Gönderen Konu: Sol arka stop su alıyor  (Okunma sayısı 529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 53 LAZ 1453
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 87500
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Sol arka stop su alıyor
« : Kasım 29, 2020, 17:26:11 »
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır takipteyim, 2011 Avensis aracımın sol arka stopu içeri su alıyor. buharlaşmış su şeklinde.  bagajın içinde sinyal lamba vs sökerek kurutayım dedim ancak o bölme değil. dışarısı ile lambaların arasında kalan ısıcam gibi görev gören bölüm var ya, tam kapalı hani. işte ordabuhar var, özellikle yağmurdan sonra yada araç yıkamadan sonra daha da artıyor ve hiç azalmıyor mübarek. Toyota servisi aradım, bir oraya bi oraya bağladılar. en son biz sizi arıcaz dediler, sağolsunlar 9 gündür arayacaklar.
aracımın 90 bin bakımını yeni yaptırdım, komple Toyota servis bakımlı. bu stopun değiştirilmesi garanti kapsamında mı? herhangi bir çizik vuruk yok stopta, dışardan hasarı yok. kullanıcı hatası değil. Aracın stopları garanti kapsamında mıdır?
Toyota Avensis 2011 Elegant Extra Multidrive-S

Toyota Club Türkiye

Sol arka stop su alıyor
« : Kasım 29, 2020, 17:26:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 259 kere teşekkür etti
  • 1337 kere teşekkür edildi
Ynt: Sol arka stop su alıyor
« Yanıtla #1 : Kasım 29, 2020, 20:18:52 »
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır takipteyim, 2011 Avensis aracımın sol arka stopu içeri su alıyor. buharlaşmış su şeklinde.  bagajın içinde sinyal lamba vs sökerek kurutayım dedim ancak o bölme değil. dışarısı ile lambaların arasında kalan ısıcam gibi görev gören bölüm var ya, tam kapalı hani. işte ordabuhar var, özellikle yağmurdan sonra yada araç yıkamadan sonra daha da artıyor ve hiç azalmıyor mübarek. Toyota servisi aradım, bir oraya bi oraya bağladılar. en son biz sizi arıcaz dediler, sağolsunlar 9 gündür arayacaklar.
aracımın 90 bin bakımını yeni yaptırdım, komple Toyota servis bakımlı. bu stopun değiştirilmesi garanti kapsamında mı? herhangi bir çizik vuruk yok stopta, dışardan hasarı yok. kullanıcı hatası değil. Aracın stopları garanti kapsamında mıdır?
2011 model araç nasıl garanti kapsamında olacak?
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 26250
  • 103 kere teşekkür etti
  • 789 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2020, 11:30:47 »
Toyotadan anlayan elektrikçi bulun,söker silikonla varsa boşluk vs kapatır iş çözülür,resmi servis bunlar böyle deyip yeni stop satmaya çalışır.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 60000
  • Kan Grubu: B+
  • 114 kere teşekkür etti
  • 329 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2020, 15:18:14 »
2011 model araç nasıl garanti kapsamında olacak?

Ümit bey,  stopta meydana gelen arıza kullanıcı sebepli değil de,  fabrikada  imalat hatasından kaynaklı ise  garanti kapsamı gibi bir süre yok diye biliyorum. En azından  bazı markaların iyi niyet ve markanın adının  kötü anlamda anılmaması adına bu tür problemleri ücretsiz çözüyorlar.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1947 kere teşekkür etti
  • 2877 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2020, 18:39:16 »
10 senelik araç yetkili servis garantiye sokmaz. Bilemezler çünkü. Belki geri geri giderken dokundurdunuz o nedenle contadan su alıyor olabilir.

2 şekilde su alır bir stop. Ya contadan ya da  yüzey üstünde kılcal çatlak vardır ordan.
Nasıl anlayacaksınız? Stopları söküp akşam leğen içine koyun ampul giren kısım üstte kalsın. Sadece dış yüzey suyla temas etsin. Eğer dış yüzeyde çatlak varsa içinde birikecektir. Bu noktada stopun birleşme noktasından da olabilir. Detaylı incemek lazım. Eğer dış yüzeydeyse, far filmi çekersiniz olur biter. Eğer stopun keskin birleşme kenarındansa dayson poliüretan mastik çekersiniz.

Bagaj iç trimleri söktünüz, baktınız aracın içine de su giriyor, su sızıntısı gibi iz var. O zaman contalardan kaynaklandığına net emin olabilirsiniz. Contayı çıkarıp dayson mastik sıkın, 15 dakika kurusn üstüne bir kat daha sıkın. Contanın kenarlarına. Ardından 5-10 dakika o 2. katın da hafif kurumasını bekleyip stopu geri takın. Daysonun bulaştırılmadan direk oturacağı kısma denk gelmesini sağlayın. Ayrıca en az 3-5 gün yağmur yağmayacağı zaman yapın bunu ki iyice kurusun. Bu yöntemlerle bir sıkıntı kalmaz.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 76400
  • 682 kere teşekkür etti
  • 594 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 30, 2020, 18:42:34 »
Aracınızın kendi garantisi bitti ise veya ekstra garantiniz yoksa ücretsiz değişimden yararlanamazsınız. Bakımı sürekli yetkili serviste yaptırmanız bir şeyi ifade ettirmiyor, bakımları burada yaptırıyorsun diye cebinden stop değişimi yapacağını sanmıyorum böyle bir şey pek mümkünde değil zaten. Siz yine de bir şansınızı deneyin hayat önümüze ilginç şeyler çıkartabiliyor bazen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 53 LAZ 1453
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2020, 00:21:34 »
Şöyle garanti kapsamında olabilir diye düşündüm: 10 yıl ya da 100.000 km. Hangisi önce dolarsa. E 10 yıl olmadı, 100.000 de olmadı. Hafta içi randevu alıp aracı direkt götürcem. Telefonla iş yürümüyor anlaşılan. Servis işi çözerse ne ala. Çözmezse hazır hafta sonu yasaklıyız. Cuma gününden söküp işlemleri kendim uygularım. Yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Durumun nasıl ilerlediğini burdan sizlerle paylaşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 05, 2020, 01:54:46 »
Şöyle garanti kapsamında olabilir diye düşündüm: 10 yıl ya da 100.000 km. Hangisi önce dolarsa. E 10 yıl olmadı, 100.000 de olmadı. Hafta içi randevu alıp aracı direkt götürcem. Telefonla iş yürümüyor anlaşılan. Servis işi çözerse ne ala. Çözmezse hazır hafta sonu yasaklıyız. Cuma gününden söküp işlemleri kendim uygularım. Yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Durumun nasıl ilerlediğini burdan sizlerle paylaşacağım.
10 yıl garantiyi hangi üretici veriyor daha duymadım,uzatılmış extra garanti varsa o şekilde 7 yıldan fazlası yok bazı markalar en fazla 3 yıl yada 100 bin km garanti verir hangisi önce dolarsa başkada garanti türü olmaz ki olsada stop vs öyle herşey garantiye girmiyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: ---
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 05, 2020, 02:19:39 »
Sonucu merakla bekliyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 53 LAZ 1453
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2020, 13:57:49 »
2021 Şubat ayına kadar araç Toyota garantide dendi bana Toyota tarafından. Önceki sahibi garantiyi uzattırmış.
Gelelim asıl konuya. Stobu söktüm. Kaçagi buldum. icine 2-3 kez su doldurup bosalttim ve temizlendi. Kaloriferin ustune koydum, su kacagi olan yeri hafifce acip araya 4 kurdan soktum. 2 gun kaloriferde iyice kurudu içi. en en ince işçilikle akvaryum silikonu çektim. 1 gün bekledim. 1 gün sonra ince bir kat daha çektim. 1 gün daha kurutup, araca monte ettim. 1 hafta boyunca yagmurlara, yikamaya maruz biraktim ve sıkıntı yok. 10 numara oldu. Komple acmaya da gerek kalmadı. Sadece sinyal lamba ustundeki turuncu renk gitmisti. akrilik bir boyayla boyadim hafiften. kurumaya yakin peceteyle silip kalin katmanlari da incelttim. tek sorun tonu tam tutmadi, 4 lü flasor acip gece vakti bakinca ton farki belli oluyor. e o kadar da olsun  ::)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 26, 2020, 14:02:17 »
Hayırlı olsun uğraşınca herşey yapılabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Etiketler: