Gönderen Konu: E12 fren ve debriyaj hidrolik yağını tek başına değiştirme (DOT 4)  (Okunma sayısı 10719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
Bu gün malum pazar günüydü hava yağışlıydı.1 litre kadar dot 4 opet fren hidrolik yağı aldım 20 tl nöbetçi bir eczaneden şırınga ve biraz serum doğru garaja fren hidrolik kabından şırınga ile çekebildiğimce eski yağı çektim rengi fena değildi neyse üzerine yeni hidrolikten ilave ettim ve ilk olarak debriyajdan başladım E12 ler fren hidroliği ile debriyaj hidroliği aynı hazneyi ortak kullanıyor AE101 gibi değil.Neyse şırınganın içine biraz yeni dot4 çekip hava kalmıycak şekilde doldurdum tabi serumun içersini de sonra 8 yıldız anahtar ile fren hidroliği alt merkezindeki purjör vidayı gevşettim ve içeri geçip pompaldım bir yerden de şırınganın içinin dolmasını gözlemledim 1 kere doldu purjörü sıkıp şırıngayı boşalttım aynı işlemi 2 . ye yaptım yeni hidrolik gelmek bilmiyor hep simsiyah normalde sarı olmalı dot 4 ama 3. dolumun ortasında sarı dot4 geldi ve 3. dolumu sonuna kadar pompalaarak doldurup purjörü sıktım.Debriyaj bariz bir şekilde yumuşadı eskiye göre.Aynı işlemleri tekerleklerde de uyguladım frrenlerde de siyah hidrolik çıkmasına rağmen fren tertibatında yumuşama veya frenlerin tutmasında bir değişim olmadı.Aşağıya bir kaç resim ekliyorum.İşlem sonunda balata spreyi ile hidrolik yağ akan yerleri temizledim ve eski hidroliği soba tutuşturmak için kullandığımız çıraların yanına koydum soba da ilk tutuşturmayı hızlandırmak amaçlı çıraları dot 4 e bandırıcaz yani :)Böylece toprağa veya kanalizasyona dökmüycez.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
elinize sağlık. tehlikeside var biliyorsunuz...

kapak üstünde dot 3 mü yazıyor dot 4 mü ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Tolga abi, ne zamandır yapmak istediğim bir şey, debriyajımın sertliğinden şikayetçiyim ben de. şırınga için hortumu nereye taktınız? Aşağıda bir yer ama neresi? Debriyaj merkezindeki hava alınan yer sanırsam? hortumun içinde hava kalsa ne olur?

Bir de yabancı forumlarda içeriden debriyajı pompalayıp sonra purjör dediğiniz yerden açıp sıvının çıkması sağlanıyor, sonra tekrar sıkıştırılıp aynı işlem tekrarlanıyor. Fakat debriyaj pedalının oralardan hortum ve şırıngayla pis yağ alınıyordu.

Aşağıdaki linkte de başka biri açıklamış.
http://www.yarisworld.com/forums/showthread.php?t=51666

Ekleme: Frenlerdeki kirli hidroliği nasıl nereden aldınız?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
elinize sağlık. tehlikeside var biliyorsunuz...

kapak üstünde dot 3 mü yazıyor dot 4 mü ?
Daha önce yapmasam zaten bu işe girişmem kapakta ve aracın kullanma klavuzunda dot 4 yazar. (E 12)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 15, 2015, 23:36:30
Tolga abi, ne zamandır yapmak istediğim bir şey, debriyajımın sertliğinden şikayetçiyim ben de. şırınga için hortumu nereye taktınız? Aşağıda bir yer ama neresi? Debriyaj merkezindeki hava alınan yer sanırsam? hortumun içinde hava kalsa ne olur?

Bir de yabancı forumlarda içeriden debriyajı pompalayıp sonra purjör dediğiniz yerden açıp sıvının çıkması sağlanıyor, sonra tekrar sıkıştırılıp aynı işlem tekrarlanıyor. Fakat debriyaj pedalının oralardan hortum ve şırıngayla pis yağ alınıyordu.

Aşağıdaki linkte de başka biri açıklamış.
http://www.yarisworld.com/forums/showthread.php?t=51666

Ekleme: Frenlerdeki kirli hidroliği nasıl nereden aldınız?

Öncelikle debriyaj pedalın sert ise debriyaj balatan da bitiyor olabilir sona yaklaştıkça sertlik artıyor çünki debriyaj pedalının altından az bir miktar ayar yapılabilir daha önce yapılmadıysa.Gelelim debriyaj sistemindeki hidroliğin değişimine bu forumda bazı çok prensip sahibi işten çok iyi anlayan ama cesaret edipte yapmak yerine gidip serviste veya sanayide yapan arkadaşlar muhalefet olucakır onlar daha iyi biliyor çünki neyse.
Şırınganın hortumunu debriyaj çatalını ileri ittiren hidrolik pistonun üzerinde hava alma yeri evet.Hortumun içinde hava kalsa ne olur ben yanlız yaptığım için debriyajı pompalayıp arabadan inip pürjörü sıkana kadar hortumdaki hava sisteme gidebilir.Ama başka biri daha olsa yanımda ben debriyaj pedalını pompalarken direk pürjörü  sıkarsa hiç bir şey olmaz.Tabi aynı zamanda hidrolik kabındaki hidrolik seviyesi takip edilmelidir.Hava yaptırırsan debriyaja basınca debriyaj pedalı çok yumuşak olur ve debriyaj çatalını ittiremez sende vitese takamazsın.

Her marka ve modelin parçaları farklı olabilir ama görmeden pek bir şey yazmak istemiyorum bu forumda konu açmak eleştirilere hazır olmak anlamına geliyor atık uzun zamandır konu açmıyorum sadece işime yarıyanları okuyup çıkıyorum forumdan 2008 de ilk kurulduğu zamanlar daha farklıydı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
86bin km.de biteceğine ihtimal vermiyorum Tolga abi, 1 yetkili servisteki usta, 1 sanayideki ustaya da onaylattım. Fakat çok sert. Bunda da sanırım önceki sahibinin hidroliği değişmemesi ve de bakımlarda yenilenmeyip sadece eksiğinin tamamlanmasından ötürü olduğunu düşünüyorum, çünkü geçen sene frenlerden hava alınırken simsiyah geliyordu. Debriyajın sert olmasında hem siyah hidrolik hem de debriyajdan hiç "bleeding" de denilen purjörden hidrolik alma işleminin yapılmaması diye düşünüyorum, çünkü gerçekten sert. Yurtdışındaki forumda da linkini eklediğim paylaşım bulunca yapmak istiyordum ne zamandır nasip olmadı.

Debriyaj pedalının da ayarı olduğunu söyleyenler kadar, ayarı olmaz, kendisi ayarlar, ayarlanırsa baskı balatayı bitirir diyenler çok. açıkçası ayarının nereden olduğunu da bulamadım, bakındım pedal etrafına bir vida, somun vs göremedim.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
Fren hidroligini.degisirken  tekerleri sokup kampanin ordan fren hortumundan  her  tekere uyguluyarak yaptilaru.Ben yagi bosalttim biri icerden fren pedalina basti biride hortumlarda hidrolik gelince yerinde takti.
Dot 4 kullaniliyorda .İnsaallah hava kalmamistir sistemde. 2 resimde siringanin icinde fazlaca hava var zaten.Orda eski hidrolgimi cekiyorsun.Debriyaj hidroligi orasi mi?
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
86bin km.de biteceğine ihtimal vermiyorum Tolga abi, 1 yetkili servisteki usta, 1 sanayideki ustaya da onaylattım. Fakat çok sert. Bunda da sanırım önceki sahibinin hidroliği değişmemesi ve de bakımlarda yenilenmeyip sadece eksiğinin tamamlanmasından ötürü olduğunu düşünüyorum, çünkü geçen sene frenlerden hava alınırken simsiyah geliyordu. Debriyajın sert olmasında hem siyah hidrolik hem de debriyajdan hiç "bleeding" de denilen purjörden hidrolik alma işleminin yapılmaması diye düşünüyorum, çünkü gerçekten sert. Yurtdışındaki forumda da linkini eklediğim paylaşım bulunca yapmak istiyordum ne zamandır nasip olmadı.

Debriyaj pedalının da ayarı olduğunu söyleyenler kadar, ayarı olmaz, kendisi ayarlar, ayarlanırsa baskı balatayı bitirir diyenler çok. açıkçası ayarının nereden olduğunu da bulamadım, bakındım pedal etrafına bir vida, somun vs göremedim.
Pek tavsiye etmem esasında bende debriyaj ayarını kavrama noktası değişiyor çünki. Bilgin olması için debriyaj ayarı ile ilgili aşağıda bir link veriyorum senin aracın belki farklı olabilir bir kontrol et bakalım.Bir de keşke fren hidroliğini değişirken debriyaj hidroliğinide değişseydiniz seninkinde debriyaj hidrolik ilave kabı ayrı olabilir belki frenlerden kullanma klavuzu varsa bir bak derim.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=48609.0

Mesaj Birleştirildi: Şubat 16, 2015, 00:06:51
Fren hidroligini.degisirken  tekerleri sokup kampanin ordan fren hortumundan  her  tekere uyguluyarak yaptilaru.Ben yagi bosalttim biri icerden fren pedalina basti biride hortumlarda hidrolik gelince yerinde takti.
Dot 4 kullaniliyorda .İnsaallah hava kalmamistir sistemde.
İnşallah kalmamıştır :) Bana tekerlekleri sökmek zor geldi garajımda kanal var kolay oldu.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 16, 2015, 00:18:49
aşağıdaki videoları seyredin biraz belki bazılarınıza cesaret verir sanayi de 14 yaşında çocuklar değiştiriyor.
https://www.youtube.com/watch?v=YX_5TFht26k

https://www.youtube.com/watch?v=OArwtcBaeLE

https://www.youtube.com/watch?v=KTY2iBkFeV0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
Aynı rezervuarı kullanıyorlar Tolga abi. Yetkili serviste Değişti dediler de sanmıyorum, bir ara  Hidrolik alırım kendim Yaparım daha iyi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 144000
  • Model Yılı: '08
  • 1 kere teşekkür etti
bu olay 2008 d4 dizelllerde varmı bilgi verebilirmisiniz ben ustama fren hidroliğini değiştirtim ama debriyaz merkezi sıvısı değişim yapılmadı
😊😊