Gönderen Konu: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?  (Okunma sayısı 227547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: B+
merhaba ben erdoğan arkadaşlar bende 1993 mod 1600 carina var bir yıldır biniyorum.bu altıncı arabam sıfır hundayada bindim fakat carina başka.bu arabanın hiç bir özellik değiştirmeden sıfırını yapsalar alırdım.ayrıca servis konusunda ankarada şaşmazda ataman ticareti tavsiye ederim.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
abs ikaz lambası zaman zaman yanıyor neden ne olabilir 2.0 otomatik yakıtı şehir içi ne kadar yakıyor paylaşırsanız sevinirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi

en son  yaptığım ölçümde 0,256 krş yaktığını tesbit ettim.

Fuat bey , abs lambası fren balatanızın bittigini ikaz ediyor , servise yada ustanıza uğramanız lazım hemen ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
teşekür ederim yusuf bey en yakın zamanda gideceğim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • metintekiner@hotmail.com.tr
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
arkadaşım merhaba. ben de carina almayı düşünüyorum ancak yakıt meselesi kafamı karıştırıyor. kimi 20 kuruş kimi 25 kuruş kimide 30 kuruşun üzerinde diyor. bir kullanıcı olarak senin araban km de ne kadar yakıyor şehir içi. tabi ben istanbulda yaşıyorum sizinkinden biraz fazla yakar herhalde. siz sakarya da sınız galiba. aynı zaman da hemşehriyiz. ben de adapazarında büyüdüm aslen akyazılıyım. hayırlı günler.
metin öğretmen

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
bizim carinada 16 inç çelik jant var yakıtı çok artırırmı acaba?
Çıkarım Senle Her Yola ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Carina Aracı olan arkadaslar burada toplansak nasıl olur?
« Yanıtla #26 : Nisan 06, 2011, 09:00:18 »
selamlar, bende 1 aylık carina kullanıcısıyım araçtan çok memnunum fakat biraz fazla yakıyor sanki, yakıtı düşürmek için carina da ne gibi ayarlar yapmak gerekli, bilgi verirseniz sevinirim.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Nisan 06, 2011, 10:17:43 »
selamlar, bende 1 aylık carina kullanıcısıyım araçtan çok memnunum fakat biraz fazla yakıyor sanki, yakıtı düşürmek için carina da ne gibi ayarlar yapmak gerekli, bilgi verirseniz sevinirim.

Merhaba Önder bey ,

Öncelikle  aracınızı güzel günlerle binmenizi  dilerim , hayırlı uğurlu olsun.
Yakıt tüketimi hakkındaki sorunuza gelince ;

1-) Bujilerinizin durumu nedir ?
2-)Hava filtresi
3-) Yağ ve yağ filtresi

4-) LPG ile kullanıyorsanız ki öyledir zaten benzin bu kadar pahalıyken LPG ye mahkum olduk.  LPG ayarlarınızı bilgisayara bağlı elektronik ortamda yaptırın mutlaka.   

Yukaridaki saydığım bakımları yaptırdıktan sonra yakıt tüketiminiz minimum seviyeye inecektir.
Benim arabam otomatik vites , çok sakin kullanıyorum ki vites değişimi 2.000 deviri gecince oluyor , LPG ile  24 krş/km  arası yakıyorum şehirçinde...   şehir dışına çıkarsam  yakıt tüketimini sizinle paylaşırım..

Burada forumda da göreceğiniz üzere 97-98 model Carina sahiplerinin yakıt tüketimi  93-98 model Corolla   sahiplerinden bile azdır. 2.0 motor ama sakin kullanıldığında yakıt tüketimi çok ekonomiktir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Nisan 06, 2011, 10:24:53 »
bizim carinada 16 inç çelik jant var yakıtı çok artırırmı acaba?

mutlaka yakıt artacaktır Mustafa bey , orjinal jantları 14 jant biliyorsunuz.Yakıt tüketimini azaltmak için uygun lastik seçerek tüketiminizi düşürebilirsiniz mesela  195*45*16 sizin jantlarınıza uygun lastik ölçüleri olarak çıkıyor sizde kontrol edin bu linkten  girip uygun lastik ölçüsünü görebilirsiniz    http://www.miata.net/garage/tirecalc.html 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Nisan 07, 2011, 09:37:37 »
[Öncelikle  aracınızı güzel günlerle binmenizi  dilerim , hayırlı uğurlu olsun.
Yakıt tüketimi hakkındaki sorunuza gelince ;

1-) Bujilerinizin durumu nedir ?
2-)Hava filtresi
3-) Yağ ve yağ filtresi

4-) LPG ile kullanıyorsanız ki öyledir zaten benzin bu kadar pahalıyken LPG ye mahkum olduk.  LPG ayarlarınızı bilgisayara bağlı elektronik ortamda yaptırın mutlaka.   

Yukaridaki saydığım bakımları yaptırdıktan sonra yakıt tüketiminiz minimum seviyeye inecektir.
Benim arabam otomatik vites , çok sakin kullanıyorum ki vites değişimi 2.000 deviri gecince oluyor , LPG ile  24 krş/km  arası yakıyorum şehirçinde...   şehir dışına çıkarsam  yakıt tüketimini sizinle paylaşırım..

Burada forumda da göreceğiniz üzere 97-98 model Carina sahiplerinin yakıt tüketimi  93-98 model Corolla   sahiplerinden bile azdır. 2.0 motor ama sakin kullanıldığında yakıt tüketimi çok ekonomiktir.
[/quote]

Teşekkür ederim Yusuf Bey, sağolun.

benim hesapladığım 30 krş/km idi tabi bu değer sabit bir hızda kullanılmış değerler değil.
aracı aldıktan sonra henüz vakit bulamadığım için  belirttiğiniz kontrolleri yaptırmadım, buji, filtre vs. ne durumdalar bilmiyorum açıkçası.
ilk fırsatta bunları kontrol ettirip yakıt tüketimine yeniden bakacağım.

İlginiz için tekrar teşekkürler.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Nisan 07, 2011, 10:02:32 »
:) rica ederim , paylaşılmayan bilgi faydasız bilgidir  diye düşünürüm ben hep... arabanızın bakımını  düzenli olarak yaptırırsanız yıllarca kullanırsınız. 30 krş/km oldukca yuksek bir deger hemen bakima girmeli sizin araba..kaç model ?  kaç kmde sizin arabanız ? ne kadara aldınız ?  manuel mi / otomatik mi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Nisan 09, 2011, 14:06:04 »
:) rica ederim , paylaşılmayan bilgi faydasız bilgidir  diye düşünürüm ben hep... arabanızın bakımını  düzenli olarak yaptırırsanız yıllarca kullanırsınız. 30 krş/km oldukca yuksek bir deger hemen bakima girmeli sizin araba..kaç model ?  kaç kmde sizin arabanız ? ne kadara aldınız ?  manuel mi / otomatik mi ?

merhaba tekrar
söylediğinizde çok haklısınız, paylaşılmayan bilgi bilgi değildir kesinlikle.

Carina ma en kısa zamanda bakım yaptıracağım. ikinci el araç olarak en konforlu ve donanıma sahip bir araç bence, bu yüzden yakın tarihte satmayı filan da düşünmüyorum uzun yıllar bineceğim inşallah.
araç 98 model 2.0 GLi şu an 168000 km de manuel vitesli 12000 tl ye galeriden almıştım.
bu arada galerici aracın triger setinin değişip değişmediği hakkında bilgi veremedi ve araç şu anda dediğim gibi 168000 km de, triger setini mutlaka değiştirmke gerekirmi!

ilginiz için tekrar teşekkürler
mutlu günler.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 9500
  • Model Yılı: '17
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Nisan 11, 2011, 11:28:04 »
Merhabalar,

Bende 1.5 yıldır Carina kullanıyorum ve arabamdan çok memnunum zira şu aralar yakıtla ilgili çözemediğim bir problemim var ilk aldığımda bir depo LPG ile şehir içi 280 km gidebiliyorken şimdi 260 km gidebiliyorum.
Yağ, Yağ Filtresi, Hava filtresi, Buji, Buji kabloları değişti LPG ayarı yapıldı ama hala 280 km yapabilmiş değilim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Nisan 11, 2011, 11:56:03 »
merhaba tekrar
söylediğinizde çok haklısınız, paylaşılmayan bilgi bilgi değildir kesinlikle.

Carina ma en kısa zamanda bakım yaptıracağım. ikinci el araç olarak en konforlu ve donanıma sahip bir araç bence, bu yüzden yakın tarihte satmayı filan da düşünmüyorum uzun yıllar bineceğim inşallah.
araç 98 model 2.0 GLi şu an 168000 km de manuel vitesli 12000 tl ye galeriden almıştım.
bu arada galerici aracın triger setinin değişip değişmediği hakkında bilgi veremedi ve araç şu anda dediğim gibi 168000 km de, triger setini mutlaka değiştirmke gerekirmi!

ilginiz için tekrar teşekkürler
mutlu günler.

Triger kayışı 100.000 kmde değişiyor , eğer önceki sahibi değiştirdiyse 200.000 de değiştireceksiniz. Tamirciye gittiğinizde size triger kayışının durumu bildirir mutlaka , ama sizde sorun kontrolünü yaptırın. Ayrıca bir ek bilgi , diyelimki sizin araabının triger kayışı koptu kırıldı , motora hiç bir zarar vermiyor , sadece yolda kalıyorsunuz.Diğer 16 valve motorlarda  süpapları eğip yamultuyor çok büyük zarar veriyor.Japonlar herşeyin en iyisini yapıyorlar yani :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Nisan 11, 2011, 12:01:25 »
Merhabalar,

Bende 1.5 yıldır Carina kullanıyorum ve arabamdan çok memnunum zira şu aralar yakıtla ilgili çözemediğim bir problemim var ilk aldığımda bir depo LPG ile şehir içi 280 km gidebiliyorken şimdi 260 km gidebiliyorum.
Yağ, Yağ Filtresi, Hava filtresi, Buji, Buji kabloları değişti LPG ayarı yapıldı ama hala 280 km yapabilmiş değilim.

Berker bey , söylediğiniz fark yaz ve kış mevsimlerindeki ısı  farkından  olabilir , kış mevsiminde LPG tüketimi  kısmen daha fazla oluyor , ayrıca lastiklerinizin ölçüleri ve jant ölçüleride yakıt tüketimini arttırabilir , lastik ve jant değişimi olmadıysa  ,  hava sıcaklığına bağlı yakıt tüketimi ön plana çıkacaktır.
Ayrıca LPG yakıtın kalitesi önemli sürekli aynı yerden alarak ölçüm yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '98
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Nisan 11, 2011, 12:28:49 »
Ayrıca bir ek bilgi , diyelimki sizin araabının triger kayışı koptu kırıldı , motora hiç bir zarar vermiyor , sadece yolda kalıyorsunuz.Diğer 16 valve motorlarda  süpapları eğip yamultuyor çok büyük zarar veriyor.Japonlar herşeyin en iyisini yapıyorlar yani :)

Bu bilgiden eminmisiniz, hiç duymamıştım, ben kilometre gelmeden, değişeli 7 yıl olduğu için korkumdan değiştirdim.(yalnız çıkan kayış çok temizdi, pişman oldum)..

Bu bilgi yi nasıl doğrulayabiliriz, kaynak varmıdır..çok önemli bence..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Nisan 11, 2011, 14:41:09 »
Triger kayışı 100.000 kmde değişiyor , eğer önceki sahibi değiştirdiyse 200.000 de değiştireceksiniz. Tamirciye gittiğinizde size triger kayışının durumu bildirir mutlaka , ama sizde sorun kontrolünü yaptırın. Ayrıca bir ek bilgi , diyelimki sizin araabının triger kayışı koptu kırıldı , motora hiç bir zarar vermiyor , sadece yolda kalıyorsunuz.Diğer 16 valve motorlarda  süpapları eğip yamultuyor çok büyük zarar veriyor.Japonlar herşeyin en iyisini yapıyorlar yani :)

merhaba Yusuf Bey

yeni bir carina kullanıcısı olduğum için çok soru soruyorum galiba mazur görün :)
motorun zarar görmeyecek olması beni sevindirdi fakat teknoloji yine aynımı bilmiyorum ancak carina lar ingiltere üretimli bildiğim kadarıyla.
diğer merak ettiğim bir husus hız göstergesinin üstünde altında dalgalı bir çizgi olan yağ göstergesi var (yağ sıcaklığı ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum) bu gösterge haraket halindeyken yanıyor ve arada bir sönüyor buna bi anlam veremedim ki aracımda yağ seviyesi de normal durumda.

aydınlatırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Nisan 11, 2011, 20:11:23 »
Triger kayışı konusunda , benim ustamdan bilgi alabilirsiniz. Kendisinin de 1993 model  Coronası var . Telefonunu ozelden verebilirim eger sormak isterseniz......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Nisan 11, 2011, 20:16:15 »
merhaba Yusuf Bey

yeni bir carina kullanıcısı olduğum için çok soru soruyorum galiba mazur görün :)
motorun zarar görmeyecek olması beni sevindirdi fakat teknoloji yine aynımı bilmiyorum ancak carina lar ingiltere üretimli bildiğim kadarıyla.
diğer merak ettiğim bir husus hız göstergesinin üstünde altında dalgalı bir çizgi olan yağ göstergesi var (yağ sıcaklığı ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum) bu gösterge haraket halindeyken yanıyor ve arada bir sönüyor buna bi anlam veremedim ki aracımda yağ seviyesi de normal durumda.

aydınlatırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Önder bey ,

bahsettiğiniz gösterge "düşük motor yağı seviyesi ikaz lambası" dır. Sanıyorum  sizde carina kullanma kılavuzunuz yok isterseniz e-mail ile gonderirim bende bir websiteden indirmiştim, sizlerde indirin diye linkini verecektim ancak  çalışmıyor şu anda :(
Toyota Carina kullaanıcı  el kitabı 174 sayfa  ve eksiksiz olarak  word dosya olarak bende var bilginiz olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Nisan 12, 2011, 11:47:49 »
Önder bey ,

bahsettiğiniz gösterge "düşük motor yağı seviyesi ikaz lambası" dır. Sanıyorum  sizde carina kullanma kılavuzunuz yok isterseniz e-mail ile gonderirim bende bir websiteden indirmiştim, sizlerde indirin diye linkini verecektim ancak  çalışmıyor şu anda :(
Toyota Carina kullaanıcı  el kitabı 174 sayfa  ve eksiksiz olarak  word dosya olarak bende var bilginiz olsun.

Yusuf Bey, gönderebilirseniz çok sevinirim bende indiremedim netten.

yamac78@hotmail.com

teşekkürler
psem yipe nape...!