir lakin ben yine de aşağıda ilgili kısımı işaretliyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #525 : Eylül 26, 2018, 15:08:23 »
0W20 kullanın diyorsunuz yani? Bende sizin işaretlediğiniz kısmın tam solunda kalan tabloyu kaile alıyorum. Sizce yetkili servis 0w20 mi mi kullanıyor? Araçta LPG li bu arada yine de 0w20 kullanalım değil mi Ufuk Bey nede olsa orada illaki 0w20 koyun yazıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #526 : Eylül 26, 2018, 15:13:43 »
0W20 kullanın diyorsunuz yani? Bende sizin işaretlediğiniz kısmın tam solunda kalan tabloyu kaile alıyorum. Sizce yetkili servis 0w20 mi mi kullanıyor? Araçta LPG li bu arada yine de 0w20 kullanalım değil mi Ufuk Bey nede olsa orada illaki 0w20 koyun yazıyor.

Bu konuda forumda binlerce ileti/görüş var Hüseyin bey, yetkili servisler şu an hemen hemen bütün araçlara aynı yağı kullanıyorlar ve hangi araca hangi yağı kullanacaklarına dair bir yaptırım söz konusu değil, sizin memnun olup olmamanızdan ziyade aracın sorun çıkarmamasını kriter kabul ediyorlar...

He bu arada ben illa ki 0W20 kullanın demiyorum :) çünkü motor yağı, kullanım koşulları ve kullanım şekline göre değişken bir faktör, zira denemenizde fayda olduğunu düşünüyorum, ek olarak kendi tecrübem motor iç temizliği sonrası kullanırsanız daha çabuk faydasını görürsünüz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #527 : Eylül 26, 2018, 15:22:50 »
Bende arkadaşa diyorum ki  ben Motul 8100 X Clean EFE 5w30 kullandım araç sık sık fan açmaya başladı bir daha asla kullanmam. Daha öncesinde kullandığım yağda Mobil 1 ESP 5W30 du. Ne hikmetse akışkanlık değerleri aynı olmasına rağmen bu sorun Mobil 1 kullanırken olmuyordu. Ama siz kalkmış bana neye istinaden bu yağı kullandınız diye soru yöneltiyorsunuz bende size kıstası mı söylüyorum bu sefer kullanım klavuzunda 5w30 mu kullanın diyor diye soru yöneltiyorsunuz. Sonra "He bu arada ben illa ki 0W20 kullanın demiyorum :) çünkü motor yağı, kullanım koşulları ve kullanım şekline göre değişken bir faktör"  diyerek kendinizle çelişiyorsunuz. Ben tecrübe ettim tecrübemi paylaşıyorum isteyen kullanır isteyen kullanmaz.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 26, 2018, 15:24:18

Bu arada Motul kullanımı öncesi motor iç temizliğini de yaptım sonra Mobilden Motule geçtim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #528 : Eylül 26, 2018, 15:49:17 »
Bende arkadaşa diyorum ki  ben Motul 8100 X Clean EFE 5w30 kullandım araç sık sık fan açmaya başladı bir daha asla kullanmam. Daha öncesinde kullandığım yağda Mobil 1 ESP 5W30 du. Ne hikmetse akışkanlık değerleri aynı olmasına rağmen bu sorun Mobil 1 kullanırken olmuyordu. Ama siz kalkmış bana neye istinaden bu yağı kullandınız diye soru yöneltiyorsunuz bende size kıstası mı söylüyorum bu sefer kullanım klavuzunda 5w30 mu kullanın diyor diye soru yöneltiyorsunuz. Sonra "He bu arada ben illa ki 0W20 kullanın demiyorum :) çünkü motor yağı, kullanım koşulları ve kullanım şekline göre değişken bir faktör"  diyerek kendinizle çelişiyorsunuz. Ben tecrübe ettim tecrübemi paylaşıyorum isteyen kullanır isteyen kullanmaz.

Bu arada Motul kullanımı öncesi motor iç temizliğini de yaptım sonra Mobilden Motule geçtim.

Bahsettikleriniz sizin "kişisel görüşünüz" benim bahsettiklerim de benim "kişisel görüşüm", tavsiye isteyen arkadaşın dizel aracı ile kendi benzinli aracınızı mukayese etmeniz dışında bir çelişki göremiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #529 : Eylül 26, 2018, 15:55:17 »
Bahsettikleriniz sizin "kişisel görüşünüz" benim bahsettiklerim de benim "kişisel görüşüm", tavsiye isteyen arkadaşın dizel aracı ile kendi benzinli aracınızı mukayese etmeniz dışında bir çelişki göremiyorum.
Arkadaş iletisinde dizel diye belirtmiş mi ? "

arkadaşlar bende Corolla 2012 model aracıma 90 bin bakımı yaptıracağım. 80bin bakımında eneos 5-30 yağ kullanmıştım, şimdi Motul 8100 X-Clean 5W30 FE 4lt.   170 TL, kullanmamı tavsiye eder misiniz, aracımda sık sık ölçüm yapıldı yağ eksiltme olmadı, zaten 80 bin bakımda da şanjuman yağınıda eneos kullanmıştım bir sorunum yok çok şükür. Motul yağını çok övüyorlar, Ufuk beyde satışını yapıyor yorumlarınızı alabilir miyim..." 

Arkadaşın geçmiş iletilerini kontrol edip üstün çıkma çabanız beni güldürdü doğrusu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #530 : Eylül 26, 2018, 15:59:35 »
Arkadaş iletisinde dizel diye belirtmiş mi ? "

arkadaşlar bende Corolla 2012 model aracıma 90 bin bakımı yaptıracağım. 80bin bakımında eneos 5-30 yağ kullanmıştım, şimdi Motul 8100 X-Clean 5W30 FE 4lt.   170 TL, kullanmamı tavsiye eder misiniz, aracımda sık sık ölçüm yapıldı yağ eksiltme olmadı, zaten 80 bin bakımda da şanjuman yağınıda eneos kullanmıştım bir sorunum yok çok şükür. Motul yağını çok övüyorlar, Ufuk beyde satışını yapıyor yorumlarınızı alabilir miyim..." 

Arkadaşın geçmiş iletilerini kontrol edip üstün çıkma çabanız beni güldürdü doğrusu.

Ben arkadaşın iletilerini kontrol ederek değil, benden teklif alması neticesinde aracının dizel olduğunu biliyorum, komplo teorileriniz ile benim üste çıkmaya çalıştığımı düşünmeniz de beni güldürdü :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #531 : Eylül 26, 2018, 16:03:41 »
Ben arkadaşın iletilerini kontrol ederek değil, benden teklif alması neticesinde aracının dizel olduğunu biliyorum, komplo teorileriniz ile benim üste çıkmaya çalıştığımı düşünmeniz de beni güldürdü :)

Tamam ya olay çözüldü. Siz Motul ve Eneos yağ satıyordunuz değil mi :argh: . Benim iletilerime bakıp motor kodunu söylediniz ya demek ki yaptığınız birşeyi söylüyorum teori üretmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #532 : Eylül 26, 2018, 16:09:57 »
Tamam ya olay çözüldü. Siz Motul ve Eneos yağ satıyordunuz değil mi :argh: . Benim iletilerime bakıp motor kodunu söylediniz ya demek ki yaptığınız birşeyi söylüyorum teori üretmiyorum.

Evet ya nasıl da çözdünüz hemen olayı, bir kez daha zekanıza hayran kaldım :) siz, sizin iletilerinize bakarak kullandığınız aracın motorunu bildiğimi söylemediniz ki ? kullanıcı el kitabında yazanı unutabilmenizi anlarım da bir önceki yazdığınız iletiyi unutmanız olayın asıl çözümü sanki :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #533 : Eylül 26, 2018, 16:27:26 »

Bu cevabı verebilmeniz için iki seçenek  var. 1: Siz herkesin iletilerini hatırlayarak aracın motor kodunu bile tahmin edebiliyorsunuz. 2:Geçmiş iletilere bakıyorsunuz.
Ben 11 Şubat 2017 tarihinde aracımın motorunun 1ZR-FE olduğundan bahsetmişim ve şuanda motor kodunu unutmuşum hatırlayamamışım ama siz benim motor kodunu aradan bunca zaman geçmesine rağmen hatırlayabilmişsiniz. Eğer bunu seçenek birdeki gibi tahmin ettiyseniz sizi ancak tebrik edebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #534 : Eylül 26, 2018, 16:37:12 »

Bu cevabı verebilmeniz için iki seçenek  var. 1: Siz herkesin iletilerini hatırlayarak aracın motor kodunu bile tahmin edebiliyorsunuz. 2:Geçmiş iletilere bakıyorsunuz.
Ben 11 Şubat 2017 tarihinde aracımın motorunun 1ZR-FE olduğundan bahsetmişim ve şuanda motor kodunu unutmuşum hatırlayamamışım ama siz benim motor kodunu aradan bunca zaman geçmesine rağmen hatırlayabilmişsiniz. Eğer bunu seçenek birdeki gibi tahmin ettiyseniz sizi ancak tebrik edebilirim.

Hüseyin bey, biraz yukarı bakarsanız sizin aracınızın motor kodunu, önceki iletilerinize binâen tahmin ettiğimi bizzat size söylemiştim zaten :)

Siz ise Salih bey'in iletilerine bakarak Salih bey'in aracını bilebildiğimi söylediniz, aslına bakarsanız buradaki en garip olay, tavsiye isteyen kişinin aracını bilmeden marka hakkında yorum yapabiliyorken, aracın ne olduğunu öğrenebileceğiniz yolu bana cevap vermek için kullanmanız :)

Bakın ben sizin muhalifiniz değilim, daha önce de bu forumda defa kez belirttim, yine belirtiyorum, ne Eneos, ne Motul, ne de başka bir firma benim yada Babamın firması değil, ben de sizler gibi TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşıyım, bu forumun amacı ne ise onun için buradayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #535 : Eylül 26, 2018, 17:02:08 »
Hüseyin bey, biraz yukarı bakarsanız sizin aracınızın motor kodunu, önceki iletilerinize binâen tahmin ettiğimi bizzat size söylemiştim zaten :)

Siz ise Salih bey'in iletilerine bakarak Salih bey'in aracını bilebildiğimi söylediniz, aslına bakarsanız buradaki en garip olay, tavsiye isteyen kişinin aracını bilmeden marka hakkında yorum yapabiliyorken, aracın ne olduğunu öğrenebileceğiniz yolu bana cevap vermek için kullanmanız :)

Bakın ben sizin muhalifiniz değilim, daha önce de bu forumda defa kez belirttim, yine belirtiyorum, ne Eneos, ne Motul, ne de başka bir firma benim yada Babamın firması değil, ben de sizler gibi TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşıyım, bu forumun amacı ne ise onun için buradayım.

Tamam Ufuk Bey, konuyu konu dışı yazışmalarla daha fazla meşgul etmeyelim varın siz haklı olun ama insanlara cevap verirken uslubunuzu gözden geçirin. Bu adam bu yağı kullanmışsa illaki bir araştırma yapmıştır diye düşünerek yağı kitapçığa bakarak seçtiğimi belirttiğim halde bana tekrar kullanım kitabının linkini gönderip tekrar bir kontrol edin diye öneride bulunmanız çokta şık değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #536 : Eylül 26, 2018, 17:28:54 »
Bakım ve yağ işini çok abartmayalım. Motül kendini ispatlamış bir markadır ve  5w30 yağ arkadaşın araca konabilir. Kullanım kılavuzu gayet açık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '11
  • 31 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #537 : Ekim 12, 2018, 10:37:46 »
Bı özel servisten bakım için fiyat aldım sizce fiyat nasıl hepsi orijinal ürün ve yağ dir
Toyota yağ 240 TL
Şanzıman yağ 200tl
Hidrolik yağ 35tl
Mazot filtresi 120
İşçilik 150tl
Hava filtresi ve yağ filtresi ben orijinal almıştım
Ayrıca triger kayısıda aldım Gates marka bunlarida montaj yapicak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #538 : Ekim 12, 2018, 10:55:48 »
Bı özel servisten bakım için fiyat aldım sizce fiyat nasıl hepsi orijinal ürün ve yağ dir
Toyota yağ 240 TL
Şanzıman yağ 200tl
Hidrolik yağ 35tl
Mazot filtresi 120
İşçilik 150tl
Hava filtresi ve yağ filtresi ben orijinal almıştım
Ayrıca triger kayısıda aldım Gates marka bunlarida montaj yapicak

Toyota yağ 240 TL      -   Hangi Toyota Yağı?   
Şanzıman yağ 200tl    -   Hangi Şanzıman Yağı? Aracınızda kullanılması gereken LV75, 3 litre LV75 için imkansız fiyat,
Hidrolik yağ 35tl         -   Orijinal ürün için imkansız fiyat,
Mazot filtresi 120       -    Orijinal ürün için imkansız fiyat,
Ayrıca triger kayısıda aldım Gates marka  -  Aracınız zincirli, hangi triger kayışını aldınız?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '11
  • 31 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #539 : Ekim 12, 2018, 18:15:33 »
Toyota yağ 240 TL      -   Hangi Toyota Yağı?   
Şanzıman yağ 200tl    -   Hangi Şanzıman Yağı? Aracınızda kullanılması gereken LV75, 3 litre LV75 için imkansız fiyat,
Hidrolik yağ 35tl         -   Orijinal ürün için imkansız fiyat,
Mazot filtresi 120       -    Orijinal ürün için imkansız fiyat,
Ayrıca triger kayısıda aldım Gates marka  -  Aracınız zincirli, hangi triger kayışını aldınız?
Ufuk bey herseyede imkansız cekmissiniz?şunu duzeltiyim v kayışı olacaktı Gates dediğim şimdi bunların içerisinde işçilik yok atabilirsem listeyi atarım buraya yorumlarsiniz
Yağ toyata yağ diye belirttim 5w30
Hidrolik yağ 500ml fiyatı
Mazot filtresi fiyat orijinal için yarın gorcem zaten
Lv75w 2.5lt olarak hesaplandı 2.4 de hesap öyle yapıldı lt re fiyatı 80 lira ve orijinal dendi onunda resimlerini atarım bu saydıklarım kapalı kutusunda olup olmadığını bizzat kontrol edicem

Mesaj Birleştirildi: Ekim 12, 2018, 18:20:00

Mesaj Birleştirildi: Ekim 12, 2018, 18:30:05
Bu arada yağ filtresi ve hava filtresi bende vardı orijinal denso 95 TL ye aldım 2sini