Gönderen Konu: bu cila işi korktuğumdan daha kolay beklediğimden daha yorucuymuş...  (Okunma sayısı 4707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • henüz toyota kullanmıyorum ama sevdim buraları..
  • Kan Grubu: B-
  • 1 kere teşekkür edildi
Yaz yaklaşıyor hatta geldi bile sayılır. Bizimkinin trigerini, yağını, bujileri hava filtresini değiştirdik motor cillop gibi oldu ama kimse motoru görmüyor ki dimi :D
Sanayide sordum taş çarpmalarına rötüş,pasta+cila 120 lira diyorlar. Benim aracımın gerçi pastaya ihtiyacı yoktu ama onu bile yapmasalar 70 lira... Bu aralar elimde boş olunca dedim ben kendim yapacam. Gittim sanayiden en incesinden pasta, 100 ml cila ve 2 pakette pamuğu aldım 19 liraya. Sağolsun benden önceki sahibi rötüş boyasını yaptırmış hazır vardı bağajda oda bedavaya geldi.
Birinci gün önce arabayı gölgeye çektim güzelce bir yıkadım ve kuruladım. Sonra aldım elime ince bir fırça ve taş çarpmalarını güzelce dışarı olabildiğince taşırmadan boyadım. Sonra güzelce çayımı içtim bir soluklandım. Ve en korktuğum yerine geldim işin pasta kısmına. Araştırdığım kadarıyla en dikkat edilmesi gereken şey pasta kısmı çünkü pata boyayı bir nevi zımparalıyormuş ve doğru yapılmazsa boya dalga dalga oluyormuş. Ama geri dönmek yok dedim ve sorunlu gördüğüm kısımlara güzelce uyguladım. Baya yorulmuştum vede mesai yaklaşıyordu  paydos verdim kendime.
Ertesi gün öğleye kadar uykumu aldıktan sonra sıra geldi cila işine. Önce arabayı yeniden güzelce yıkadım ve kuruladım. Sonra başladım cilayı sürmeye iyice yedire yedire sürdüm arkadaşların tarif ettiği gibi. Aracın her yanını cilaladıktan sonra kendime çay molası verdim. Baya bir yorulmuştum açıkcası ve araba bir şeye benzemiyordu iyice mat bir görüntüsü vardı. İşallah bu silince parlar yoksa elimize yüzümüze bulaştırdık mı diye korkuyordum. Çayımı içtikten sonra aldım elime temiz pamuğu ilk sürdüğüm yerden parlatmaya başladım. Biraz ovalayınca keyfim yerine geldi. Ama anladım ki iyice ovalamak gerekiyor. 1 saat sonunda arabayı parlatmayı bitirdim ama açıkcası bende bitmiştim.
Bugün hanımla pırıl pırıl arabamızla gezmeye çıktık ve bir çeşme kenarına park edip biraz yürüdük. Geldiğimizde arabanın üstünde kuş pisliği vardı,  çeşmeden serptiğim suyla akıp gittiğini  ve suyun arabanın üzerinden kayar gibi gidişini görmek tüm o yorgunluğu alıp gitti.  :D
2001 vtec Civic-2000 vvt-i Corolla- 97 Efsane Kasa Gli

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Elinize saglik. Pamuk yerine daire seklinde ovuldugunde tuy birakmayacak mikrofiber ped sungerler kullanilabilir. Gule gule kullanin/kirletin :)
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
yahu  alper kardeşim niye kendini bu kadar yoruyorsun, koçtaş-praktiker vs gibi marketlerde cila makinası satılıyor sadece 30 lira al bi tane paşa paşa kendini yormadan kısa sürede pastanıda cilanıda at, yorucuda olsa en büyük zevkim arabayı cilalamak, ama ben çay değilde bira içiyorum ateşliyor, yorgunluk hissetmiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
  Elinize emeğinize sağlık.Yalnız bu kadar uğraşmak yerine aşağıdaki linkte SONAX marka güçlü çizik gidericiden alıp daha kolay ve daha etkili bir şekilde yapsaydınız daha iyi olurdu.Ben aldım ama sadece bir çamurluğunu tek parlatabildim.Yağmur yağmaya başlayınca bıraktım.Artık ne zamana tamamlarsam..Hem bu ürün ile boyaya zarar verme riskinizde yok.TAmamıyla amtör kullanıcılar için geliştirilmiş bir ürün

http://www.toyotaclubtr.com/mekanik-sohbet/aracimizi-temizleyelim/60/
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
benim çizikle problemim yoktu. Taş çarpmalarından dolayı atan kuş gözü kadar yerlerle uğraştım. Bu gibi yerlerede bu tarz ürünlerin bir yararı olacağını zannetmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
   Siz komple pasta cila yapmadınız mı?Eğer öyle ise bu ürün sizi yormadan işinizi görecektir diye önerdim.Pasta-cila karışımı oldugu için hem boyanız için yararlı olacaktır hemde siz fazla yorulmamış olacaktınız.Hepsi bu..Siz yinede bildiğinizden şaşmayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • auris d-4d elegant....
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
uzun yola çıkınca taşlar ön panjurun boyasına zarar veriyor toyota bu konuda koruma yapıyor mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
yok cilayı komple yaptım ama pastayı komple yapmadım. pastayı sorunlu gördüğüm kısımlara yaptım sadece. bende ilk kez yaptım biraz korkarak yaptım ama korktuğumdan kolaymış. sadece yorucu bir işlem...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
   Standart pasta korktuğunuz kadar zor.Kolay değil Alper bey..Zor bir iş...Siz korkmaya devam edin bence

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
Ozcan'in dedigi gibi kolay degil, ozellikle elle yapiliyorsa, iki-uc saatinizi alabilir :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 120 bg 290 Nm D-4D
  • 4 kere teşekkür edildi
keske resım koysaydınız

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
yok cilayı komple yaptım ama pastayı komple yapmadım. pastayı sorunlu gördüğüm kısımlara yaptım sadece. bende ilk kez yaptım biraz korkarak yaptım ama korktuğumdan kolaymış. sadece yorucu bir işlem...
keske pastayı komple yapsaydınız.pastanın amacı hep cızıklerı alması ıle bırlıkte bı nevı aracın boyasından alıyor zımparalıyor gıbı :) pasta yaptıgınız yuzey emın olun cıla etkısını daha uzun gosterecektır.pasta yapınca altta temız boya acıga cıknca temız yuzeye cıla daha guzel tutunur.
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
Yok benden önceki sahibi sağolsun güzel bakmış aracıma. O yüzden aracın rengi zaten çok canlıydı ve pastaya ihtiyacı yoktu. Benim amacım aracımı güneşin etkisinden korumak ve bakımını yapmaktı. Ve tüm arkadaşlara tavsiye ederim. Aracın üstünden su kayar gibi gidiyor ve üzerindeki kuş pislikleri ve yapışan sinekler filan çok kolay temizleniyor. Bakalım ne kadar bir süre böyle gidecek. Yaz sonuna kadar idare eder işallah sonra kış girmeden bir daha yaparım diyorum. Resim koyardım ama yani daha öncesinin resmi ile öyle fotoğrafta belirgin  bir fark görünmediği için koymadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
Anıl bey yanlış hatırlamıyorsam boya koruma hakkında bir başlıkta dediğiniz işlemden bahsediliyordu. Sonax ve benzeri yerlerde uygulanıyormuş. Arkadaşların bahsettiğine görede oldukça masraflı boya koruma denen işlem. Olumlu olumsuz baya bir yorum var dı orada.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
Anıl bey yanlış hatırlamıyorsam boya koruma hakkında bir başlıkta dediğiniz işlemden bahsediliyordu. Sonax ve benzeri yerlerde uygulanıyormuş. Arkadaşların bahsettiğine görede oldukça masraflı boya koruma denen işlem. Olumlu olumsuz baya bir yorum var dı orada.
   Boya koruma denilen şey sizin yaptığınızın daha detaylısı oluyor.0,5 mikron kalınlığında bir cila tabakası oluşuyor boya üzerinde ve çalı çizikleri tarz çizikler daha boyaya ulaşmadan etkisiz hale geliyor.Yaraı yok diyen varsa bilmeden uyduruyor.Başka bir şey değil..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
Saydam film nasil olur Ozcan? Ozellikle kucuk taslarin sicrayip boyayi zedelemesini onler herhalde...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
Özcan bey  arkadaşların yorumu yararı yok kısmından ziyade verilen para ile alınan hizmetin birbirini tutmaması konusundaydı. Genel olarak yapılan işlemin fiyatı çok bulunuyordu.
Bu link te baya bir tartışılmış konu:
http://www.toyotaclubtr.com/mekanik-sohbet/boya-koruma-icin-yardim/
bende geçen aracın bakımını yaptırırken servise sorduğumda 200 liradan başlar demişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
Filmin cok kalitelisi olmasi gerekiyor Ahmet bey. Kalitesiz film oldugunda yararindan cok zararini görüyorsunuz. Onu da sökmeye calistiginizda anliyorsunuz. Boyada beraberinde gelebiliyor.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
Murat, diye isminizle hitap etsem bir sakincasi var mi sizce Murat Bey?  Sahsen ilk bir kac defa disinda isimle hitap etmeyi daha uygun buluyorum mesajlasmada, laubaliligi sevmem ama asiri formelligi de sevmem.Mumkunse bana adimla seslenilmesini tercih ederim :)

Deneyiminizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim, herhalde sokulurken boyaya da zarar veriyordur kalitesiz film. Farlara da film uyguluyorlar, acaba ayni turden bir film mi? Tavsiye edebileceginiz markalar var mi film konusunda? Benim arabam eski, ama yine de tas sicramasindan on kaputun boyasina zarar gelmesini istemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
Bence bir sakincasi yok.

Boyaya uygulanan kaliteli filmler cam veya far filmlerinden cok farkli.
Daha yumusak ve gözenekli gibi oluyor. Tirnkala cizin. Bir süre sonra cizik gidiyor.

Iphone icin bodyguarz diye bir film kilif var. O filmlere cok benziyor.
Benim arabada standard arka camurluklarin önünde var. Arka kisim daha genis oldugu icin camurluklara tas carpip boyaya zarar vermesin diye. Ama film kalin ve yumusak.

Ama fiyatlari yüksektir.

Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante