Gönderen Konu: Cam Filmi Konusu  (Okunma sayısı 187209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Ynt: Cam Filmi Konusu
« Yanıtla #660 : Ekim 24, 2017, 14:22:25 »
Geçen yıl 199 tl+20 ceza puanı yedim filmleri kendim söktüm. Bu yıl onaylı çektirmeyi düşünüyordum bi fırsat bulamadım. Çektirsemde boşmuş.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #660 : Ekim 24, 2017, 14:22:25 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #661 : Ekim 24, 2017, 15:24:54 »
https://www.change.org/p/cam-filmi-l%C3%BCks-de%C4%9Fil-bir-ihtiya%C3%A7t%C4%B1r?recruiter=652075907&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition
Buradan destek olabilirsiniz TOBFED olayı mahkemeye taşıyacağını bildirmiş ayrıca twitter üzerinden de destek olabilirsiniz
İmkanı olan delirsin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #662 : Ekim 24, 2017, 16:24:40 »
Acik renk film serbest dediginizde, uygulayici ile vatandaş arasında sorun cikiyor. Kopkoyu cam filmine araç sahibi  bu 1 numara diye tutturuyor, sonra uğraş dur. Ya serbest olmali ya da yasak olmali.
 Cam filmi bi ihtiyactir. Ama kolluk güçleri için büyük sikintidir.
 En güzeli üretici firma standart cam filmi veya renkli camla satmali araci.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #663 : Ekim 24, 2017, 18:24:34 »
Daha güzeli; colormatik cam. Bir dönem Mercedeslerde kullanılıyordu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #664 : Ekim 25, 2017, 08:58:10 »
Cam filmini önce serbest bırak , vatandaş en az 500 - ile 1000 lira arası masraf yapsın. Bir sene sonra yasak de sökmek için 100 ile 200 lira arası masraf yapsın. Tam alın verin ekonomiye can verin olmuş. Önce emniyet araçlarından , kaymakam belediye başkanı araçlarına sonra valiler milletin vekillerinin araçlarından başlasınlar sökmeye bence. Birde cam filmi sektöründen ekmek yiyen arkadaşlar ne olacak bunu düşünen yok mu acaba?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 271000
  • Model Yılı: '09
  • 64 kere teşekkür etti
  • 111 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #665 : Ekim 25, 2017, 13:00:47 »
yönetmelikte bir değişiklik yok, nisan 2017 de çıkan yönetmelik belli standartlar olursa serbest diyor.ama nisanda yönetmelik yayınlanınca vbunu insanlara tamamen serbest diye lanse ettiler.kimsede
yahu gerçekten serbest mi yoksa şartları var mı? diye yönetmeliğe bakmadı.hal böyle olunca sonradan yapılan cam filmlerinin 90% si yönetmeliğe aykırı.
şimdi de gelir lazım olunca cezalar arka arkaya gelmeye başladı.

ben muayene de niye hafif kusur sayılıyor anlamıyorum, madem yönetmelik çıktı, muayene de yönetmeliğe uygun değilse ağır kusur dersin.millet sadece sökme parası verir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #666 : Ekim 25, 2017, 13:20:08 »
yönetmelikte bir değişiklik yok, nisan 2017 de çıkan yönetmelik belli standartlar olursa serbest diyor.ama nisanda yönetmelik yayınlanınca vbunu insanlara tamamen serbest diye lanse ettiler.kimsede
yahu gerçekten serbest mi yoksa şartları var mı? diye yönetmeliğe bakmadı.hal böyle olunca sonradan yapılan cam filmlerinin 90% si yönetmeliğe aykırı.
şimdi de gelir lazım olunca cezalar arka arkaya gelmeye başladı.

ben muayene de niye hafif kusur sayılıyor anlamıyorum, madem yönetmelik çıktı, muayene de yönetmeliğe uygun değilse ağır kusur dersin.millet sadece sökme parası verir.

Denetimler başlamış 427lira gibi bir ceza var birde trafikten men olayı var herhalde tam bilmiyorum bu kısmını. Zaten tüvtürk farklı telden emniyet farklı telden çalışıyor karmaşa ya sebep oluyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #667 : Ekim 25, 2017, 19:26:45 »
Ankara'da park halindeki cam filmli araçlara da ceza yazıldığı iddia ediliyor.427 lira inanılmaz fazla.Allah sonumuzu hayr etsin.Şimdi gidip filmleri söktursem tekrar serbest olmayacağının garantisi yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #668 : Ekim 25, 2017, 19:48:37 »
Denetimler başlamış 427lira gibi bir ceza var birde trafikten men olayı var herhalde tam bilmiyorum bu kısmını. Zaten tüvtürk farklı telden emniyet farklı telden çalışıyor karmaşa ya sebep oluyorlar.
Ön cam hariç diğer 5 cam filmi varsa ne kadar açık olursa olsun trafikten men cezası var. Belli bir sürede sökülüp trafik denetlemeden düşürülmesi gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '01
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #669 : Ekim 25, 2017, 20:44:47 »

Bir çoğumuzun karşısına bu görsel bir yerlerde gezinirken çıkmıştır.
Çoğu kişide de kafa karışıklığına yol açmış bulunmakta.
Resimde bahsi geçen Ek XV 26 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 29869 sayılı resmi gazetede cam filmlerinin serbest bırakılmasıyla yürürlüğe giren ve uygulanması gereken cam filmlerinin özelliklerini belirten bir ek.

21 Ekim 2017 de yayımlanan 30106 sayılı resmi gazetede ise bu ek yükümlülükten kaldırılmıştır. Dolayısı ile cam filmleride yasaklanmıştır.
Yardımcı olduysam ne mutlu bana.
Sağlıklı mutlu günler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #670 : Ekim 25, 2017, 23:03:44 »
427 lira ceza para cezası araç trafikten men mı edilecek? Tekrar vizeye girilip vize parası verilecek yani. Filmin her türlüsü yasak herhalde? Orijinal renkli camlar hariç. Bu işten para kazanan arkadaşlar ne yapacak acaba? Bir aracın film maliyeti 500 lira ceza 427 lira araç trafikten men film sökme işlemi için herhalde 100 lira tekrar muayene gir 200 lira tabi bir eksik sorun çıkmazsa. Toplamda 1227 lira gibi bir yekün tutuyor. Önce kamu araçlarından başlasınlar bence vatandaşa da yılbaşına kadar süre versinler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #671 : Ekim 26, 2017, 00:05:24 »
Arka cam hariç gittim 20 dakikada söktüm.9 yıldır üzerindeydi.İz yok kaliteli filmmiş.Aceleci adamım.Bakarsın vaz geçerler.Burası Türkiye.Gitti filmler.Arka cama sonra el atacağım.Rezistansa zarar vermeden usulca.Polise denk geliriz 427 lira tansiyonumu çıkarır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #672 : Ekim 26, 2017, 00:31:33 »
Bugün trafik polisine sorduk, 206 TL dedi ceza için. Ruhsatın da bir yaprağını alırım, söküp gelirsin öyle veririm dedi. Ayrıca filmden yenmiş bir ceza makbuzu da gördüm 206 TL?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #673 : Ekim 26, 2017, 08:24:38 »
MTVde halkın tepkisi çok olunca umduklarını bulamadılar cam filmine sardılar. Bunlar ne tür bir film çeviriyor anlamadım. Allah sonumuzu hayır etsin. ;)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #674 : Ekim 26, 2017, 08:49:15 »
ben cumartesi muayeneye gireceğim.. acaba cam filmlerinden sıkıntı çıkar mı yoksa hala hafif kusur olarak mı görünüyor.. Bilgisi olan var mı?
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #675 : Ekim 26, 2017, 09:18:25 »
ben cumartesi muayeneye gireceğim.. acaba cam filmlerinden sıkıntı çıkar mı yoksa hala hafif kusur olarak mı görünüyor.. Bilgisi olan var mı?

Eğer vakitten yana sıkıntınız yoksa söktürmeden gidin. Geçerse ne ala, eğer ağır kusurdan kalırsa 1 ay içinde söktürür öyle gidersiniz. Muayene süreniz 1 ay süreyle uzamış olur ;)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 129
  • Model Yılı: '06
  • 8 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #676 : Ekim 26, 2017, 09:34:31 »
Söktürmeyecektim,inat etmiştim ama dün yolumun üstünde çevirme olduğunu gördüm, servisler geri geliyordu, birine sordum "bugün hem giderken hem dönerken ceza yedim, ara sokaklardan kaç" dedi.

Kaçtım yolumun üstünde radyocum vardı ona söktürdüm. Daha da arabanın jantını bile değiştirmem yazıklar olsun.
Toyota Corolla Terra Otomatik - 2006 - BRC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 56000
  • Model Yılı: '10
  • 73 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #677 : Ekim 26, 2017, 12:16:28 »
Fehmi Bey Muayeneye girdikten sonra sonucu yazarsanız memnun oluruz. Ayrıca sökme işi bu kadar zor mu. Yukarıda arkadaş 100 Tl'den bahsetmiş söküm için. Ben zaten komple arabaya 110 TL'ye film çekmiştim. Geçen arkadaşın arabasında film biraz kalkmıştı diye tutup aşağı doğru cart diye çektik ve gayet güzel söküldü. Bu şekil kendi arabamızdan sökemez miyiz?
''Üzülme! Der Mevlana Hazretleri ve Şöyle Devam Eder: ''Kaybettiğin Her Şey Başka Surette Geri Döner''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 100000
  • 22 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #678 : Ekim 26, 2017, 12:36:42 »
Ön camda film varsa 427 TL + Trafikten men. Ön camda yoksa 206 TL. 23 Ekimde muayenede hafif kusur olarak geçen araç var.
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #679 : Ekim 26, 2017, 13:47:07 »
Alıntıdır,
Forumumuzdan bir çok arkadaşın ve hatta tüm Türkiyenin merak ettiği bir konu olan otomobil camlarının renklendirilmesi, cam filmi uygulanması, orjinallik durumu, polisin ceza kesme sebebi, 

Öncelikle söylemek isterim ki Polis cam filmine istedikleri gibi müdehale edebilirler, bunun sebebi bu camların belirli bir standartta olması gerekliliği ve araç camına uygulanan film işleminin bu standardı bozmasıdır. Bu sadece siyah renk için geçerli değildir. Camınıza şeffaf bir film bile çekseniz, polis size bu film için görüşü bozduğu sebebiyle ceza kesebilir. Buradaki amaç sürücünün görüşünü bozacak her türlü önlemi almak ve trafiği tehlikeye sokacak unsurları ortadan kaldırmakdır.

Peki Polis bu standartları nasıl biliyor, neye göre karar veriyor, Polis bu kararı kendi kafasına göre uygulamıyor, sanayi bakanlığının uyguladığı standartlara göre cam üzerindeki işaretlerden bu aracın üzerindeki cam sınırlar içerisinde mi değil mi bunu görüyor ve buna göre hareket ediyor.

Birçoğumuzun bildiği gibi otomobil camları belirli bir standarta göre üretilmektedir. Öyleki, otomobillerin ön camlarında uygulanan eğim bile insan gözünün yanılmasını engellemek için bazı standartlar ile üretilmektedir. Aynı durum aracın yan camları içinde geçerlidir.

Camların üzerindeki işaretler ve semboller camın hangi standartlarda üretildiği hakkında bize bilgi verir. Kanuna göre

R43 Regülâsyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.

Yukarıdaki yazıdan'da anlaşılacağı gibi orjinal renki araç camları sanayi bakanlığı tarafından onay almış ve cam üzerinde "V" işareti olan camlardır.
Bu camların üzerindeki işaretlerde E yada "e" işaretinin yanında birde "V" İşareti bulunmaktadır. Polis bu işareti gördüğünde bu camın sanayi bakanlığının onay verdiği cam tipi olduğunu kabul eder ve size herhangi bir cezai işlem uygulamaz, Fakat siz renkli camın üzerine bir kat daha film kaplatırsanız polis yine sürücünün görüşünü bozduğumuz için size cezai işlem uygulayabilir.

Resimde Renksiz bir camın kodları görünmektedir. Renkli cam üzerindeki sembolleri göstermek için resim yakın zamanda eklenecektir.

Aracında orjinal renkli cam olan üyelerimiz, arka camdaki kodlar ile ön camdaki kodları karşılaştırırsa arka cam da "E" İşaretinin yanında "V" İşareti olduğunu ön camda ise sadece "E" işareti olduğunu göreceklerdir.

Bu işlem size hala saçma gibi görünebilir. Ama şöyle düşünün normal bir gözlüğünüz var. yazın buna cam filmi uygulaması yapsanız ve güneş gözlüğü olarak kullansanız olurmu, bence olmaz. Araç camıda bu şekildedir. Orjinal değilse olma