Gönderen Konu: Valeo debriyaj problemi  (Okunma sayısı 1914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Valeo debriyaj problemi
« : Haziran 13, 2018, 19:07:34 »
  Arkadaşlar merhaba, 96 model corolla XEİ aracıma 2 yıl önce Valeo marka debriyaj seti taktırdım, değişimden 28 bin km sonra, on cm yüksekliğindeki kaldırıma çıkıp park etmeye çalıştım ama araba çıkmadı, etrafı çok ağır bi balata kokusu sardı.Hafif bir yokuşta bile arabada sadece ben varım yinede araba zor kalkıyor.İşin ilginç yanı bundan önceki debriyaj setiyle 85 bin km yol yaptım dağ bayır dolaştım kaldırıma da defalarca çıkıp park ettim hiç böyle bir sorun yaşamadım.Sadece birinci viteste kalkarken hafif bir ötme sesi geliyordu o ses gelmesin diye değiştirdim.Sivasta yaşıyorum ve ustam sözde sivasın en iyi iki ustasından biri.Bu akşam gidip durumu anlattım zorlamışsındır ondan olmuştur dedi.Yukarıya yazdığım şeyleri ona da söyledim dondu kaldı cevap veremedi.Ben aisin marka takalım demiştim, kendisi zaten çoğunun içinden valeo çıkıyor valeo takalım diye beni ikna etmişti.Çünkü kendisi valeo satıyordu.Neyse konuyu çok uzattım arkadaşlar bu durumu yaşayan var mı ? debriyaj değişmesi mi gerekiyor ?

Toyota Club Türkiye

Valeo debriyaj problemi
« : Haziran 13, 2018, 19:07:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Valeo debriyaj problemi
« Yanıtla #1 : Haziran 13, 2018, 21:46:43 »
Fikret bey öncelikle geçmiş olsun malesef debriyaj seti orjinal olmadığı için kısa sürede arıza baş göstermiş ilerleyen zamanda dahada artacak ve devir kaybına sebeb olacak malesef ustalar kârlarına göre iş yapmayı severler aracınızın orjinal balatası aisan marka japon parça dır ve en aşağı 200 bin çalışır eğer zorlama olmazsa tekrar geçmiş olsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 202600
  • Model Yılı: '01
  • 17 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 13, 2018, 21:59:56 »
Valeo iyidir şöyle iyidir broadway , tempra , clio araca iyidir.
Corolla da hep aisin öneriyorlar.
2018 - ....... | 2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A.C.
2016 - 2017 | 1996 Renault 19 Europa 1.4 RN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 13, 2018, 22:28:49 »
valeo taktırdım ama hiç böyle şikayetim olmadı. fakat ben yaklaşık 20 bin km de verdim aracı.. belki de baskı sorunu vardır. veya her arabanın farklı kavraması oluyor. bende birkaç kez parçacıya gittim geldim çünkü kimi debriyaj fiziksel olarak farklı oluyor. hatta sadece çap değil kalınlık , basan kısmın girintisi falan farklı.. belki öyle bir sorun vardır. sonuçta hepsinin vida yeri aynı , takılır ama sorunlar ardından gelir işte böyle..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 194000
  • 28 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2018, 01:45:51 »
  Arkadaşlar merhaba, 96 model corolla XEİ aracıma 2 yıl önce Valeo marka debriyaj seti taktırdım, değişimden 28 bin km sonra, on cm yüksekliğindeki kaldırıma çıkıp park etmeye çalıştım ama araba çıkmadı, etrafı çok ağır bi balata kokusu sardı.Hafif bir yokuşta bile arabada sadece ben varım yinede araba zor kalkıyor.İşin ilginç yanı bundan önceki debriyaj setiyle 85 bin km yol yaptım dağ bayır dolaştım kaldırıma da defalarca çıkıp park ettim hiç böyle bir sorun yaşamadım.Sadece birinci viteste kalkarken hafif bir ötme sesi geliyordu o ses gelmesin diye değiştirdim.Sivasta yaşıyorum ve ustam sözde sivasın en iyi iki ustasından biri.Bu akşam gidip durumu anlattım zorlamışsındır ondan olmuştur dedi.Yukarıya yazdığım şeyleri ona da söyledim dondu kaldı cevap veremedi.Ben aisin marka takalım demiştim, kendisi zaten çoğunun içinden valeo çıkıyor valeo takalım diye beni ikna etmişti.Çünkü kendisi valeo satıyordu.Neyse konuyu çok uzattım arkadaşlar bu durumu yaşayan var mı ? debriyaj değişmesi mi gerekiyor ?
Sorun şu:Krank keçesi yağ kaçırıyor Debriyaj kavrama yapamıyor 10 tur atıyor 5 tanesini kavrıyor sizin sorun krank keçesinde. Güncel fiyatı 20 lira skt ya da Victor Henz marka alabilirsiniz.
Kesinlikle değiştirmeye gerek yok. Henüz sökmeden ve görmeden kesin olarak tanı koyabiliriz o kadar emin konuşuyorum. İki senede balatamı bitermiş. . Siz bir ustaya götürün söküp krank keçesini değiştirsin.eski balatayı basınçlı sprey benzinle yıkasın taksın..Zaten balatanın henüz aşınmadığını sizde göreceksiniz. Zaten balata sökmeden görmeden almak yanlış olur.
Debriyaj setinde valeo kesinlikle iyidir fakat Aisin içinde forumda orjinal kaliteli ürün diye bahsederler. Aisin i büyük ihtimalle kullanmayacağına eminim. İlerde alırsanız Aisin almanızı tavsiye ederim. Çünkü bahsettiğim sorun çözülünce Debriyaj baskı balata arasındaki yağ temizlenince sorun çözülecek.. Sorun çözülünce ve balata sökülünce foto atarsanız sevinirim

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 09, 2018, 02:07:59
Fikret bey öncelikle geçmiş olsun malesef debriyaj seti orjinal olmadığı için kısa sürede arıza baş göstermiş ilerleyen zamanda dahada artacak ve devir kaybına sebeb olacak malesef ustalar kârlarına göre iş yapmayı severler aracınızın orjinal balatası aisan marka japon parça dır ve en aşağı 200 bin çalışır eğer zorlama olmazsa tekrar geçmiş olsun

Tabi ki en iyisi Aisin dir corolla için fakat valeo da öyle iki senede bitecek bir ürün değildir. Valeo 1923 ten beri Fransada  kavrama sistemleri üretiyor. 160.000 km de hala ilk günki gibi çalışan araçlar var valeo ile.. Arkadaşın sorunu başka, debriyaj baskı balata arasına yağ sızmış büyük ihtimalle anlattığına göre..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2018, 08:46:55 »
Serkan bey yazdıklarınızda sonuna kadar haklısınız bende katılıyorum ama valio bizim araçların standartlarını karşılamıyor ve ömrü diğer aisın gibi markalara göre daha az zaten ustaların( daha doğrusu usta diye geçinenler) yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi 2 tl lik krank keçesini es geçmeleri bu gibi sorunları doğuruyor 5 yıl önceki aracım şahindi ve motor yaptırırken ustama baskı balata yıda kontrol et dediğimde kontrol ettim daha orijinal ve sapasağlam demişti o da valio idi ama araç şahindi yani demek istediğim her aracın ayrı standartdı var zaten balata 1 defa yağ yedikten sonra ne kadar yıkasanızda düzelmez balatalar kuru çalışması gereken parçalardır ve arkadaş balatadan koku geldi diyor yani 1 defada orda yanmış hayırlısı olsun artık şansına kalmış son olarak aısın en iyi marka değil daha iyi markalarda var ama fiyatıda ona göre tuzlu biraz ufuk beyden parça marka ve fiyatlarını öğrenebilirsiniz ve isterseniz kargoda yaparlar adrese iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2018, 14:26:17 »

Geçmiş olsun. Bu konuyu da gözden geçiriniz.   http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=78347.0

Valeo'nun sahtesinin olabileceği ihtimalini piyasada duydum fakat bu kulaktan dolma efsane midir bilemem... Bir de esas kıztas, zorlanma duruma göre belki baskı balata sağlam kalsa acaba şanzımana, diferansiyele, aks vs. veya krank miline zarar verir miydi?Kaldırıma çok çıktım demişsiniz ama aracın açısı, direksiyonun duruş şekli o an ki ağırlık v.s. hepsi muazzam güç kaybı oluşturur. Tekrar etmiş olalım hatırlatmak için. Mümkün mertebe araçlarımızda bu tarz zorlamalardan kaçınmamız gerek.