Gönderen Konu: E180 Lastik sensörü problemi  (Okunma sayısı 413 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 80000
  • Kan Grubu: 0+
E180 Lastik sensörü problemi
« : Kasım 30, 2020, 09:00:29 »
Selamlar,

E180 2016 model Corolla sahibiyim. Son günlerde Lastik basınç ikaz lambası anlamsızca yanmaya başladı. Neden anlamsızca diyorum çünkü aracımın tüm lastik basınçları normal seviyede. Hatta istepneye bile hava bastım. Uzun yolda yanıyor bir müddet devam ediyorum sönüyor vs. vs. Lastikteki sensörlerin bataryalarımı bitiyor yoksa kontrol ünitesi mi gidiyor-geliyor bilemiyorum. Bir sitede yorumlarda bataryalar için 10 yıl vs. gibi bir süre vermişler. Ne yapmam gerekiyor Ustalardan yorum ve yardım bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

E180 Lastik sensörü problemi
« : Kasım 30, 2020, 09:00:29 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: ---
  • 187 kere teşekkür etti
  • 194 kere teşekkür edildi
Ynt: E180 Lastik sensörü problemi
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2020, 10:18:22 »
merhaba lastik basınçlarınızı ayarladıktan sonra araç çalışır yada kontak açık vaziyette ilken reset düğmesine 3-4 saniye basılı tutun. reset düğmesi torpido içindedir. bu şekilde ayarladığınız basınç hafızaya kaydedilecektir. yine aynı sorunu yaparsa servise danışırsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 26250
  • 101 kere teşekkür etti
  • 776 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2020, 11:25:29 »
Samed Aksungur beyin dediği gibi yapın,diğer sorunuza gelince uzun yolda lastik ısınınca belki eski hafıza ısısına geliyor ve sönüyordur, biz de aynı durumu gördük.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2020, 16:43:03 »
merhaba lastik basınçlarınızı ayarladıktan sonra araç çalışır yada kontak açık vaziyette ilken reset düğmesine 3-4 saniye basılı tutun. reset düğmesi torpido içindedir. bu şekilde ayarladığınız basınç hafızaya kaydedilecektir. yine aynı sorunu yaparsa servise danışırsınız.

Teşekkürler bunu deneyip hemen sonucunu paylaşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1946 kere teşekkür etti
  • 2867 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2020, 18:51:16 »
Havalar soğuyor. Sabahları lastik basınçları ayarlananın 2-3 psi altına kadar düşebiliyor. Bu nedenle de lastik basınç uyarı sistemi uyarı veriyor. Ama araç sürülüp lastikler ısınınca basınç ayarlanana çıkıyor. O nedenle ya soğuk lastiğe hava basın ya da ayarlanan basıncın 2-3 üstünü basın.

Benim uyarı 32'ye ayarlı, ben kışın 34 basıyorum.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5 : Aralık 01, 2020, 08:27:27 »
Selamlar,

Sabah tüm lastikleri 32 psi ayarladım (istepne dahil). Sonra Torpido gözündeki SET düğmesine basıp 3-5 saniye bekleyince sarı ışık yanıp söndü. Doğrumu anladım bilemiyorum fakat benim bastığım ölçüleri baz alıp kendine SET ediyor sanırım. (Büyük bir ihtimalle üst ve alt limitleri var) Aslında bu işlemi bizim lastiklerde sorun olduğunda yaptığımızda hatalı olduğumuzuda düşünmedim değil çünkü lastik patlak veya hava kaçırdığında bu düğmeye basıp ışığı söndürmek çok anlamlı gelmedi zira button RESET değil SET işine yarıyor.

Saygılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '20
  • 187 kere teşekkür etti
  • 194 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2020, 10:30:09 »
reset yazmışım doğrusu SET dediğiniz gibi. doğrudur set edince aralık belirliyor kendine o aralığın altına inince ışık yanıyor. ışık yandıktan sonra basınçları düzeltmediğiniz sürece ışığı tekrar SET düğmesi ile söndüremezsiniz. önce basıncı uygun şekilde ayarlayacaksınız sonra SET düğmesine basacaksınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #7 : Aralık 03, 2020, 17:22:34 »
Selamlar,

Işık gene yandı arkadaşlar. Ama sonuç güzel  :) Yaramaz sensörümüzü bulup değiştirdik. Sol ön lastik sensörü. Özel bir serviste 375 TL ye (sökme takma dahil) işi bitirdik. Aklınızda olsun diye deneyimlerimi aktarıyorum. Toyota servisi eğer bende yaptırırsan bozuk sensör parça fiyatı 650 TL dedi. (ama sökme takma işçilik varmı bilemiyorum) Yaptırmazsan 200 TL test ücretini alırım dedi.

Internetten ofisime yakın özel bir servis buldum gittim elemanın yanına adam sanki Atom'u parçalıyor. Böyle bir artistik hareketler. Birde aleti tam kullanamıyor telefonla destek alıyor. Herneyse Ben bilgisayar mühendisiyim Alttarafı elindeki cihazla lastiğe gidip bozuk sensörü bulucaksın sonrada obd den giriş yapıp yeni sensörü sol ön lastiğe tanıtıcan dedim. Biraz tavırları düzeldi ama hiç indirim yapmadı :) . Aynı alet çalışır usta övünür misali durum.

Neyse mutlu son.

Tüm ustalara selamlar saygılar.

Etiketler: