Gönderen Konu: katalitik konvertör iptali  (Okunma sayısı 11234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
Ynt: katalitik konvertör iptali
« Yanıtla #20 : Ağustos 31, 2012, 16:43:22 »
"Katalitik" i "katolik" olarak okudum bir an iyimi......

Kemal abi senin durum iyi değil haaa. Dikkat. Son kullanma tarihi geçmiş mi nedir?
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ağustos 31, 2012, 16:43:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ağustos 31, 2012, 16:49:08 »
Yok Seyit'çiim,
sen ironiyi anlamadın
açıklamaya çalışayım..
Katalitik konvertör iptali belki 1-2 beygir güç sağlar ama
zaten kanserden kırılmakta olan insanlara daha kanserojen bir hava yaratır
temiz hava, atmosfer olayı yani..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ağustos 31, 2012, 17:37:46 »
geçen eksozcuda gördüm, katalitik konvertör görünümlü boru yapmışlar, onu takıyorlarmış...
ben de mi iptal etsem acaba, ama benim aracımda katalitik konvertör var mı o da bir ayrı konu...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ağustos 31, 2012, 19:57:58 »
Yok Seyit'çiim,
sen ironiyi anlamadın
açıklamaya çalışayım..
Katalitik konvertör iptali belki 1-2 beygir güç sağlar ama
zaten kanserden kırılmakta olan insanlara daha kanserojen bir hava yaratır
temiz hava, atmosfer olayı yani..

Olsun abi sen yine de sat kurtul. :):):)
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • fb
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Eylül 05, 2012, 11:20:02 »
Bende 1 hafta once 98 model corollama kat ıptalı ve düz boru cektırdım. Orta susturucuda ucu 51 mm gırıslı susturucu kullandık. Son susturucu oem kaldı. Arabanın gaz yiyişi farklılastı. Bende cok duydum alt devırler oluyor da flan filan hissedilir derecede bi kayıp yok. Ama ust devırlerde farkı cok rahat anlıyosunuz.
Corolla 98 Xei Ac 114 Hp

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • fb
  • 4 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Eylül 05, 2012, 11:21:13 »
Sımdı benım aklıma takılan konu ecu ya ayar yaptırmam gerekıyormu ? :/
Corolla 98 Xei Ac 114 Hp

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Eylül 05, 2012, 17:54:37 »
Sımdı benım aklıma takılan konu ecu ya ayar yaptırmam gerekıyormu ? :/

Sensör var diye biliyorum onu da elektrikçide uyduruyorlar diye biliyorum..
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Eylül 05, 2012, 18:07:57 »
parası olan 3000 - 4000 cc motorlu araç alıp vergisini ödeyip , paramla kirletirim çevreyi arkadaş mesajı verecek... gariban vatandaşta 1600 cc motoruyla gaza dokununca birazcık daha heyecan yaşayım diye konvertörü iptal edince çevre düşmanı mı ilan edilecek yani :D  eğer otomobil sektörüne düzenleme getirilecekse bence aracın ağırlığı ve yükünü kaldırmak için gerekli olandan fazla beygir gücü ve silindir hacmine sahip olan araçlar piyasadan çekilmeli ve üretimi durmalı.. 20 tane konvertörü iptal edilmiş 1.6 dizel aracın çevreye yaydığı emisyonu mesela şu ilandaki araç tek başına yayıyor.. 

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-orjinal-kapali-garajda-muhafaza-edilmis-560-sec-amg-78275270/detay?source=promotion_topl

çevre dostu bir düzenleme için öncelikle yaşlı ve büyük motorlu araçların piyasadan kalması lazım.. konvertör iptali yalnızca devede kulak..

Hasan kardeşim, o zaman hepimiz yapalım. Onlar yaptı diye bende yapıyım sende yap nereye kadar daha çok zarar daha çok zarar ;) Hırsızlar araba çalıyorlar örneğin Mercedes biz binemiyoruz diye gidip Mercedes mi çalalım yani. Bir de bu yönü var Hasan kardeşim.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Eylül 05, 2012, 20:13:31 »
Hasan kardeşim, o zaman hepimiz yapalım. Onlar yaptı diye bende yapıyım sende yap nereye kadar daha çok zarar daha çok zarar ;) Hırsızlar araba çalıyorlar örneğin Mercedes biz binemiyoruz diye gidip Mercedes mi çalalım yani. Bir de bu yönü var Hasan kardeşim.

bence örnek pek yerine oturmadı ama haklısınız... haklısınız da bir de olayın öncelik yönü var..  ben de bir örnek vereyim.. yan bahçede yangın varken siz kendi bahçenizdeki ağacı mı sularsınız yoksa önce yan bahçedeki yangını söndürmeye mi yardım edersiniz ?!.. fabrikalarda hala 400 - 500 beygirlik coupeler üretiliyorken mesela 1.6 dizel bir motorun katalitik konvertörünü iptal ettirmeyi illegal yapmak yan bahçe de yangın varken yangını görmezden gelip kendi ağacını sulamaya benzer.. yani demek istediğim bir çeşit çelişki.. örneğin bir ilçede 1000 tane büyük motorlu spor araç varsa 100000 tane küçük motorlu dizel varsa ve hepsi birden konvertör iptal ettirde toplamda emisyon değerleri spor araçlardan fazla oluyor olabilir.. ama burada madem herkes bireysel olarak bilinçlenmeli diyoruz o zaman bireysel olarak düşünmek lazım.. yani öncelik sırasında mantık olarak bir yanlış var...  5 kişilik bir otomobil 120 g/km yerine 110 gr/km emisyon salsın diye konvertörü zorunlu kıl ama diğer yandan 2 kişilik 2003 model 505 beygir mercedes sl 600'a  o "minnacık" v12 motoruyla atıyorum 300-400 g/km emisyon salmayı serbest bırak.. ben burada katalitik konvertörü herkes iptal etsin vs demiyorum eğer devlet olarak sen lüks araçların yüksek emisyonunu yasaklamıyosan gariban adamın saldığı 5-10 g/km fazladan emisyona ve konvertör iptaline de birşey dememen lazım.. diğer arkadaşlar nasıl düşünür bilmiyorum ama herkesin çevreye bireysel olarak özen göstermesi açısından öncelik sıralaması benim mantığıma göre böyle oluşuyor..
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Eylül 05, 2012, 20:20:22 »
bence örnek pek yerine oturmadı ama haklısınız... haklısınız da bir de olayın öncelik yönü var..  ben de bir örnek vereyim.. yan bahçede yangın varken siz kendi bahçenizdeki ağacı mı sularsınız yoksa önce yan bahçedeki yangını söndürmeye mi yardım edersiniz ?!.. fabrikalarda hala 400 - 500 beygirlik coupeler üretiliyorken mesela 1.6 dizel bir motorun katalitik konvertörünü iptal ettirmeyi illegal yapmak yan bahçe de yangın varken yangını görmezden gelip kendi ağacını sulamaya benzer.. yani demek istediğim bir çeşit çelişki.. örneğin bir ilçede 1000 tane büyük motorlu spor araç varsa 100000 tane küçük motorlu dizel varsa ve hepsi birden konvertör iptal ettirde toplamda emisyon değerleri spor araçlardan fazla oluyor olabilir.. ama burada madem herkes bireysel olarak bilinçlenmeli diyoruz o zaman bireysel olarak düşünmek lazım.. yani öncelik sırasında mantık olarak bir yanlış var...  5 kişilik bir otomobil 120 g/km yerine 110 gr/km emisyon salsın diye konvertörü zorunlu kıl ama diğer yandan 2 kişilik 2003 model 505 beygir mercedes sl 600'a  o "minnacık" v12 motoruyla atıyorum 300-400 g/km emisyon salmayı serbest bırak.. ben burada katalitik konvertörü herkes iptal etsin vs demiyorum eğer devlet olarak sen lüks araçların yüksek emisyonunu yasaklamıyosan gariban adamın saldığı 5-10 g/km fazladan emisyona ve konvertör iptaline de birşey dememen lazım.. diğer arkadaşlar nasıl düşünür bilmiyorum ama herkesin çevreye bireysel olarak özen göstermesi açısından öncelik sıralaması benim mantığıma göre böyle oluşuyor..

İki ucu b.klu değnek dedikleri bu olsa gerek.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Calm down. The king is back
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 112000
  • Model Yılı: '11
  • 6 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Eylül 07, 2012, 08:39:52 »
spor araçlarda daha fazla önlem alınmalı, çift katalitik konvertör koyulabilir. ekstra filtreler kullanılabilir.
yada daha iyi çözüm sunayım; benzine, mazota ve lpg'ye bu kadar zam yapılırken, toplu taşıma araçlarına hiç zam yapmazsın ve insanları toplu taşımaya yönlendirirsin. özelikle raylı sistem, yani elektrikli motorlarla sıfır karbon salınımı. yollarda bir şerit bisiklet yolu, yol kenarları tamamen ağaçlandırma. işte doğaya asıl bu şekilde yardımcı olursun. yoksa katalitik konvertörü sökme, 5 gr fazla çıkıcak filan hikaye.
Toyota Avensis 2011 Elegant Extra Multidrive-S

Turbonun kesildiği 4.000 devirden sonra bizim atmosferik hayatımız başlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Duzceliyiz
  • Kilometre: 308000
  • Model Yılı: '04
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Nisan 01, 2018, 17:16:30 »
Konuyu hortlatalim bende araç aldım adamlar katalitik i sökmüşler lambayida iptal etmişler çekiş düşüyor tesadüf farkettik geçici sıkıntı yok ama muayeneden geçicem digitirren varmi komple takim ne kadar tutar

Mesaj Birleştirildi: Nisan 01, 2018, 17:16:49
99 avensis sol aracim
Avensis 99 hedef te  2005 1.6 otomatik vardı
Ama 2004 corolla aldik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Aralık 25, 2018, 18:56:24 »
Katalitik konvektör iptali , emisyonu arttırdığı için muayeneden geçmez kesinlikle. Eninde sonunda değiştirmek ya da temizlemek gerekir. Ayrıca zaten araç kullanarak doğaya zarar veriyoruz nedir bu 3-5 beygir kazanacağım diye doğaya zarar verme tutkusu...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Aralık 25, 2018, 20:32:40 »
Bu işlemi yaptıran hiç kimsenin memlekette hiç bir şeyden şikayet etme hakkı yok bence.

O zımbırtı oraya insanları kanser etmeyin diye konuyor ama biz ne yapıyoruz toplumu yapacağı şeyi umursamadan (ki inancı olan biri için kul hakkıdır) iptal ettirip söküyoruz.Elin gavuru o normları niye koyuyor bu aklımıza bile gelmiyor.

Dediğim gibi bunu yapıpta memlekette ondan bundan siyasetten ekonomiden v.s şikayet eden adam iki yüzlüdür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Aralık 25, 2018, 20:58:36 »
Yaşadığım ülkede katalitik konvertörün bir önemi yok. Yakıtımızın oktanı düşük ve kirli olduğu için motorumuz kirleniyor.
Aracım 2007 honda jazz cvt şanzıman. Cvt şanzıman olduğu için genelde 1500-2000 devir aralığında gidiyor. Katalitik konvertör iptali gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Güç artışı gerçekleştirmek için değilde rahatlaması için yapacağım. Acaba düşük devirde kullandığımız zaman güç kaybı yaşayacakmıyız?
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Aralık 25, 2018, 21:29:32 »
İlke bey hangi ülkede yaşarsanız yaşayın her şekilde konvektörün iptali doğaya çok daha fazla verecektir. Bunun yerine çeyrek depoya Cataclean katkı düşünebilirsiniz. Hem daha masrafsız hem de daha çevre dostu. Ben kendi denemelerim neticesinde bu katkıdan çok iyi sonuç aldım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Aralık 25, 2018, 22:24:23 »
Yaşadığım ülkede katalitik konvertörün bir önemi yok. Yakıtımızın oktanı düşük ve kirli olduğu için motorumuz kirleniyor.
Aracım 2007 honda jazz cvt şanzıman. Cvt şanzıman olduğu için genelde 1500-2000 devir aralığında gidiyor. Katalitik konvertör iptali gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Güç artışı gerçekleştirmek için değilde rahatlaması için yapacağım. Acaba düşük devirde kullandığımız zaman güç kaybı yaşayacakmıyız?

Yazılım yapmadan orjinal motor yazılımıyla düşük ve orta band torku azalır İlke. Katalizör sisteminin olmaması akışı rahatlatsa da, verim açısından dezavantajları da var.
Tek önerim kaliteli yüksek oktan yakıt alıp arada bir gazlaman olur. Ya da direk obdli lpg taktır Türkiye'de, düzgün güzel bir ayarla katalizörüne hiçbir şey olmaz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Aralık 25, 2018, 23:07:45 »
Yazılım yapmadan orjinal motor yazılımıyla düşük ve orta band torku azalır İlke. Katalizör sisteminin olmaması akışı rahatlatsa da, verim açısından dezavantajları da var.
Tek önerim kaliteli yüksek oktan yakıt alıp arada bir gazlaman olur. Ya da direk obdli lpg taktır Türkiye'de, düzgün güzel bir ayarla katalizörüne hiçbir şey olmaz.
Mutlu beyin dediği de mantıklı doğrusu :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Aralık 28, 2018, 00:04:13 »
İlke bey hangi ülkede yaşarsanız yaşayın her şekilde konvektörün iptali doğaya çok daha fazla verecektir. Bunun yerine çeyrek depoya Cataclean katkı düşünebilirsiniz. Hem daha masrafsız hem de daha çevre dostu. Ben kendi denemelerim neticesinde bu katkıdan çok iyi sonuç aldım

Hocam bende sizin gibi düşünürdüm fakat. Egzoz emisyonun doğru dürüst yapılmayan ve yakıttaki kurşun oranının yüksek olduğu kıbrısta yaşayınca durum değişiyor malesef. Katkılar işe yaramıyor pek.

Peki katalizörü iptal edip dar boru bağlansa nasıl olur? Abi benim burda 98 oktan ve 95 oktan yakıt var. Buranın 98i Türkiye'nin 95inden kötü. Bende 2 arabamada sürekli 98 alırım mecburen.  Abi lpg taktırsakta dolumu nasıl yapacağız burda :D Hem lpg bana gelmez günde ortalama 300 km yapıyordum. Gerçi 1 aydır düzenli işe başladığım için günlük ortalama 150km yapıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 28, 2018, 00:15:47
Araçlarımda bunlar :)

Soldaki turkuaz mavi. Renk olarak kıbrısta tekim :) :) Benzinli kasasından yüzbinlerce var ama aynı renk yok. Bu arada hybrid ve 1.5 motordan adada 7 tane var :)  2015 Honda fit Hybrid. (jazzın japon iç pazarındaki hybrid versiyonu yani)1.5 motora sahip bir canavar. 0-100 7 saniye hemen hemen :) Bu aracımı yıpranmasın ve biraz hız tutkumu bırakayım diye babama kullanması için verdim. yakıt tüketimi 90 civarı gidilirse 3,2 lt. Şehir içi 5,6lt. 120 civarı hızda 5,8 lt.

Ortadaki şirketin aracı. 2013 Honda fit shuttle (Jazzın station wagonu) 1.5 motora sahip güçlü ama yakıt tüketimi çok fazla 8-9 litre

Sağdaki 2007 1.4 jazzı alma sebebim aslında hybrid olan yarış canavarım yol yapmasın diye aldım. Yan sebeplerdede hem ek iş yapmak için hemde düzenli işime gidip gelmek için aldım.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Aralık 28, 2018, 00:25:52 »

Araçlarımda bunlar :)

Soldaki turkuaz mavi. Renk olarak kıbrısta tekim :) :) Benzinli kasasından yüzbinlerce var ama aynı renk yok. Bu arada hybrid ve 1.5 motordan adada 7 tane var :)  2015 Honda fit Hybrid. (jazzın japon iç pazarındaki hybrid versiyonu yani)1.5 motora sahip bir canavar. 0-100 7 saniye hemen hemen :)

1.5 motor ve 0-100 7 saniye   :nija: Allah kaza bela vermesin çok güzel araba  :lol: