Gönderen Konu: araç yıkama ve çizikler  (Okunma sayısı 12057 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • corolla 1.6 terra kullanıcısıyım
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 13 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: araç yıkama ve çizikler
« Yanıtla #20 : Şubat 01, 2010, 22:19:22 »
arkadaşlar özür diliyorum uzun süredir pek internete giremedim konuyuda şimdi takip edebildim. marka vermek yanlış olmazsa. belko nun silikonlu cılasından şaşmayın pastayıda pek tercih eymeyin 2 3 yılda bi yaptırın.
1999 toyota corolla terra

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Şubat 01, 2010, 22:19:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • t-sport
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #21 : Şubat 01, 2010, 22:31:56 »
peki bu ziebart'ın senelik boya koruması da pasta cila görevini görür mü?
bundan sonra toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #22 : Şubat 01, 2010, 23:25:24 »
hic fırcaya girmem. surekli tazyikli su ile yıkatırım aracı. ama fırca kadar temiz olmuyor.
tazyikli suda  boyaya zarar verirmi
2005 corolla 1.6 sol+brc lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Şubat 01, 2010, 23:28:43 »
ne yaparsanız yapın zaman içinde çizikler oluşur, çaresi yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Şubat 02, 2010, 07:49:29 »
  Tazyikli su tabancasınında kullanım tekniği vardır, ona uyulmazsa boyaya değil ancak kaportaya zarar verebilir.
 Özellikle otoyol hızlarında havadaki tozlar boyada çiziklere yol açabilir. Yıkamada ise en ideali sünger ve yumuşak bir bezdir bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #25 : Şubat 02, 2010, 12:21:05 »
Arkadaslar onemli bir uyari yapayim servislerle ilgili
Arabami 10000 km bakimina kadar, fircasiz sungersiz, her seferinde adamlara dikkat etmelerini soyleyerek, bahsisle 17-18 lira verip en iyi oto yikamacilarda yikattim. Ve cok memnundum hic bir sorun yasamadim
Biliyorsunuz araci toyota servise verdigimizde bize yikatip teslim ediyorlar. Bende araci 10 bin km bakim icin servise teslim ettigimde nasil yikamalari gerektigini soyleme ihtiyaci duymadim. Cunku insan tahmin edemiyor
Arac daha yepyeni ve parliyordu, showromdaki sifir araclardan bile daha guzeldi bu acidan.
Neyse araci aksam ustu aldigim icin cok fark edemedim, ancak ertesi gun arabayi gorunce sok oldum, her tarafi hare falan olmustu, dairesel ince dalgalanmalar vardi, bir gun onceki arabam ne hale gelmisti, sok oldum tabii, arabayi firca ile yikamislar
Tabii bunu servise bildirdim ama arabalari firca ile yikamadiklarini soylediler,
Bunu kanitlama imkanim ne yazik ki yok tu, arabayi teslim ettigimde kirliydi zaten
Neyse siz siz olun arkadaslar servislere bile guvenmeyin
Adamlar orada isi bilmeyen adamlara firca ile araba yikatiyorlar
Ben halen pora verip ozel yikamacilarda yikatiyorum, ama 3 ay dan fazla sure gecmesine ragmen ayni cizikler duruyor, isin ilginc tarafi bu kadar sure gecmesine ragmen servisin yaptigi halt aynen duruyor yani daha kotu olmadi,
Bu arada servisin ismi Ankara Reis Lider

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #26 : Şubat 02, 2010, 17:07:29 »
arkadaşlar fazla kafaya takmamak lazım türkiyedeki bütün arabalarda showromlarda dahil çiziksiz araba olduğunu zannetmiyorum
Şeb-i hicran yanar canım, döker kan çeşmi giryanım
uyararır halkı efkanım,kara bahtım uyanmazmı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 122000
  • Model Yılı: '10
« Yanıtla #27 : Şubat 02, 2010, 20:46:20 »
evet abi geçen hyundai showroomunda yeni sorentoya baktım.benim arabadan daha çizikti.
öztyta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kilometre: 135000
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Şubat 02, 2010, 20:51:43 »
evet abi geçen hyundai showroomunda yeni sorentoya baktım.benim arabadan daha çizikti.
Hyundai Showroomunda Sorento mu? :D Bu da mı oldu yoksa???
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 122000
« Yanıtla #29 : Şubat 02, 2010, 21:51:02 »
özür yeni sonata..
öztyta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #30 : Şubat 03, 2010, 03:58:38 »
Pasta cila iyi yapılmassa o dairesel çizikler oluşur. Showroomlarda arabaların sürekli parlaması ve daha güzel gözükmesi için bu işlem sık yapılır. Tabi bu işlemi yaptırdıkları yer kötüyse böyle dairesel çizikler oluşur. Pasta Cila çok iyi yapan yerlerde fiyat pahalıdır ama yapıldıktan sonra araç çok iyi gözükür ve hiç bir dairesel çizik olmaz. O gördüğünüz showroomlar ya bilmeden kötü bir yere yaptırmış yada bilerek ucuza kaçmak için kötü bir yerde yapmışlardır. Zaten pasta-cila yaptırdıktan sonra kaliteyi çizik varmı yokmu diye bakarak anlarsınız. Paranıza kıyın iyi bir yerde yaptırın.

Ayrıca sünger-fırça v.s. niye kullanma gereği duyuyorsunuz hiç bir şey sürmeyin arabanıza. Yıkamacılarda köpüklü cilalı yıkama var öyle yıkatsanıza. Köpüğü sıkıyolar bekliyolar köpük kirleri emince tazikli su ile yıkıyolar tamamen temiz ve üstüne hiç bir şey değmeyen bir araba kalıyo geriye. Sonrada güderi ile durulamalarını söylerseniz tamamdır. Çoğu yerde güderi bulunur ama güderi ile durulama işlemi normale göre 2 kat daha fazla zaman gerektiği için normal bez ile durularlar. Özellikle güderi ile durulanmasını söyleyin ve başında bekleyin. Eğer gittiğiniz yerlerde köpükle yıkama ve güderi yoksa sonax, ziebart tarzı tanınmış yerlere gidin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • t-sport
« Yanıtla #31 : Şubat 04, 2010, 16:30:24 »
benim soru arada güme gitti galiba :) bir daha soralım o zaman: bu ziebartta yapılan boya koruma olayı pasta-cila etkisi yapar mı yoksa farklı mı? ilk yapıldığında araç çok güzel parlıyordu sonrasında kayboldu o parlaklık, cila yaptırsam mı acaba?
bundan sonra toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #32 : Şubat 04, 2010, 16:40:15 »
benim soru arada güme gitti galiba :) bir daha soralım o zaman: bu ziebartta yapılan boya koruma olayı pasta-cila etkisi yapar mı yoksa farklı mı? ilk yapıldığında araç çok güzel parlıyordu sonrasında kayboldu o parlaklık, cila yaptırsam mı acaba?
Cila etkisi yapar. Cilalama işlemide boya koruma işleminin alt sınıfı. Yani cilalatırsanız yıkama,toz,toprak v.s. 1-2 ayda parlaklık gider. Boya koruma çok daha kalıcı oluyor.

Ayrıca her pasta işlemi yaptırdığınızda boyanın üzerindeki vernik tabakası incelir. Zamanla yok olur ve güneş yanıkları,v.s. çok çabuk boyanıza etki eder. Tabi metalik renklerde bu geçerli. Çünkü metalik boyada boyanın üzerinde bi vernik tabakası vardır, metalik olmayan boyalarda vernik boyanın içindedir. Cila ve boya korumada pastanın tersine boyanın üzerine ek bi vernik tabakası daha eklenir gibi düşünün. Cila ve boya korumayıda doğru düzgün yerlere yaptırın yoksa arabaya güneşin altında baktığınızda çok ince oval çizik gibi dalgalanmalar (tam açıklayamadım ama anlamışsınızdır) görürsünüz. :) Boya korumanın etkili olması içinde belli bi zamanda bir tekrar yaptırmanız gerekiyo yani atıyorum 7-8 ayda boya korumanın etkisi gidiyo ve eski halini alıyo tekrar koruma özelliği için işlemi tekrarlatmanız gerekiyo diye biliyorum. Ama cila yaptırmaktansa boya koruma yaptırmak çok daha iyi bence. Hem boyanın üzerine daha kalın bi katman geliyo hemde parlaklığının kalıcılığı ciladan çok daha uzun.

Aslında en güzeli arabayı kaplatma. :) Biraz pahalı ama hem istediğiniz renge kaplatabiliyosunuz, hem 0 km parlaklığında boyanız oluyor hemde satarken alttaki boyanın tamamen temiz kalması işe yarıyo :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • t-sport
« Yanıtla #33 : Şubat 04, 2010, 23:13:22 »
bilgiler için çok sağol batuhan kardeşim. en sonunda çok güzel söylemişsin en iyisi kaplama diye. zaten ben de bunu yaptırmayı düşünüyorum hatta bunun için forumda bir konu da açtım fakat izmir'de bunu yapacak yer yok. istanbul'a gitmem lazım. :(
bundan sonra toyota...