Gönderen Konu: 2009 dizel corolla tekleme ve motor stop etme sorunu  (Okunma sayısı 5506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 218000
  • Model Yılı: '09
  • 4 kere teşekkür etti
Merhaba. Yaklaşık iki ay önce yakıt aldım 200 km gittikten sonra araba tekledi, arıza lambası yandı, check engine uyarısı çıktı ve  motor stop etti. Tekrar çalıştırdım 1-2 denemeden sonra çalıştı ve sorunsuz 50-60 km daha gittim. 1 gün sonra baktığımda arıza lambası sönmüştü ve bir süre daha sıkıntısız kullandım. Bu iki aylık süreçte aynı olayı birkaç defa yaşadım ama her defasında 1 gün sonrasında arıza lambası sönmüştü ve araba sıkıntısızdı. Yakıttan şüphelendim ve yakıt filtresini değiştirdim birkaç gün sonra olay tekrarladı. Tekrar ustaya götürdüm arıza tespit cihazına bağladı ve 3 tane enjektör arızası vardı. Ama cihaz toyotanın orijinal cihazı olmadığı için yanlış gösterme ihtimali var. Usta yakıt deposunun filtresini temizledi ve bu sırada yakıt deposundan yakıtın havalı gittiğini fark etti. Bu problemi de çözdü arabayı bir süre denedim bir problem yoktu fakat bir süre sonra sorun tekrarladı. Şimdi size sorum şu eğer enjektörlerde problem olsaydı bunu sürekli mi yapardı yoksa benim ki gibi aralıklı da yapabilir mi? ( şehirler arası sorunsuz yol gittim bu süreçte bir problem yaşamadım.) İnternette yaptığım araştırmalarda arıza tespit cihazlarının problemi yanlış gösterebildiğini farklı markalarda bu gibi problemlerin farklı çözümlerini de okudum. Toyota da benzer problem yaşayan var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
Ynt: 2009 dizel corolla tekleme ve motor stop etme sorunu
« Yanıtla #1 : Ocak 14, 2018, 13:29:13 »
son olarak yakıtın çok az kaldığı bir zaman da yakıt deposunu söktürün ve temizletin,ondan sonra diğer işlemleri düşünün ,filtreler temizleniyor ama neden kısa zaman da kirleniyor?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ocak 14, 2018, 14:13:26 »
son olarak yakıtın çok az kaldığı bir zaman da yakıt deposunu söktürün ve temizletin,ondan sonra diğer işlemleri düşünün ,filtreler temizleniyor ama neden kısa zaman da kirleniyor?

Depo neredeyse full. Şu an kullanmaya korkuyorum arabayı sorunu daha da büyütebilirim diye. Kısacası yakıtı bitirebilmem biraz zor görünüyor. Diğer sorum hakkında bir fikriniz var mı? Enjektör kaynaklı olsaydı bu sorun sürekli mi olurdu yoksa bende ki gibi aralıklı olabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 14, 2018, 14:45:35 »
enjektör kaynaklı demek(olabilir) için sistemin toyota servisinde veya toyota ustasında toyotaya uygun bilgisayarla kontrolu ile ortaya konulması gerekir,lüzumsuz masrafları önlemek için.anlattığınız duruma göre, enjektörlerde sorun olabileceğini ve daha işin başında olduğu için daha sert tepkiler vermediğini düşündürüyor.belki enjektör temizleyici ve diğer müdahaleler ile sorun çözülür ama önce doğru teşhis yapılmalı.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 187000
  • Model Yılı: '08
  • 13 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2018, 12:33:37 »
Aynı sorun bende de var.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=80940.0

Bende tekleme yok. Sizin de dediğiniz gibi oluyor. 2 gün sonra uyarı yok oluyor. Sonra bir daha stop ediyor. Check Engine çıkıyor. Ama aracın çekişinde felan bir problem yok.

2017 haziran ayında yetkili serviste "Enjektör değerleri çok iyi değil" denilerek her 3-5 bin KM'de bir enjektör temizleyici kullanmamı önerdiler.

2 hafta önce 190 bin bakımında 4 enjektörün de iyi olmadığı, revizyon görmesi gerektiği söylendi. Sıfır enjektörler D-4D motorlar için 3000 TL'imi tanesi. 4 taneden 12 bin TL yapıyor  :blink:

Peki dedim aldım aracı. Şimdi Ankara'da haftaya Seçkin Pompa varmış. Bir arkadaşımın tanıdığı. Oraya gidip tekrardan ölçtürme ve öncelikle temizleme baktım olmadı sonrasında revizyon işlemine tabi tutturmam lazım.

Servisin dediğine göre, enjektör sıkıntılı. Ya da yakıt pompası, ya da ECU.

Onlar da tam bilmiyorlar. Aslında biliyorlar da yeni araç satmak için beni gaza getirmeye kalktılar.

Enjektör değerlerinizi bir ölçtürün bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2018, 20:06:58 »
arabada bugün bir şey daha fark ettim. yüksek devirli kullandığımda problem olmuyor ama trafiğe takıldığımda dur-kalk yaptığımda ya da yüksek viteste devir düşerse araba stop ediyor. bende bunu pis yakıttan kaynaklandığı fikrime bağlıyorum. enjektörlerden püskürtülen yakıt yüksek olduğunda pislik etkilemezken düşük devirde az püskürtülen yakıtı daha da kısıtlayarak motorun stop etmesin neden oluyor(tamamen kendi yorumum). sizde de problem aynı şekilde mi oluyor? yakıt deposunu temizleme işlemini yaptırdıktan sonra bende enjektör temizleyici kullanmayı düşünüyorum. yine problem devam ederse o zaman enjektör değerlerini ölçtürürüm. internette okuduğum kadarıyla daha önce hiç yapılmadıysa enjektör temizleme işlemi depoda ki pislikleri kaldırarak enjektörleri daha fazla tıkaya biliyormuş. bu konuda bir bilginiz var mı? son bir sorum daha var :) arabayı depoda ki mazot bitene kadar bu şekilde kullanmayı düşünüyorum acaba bu durum motora veya herhangi bir aksama zarar verir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 187000
  • Model Yılı: '08
  • 13 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2018, 16:13:51 »
arabada bugün bir şey daha fark ettim. yüksek devirli kullandığımda problem olmuyor ama trafiğe takıldığımda dur-kalk yaptığımda ya da yüksek viteste devir düşerse araba stop ediyor. bende bunu pis yakıttan kaynaklandığı fikrime bağlıyorum. enjektörlerden püskürtülen yakıt yüksek olduğunda pislik etkilemezken düşük devirde az püskürtülen yakıtı daha da kısıtlayarak motorun stop etmesin neden oluyor(tamamen kendi yorumum). sizde de problem aynı şekilde mi oluyor? yakıt deposunu temizleme işlemini yaptırdıktan sonra bende enjektör temizleyici kullanmayı düşünüyorum. yine problem devam ederse o zaman enjektör değerlerini ölçtürürüm. internette okuduğum kadarıyla daha önce hiç yapılmadıysa enjektör temizleme işlemi depoda ki pislikleri kaldırarak enjektörleri daha fazla tıkaya biliyormuş. bu konuda bir bilginiz var mı? son bir sorum daha var :) arabayı depoda ki mazot bitene kadar bu şekilde kullanmayı düşünüyorum acaba bu durum motora veya herhangi bir aksama zarar verir mi?

Benim stop etme ve check engine durumu aynı sizin dediğiniz gibi oluyordu. Yüksek devirde giderken diyelim dönüş yapacağım o aşamada rölanti kararsızlığı yaşayıp stop ediyordu. Bir keresinde de arabayı çalıştırdım bir süre kendi kendine rölantide çalıştı. Hafif bir dalgalanma vardı rölantide. Sonra dalgalanma 1-2 saniye arttı ve motor stop etti. Kontağı kapatıp çalıştırdım. Hooop check engine.

Enjektör - Yakıt Pompası - ECU üçlemesini check ettirmek lazım. Sanayi de tanıdık bir ustaya gittim. Dedim böyle böyle. "Titreme ve tekleme var mı? Çekişte ciddi olarak azalma ve çekişte titreme var mı?" dedi.  Yok dedim. Elleme o zaman o pisliği atmıştır dedi.

Enjektör temizliyicileri öneriyorlar ama sık sık kullanmak doğru değil dedi usta.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2018, 11:07:59 »
Sinan bey enjektörleriniz kirlenmiş veya tıkanmış olabilir . Sanayi tabiri ile püskürtmüyor işiyor olabilir . Sanayi de enjektörcüler var makinaya bağlayıp enjektörlerin çalışmasını sizin gözünüzün önde test ediyorlar hangi enjektörün doğru hangisi sorunlu zaten görüyorsunuz temizleme işlemine tabi tutup normal şekilde çalışmasını sağlıyorlar . Bu işlemi yaptırabilirsiniz . Veya Würth ün dizel araçlar için birçok yakıt sistemi ve enjektör temizleyici ürünleri var 1-2 depo bu şekilde kullanırsanız zaten bir fark görürsünüz . Özellikle sabit hızda uzun yol kullanımlarında ciddi faydalarını görürsünüz . Şehir içi kullanımlarında da biraz devirli kullanırsanız aracınızı gene faydasını görürsünüz .Eğer bu şekilde de bir çözüm bulamaz iseniz Pompa - enejektör kontrolüne gidersiniz
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "