Gönderen Konu: Toyota Corona almak istiyorum düşünceleriniz  (Okunma sayısı 60491 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • '94 Toyota Corona Apex
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Corona almak istiyorum düşünceleriniz
« Yanıtla #20 : Haziran 29, 2010, 02:37:26 »
arkadaşlar öncelikler herkese merhabalar.tanışma bölümünde kendimi tanıttım bu arada:)konu hortlatılmış gibi olmasın ama malum corona hakkında ilk ağızdan yazılan yazı az olduğu için ve internete --corona hakkında-- diye yazan araştıran arkadaş her zaman var olacağı için bu araç hakkında kişisel deneyimlerimi anlatmak istiyorum.

toyota servisindeki bir ustanın ki kendisi işinin erbabıdır corona hakkında söylediği söz şudur: toyotanın yaptığı benim gördüğüm en iyi araba.corona anlatmakla bitirelemeyecek bi araçtır.bu araçla 4-5 yıl kadar önce tanıştım.aracım 93 model bordo apex olmayan modeldi.maddi nedenlerden dolayı satmak durumunda kalıp satmıştım.çok zman geçmeden 99 model bi vectra aldım ve inanın coronanın hiç bir alanda yanından geçemeyeceğini anladım.o zamanlar vectra cd 20 milyar corona 10 milyardı.arkadaşlar konuyu corona mucizesini corona sınıfında fazlaca popüler beğenilen bi araçla karşılaştırma yaparak anlatmakta fayda var daha iyi anlaşılması için.

1-mekanik-motor-elektrik-yol tutuş-süspansiyon olarak hiç bir şekilde coronanın yanından geçemez.vectra arkadan atar durur corona atmaz.

2-corona 120-130-140 gider gık ses yapmaz.evet gık ses yapmaz.sadece bu arabaya özel bi lastik sesi varki sırf dinlemelik yani onu yapar.ki gittiğini bilesin bi zahmet.vectra 92 olunca sesini duyurmaya başlar.150 yapınca araba elinden gidecek girecek biyere piston fırlayacak sanarsın.coronada 160 yap araba sana şimdi yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyoruz dene bakalım kaça kadar çıkacam der.evet fark bu kadar derin.

3-vectra 110 olunca hızı çok belli eder.şeritler gözüne gözüne girmeye başlar.uzun yola yapışıpta 140-150 akıyım gidiyim arabası değildir vectra.ama corona nasıl bi sistem yapmışlarsa adamlar 120-130-140 gider sanki 90 gidiyomuş gibi gösterir.kadrana bakma uzun yola çık araba sen farkında oladan 130 dadır.allah allah dersin 90 sanıyodum ben bunu diye her seferinde şaşırırsın.araba cidden hızı kesinlikle abartılı bi şekilde söylüyorumki belli etmiyor.bugüne kadar 15 ten fazla arabaya bindim ve coronada durum böyle.uzun yolda vectra nında hakkını vermek lazım ki corona kadar olasada yere yapışır ve uzun yol süspansiyonu oldukça tatlıdır.

4-general motor un eco tec ini kullanan vectra da 150 bin dendiği zman sorunlar başlar ve arkası kesilmez.motor kısmı sanki kanser olur düzen tutmaz birtürlü.bigün buji den sorun çıkar öbür gün egzantirik sensöründen.öbür gün titreyerek çalışır başka gün tekleme yapar.ben sorunusuz biniyorum arkadaş diyen adam bi elin parmaklarını geçmez.bana ustanın dediği laf aynen şu:Allah bu opelcilerden razı olsun bunlar sayesnde ekmek yiyoruz.sorun aslında bellidir ama ne hikmetse ne zman sorunu kaldırsan ertesi gün ertesi hafta başka bi sorun çıkartır.ama coronada 270 bin ve 330 bin yapmış adamlar tanıyorum adamlarda hala ne motor ne mekanik ne başka bişey sorun yok.vectra nın motorunun o kadar yapması imkansız yapan varsa buyursun gelsin yaptım desin.ama motor elinde gelmesin:) bu arada bir şey ilave etmek istiyorum çok güzel bir nokta;babam alışana kadar ışıklarda arabanın çalışmadığını zannedip marşa basardı.bu arabanın çalışıp çalışmadığını anlamak için bütün samimiyetimle söylüyorum devir saatine bakmak gerekiyor.

5-corona almak isteyen arkadaşlar genelde carinayada bakıp bunlar hemen hemen aynı arabalar carina daha modelli fiyatta hemen hemen aynı neden carina olmasın derler.size tavsiyem 93 model Corona.emisyon bilmem ne olaylarından dolayı 94 te çıkan coronaların motorları 94 lerinki kadar atak değil.ha bu 94 tekiler sağır demek değil.toyota motorunun doğal yapısı bu çok farklı bi karakterleri var çok çevik kesinlikle.

türkiyede ingiliz yapımı corona yok.avrupa üretimi olanlar carinalardır.isimlerinin başında E bulunur bu avrupa üretimi olduğunu simgeler.türkiyedeki coronaların hepsi safkan japon.carina daha modellidir ama corona daha iyidir.

parça sorunu var diye bi şehir efsanesi vardır bu tamamiyle bi efsanedir.ben ankarada yaşıyorum ve hiç bir parçada sıkıntı yaşamadım.belkide arabanın  inatla ısrarla arıza yapmamasındandır :).ne yaparsan yap araba arıza yapmıyor.piyasada 200 bin altı corona pek yok.alınmaz mı?ustaya gösterilip yağ yakma yoksa alınır.toyotaya coronaya binen insan motor sorunu yaşar mıyım sorunun kafasından silsin.kısaca arabanın neresi olursa olsun sorun yaşar mıyım düzeni bozulursa düzen tutar mı tekrar sorularından kendini soyutlasın.

--piyasadaki sıfır yada modelli arabaların kasasından tipinden yüzde sekseninden daha iyidir.kendine has bi tarzı vardır.kasanın duruşu arka stoplar ön farlar vs..
CORONA YI:

ben sadece yağına suyuna bakıyım,
güçlü karakterli kıvrak çevik olsun ama çok yakmasın,
elektriği sağı solu sorun çıkarmasın,
yağ yakmasın,
yola tutup yapışsın,
güven versin,
kendine has orjinal eskimeyen bir kasası tarzı olsun,
diyorsanız corona dan daha iyisi yok.

arabanın parçası pahalıdır.ama arıza yapmaz.opelden pahalı değil.bazı ağır parçalarda opelden daha pahalı.ama opele gm orjinal parça bile taksan toyotanın parçasının kalitesinin yanında geçmez.alacak olan alsın binsin bidaha araba aramaz.ararsada toyotada arar.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Haziran 29, 2010, 02:37:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2.0 GLİ 16V, ZAVOLİ PAN EVO...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #21 : Temmuz 03, 2010, 12:18:54 »
Ben de bir Corona kullanıcısı olarak Burak Bey e sonuna kadar katılıyorum ve bu arabanın gerçekten beni hergün biraz daha kendine hayran bıraktığını da eklemek istiyorum  4/4 lük araba olmaz derdim ama galiba bu 4/4 lük...
"Karanlıktan korkan çocukları çok kolay affedebiliriz, asıl trajedi yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır" (EFLATUN)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #22 : Mayıs 25, 2016, 21:07:42 »
Arkadaşlar tekrar merhaba toyota corona 2.0 GLİ 94 model bir aracım var yeni aldım emisyon değerleri yüksek çıkıyor sanayide ustalara gösterdim enjeksiyonlarda kurum var dediler ve würth marka bir ilaç ile benzini karıştırdık bir süre kullandım fakat düzelme olmadı bir öneriniz varmı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Mayıs 26, 2016, 20:05:04 »
katalizör yoksa onun için olabilir. o da pahalı birşey. motor iyice ısındıktan sonra deneyin biraz değişir değerler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
Corona yedek parça
« Yanıtla #24 : Temmuz 04, 2018, 21:18:47 »
merhaba sayın forum üyeleri ben bir corona almayı düşünüyorum ama sormak istediğim parça sıkıntısı yasarmıyım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Temmuz 04, 2018, 22:14:54 »
Merhaba tayfun bey aracın bütün parçaları var çıkma yeni orjinal yan sanayi ne isterseniz var ben 2 yıl bitti kullanıyorum parça konusunda hiç sıkıntı yaşamadım tabi bu birazda sizin ikamet ettiğiniz yerle  alakalı ama İnternete bile bulabilirsiniz parçalarını zaten motor rav 4ile aynı emin olmamakla beraber zannedersem bir dönem avensistede kullanıldı yine carina ile birebir aynı herşeyi carina İngiliz corona safkan japon daha fazla bilgi almak isterseniz yardımcı olurum iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Temmuz 05, 2018, 00:49:59 »
Merhaba tayfun bey aracın bütün parçaları var çıkma yeni orjinal yan sanayi ne isterseniz var ben 2 yıl bitti kullanıyorum parça konusunda hiç sıkıntı yaşamadım tabi bu birazda sizin ikamet ettiğiniz yerle  alakalı ama İnternete bile bulabilirsiniz parçalarını zaten motor rav 4ile aynı emin olmamakla beraber zannedersem bir dönem avensistede kullanıldı yine carina ile birebir aynı herşeyi carina İngiliz corona safkan japon daha fazla bilgi almak isterseniz yardımcı olurum iyi forumlar
merhaba ümit bey corona kullanıcısı olarak tecrübelerinizden istifade amaçlı şunu sormak isterim elektriksel arıza (beyin arızası v.s)gibi sorunlar yaşatıyor mu acaba iyi forumlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Temmuz 05, 2018, 09:25:32 »
merhaba ümit bey corona kullanıcısı olarak tecrübelerinizden istifade amaçlı şunu sormak isterim elektriksel arıza (beyin arızası v.s)gibi sorunlar yaşatıyor mu acaba iyi forumlar
eğer hor kullanılmamış bakımları zamanında ehil kişiler tarafından yapılmışsa sıkıntı yaşatmaz ama tabiki yaşı gereği ufak tefek sorunlar olacaktır bide toyotaların genel özelliği motor aksamında yan sanayi parça kabul etmiyorlar mesala silindir kapak contasında çok az kompresör kaçağı vardı değiştirdim özellikle orjinal olsun dedim ama orjinal değilmiş fazla dayanmadı sonrasında servisten alıp öyle taktık sıkıntı ortadan kalktı beyin (ecu) arızası insan kaynaklı olmadıktan sonra sıkıntı yaşatmaz ama tesisat eskiyebilir bunların hepsi aynı yaştaki araçlar için olağan durumlardır hepsi bakımla alakalı eğer corona alacaksanız kesinlikle bakımlı titiz kullanılmış olanını arayın zaten temiz bakımlı otomatik olanını bulursanız bindikce araca hayran kalırsınız manuel alırsanız kesinlikle abs li olanını alın birdaha satmazsınız km çok dert etmeyin başta yazdığım gibi motor ve lpg bakımları düzenli yapılmış ise veya motor revizyon görmüşse sıkıntı çıkarmaz bide dikkat etmeniz gereken husus Toyota dan anlayan iyibir usta bulmalısınız mesala cam düğmelerinin içi avensis ile aynı ama usta bidefa kafaya yazmış bu arabaların parçası yok abi diyor başka sormak istediğiniz olursa seve seve yardımcı olurum kuş serisinin 18000 ettiği memlekette coronanın kliması eder o parayı bu araba donanım bedava kalıyor hakkınızda hayırlısı olsun inşallah
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Temmuz 05, 2018, 10:54:07 »
çok teşekkürler inşallah nasip olur temiz bir corona ilk arabam olacak onun için isabetli bir karar olsun istiyorum sizin kullanıcılardan duyduğum yorumlarla daha almadan araca olan hayranlığım artıyor görüşmek üzere...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Temmuz 05, 2018, 11:38:06 »
artık devir hesap kitap devri,c sınıfı makul bir araba fiyatı 100.000 tl sınırını çok aşmış durumda.yıpranmamış,bir corona veya carinayı 20.000 tl ye almak,üzerine zaman içinde 10.000 tl masraf yaparak 10 yıl boyunca e-d sınıfı  bir araca binmek orta sınıf için daha mantıklı duruyor.sanıyorum corona yerine avensisi çıkardılar,parça uyabilir,carina 126 bg,corona 136 bg ve rav4 150-152 bg motor gücüne sahip.carina yı adana-bursa-adana arası kullanmış ve R 12 den sonra çok beğenmiştim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Temmuz 05, 2018, 15:13:11 »
artık devir hesap kitap devri,c sınıfı makul bir araba fiyatı 100.000 tl sınırını çok aşmış durumda.yıpranmamış,bir corona veya carinayı 20.000 tl ye almak,üzerine zaman içinde 10.000 tl masraf yaparak 10 yıl boyunca e-d sınıfı  bir araca binmek orta sınıf için daha mantıklı duruyor.sanıyorum corona yerine avensisi çıkardılar,parça uyabilir,carina 126 bg,corona 136 bg ve rav4 150-152 bg motor gücüne sahip.carina yı adana-bursa-adana arası kullanmış ve R 12 den sonra çok beğenmiştim.
çok haklısınız tokay bey binilebilecek orta sınıf bir araba teleffuz ettiğiniz rakamlara bir kaç gün sonra olmayacakta corona da ne ararsan var zaten ama temiz bir otomatik bulursam Manueli satıp değiştireceğim devir otomatik devri
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ekim 04, 2018, 12:56:45 »
Merhaba,
Nakit ihtiyacı nedeniyle şu an kullanmakta olduğum 2000 model Peugeot 406 ST manuel aracımla, düşük modelde D segmenti araç takası yapmayı düşünüyorum.
Daha önce 5 yıl Carina kullandığım için Carina ve alt modelleri olan Coronaların ne kadar konforlu ve sağlam olduğunun bilincindeyim.
Bu nedenle 15-16-17 bin TL bandında çok hor kullanılmamış Coronalar ile de takas yapabilirim.
İlgilenen olursa aracımın ilan numarasını veya whatsupp tan araç bilgilerini paylaşabilirim.
Hayırlı günler dilerim.
psem yipe nape...!