Gönderen Konu: Amortisör Değişimi :( Hallettik sonunda Resimleri Ekledim  (Okunma sayısı 8141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 260
  • Model Yılı: '05
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
Forum üyesi arkadaşlar Bütün sorularımızı yanıtsız bırakmaya özellikle Ümit Şahintimör , Tokay bey ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim. Arkadaşlar bir hafta önce dört adet KYB amortisörüm bagajımda duruyordu ve hangi serviste değiştirsem derken . burada öneri olarak ilk 3 servis isminden birinden kullandım tercihi. sonra acıklarım, acaba ben mi yanıldım Şimdi arkadaşlar Amortisör ler değişti araçın ön ve arka Lastik arasında bariz gözle görülür öncede elimi dikey yapıp  4 parmak lastikle camurluk ağzına girmezdi şimdi giriyor ve 2 parmak kadarda boşluk var Arka amortisör de özelliğini kaybetmiş bunlarda sorun yok Aklıma takılına
     konulardan 1. Tanesi 4 adet tekeri Çamurluk ağzıyla lastiğin üst kısmıyla elimi dikey konuma getirerek 4 Parmak rahat giriyor fakat diğer tarafla tam eşit değil 0.5 MM kadar sağ taraf düşük :( ön tarafta aynı :(
     Konu 2. Ön amortisör Amörtisör Tozluklarını takarken bayağı uğraştılar Tozluklar Araç liftten cıktığında eve geldim ön amortisör tozlukları tam oturmamış basmamış bana basar demişlerdi Amortisör tablasıyla Tozluk öpmüyor. Bir sıkıntımı var bilemedim Yoldan geçen aynı model aynı paket araçı durdurdum Tesadüf :)  Ön Amortisör Tozluklarına yayın arasından Elledim Boşluk yok Amortisör tablası öpmüş. Bizim ki Öpmüyor :( Sonra Krikoya kaldırdım Tozlukların en alt kıvrımlarından Plastik cırcır kelepçeyle kelepçeledim Şİmdi Bir yerde yanlışlık olsa belli olurmuydu. Başka biryerde kontrol ettireçeğim aklım karıştı 200 TL işçilik ver sonra ... Amortisörleri kendinden Almadığım için bozuktu kaça aldın dedi 300 TL dedim kendisi Daha üst rakama satıyor ,;  ters giden birşey mi var tecrübeli arakadaşlar bekliyorum :(((((      Süpansiyon Harika oldu :)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Amortisör Değişimi :( Ama !!!
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2018, 20:00:41 »
Hüseyin bey bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum bende bu formdan çok şey öğrendim ve aracımı almadan önce buradaki yorumlar baya faydalı oldu ve iyiki almışım dedim şimdi ilk sorunuz eski amasötörlerin kaldırma kuvveti yeniler kadar olmaz ve açıklık bir miktar olabilir ama bunun sağda ve solda eşit olması lazım helezon yaylarının doğru ve dengeli takıldığından emin olunuz amasötörü ters takıp bu aracın şahsesi eğri diyen usta denen kişiyi gördüm amasötör tozluklarını bile oturtamamışlarsa siz iyi bir yerde tekrar kontrol ettirin bir tarafın düşüklük konusunu helezonları dışarıda ölçmeniz gerekmekteydi eşit olması gerekmektedir gittiğiniz servis hangisiydi
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2018, 20:21:17 »
Ümit Bey cevap vermiş zaten.
Amortisör ve helezon yay belli şekilde monte edilmeli ve bu ilk montaj sırasında yapılmalı.
Aracın yüksekliğini amortisör belirlemez. Amortisörün üzerine binen yük, onun piston kol stroku kadar çökmesine neden olur. Bu belli değerlerin üzerinde olursa, amortisör ömrüne negatif etki eder.
Aracın yerden yüksekliği süspansiyon sistemi öellikleri ve helezon yay ile belirlenir. Helezon yaylar da doğru şekilde monte edilmelidir. Eğer her iki yöndeki yay aynı performans durumunda ve özelliklerde ise araç (bazı özel araçlar hariç) sağ ve sol olarak dengede durur. Kimi araçlarda ise, sürücü araca bindiğinde araç denge durumuna gelir ve bu o araçların üretim karakteristiğidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 06, 2018, 21:18:13 »
Hüseyin bey bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum bende bu formdan çok şey öğrendim ve aracımı almadan önce buradaki yorumlar baya faydalı oldu ve iyiki almışım dedim şimdi ilk sorunuz eski amasötörlerin kaldırma kuvveti yeniler kadar olmaz ve açıklık bir miktar olabilir ama bunun sağda ve solda eşit olması lazım helezon yaylarının doğru ve dengeli takıldığından emin olunuz amasötörü ters takıp bu aracın şahsesi eğri diyen usta denen kişiyi gördüm amasötör tozluklarını bile oturtamamışlarsa siz iyi bir yerde tekrar kontrol ettirin bir tarafın düşüklük konusunu helezonları dışarıda ölçmeniz gerekmekteydi eşit olması gerekmektedir gittiğiniz servis hangisiydi

Ümit Bey FORMEN özel servisi birdaha gidermiyim :( tam oturmadı diyorum bunlar böyle yarın giderim herhalde Formene Amortisör takozunun altında ki lastik bir tarafta boş ta görüyorum. ama :(

Mesaj Birleştirildi: Kasım 06, 2018, 21:23:16
Yani aradaşlar bir yerde bir sıkıntı var diyoruz. yarın helezonların yönüne bakaçağım ama Ön tarafta amortisör takozunun orada sanki çunkü yayları yeni Amortisöre takarken deneme yanılma yaparak. Ben şunu anladım Bazı insanlar müşteri kazandirmak için buralar Servis ismi yazarak çıkıyor ilk önce 150 TL dediği işçiliğe sonra 200 TL o anda çıkıp gitmem lazımmış.. Parçayı ondan almadığım için 200 TL işçilik isterim dedi ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2018, 22:25:44 »
Hüseyin bey profilinizde nerede ikamet ettiğinizi göremedim bilgileri tam olarak doldurursanız form üyesi arkadaşlarımız abilerimiz tabiri caizse nokta atışı tavsiyelerde bulunurlar bizim burada bulunma sebebimiz birbirimize yardımcı olmak tecrübelerimizi paylaşmak aynı zamanda bilgimizi geliştirmek amacıyla burada bulunuyoruz daha önce tecrübe edilmiş memnun kalınmış yerlere yönlendirme yapılır ve sıkıntısız sonuçlar sağlanır her zaman söylerim tabelasında her aracın ismi yazan veya her araca hizmet vermeyi tecrübe sayan kendini usta diye gösteren kişilerden uzak durmak gerekiyor bunlar bir yeri yaparken diğer tarafı bozuyorlar en azından adamdan koltuğa koruyucu koltuk poşet kılıf takmasını beklediğimiz zamanlar bile oluyor ama vatandaş direk üzerindeki yağlı tulumla koltuğa oturuyor bakın Eylül ayında Ankara'daydım yeni dörtnal Toyota ya gittim formda bahsedildiği gibi ilgi alaka çok güzeldi ve nokta atışı sorunu çözdüler çok memnun kaldım ama sizin zikrettiğiniz servis ismini form tavsiyelerinde ilk defa duydum
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2018, 23:50:10 »
Ümit bey kardeşim forum da Konya Mazak oto, Favori, Formen , YArdım, Mutlu Toyota servisleri PAylaşımları var ben yumdum gözü Formen didim :(  Gözünden kaçmış olabilir Ben Konya Merkez de ikametgah ediyorum şöyle düşünüyorum yarın sabah ustaya gideyim. anlatayım cevabı ne olacak. yada bana bunlar böyle dermi :))))) 4 Adet Lastiğin Çamurlukla Lastik arasında mesafe sağ , sola göre fark var mezroyla ölçüp gideceçeğim. :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1152 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2018, 23:55:05 »
anladığıma göre gittiğiniz servis bu işi yapamamış,kasıtlı değildir diye düşünmek istiyorum ancak bu iş olmamış,zaten takarken bir hayli uğraşmışlar ancak başarılı olamamışlar,isterseniz son bir kere uğrayıp olmadığını söyleyin,mutlaka esnaf cevabı verip hatalarını örtmeye çalışacaklardır,bu nedenle biraz daha masrafa girip iyi bir usta tarafından yeniden montaj işleminin yapılması gerekiyor.sökülünce de bakın helezon boyları eşit mi ? bahsettiğiniz olay şasesi darbe almış arabalarda olur,diğer bir konu isim yazılıyor ancak bulunulan kent yazılmıyor.arkadaşlarımızında bahsettiği gibi yer belli olsa iyi ,dürüst ve tanınmış ustalar tavsiye edilirdi.evet bazı kentlerde bazı marka araçların ustası yok,2.el uygun alfa romeo buldum,fiyatı düşüktü,sahibi araba motor istiyor,konya da yaptıramadım diyordu.toyotanın böyle bir sorunu olacağını tahmin etmiyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2018, 00:51:12 »
Tokay bey kasıtlı yapmadığını düşünüyorum 4 tarafın lastik le çamurluk arası eşit değil. zaten işi yaparlarken kendi kendime nereden geldim buraya demeye başladım. amotörçe Araçımın Ön panjur dahil hepsi orijinal değişen yok arka çamurluklar ve  sağ ön çamurlukta boya var. servisten çıktıktan sonra rotçuya gitti beni rotçu uyardı Tozluklar askıda kalmış oturmamış tozlukları en alt tarafında çamur toz girmesin diye kelepçeledik. 4 adet lastik çamurluk arası eşitlensin bunları düzelt ondan sonra rot yapalım dedi bu forum sitesin de Formen, Favori, Mazak Oto gibi isimleri çok bahsetmişler daha önce okudum. işçiliğine pazarlık yapmıyorum iş düzgün olsun dedim 3/1 aldım.  süspansiyon on numara oldu zıplama yok buna rağmen ama araç sola doğru yatkın benzin depom yarım tüp tankı ortada ve araç boş. sola yatıracak ne olabilir şöyle diyeyim yaklaşık el parmaklarının en küçük iki parmak seviyesinde sağ taraf kalkık not: zemin düz.  Konya da Sanayiii yok Kasap çokkk
zaten korkuyordum bir haftadır nereye gitsem diye düşünüyorum. bu kadar düşünme hüseyin iyi olmaz dedim buldum. :(

bir düşüncemde Amortisör tozluk değişimi için yetkile servise 4 adet tozluk 440 TL tozluk artı işçilik ücreti ödeyip çıkmak.. iyi geceler. uyku tutmadı zaten ;  zaman ve stress gitti. paramla satın aldım.  resimde koyabilirim. resim çekeyim yarın; Not amortisörler yüzde 40 Diye bir şey vardı onun buna etkisi olurmu?

Mesaj Birleştirildi: Kasım 07, 2018, 12:48:13
Tokay bey ,Ümit Bey, Hakan Bey. Bugun sabah kendi rotcuma tekrar uğradı dün yoğundu Arçı düz zemin olan Rot ayarı yapılan zemin de metreyle Jant kenarında Çamurluk ağzına kadar ölçük Sağ Arka Çamurluk ağzı 61.7 cm sağ ön 61,5 Sol Arka Çamurluk ağzı 60,2 cm Sağ ön 60 cm geliyor. Akabilin de servise giderken Benzinlikte 2007 Sol sedan aynı renk Corolla gördüm döndüm sahibi pompacıymış 4 LAstik jant kenar çamurluk ağzı Adet Ölçümü hepsi 58 cm geldi ön Tozluklar Amortisör tablasına Basıyor.
akabilinde servise ustaya vardım Pek sevinmediler dün yanaştığımda ki ilği yoktu :( Usataya durumu anlattım rotcum böyle diyor 1,5 cm cıvarında sağ taraf yüksek Dün mahalle arasında dönerken araç Sola  doğru kaydı :( dedim Usta da Rotcun arızayı niye tespit etmedi sorunu çözseydi dedi bende Yarım kalan işi ben tamamlama dedi .Rotcum dedim. Sonrasında 3 Yan dükkan komşusu Rotçuyu çağırdı Rotçunun Dükkanına Girdik Rot cıhazına Çıktı bu araç kazalımı,takla varmı usta baktımı. Arçın alt kısmında 30 Dakika ölçüm yaptı. Evet sala yatık bu araba ama normal gibi :((( 4 Adet KYB orjinal tak bu sorun normal desin :))) usta ne yapaçağım dedim Rotçu bir hafta 10 gün bin bakalım. dedi Bende Dedim ki 50 KG kum torbası SAğ arka bağaja 50 KG kum torbsı Sağ ön yolcu koltuğa koyayım onla gezzeyim artık dedim 2 dakika bir sessizlik oldu. Serviste ki usta Helezonlara sorun bulmaya başladı bende dedim ki; Amortisör değişiminde önce 4 Taraf Eşitti. Dedim bir hafta sonra bakarız gerekirse Tekrar amortisörleri söker takarız ama Amortisör montajından DEğil bu sorun dedi
Şimdi yedek parçacı Arkadaşı aradım Tanesi 125 TL 2 Adet getirmeyi düşünüyorum Bu helezonları takarken de işçilik alaçak değilmi...
sabah Yetkili Servisi aradım Sorunu anlattım Toz körüklerini bu yüzden istiyorum dedim . Şu an parça türkiyede yok  Sipariş verilecek 4 Hafta bekleme 416 TL işçilik toplam 776 TL üçret çıktı . Evde bir bardak soğuk su içmeye başladım.  KONYA ;; Bekliyoruz tüm kalbimizle düzelir diye :(  iyi günler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1152 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2018, 13:11:41 »
tahmin ettiğim gibi esnaf cevabı vermişler,sizde gerekeni söylemişsiniz.rotçu da nereden olduğunu görmüş.usta helezonlara şimdi kabahat bulacağına,söktüğünde ölçüp ,sorun varsa o zaman söyleseymiş.şimdi sakin olma ve olan oldu deyip başka servis arama zamanı.eğer uygun,işini bilen birini bulamazsanız sabredip resmi servise bedeli ne ise ödeyip sorunu kökten çözersiniz.bu aralar aracı kullanırken çoluk çocuk yüksek süratlere çıkmayın.ne olur ne olmaz..geçmiş olsun.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2018, 18:57:48 »
tahmin ettiğim gibi esnaf cevabı vermişler,sizde gerekeni söylemişsiniz.rotçu da nereden olduğunu görmüş.usta helezonlara şimdi kabahat bulacağına,söktüğünde ölçüp ,sorun varsa o zaman söyleseymiş.şimdi sakin olma ve olan oldu deyip başka servis arama zamanı.eğer uygun,işini bilen birini bulamazsanız sabredip resmi servise bedeli ne ise ödeyip sorunu kökten çözersiniz.bu aralar aracı kullanırken çoluk çocuk yüksek süratlere çıkmayın.ne olur ne olmaz..geçmiş olsun.

Tokay bey burada Konya da servisve başka yerden inanmıyorum ama konyadan Formen diyen olursa dilin kemiği yok. Şimdi Başka yere doğru açılağız. ayın 15 ini Bekliyorum Bütçe en son işçilik dediydim Allah belasını verirmi bilmem ama bu durumu düzeltikten sonra kesin gideçeğim. 2 LAf için Araçı garaja çektim Araçtan soğuttu :(  Toyota sanayiyi sewmez dedik biri  sanayiden çıkartmadı Konya da Sanayide Rutin işler bakım hariçinde elle tutular 3,5 Kişi varsa vardır. Gerisi Kasap......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 07, 2018, 19:58:15 »
Tokay bey burada Konya da servisve başka yerden inanmıyorum ama konyadan Formen diyen olursa dilin kemiği yok. Şimdi Başka yere doğru açılağız. ayın 15 ini Bekliyorum Bütçe en son işçilik dediydim Allah belasını verirmi bilmem ama bu durumu düzeltikten sonra kesin gideçeğim. 2 LAf için Araçı garaja çektim Araçtan soğuttu   Toyota sanayiyi sevmez dedik biri  sanayiden çıkartmadı Konya da Sanayide Rutin işler bakım hariçinde elle tutular 3,5 Kişi varsa vardır. Gerisi Kasap......
Hüseyin bey Tokay abinin dediği gibi yapmanız gereken sakin olmak ve işi en iyi şekilde ucuza çözmek aslında Konya'da çok güzel modife işi yapanlar var bir amasötör değişimini bile beceremeyen kişiden usta olmaz aslında bu işi bir Tofaş ustası bile kolay bir şekilde çözer adamlar modifiye yaparken aracın helezonlarını sökmeden üzerinde ısıtırak çöktürüyor ve 4 de eşit oluyor veya spor yay gazlı sistem amasötör takıyorlar ve hepsi eşit oluyor veya helezon tablasını aşağıya alıyorlar işi tam yapıyorlar ve bu dediklerimi benim egzozcu arkadaşım bile yapıyor siz hiç bir yer bulamazsanız modifiye işi yapanlara durumu anlatın kesin çözerler

Düzenleme: Alıntı düzeltme
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 180 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 07, 2018, 20:00:06 »
Tokay bey burada Konya da servisve başka yerden inanmıyorum ama konyadan Formen diyen olursa dilin kemiği yok. Şimdi Başka yere doğru açılağız. ayın 15 ini Bekliyorum Bütçe en son işçilik dediydim Allah belasını verirmi bilmem ama bu durumu düzeltikten sonra kesin gideçeğim. 2 LAf için Araçı garaja çektim Araçtan soğuttu   Toyota sanayiyi sevmez dedik biri  sanayiden çıkartmadı Konya da Sanayide Rutin işler bakım hariçinde elle tutular 3,5 Kişi varsa vardır. Gerisi Kasap......
Hüseyin bey geçmiş olsun. Yarım doktor candan eder. Yarım hoca dinden eder. Yarım usta da arabadan eder. Size ufaktan bir Ankara yolu gözüküyor herhalde? Sağolsun usta görünümlü dolandırıcılar demek daha doğru olur insana zamannı emeğini ve parasını ziyan etmekten başka hiçbir işe yaramaz. Umarım tez zaman da bir çözüm bulursunuz.

Düzenleme: Alıntı düzeltme
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 07, 2018, 22:33:00 »
Hüseyin bey Tokay abinin dediği gibi yapmanız gereken sakin olmak ve işi en iyi şekilde ucuza çözmek aslında Konya'da çok güzel modife işi yapanlar var bir amasötör değişimini bile beceremeyen kişiden usta olmaz aslında bu işi bir Tofaş ustası bile kolay bir şekilde çözer adamlar modifiye yaparken aracın helezonlarını sökmeden üzerinde ısıtırak çöktürüyor ve 4 de eşit oluyor veya spor yay gazlı sistem amasötör takıyorlar ve hepsi eşit oluyor veya helezon tablasını aşağıya alıyorlar işi tam yapıyorlar ve bu dediklerimi benim egzozcu arkadaşım bile yapıyor siz hiç bir yer bulamazsanız modifiye işi yapanlara durumu anlatın kesin çözerler
Ümit bey görüşleriniz içiniz teşekkür ederim modifiye yapanlar mantıklı iyi bir modifeyi işi yapan bulmak :)  Bakımı herkes yapar rutin işler amortisör helozanlara sorun bulacak diyorum ki geldiğimde 4 taraf eşit bu konuya dikkat ettiğim içim 4 Adet taktırdım diyorum . YAnındaki rotçuya bana rot ayarı yapamaya çalışıyor bu şekilde rot ayarımı olur dedim gönye oturmamış tekrar sökülecek  Özeller rotcu Formenin Yanında o da rot ayarından PAra alma derdinde Hiç mi Anneniz yok ya :( Ben kimseden Helallik istememek için ben fazlasıyla veririm benden çıksın derim. bu mantıktayım.  Konya dan Hiç haz almıyorum bir an önce Ankara tayin almaya çalışaçagım artık hem insanı hem trafiği ; düzenli insanı medeni; Ankara da KAliteli ustalar var Ben Ankara da Büyüdüm tayin den dolayı 2 Yıldır konya dayım .

Mesaj Birleştirildi: Kasım 07, 2018, 22:40:50
Hüseyin bey geçmiş olsun. Yarım doktor candan eder. Yarım hoca dinden eder. Yarım usta da arabadan eder. Size ufaktan bir Ankara yolu gözüküyor herhalde? Sağolsun usta görünümlü dolandırıcılar demek daha doğru olur insana zamannı emeğini ve parasını ziyan etmekten başka hiçbir işe yaramaz. Umarım tez zaman da bir çözüm bulursunuz.

Osman bey teşekkür ederim temennileriniz için ; Gürcistan da 2014 yılında 2004 Honda cıvıc amortisör den tut ön takım yaptırdım. kaporta işide yaptırdım 6 gün kaldım eğzosa kadar kazalı haliyle gittim Uzun yoldan yoldan çıkmıştım.Erzincan tarafındaydım yakın olunca bastım gittim. Araçı orada topladım geldim hiç sorun yaşamadım. burada Bir amortisör yaptırdık. bin pişman ol Yüzüne Bu Orjinal halinde demi böyle diyorum az kalsın Orjinalı bu diyecekler biraz zihinsel özürlü olsak . İyi akşamlar dilerim.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 07, 2018, 22:45:58
Ümit Bey cevap vermiş zaten.
Amortisör ve helezon yay belli şekilde monte edilmeli ve bu ilk montaj sırasında yapılmalı.
Aracın yüksekliğini amortisör belirlemez. Amortisörün üzerine binen yük, onun piston kol stroku kadar çökmesine neden olur. Bu belli değerlerin üzerinde olursa, amortisör ömrüne negatif etki eder.
Aracın yerden yüksekliği süspansiyon sistemi öellikleri ve helezon yay ile belirlenir. Helezon yaylar da doğru şekilde monte edilmelidir. Eğer her iki yöndeki yay aynı performans durumunda ve özelliklerde ise araç (bazı özel araçlar hariç) sağ ve sol olarak dengede durur. Kimi araçlarda ise, sürücü araca bindiğinde araç denge durumuna gelir ve bu o araçların üretim karakteristiğidir.
Hakan bey SAğ arka taraf en çok yükseklikte olan yer. sonra sağ ön taraf sağ ön Helezonda beyaz işaret var diğer tarafta beyaz bir boya zıt yöne bakıyor beyaz yön farkı hissediyorum 3 tane aynı kasanın ön helezonlarına baktım arka tarafa doğru rampa inişi var :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 180 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 07, 2018, 22:47:23 »

Osman bey teşekkür ederim temennileriniz için ; Gürcistan da 2014 yılında 2004 Honda cıvıc amortisör den tut ön takım yaptırdım. kaporta işide yaptırdım 6 gün kaldım eğzosa kadar kazalı haliyle gittim Uzun yoldan yoldan çıkmıştım.Erzincan tarafındaydım yakın olunca bastım gittim. Araçı orada topladım geldim hiç sorun yaşamadım. burada Bir amortisör yaptırdık. bin pişman ol Yüzüne Bu Orjinal halinde demi böyle diyorum az kalsın Orjinalı bu diyecekler biraz zihinsel özürlü olsak . İyi akşamlar dilerim.

Zamanında arka stop lambam kırılmıştı ve sanayiden yan sanayi almak zorunda kalmıştım ve tabi ki yan sanayi bazı parçalar araçla bire bir uyumlu olmuyor satan adama geri vermeye gittiğimde bana kaportacıda yanları çektiriver diyordu bu kadar basitti çözüm :)
Konya sanayi yönünden gelişmiş şehir diye biliyorum ben ama esnaflık yönünde hala eksikleri var demek ki size de iyi akşamlar...
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
Ynt: Amortisör Değişimi :( Hallettik sonunda
« Yanıtla #14 : Kasım 10, 2018, 17:39:41 »
Arkadaşlar Konya Formen Toyata Özel servisin işçiliği resimde Perşembe günü 4 adette KYB öHelezon istedim Cuma geldi Bugun Cumartesi Bosch Car Gümüşler otomotivde sabahleyin söküldü. işçilik hatası yeni Helezonlar takıldı araç Kaya gibi oldu.
REsimde görüleçeği ögibi Bana bu iş 1000 TL ye Patladı.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 17:51:51
Şimdi Arkadaşlar Sanayiye Hayatta girmen Son kararım Yetkili servis Beni Öpselerde Girmem Bedava çay kek simit verselerde girmem  Konya SAnayisine girmem Yetkili Servis Oto jen Tek geçerim Muhatap var 3 , 5 Kuruş Fazla ama olsun Karşında Muhattap var Son kararım sabaha kadar son kararım Yetkili servis Arkadaşlar benim ağzın yanmasını istemiyorsan Ankara istanbul hariç diğer şehirlerde  Araçınızı Yetkili Servise Götürün.  muhatap olmazsın.  çakal dolu bize , sanayide yüzde 3,5 işin ehli usta  vardır o da bize denk gelmez. toplam masraf 2000 TL ha bu arada başka özel servise gittim o da dediki sağ arka helezonu 2 cm keselim kesin dedin hangi kafayla dediysem sonra araça bindim eve geleyiyorum süspansiyonda kacır kucur sesler gelmeye başladı :( Parçaçıyı aradım 4 adet KYB helezon iste kardeş dedim araçı çektim garaja çıkartmadım binmedim bugun 4 adet helezon bunun için değişti. Yine son kararım Yetkili servis A/T şanzıman yağ değişimi var Martta Tabiki Yetkili servis....  çıkan parçaların resmini ekleyeçeğim sol ön patlattık Helezonlar sağlam kesilien hariç depomda;  Formene  daha gitmedim.  adam varmı diye düşünüyorum.
Yetkiliiiiii SErvissssssss

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 17:52:35

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 17:53:07

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 18:25:10
Araçı Eskişehirden Aldığım arkadaş  abi mutkala yetkili servise git diye diye uyardı o da ilk sahibinden Alıyor Yetkili servis Yani ben Düzeni bozdum ağzım böyle yandı. 260 Binde Şu ana kadar hep yetkili servise girmiş. Aldığım arkadaşı dinlemedik. :( martta Yetkili servise gittiğimde 97 Toyota bile görmüştüm ne işi var sanayiye gitse demiştim içimden demekki adamın da canını yakmışlardır. belki,,,,Yetkili servise Girmeyen araçı ikinci elde almam kesinlikle 3 Kuruş yüksek Servis kayıtlı tek ğeçerim :) uzun oldu kusura bakmayın arkadaşlar konu da pek açmam zaten Yetkili servisle hallederim. sağlıçakla kalın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2018, 01:06:38 »
Arkadaşlar Konya Formen Toyata Özel servisin işçiliği resimde Perşembe günü 4 adette KYB öHelezon istedim Cuma geldi Bugun Cumartesi Bosch Car Gümüşler otomotivde sabahleyin söküldü. işçilik hatası yeni Helezonlar takıldı araç Kaya gibi oldu.
REsimde görüleçeği ögibi Bana bu iş 1000 TL ye Patladı.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 17:51:51
...............................
Yetkiliiiiii SErvissssssss

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 17:52:35

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 17:53:07

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2018, 18:25:10
Araçı Eskişehirden Aldığım arkadaş  abi mutkala yetkili servise git diye diye uyardı o da ilk sahibinden Alıyor Yetkili servis Yani ben Düzeni bozdum ağzım böyle yandı. 260 Binde Şu ana kadar hep yetkili servise girmiş. Aldığım arkadaşı dinlemedik. :( martta Yetkili servise gittiğimde 97 Toyota bile görmüştüm ne işi var sanayiye gitse demiştim içimden demekki adamın da canını yakmışlardır. belki,,,,Yetkili servise Girmeyen araçı ikinci elde almam kesinlikle 3 Kuruş yüksek Servis kayıtlı tek ğeçerim :) uzun oldu kusura bakmayın arkadaşlar konu da pek açmam zaten Yetkili servisle hallederim. sağlıçakla kalın
arkadaş sen yetkili servis kazığını yememişsin otamatik yağ değişimine 580 tl para istiyor sen 3,5 kuruş fazla diosun 5 sene yetkili servise gitsen altındaki araba kadar paran gider her sanayide işin ehli usta var arayıp bul bak bakalım yetkili servisi aratıyomu. Al parçanı yağını git sanayiye değiştir haaa fazla param var illada yetkili servis diosan oda senin tercihin tabikide..

Düzenleme: Alıntı bölüm silme.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 11, 2018, 12:32:34 »
Ayhan bey Amortisör değişiminde de amortisörlerimi temin ettim . servise gittim servisin kendininde yedek parça satışı varmış bana ilk lafı kaça aldın bunları 300 TL dedim sonra öğrendim kendisi daha yükseğe satıyor. neyse İşin ehli yüzde 3 ,yada yüzde 5 Oda bize denk gelmez 2000 TL harçadım Serviste ön takım dahil fiyat istedim 2350 TL dedi ama ön takımda sorun çıkmadı 4 amortisör işçilik olsa yine 2000 TL yi geçmezdi başım ağrımazdı YAğ değişimini dışarıda anlarım da Ama Konu araçın Teknik detayları olursa Yetkili SErvisi KEsinlikli Tercih ederim Yetkili servisler benimde Akrabam değil. ama işin Ehli orada ustalar herzaman kurslara gidiyorlar bilgilendiriyorlar Sanayide ise Hangi Gecelerde nereye aksak kursalrına giderler :( canın yanarsa anlarsınız benim halimi ama canınızın yanmasını istemem .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 11, 2018, 16:21:21 »
Hüseyin bey anladığım kadarıyla Konya'da japon araçları fazla yok onun için ustasıda sınırlı olabilir sizinde talihsizliğiniz doğru ustayı bulamamak olmuş aslında sanayideki bazı ustalar o servis elemanlarına kök söktürür servis elemanları öyle ahım şahım köklü bilgiye sahip değildir güncel piyasadaki araçları bilirler çoğunun yaşı gençtir eski araçları bilmezler sorunu çözebilmek için çoğu zaman komple değişime giderler mesela bir fren sistemindeki sallama için ufak bir torna işlemiyle düzelecek sorunu disk değişimiyle çözmeye çalışırlar mesela benim araçta motor arka kulağın değişmesi gerekiyordu birçok usta komple traves ve ön beşiğin sökülmesi gerekiyor derken Usta'nın biri hiç sökmeden 1 saatte değişimi yaptı yani bu tecrübeyle alakalı malesef sanayideki durum birçok araç markasına hizmet veren ustalarla dolu öyle olunca illaki bir yerlerde hata yapılıyor mesela form üyesi @Ufuk Sönmez (16363) bey var tam bir tecrübe abidesi kendileri ama sadece Toyota araçlara hizmet veriyorlar birçok usta ne alaka benzin ve dizel hepsinin çalışma mantığı aynı der ama iş öyle değil ince ayrıntıları var onları bilmek gerekiyor sistemin herhangi bir yerinde bir somunun cuvatanın farklı sıkılma torkları var mesele var gücünle asılıp sıkmak değil onun gerektirdiği tork'u bilmek aksi halde ya parça zarar görür ya somun ve kullanılacak somunun cıvata nın kalite numarası vardır bunların hepsi tecrübeyle alakalı sizede geçmiş olsun bundan sonra sorun yaşamamanız dileğiyle iyi forumlar
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 11, 2018, 18:05:52 »
Ümit bey iyi bir noktaya değinmişsiniz. işin ineliği bilmeyen çok ustacık amortisör gelişi güzel toplarsa olaçağı bu Şunu anladaım Japon grubu Araçlar da KEsinlikle Servis, Alman grubunda sanayi de usta var bu japonlar ince işlikmi nedir bir yerde yanlışı hemen belli eder.  Gürcistan bile daha iyi dir japon araçlarında iyi akşamlar dilerim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 11, 2018, 20:17:02 »
Şöyle bir konu vardı yazdıklarınızı okuyunca aklıma geldi.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=83847.0

Oto sanayilerde herkes mesleğinin hakkını veremez, bunu acı bir tecrübeyle öğrenmişsiniz. Yetkili servislerde de durum çok farklı değil tek fark kurumsal oldukları için müşterinin hakkını araması kolay ve bu yüzden işlerini iyi yapmak zorundalar.

Tüm şehirlerde hatta ilçelerde işini severek yapan usta bulursunuz. Yeter ki arayıp bulmasını bilin.

Ben genelde yedek parça aldığım dükkanlara ve tanıdığım esnaflara sorarak bulurum. Diyelim ki egzozda problem var motor ustama, yürüyende problem var rotçuma vs. vs. bildiğin usta varmı diye sorarım.

İyi ustaların hepsinin bir ilişki ağı vardır aralarına çürük elma sokmazlar, bir tane usta bulun gerisi çorap söküğü gibi gelir.