Gönderen Konu: Lastik  (Okunma sayısı 11225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Site Yöneticisi
 • ******
 • Lazy Black Sheep
  • www.toyotaclubtr.com
 • Araç: Başka Marka
 • Model Yılı: '08
 • Kilometre: 55000
 • Kan Grubu: 0+
 • 29 kere teşekkür etti
 • 79 kere teşekkür edildi
Ynt: Lastik
« Yanıtla #20 : Haziran 28, 2010, 19:05:57 »
Üretim Izmit ama Arge de burada bir miktar desteklense cok iyi olur.

Pirelli'nin en yüksek performans lastigi olan Pzero'nun yeni modeli Italya'da tek bir fabrikada üretiliyor.
Pzero'nun benim arabaya uyan modeli icin 6 hafta bekleme süresi vardi :)
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Toyota Club Türkiye

Ynt: Lastik
« Yanıtla #20 : Haziran 28, 2010, 19:05:57 »
 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Site Yöneticisi
 • ******
 • Deus ex machina
 • Araç: Başka Marka
 • Model Yılı: -
 • Kan Grubu: A+
 • 2493 kere teşekkür etti
 • 2811 kere teşekkür edildi
Ynt: Lastik
« Yanıtla #21 : Ekim 06, 2015, 15:08:07 »
''Binek otomobil lastikleri

Bu sembol ile işaretlenmiş lastikler Binek otomobillerde kullanılması uygun olan lastiklerdir. İçlerinde hız ve yük kategorisi çeşitliliği gösteren türler olabilir. Bu tip lastiklerin hafif ticari araçlarda kullanılması tavsiye edilmez.

      4x4  4x4 Lastikler

Bu sembol ile işaretlenmiş lastikler 4x4 tip araçlar için uygundur. Bu araçların kullanım şartlarına göre 4x4 lastikler çeşitli kategorilerde müşterilere sunulmaktadır:

AW – ALL WEATHER (4 Mevsim) – Bu tip desenli lastikler tüm sene boyunca hava şartlarında Kullanılmaya uygundur.

AT – ALL TERRAIN (Tüm yollar) – Bu tip desenli lastikler hem asfalt yolda hem de stabilize zeminde sürüş imkanı sağlar.

MT – MUD TERRAIN (Çamurlu yol) – Bu tip desenli lastikler çamurlu arazi şartlarında kullanmak için tasarlanmıştır. Bu lastikler asfalt yolda kullanılmaya uygun değildir.

HP – HIGH PERFORMANCE (Yüksek performans) – Bu tip desenli lastikler asfalt yolda kullanım için tasarlanmıştır. Stabilize yollar için zorunda kalmadıkça tavsiye edilmemektedir.

UHP – ULTRA HIGH PERFORMANCE – (ultra yüksek performans) – Bu lastikler çok yüksek hız yapabilen 4x4 otomobiller için tasarlanmıştır. Örneğin Range Rover sport, Porsche Cayenne vb.

Lastik çeşitlerinin 4x4 araçlarda karışık olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. 4x4 aracınıza lastik seçmeden önce uygun lastiği aracınızın kullanma kılavuzundan öğrenmeniz gerekmektedir. Yol dışı lastik seçiminiz yakıt sarfiyatınızı arttırabilir.

      Hafif Ticari Araç  Hafif ticari araç Lastikleri

Bu sembol ile işaretlenmiş lastikler hafif ticari araçlar için uygundur. (mesela ford transit, Mercedes siprinter, citroen berlingo gibi) Bu lastikler karavanlar için de uygundur. Bu lastikler 6 kat veya 8 kat (ply)* olarak nitelendirilmişlerdir ve ebadının sonuna “c” harfi eklenerek diğer lastiklerden ayırt edilmesi kolaylaştırılmıştır. Mesela 195/70R15C

*Lastikler üretilirken içlerine bir takım materyaller yerleştirilir. Bunlar çapraz örgü veya kuşaklar olarak yerleşir. Bunların adetleri arttıkça lastiğin yapısı güçlendirilir ve daha dayanıklı hale getirilebilir. Bu kuşakların ve çapraz örgülerin kat sayısı ply (kat) olarak belirtilir. Mesela 8ply (kat)

Standart binek otomobil lastikleri 4 kat olarak üretilir ve böylece yapısal balansı, yol tutuşu, ses desibeli ve konforu arttırılır. Ticari lastiklerde kat sayısı arttırılarak daha fazla yük taşıma, uzun ömürlülük ve yüksek basınca dayanıklılık öncelik olarak belirlenmiştir.

      Run Flat  Run Flat Lastikler (patlasa da giden lastikler)

Run Flat lastikler sadece spesifik run flat lastiklere uygun jantlara ve lastik basıncı göstergesi olan araçlara takılabilmektedir. Bu lastikler içerisindeki hava tamamen boşalsa bile belirli bir hızda ve sürede sürücüsüne en yakın lastik servisine güvenle götürebilecek niteliktedir. Bu lastiklerin dez avantajları ise alırken çok maliyetlidirler ve bir kere patladıktan sonra tamiratı randıman vermemektedir.

Çeşitli lastik üreticileri run flat tipi lastikler şu kodlamalar ile üretmektedir: SSR, RSC, ROF, RFT ve ZP.

Bazı kullanıcılar run flat lastiklerini diğer run flat olmayan lastikler ile değiştirmeyi tercih etmektedir. Bunun getirdiği dez avantaj ise üreticisinin run flat olarak çıkardığı araçlarda stepne bulunmamaktadır ve aracın yolda bir sorun yaşaması halinde stepnesiz kalması olasılığı bulunmaktadır.

Dikkat: Run flat lastiklerinizi run flat olmayan lastiklerle değiştirmeden önce mutlaka aracınızın yetkili servisine danışın. Bu değişiklik yapıldığı taktirde aracınızın garanti kapsamı etkilenebilir.

Yaz Lastiği   Yaz Lastikleri / 4 Mevsim lastiği

Yaz lastikleri yıl boyunca aracınızda kullanabileceğiniz lastiklerdir. Fakat hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğü zaman yaz lastiklerinin performansı kış lastiklerine oranla düşer. Desen özellikleri ve hamur yumuşaklığı yaz lastiğinin yaz aylarında yol tutuşu, virajlarda performansı, yağışlı havalarda performansı frenleme mesafesi gibi konularda daha iyi performans göstermesini sağlar. Yaz lastiğinin soğuk havada kullanılması durumunda sürüş alışkanlıklarını değiştirmeniz gerekmektedir. Yada lastiklerinizi soğuk havaya uygun lastiklerle değiştirmeniz gerekmektedir.

      Kış Lastiği  Soğuk hava / Kış lastiği

Dört mevsim lastikler genellikle M4S (MUD and SNOW – Çamur ve Kar) ibaresi taşırlar. Dört mevsim lastikler tüm hava şartlarında makul performans gösterirler. Bu lastikler yaz lastikleri kadar iyi performans göstermeseler de yaz mevsiminde de kullanmaya uygundurlar.

Soğuk Hava / Kış lastikleri daha çok kasım sonu mart sonu arası mevsimde kullanıma uygun lastiklerdir. Kullanıcıları arasında bilindiğinin aksine bu tip lastikler karlı ve buzlu yol şartlarında kullanım için özellikle üretilmemiştir. Fakat yinede bu zor şartlarda çok iyi performans göstermektedirler. Kış lastiklerinin dizaynı ve hamur yapısı soğuk ve ıslak zeminde iyi çekiş ve frenleme performansı gösterir. Bir yaz lastiği 7°C nin altında iyi performans göstermez. Kış lastiği muadili bu şartlarda her zaman daha iyi yol tutuşu sağlayacaktır.

XL  XL - Ekstra Yük ( Extra Load)

Bazı araçlar iyi yol tutuşunun yanı sıra yüksek ağırlıkta yük taşıyabilecek veya şehir içindeki dönüş manevralarına mukavemet gösterecek güçlendirilmiş lastiklere ihtiyaç duyarlar. Bu lastikler normalden daha çok hava ile şişirilmeye dayanıklı olarak dizayn edilmiştir.

RF - Güçlendirilmiş Lastikler (Reinforced)

Güçlendirilmiş lastikler ortalama yük değerlerinin üzerinde yük taşıyan araçlar için tasarlanmıştır. Mesela küçük panel vanlar, çift dingilli karavanlar vs. Güçlendirilmiş lastiklerin yanaklarında “RF” ibaresi bulunmaktadır. Bunlar Run Flat lastikler ile karıştırılmamalıdır. Ortalama yük aralığında kapasitesi olan araçlara güçlendirilmiş lastik takılabilir fakat ortalama yük aralığının üstündeki araçlara güçlendirilmemiş lastik takılması tavsiye edilmez.

BMW

Bu lastikler " * " işareti ile belirlenmiştir ve BMW marka araçlar için özel tasarlanmış ve denenmiş lastiklerdir. Bu lastikler başka marka araçlara da takılabilir.

PORSCHE

N harfi ile belirtilmiştir ve “0” dan “4” e kadar çeşitlendirilmiştir. Porsche N ibareli lastikleri sırasına uygun ve takım olarak araca takılmasını tavsiye eder. Mesela N2. Her numara o model için özel üretilmiş lastiklerdir. Genelde bu lastiklerin bu Porsche modelleri dışındaki araçlarda kullanılması tavsiye edilmez.

FERRARI

“K1” kodu ile belirtilmiştir. Bu lastikler bir Ferrari aracının performansına göre dizayn edilip denenmiştir. Genellikle bu lastiklerin diğer araçlara takılması önerilmez.

MERCEDES

“MO” kodu ile belirtilmiştir. Bu lastikler Mercedes marka araçların karakteristik performansı için özel dizayn edilip denenmiş lastiklerdir. Bu lastikler diğer marka araçlarda kullanılabilinir.

JAGUAR

“J” kodu ile belirtilmişlerdir. Bu lastikler Jaguar marka araçların performansına göre dizayn edilip denenmiş lastiklerdir. Bu lastikler diğer marka araçlarda kullanmaya uygundur.

AUDI

Bu lastikler “RO” ve “AO” kodlamaları ile belirtilmiştir. Bu lastikler özel olarak Audi marka araçların performansına göre dizayn edilip test edilmiştir.

BENTLEY / AUDI

“B” harfi ile kodlanmıştır. Bu lastikler Audi markasının S3, S4, TT modelleri ve Bentley Continental GT modeli için özel olarak tasarlanmış ve denenmiştir. Bu lastikler her zaman 4 lü takım olarak araca takılmalıdır ve diğer araçlarda kullanıma uygundur.

MACLAREN

“MC1” harfleri ile belirtilmiştir. Sadece MacLaren araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kesinlikle 4lü takım olarak araca takılmalıdır.''


 Kaynak: http://www.lastikgelsin.com/sitemizde-kullanilan-lastik-sembolleri,S103_1.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

 • Efsane Toyotacı
 • *****
 • Araç: Corolla
 • Model Yılı: '11
 • Kan Grubu: 0+
 • 4 kere teşekkür etti
 • 161 kere teşekkür edildi
Ynt: Lastik
« Yanıtla #22 : Ekim 06, 2015, 15:24:17 »
emeğinize sağlık:) yine faydalı bir paylaşım olmuş:)

Etiketler: