Gönderen Konu: parça camiasının yanıt veremediği tuhaf durum (camry far)  (Okunma sayısı 2560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '98
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Yine beni bulan tuhaf bir konu, ::)

yine insanlara anlatmak istediğim ama insanların oralı olmadığı, aslında bu malı satanların olayın farkında olmamaları mıdır yoksa umurlarında olmaması mı ben de anlayamadım. beni dinleyip anlayan da  "doğrudur hocam diyip geçiştirdi" parçacıya izah ediyorum adam he he diyor. oysa elinde farlar ya alan tarafından tadilat ediliyor ya iade..

bolluk için de yokluk çektiren bir ülke türkiye. aslında hem doğuya hem batıya yakınız ama neden böyle anlamadım..

aracım 4 jenerasyon 98 model toyota camry, (türkiyedekilerin %95 bu model) alırken bilerek aldığım bir durum vardı. soldan şehir içi küçük bir kaza olmuş sol far kırılmış değişmiş sinyal kırılmamış (enteresan) sağ farım orjinal. dedim ne olacak farları en fazla 200tl komple değiştirim ama öyle olmadı..
 sola takılan yan sanayi far 2 huzmeli yani uzun kısa ayrı ayrı 2 ampullü.  sağda ki orjinal (yolcu tarafı) farım ise tek huzmeli (tek h4 ampul)ı. iki fara bakınca aralarında bir fark yok muş gibi görünüyor ama sonradan takılan yan sanayi ve değişik olan far yerine oturtulamamış. tabi bundan kıllanıyorum ve piyasa far aramaya başlıyorum... 

piyasada camry farı kaynıyor, fiyatları 150-200tl arası.. n11 de bile var ama neden bu far ülkemizde olmayan yani 4,5 jenerasyonun farı? şaka gibi tüm parçalılarda bu modelin farı var ama 97-98 modelin farı yok. hatta bu aynı deyip alırsanız benim sol far gibi yerine oturmaz eğreti takılacaktır.. piyasa da olmayan bir aracın farı yığınla var ama piyasa da olan aracın farı yok. getirmek isterseniz orjianal parça satan toyota tem 1000tl fiyat veriyor..

arada ki fark ne diyeceksiniz. 4.5 jenerasyon da tampon ve far montaj edilen yerler farklı gözle fark edilemese de aynı gibi duran farlar ebatı da farklıymış yani sol farım ondan yamuk durmakta..

bu far yok mu ? var, ebay da 2 sinyal, 2  far sıfırı 79$  ama ebay bizim gibi 3. dünya ülkesine artık hizmet vermemekte... malum paypal nedeni ile

buyrun : http://www.ebay.com/itm/Toyota-Camry-97-98-99-Head-And-Corner-Light-With-Bulbs-4-Piece-Combination-Set-/141264909302?hash=item20e40b73f6:g:yWQAAMXQ74JTVro4&vxp=mtr

farkı şöyle göstereyim eğer toyotanation foruma yazmasam neredeyse aynı far diye 2 adet n11 den 99- 2001 farı sipariş edecektim ama sağolsunlar uymayacağı ve tadilat istediği konusunda uyardılar..

2000-2001 camry

1998 camry (türkiyede olan model bir kaç tadilat ile uyduran var bu farı)

sahibindene bak diyeceksiniz. evet benim farın çıkması var ama sol taraf yok :D

Not: Resim linkleri düzenlenmiştir.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: parça camiasının yanıt veremediği tuhaf durum (camry far)
« Yanıtla #1 : Şubat 03, 2017, 15:59:36 »
Mustafa Bey sizin araçta o farın nasıl durduğunu fotoğraflar mısınız?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 03, 2017, 16:09:02 »
Mustafa Bey sizin araçta o farın nasıl durduğunu fotoğraflar mısınız?

tabi buyrun hazır vardı..

sol far (yan sanayi ve bu kasanın olmayan piyasada sebil gibi olan)

sağ far orjinal motoru bile çalışıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #3 : Şubat 03, 2017, 16:19:21 »
Resim gönderirken websitesi linki değil de, resme sağ tıklayıp yeni sekmede aç diyip resmin kendi linkini eklemeniz gerekir, sıkıntısız gözükmesi için.
Aradaki farkı çok dikkatle bakmadıktan sonra anlamak zor bence. Ayrıca 200 tl yerine 1000 tl vermek de akıl karı değil, hem H4'ün aydınlatması da daha kötüdür. Çift ampullü farın aydınlatması daha iyi olur.
İsterseniz o boşluğa kauçuk tarzı fitil gibi bir şey yapıştırılabilir, isterseniz de gündüz farı niyetine led şerit gibi birşeyler takılabilir.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 03, 2017, 16:50:11 »
Resim gönderirken websitesi linki değil de, resme sağ tıklayıp yeni sekmede aç diyip resmin kendi linkini eklemeniz gerekir, sıkıntısız gözükmesi için.
Aradaki farkı çok dikkatle bakmadıktan sonra anlamak zor bence. Ayrıca 200 tl yerine 1000 tl vermek de akıl karı değil, hem H4'ün aydınlatması da daha kötüdür. Çift ampullü farın aydınlatması daha iyi olur.
İsterseniz o boşluğa kauçuk tarzı fitil gibi bir şey yapıştırılabilir, isterseniz de gündüz farı niyetine led şerit gibi birşeyler takılabilir.

sayın moderatör öncelikle uyarı için teşekkür ederim.

fotolar yakından çekildiği için aslında durumu iyi görünüyor ama tampon ile birlikte görünse arada bariz eğrilik var. sığdırmak için uydurmuşlar. ve bir taraf tek huzme bi taraf çift hiç yakışmıyor

orjinal far h4 olduğu için kablo soketi de da ona göre.. bu akıllılar h7 yuvasına (sol uydurma farda) h4 ampulü sokuşturmuşlar. muhtemelen deliği falan da genişletmişler ama h4 ampul aynalama ile kısa uzun yaptığı için yönünü ayarlamamışlar, sol far bildiğiniz 1metre önünü gösteriyor, ona h7 takmak zaten orj soketi bozmaya bile değmez zaten muayeneden korkmasalar onu da yaparlar dı ama bu araç böyle muayenede geçmiş.. (ben almadan 1 hafta önce)  h4 ampullü farlar bazı araçlarda verimlidir bazı araçlarda başarısız olabiliyor. aslında sağ farım gayet iyi... artık yapacağız birşeyler ama uydurma yapmak istemiyorum..  yurt dışında takımı 50$ ken ben zaten 1000tl vermem, gelmesini beklerim bi şekilde yine vermem..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #5 : Şubat 03, 2017, 17:03:41 »

sayın moderatör öncelikle uyarı için teşekkür ederim.

fotolar yakından çekildiği için aslında durumu iyi görünüyor ama tampon ile birlikte görünse arada bariz eğrilik var. sığdırmak için uydurmuşlar. ve bir taraf tek huzme bi taraf çift hiç yakışmıyor

orjinal far h4 olduğu için kablo soketi de da ona göre.. bu akıllılar h7 yuvasına (sol uydurma farda) h4 ampulü sokuşturmuşlar. muhtemelen deliği falan da genişletmişler ama h4 ampul aynalama ile kısa uzun yaptığı için yönünü ayarlamamışlar, sol far bildiğiniz 1metre önünü gösteriyor, ona h7 takmak zaten orj soketi bozmaya bile değmez zaten muayeneden korkmasalar onu da yaparlar dı ama bu araç böyle muayenede geçmiş.. (ben almadan 1 hafta önce)  h4 ampullü farlar bazı araçlarda verimlidir bazı araçlarda başarısız olabiliyor. aslında sağ farım gayet iyi... artık yapacağız birşeyler ama uydurma yapmak istemiyorum..  yurt dışında takımı 50$ ken ben zaten 1000tl vermem, gelmesini beklerim bi şekilde yine vermem..

Amazon.de Türkiye'ye gönderim yapıyor, orada kesin vardır bir göz gezdirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 03, 2017, 17:22:09 »
Neden böyle bir durum oluşmuş olabileceğini çok iyi tahmin ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2017, 21:16:44 »
Amazon.de Türkiye'ye gönderim yapıyor, orada kesin vardır bir göz gezdirin.

evet sanki baktım ama daha detaylı bakıcam teşekkürler

Neden böyle bir durum oluşmuş olabileceğini çok iyi tahmin ediyorum.

neden acaba? yazabilir misiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2017, 22:12:03 »
pek yorum gelmedi..  :huh:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2017, 22:44:26 »
Doğru farı buldum.. aldım takacağım işlem tamamdır. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • en büyük günah ALLAHı unutmaktır.
  • Kilometre: 200000
« Yanıtla #10 : Temmuz 12, 2017, 21:04:31 »
s.a

merhaba vizeye 10 gün kaldı tüm hazırlıklarımı tamamladım vize randevusu alayım derken sağ far ve sinyal gitti ufak bir kazada  acaba bana yardımcı olabilirmsiniz. nereden buldunuz kaça buldunuz lütfen bir destek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Temmuz 13, 2017, 02:38:04 »
Akif Bey merhaba diğer konuda cevap verdim burada ki mesajınızı sonra gördüm. öncelikle geçmiş olsun.  kartalda bir parçacıda 4. jenerasyon fark mevcut sıfır olarak.  orjinali 1000tl  fiyat aldım tem toyotadan . burada 350tl kadar.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-camry-sol-far-403251158/detay/

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 13, 2017, 04:10:36
Bu arada ilk attığım fotolarda aracım çok iğrençmiş gerçekten sopn halini paylaşayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #12 : Temmuz 13, 2017, 05:22:00 »
valla gece kabuslar gördüm sıkıntı içinde sabahladım namaza kalktım bir kontrol edeyim dedim . inşallah göndereceğiniz bilgi ile sıkıntımı çözeriz şimdiden çok teşekkür ederim.

bana sağ lazım umarım ellerinde vardır sabah ilk iş onları aramak olacak .

merak edip araç satış sitelerine baktım ... 99 2001 arası araç hiç yok ama nedense ortalık o yılların farı ile dolu 98 model araç çok yanı kıyaslarsak 10 adet 98 model varsa 1 adet diğer söz konusu yıllara ait var. bu nasıl bir çarpıklıktır anlayamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #13 : Temmuz 14, 2017, 20:53:24 »
bahsettiğini yerden farım geldi çok şükür büyük bir sıkıntıdan kurtuldum da allah haza bela vermesin kimseye bu parça sıkıntısıyla bun arabaya binmek yürek ister bu saaten sonra.