Gönderen Konu: 2020 Flame X-Pack Aksesuar seçimi  (Okunma sayısı 2854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: ---
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
2020 Flame X-Pack Aksesuar seçimi
« : Kasım 29, 2020, 00:58:23 »
Merhaba arkadaşlar, kısmetse 10 Aralık ta arabam üretime girecekmiş. Sonrası teslim süreci falan ama kafam biraz karışık. Aklımda bir sürü soru var ve sizin tecrübelerinizide okudum fakat burada ayrı bir forumda tartışmak istedim.

1- 2 tane çocuk (6 ve 10 yaşlarında) olması sebebiyle aracın döşemesini açık değil, koyu olanı seçtim. Hadi kılıf alıp açık rengi sağlayabilrim ama bu cam altlarındak kol dayamalar gözümü korkutuyor. Bunlarda leke olunca çıkmama vs gibi bir olay yaşarmıyım?  Yoksa temizlik malzemeleri ile rahatca temizlenebiliyor mu? Eğer buradan olumlu yorum alırsam siparişi o açık renge çevirmek istiyorum.

2- Bundan sonraki sorumlarım aksesuarlar, Dönüşe duyarlı sis far modülü bununa ilgili bir şey bulamadım internette. Tecrübesi olan bir arkadaştan yorum alabilirmiyim? Eğer çok gerek yoksa daha yararlı bir donanım seçmek mantıklı olabilir.

3- Motor Alt Muhafaza ; tartışmasız çoğu kişinin en memnun olduğu aksesuar diye düşünüyorum :) Bunu serviste yaptırmayı düşünüyorum.

4- LED Ampul Kiti : Serviste takılan yerine daha güçlü versiyonlarını alın görüşü hakim gibi, serviste takılan yeterli olmuyor mu?

5- Park Destek Sistemi- 8 Sensör LCD Ekranlı - bu konu kafamı çok karıştırıyor. Çoğu kişi CENMAX sensor kullanıldığını söylüyor ama sanki 8li CENMAX sensör piyasada kalmamış gibi ve ortalama fiyatları 1.100-1200 civarı gibi Toyota tarafında 1.600 gözüküyor. Eğer bu sensörse çok sıkıntı yok aslında aksesuar gibi almak daha mantıklı geliyor ama dandik bir park sensörü takıyorlarsa dışarıda yaptırmak daha mantıklı sanırım. Son zamanlar bu aksesuarı alan var mı? Birde  kullanımı ile ilgili bilgi alabilirmiyim?

6- Hıza Duyarlı Kapı Kilitleme Modülü bunu serviste almak mantıklı gibi ama yorumlarınızı rica ederim.

7- Kapı Kenar Koruyucu diye birşey var. Bunu tam olarak anlamadım. fitil gibi birşeymi takıyorlar kapı kenarlarına?

8- Krom ve diğer bagaj, kapı, rüzgarlık gibi şeyler inanılmaz pahalı duruyor. Bunların alternatiflerini dışarıda veya kendim yapabilirim gibi geliyor

9- GAZ için bekle ve hisset daha hakim gibi tabi his işleminden sonra LPG önerenlerin sayısı neredeyse %80 + gibi.

Bu ilk Toyota tecrübem olacak, Gerçi şimdi elimde Honda City var, CVT ye alışığım :) 

Toyota Club Türkiye

2020 Flame X-Pack Aksesuar seçimi
« : Kasım 29, 2020, 00:58:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1946 kere teşekkür etti
  • 2867 kere teşekkür edildi
Ynt: 2020 Flame X-Pack Aksesuar seçimi
« Yanıtla #1 : Kasım 29, 2020, 08:54:02 »
1- 2 tane çocuk (6 ve 10 yaşlarında) olması sebebiyle aracın döşemesini açık değil, koyu olanı seçtim. Hadi kılıf alıp açık rengi sağlayabilrim ama bu cam altlarındak kol dayamalar gözümü korkutuyor. Bunlarda leke olunca çıkmama vs gibi bir olay yaşarmıyım?  Yoksa temizlik malzemeleri ile rahatca temizlenebiliyor mu? Eğer buradan olumlu yorum alırsam siparişi o açık renge çevirmek istiyorum.

Bej seçseniz de zaten ancak koltuğun üst kısmı bej renkte. Bu durum çok iyi düşünülmüş bence. Göğüstwki bej yer deri. Kapılardaki bej yerlerse sert plastik. Haliyle temizlemesi kolay. Bence beje geçin derim. Çünkü siyah döşeme de kolay kirlenebilecek yapıda. Eski araçlardaki kumaş kalitesi yok ama çok kötü de değil.

2- Bundan sonraki sorumlarım aksesuarlar, Dönüşe duyarlı sis far modülü bununa ilgili bir şey bulamadım internette. Tecrübesi olan bir arkadaştan yorum alabilirmiyim? Eğer çok gerek yoksa daha yararlı bir donanım seçmek mantıklı olabilir.

Hiç gerek yok. Sisin aydınlatma görevi yoktur. Bu kitte ise aydınlatma otomatik modda çalışmıyormuş. Oto modda çalışmayacaksa gerek de yok düşüncesindeyim.

3- Motor Alt Muhafaza ; tartışmasız çoğu kişinin en memnun olduğu aksesuar diye düşünüyorum :) Bunu serviste yaptırmayı düşünüyorum.

Araçlarımızla araziye girmiyoruz ki ihtiyaç duyalım. Ufuk bey kaza anında güvenlik riski oluşturacağını söylüyor.

4- LED Ampul Kiti : Serviste takılan yerine daha güçlü versiyonlarını alın görüşü hakim gibi, serviste takılan yeterli olmuyor mu?

Gereksiz pahalı vasattan kötü ürün. Dışarda taktırın. Niken le aynı performansta niken 110 tl. Serviste 3 4 katı. Karar sizin.

5- Park Destek Sistemi- 8 Sensör LCD Ekranlı - bu konu kafamı çok karıştırıyor. Çoğu kişi CENMAX sensor kullanıldığını söylüyor ama sanki 8li CENMAX sensör piyasada kalmamış gibi ve ortalama fiyatları 1.100-1200 civarı gibi Toyota tarafında 1.600 gözüküyor. Eğer bu sensörse çok sıkıntı yok aslında aksesuar gibi almak daha mantıklı geliyor ama dandik bir park sensörü takıyorlarsa dışarıda yaptırmak daha mantıklı sanırım. Son zamanlar bu aksesuarı alan var mı? Birde  kullanımı ile ilgili bilgi alabilirmiyim?

Kesinlikle dandik değil. Emin olabilirsiniz. Ayrıca işçilik ücreti de dahil buna. Benim araçta sadece arka park sensörü vardı ön park sensörü pahalı olduğundan ön kamera ekledim. Daha uyguna geldi.

6- Hıza Duyarlı Kapı Kilitleme Modülü bunu serviste almak mantıklı gibi ama yorumlarınızı rica ederim.

Zaten kapılar manuel kilitleniyor. Otomatikleştirmek istiyorsanız alınabilir bence çok para.

7- Kapı Kenar Koruyucu diye birşey var. Bunu tam olarak anlamadım. fitil gibi birşeymi takıyorlar kapı kenarlarına?

Kapı açılıp çarptığında koruyor aynen fitil gibi internette 30 50 tl şey serviste fiyatı malum.

8- Krom ve diğer bagaj, kapı, rüzgarlık gibi şeyler inanılmaz pahalı duruyor. Bunların alternatiflerini dışarıda veya kendim yapabilirim gibi geliyor

Krom cam çıtası, spoyler vs mevcut.

9- GAZ için bekle ve hisset daha hakim gibi tabi his işleminden sonra LPG önerenlerin sayısı neredeyse %80 + gibi.

Lpgsiz manası yok, benzinle binilecekse daha iyi araçlar mevcut sonuçta. Bu araç lpg için alınıyor. Ben de bekleme taraftarıyım ki araca alışın tepkilerini anlayın. Sonra lpg taktırınca sorunu lpg de sanan çok insan oluyor benzinde tepkiyi bilmediğinden.

Eğer bayi aksesuar dayatması yapmıyorsa aşırı şanslısınız. Acil olanları söyleyim bence onlar daha önemli. Kaput filmi, cam filmi, arka park sensörü, vision donanımsa multimedya (dışarda taktırmayı öneririm) başka şeyler de şart koşuyorsa görsel yerine lpg. Görsel sonra da toparlanır. Yukarıda saydılarınız gereksiz ve halledilebilecek şeyler.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 16000
  • 108 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2020, 13:32:47 »
4. Sorunuza yanıt vereyim. Ben servisin taktığı ledi üç ay önce söktüm. Uzun yolda zifiri karanlıkta, asfalt hiç görünmüyor. Arabanın önden 10 metre ötesi yok. Uzunlar hele boş. Gece yoldaki beyaz çizgiler ve tabelalar dışında başka bir şey görmek imkansız. Servisin ledi ile Burdur Aksaray arasını, yazın gece on ikide gittim. Araç 90 diyince yol kayboluyordu. Düz yerlerde bile 70 ile gittim kaza yapmamak için. Şu an photon milestone 10.000 lümen takılı. Servisinkinden çok çok daha iyi. Led konusunda Osram, Philps, Photonu sırasıyla tavsiye ediyorlar. İlk ikisini üç ay önce internetten bulamadım. Hır2 modeli yoktu. Tedarik sorunu vardı. Bazı arkadaşlar Çin'den sipariş verdi. Ben uğraşmak istemedim Photon aldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2020, 15:16:37 »
Merhaba Mutlu bey,

yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Benim için çok aydınlatıcı oldu ve sizi bu konu özelinde işin piri gibi görüyorum. Açtığınız konuları ve yaptığınız şeyleri inceledim. Evet Pazartesi ilk işim döşemeyi beje çevirmek olacak ayrıca araç biraz daha ferahlayacak gibi çünkü ailecek rengi olarak buzul metalik gri seçmiştik. 

Flame x-pack olduğundan  fazla zorlamıyorlar sanırım aksesuar için :) Hatta ben zorluyorum onudamı alsam bunudamı alsam diye :) Bende zorunlu olarak Seramik kaplama, kaput filmi, cam filmi koruma şeritleri 5 cam ve paspaslar kauçuk yaptırdılar :)

Arka camlar zaten paket sebebiyle karartılı.

LCD Ön ve arka park sensörü biraz pahalı ama iyi olacak diye düşünüyorum özellikle eşim kullanacağından. Hıza duyarlı kapı kilitleme bence güzel bir özellik, bari baştan yapılsın çıksın, extra birşey takılarak yapılıyormuş daha ucuza ama risk almaya gerek yok. 400 TL küsür aksesuar konusunda şanslı olduğum için bunu bayi diretmiş gibi düşüneceğim :))))

Birde birşey soracağım benim City de içeriden kapıları kilitlediğinizde açmadığınız sürece kapı açılmıyordu, kayınpederimde Volvo vardı onda ise kitleseniz dahi açmaya çalıştığınızda kapı açılıyordu. Bunda nasıl?

Kaput altı koruma içinde; ben ve eşim seviyoruz çukurları koruma güzel olabilir. Plastik aksamları çok sevmiyorum çünkü bir süre sonra şekilleri değişiyor yada bir kez deforme olunca toparlamak çok zor. 

Birde keşke multimedia yeri hazır olsa ve sadece opsiyonel olarak sunulsa çok güzel olurdu :) Andorid tabanlı çok güzel ürünler var piyasada.

Bej seçseniz de zaten ancak koltuğun üst kısmı bej renkte. Bu durum çok iyi düşünülmüş bence. Göğüstwki bej yer deri. Kapılardaki bej yerlerse sert plastik. Haliyle temizlemesi kolay. Bence beje geçin derim. Çünkü siyah döşeme de kolay kirlenebilecek yapıda. Eski araçlardaki kumaş kalitesi yok ama çok kötü de değil.

Hiç gerek yok. Sisin aydınlatma görevi yoktur. Bu kitte ise aydınlatma otomatik modda çalışmıyormuş. Oto modda çalışmayacaksa gerek de yok düşüncesindeyim.

Araçlarımızla araziye girmiyoruz ki ihtiyaç duyalım. Ufuk bey kaza anında güvenlik riski oluşturacağını söylüyor.

Gereksiz pahalı vasattan kötü ürün. Dışarda taktırın. Niken le aynı performansta niken 110 tl. Serviste 3 4 katı. Karar sizin.

Kesinlikle dandik değil. Emin olabilirsiniz. Ayrıca işçilik ücreti de dahil buna. Benim araçta sadece arka park sensörü vardı ön park sensörü pahalı olduğundan ön kamera ekledim. Daha uyguna geldi.

Zaten kapılar manuel kilitleniyor. Otomatikleştirmek istiyorsanız alınabilir bence çok para.

Kapı açılıp çarptığında koruyor aynen fitil gibi internette 30 50 tl şey serviste fiyatı malum.

Krom cam çıtası, spoyler vs mevcut.

Lpgsiz manası yok, benzinle binilecekse daha iyi araçlar mevcut sonuçta. Bu araç lpg için alınıyor. Ben de bekleme taraftarıyım ki araca alışın tepkilerini anlayın. Sonra lpg taktırınca sorunu lpg de sanan çok insan oluyor benzinde tepkiyi bilmediğinden.

Eğer bayi aksesuar dayatması yapmıyorsa aşırı şanslısınız. Acil olanları söyleyim bence onlar daha önemli. Kaput filmi, cam filmi, arka park sensörü, vision donanımsa multimedya (dışarda taktırmayı öneririm) başka şeyler de şart koşuyorsa görsel yerine lpg. Görsel sonra da toparlanır. Yukarıda saydılarınız gereksiz ve halledilebilecek şeyler.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 29, 2020, 15:23:19
Hüseyin bey yorumunuz için çok teşekkür ederim. Açıkcası benim düşüncem passion da kullandıkları ledi kullanıyorlar diye düşünmüştüm. yorumlarda passion led problemi veya görüş problemi olarak hiç bir konu göremedim. O yüzden direk toyota dan orijinal birşey almak istemiştimki öyle yapmadıkları belli oldu bu mesajlarınızla. Yada passion modelide böyle çok fazla webde yorumcusu yok. led far kısmını yorumlara baktığımda önümüzünde kış olduğunu düşünürsek biraz askıya almaya karar verdim. 

4. Sorunuza yanıt vereyim. Ben servisin taktığı ledi üç ay önce söktüm. Uzun yolda zifiri karanlıkta, asfalt hiç görünmüyor. Arabanın önden 10 metre ötesi yok. Uzunlar hele boş. Gece yoldaki beyaz çizgiler ve tabelalar dışında başka bir şey görmek imkansız. Servisin ledi ile Burdur Aksaray arasını, yazın gece on ikide gittim. Araç 90 diyince yol kayboluyordu. Düz yerlerde bile 70 ile gittim kaza yapmamak için. Şu an photon milestone 10.000 lümen takılı. Servisinkinden çok çok daha iyi. Led konusunda Osram, Philps, Photonu sırasıyla tavsiye ediyorlar. İlk ikisini üç ay önce internetten bulamadım. Hır2 modeli yoktu. Tedarik sorunu vardı. Bazı arkadaşlar Çin'den sipariş verdi. Ben uğraşmak istemedim Photon aldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 108 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2020, 16:02:18 »
Okan Bey, servisin taktığı ledin passion modeliyle alakası yok. Passion orjinal far led ile geliyor. Farlarının yapısı diğer alt modellerden de farklı. Servis uyduruk bir marka takıyor. O markayı şu an adını hatırlayamadım. Zaten piyasada da olan bir marka değil. Servisin ledi için bir durum daha belirteyim. Akşam ledler yanınca kırsalda veya şehir dışında radyo parazit yapmaya başlıyordu. Farları kapatınca radyo çekiyordu. Bu photonda böyle bir durum olmadı. Köyde aynı yere gidiyorum. Servisin ledlerinin yandığı yerde çekmeyen radyo, photonu yakınca radyoda bir sıkıntı yok. Çekiminde bir azalma olmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 30, 2020, 16:36:45 »
Hüseyin bey teşekkür ederim. Sizinde önerinizi dikkate alarak aksesuarlar içinde elenenler listesi içine girdi led farlar :) Kafamda bir sürü proje var ama nasıl ilerleyeceğim bilmiyorum ama yalıtım galiba biraz önceliği alacak gibi duruyor. Gerçi bende hondacıyım bu arabada mutlu olma şansım bile var gibi düşünüyorum ama herşey kısmet sanırım. Herkesin istedikleri gönlüne göre olur umarım. Ama bu araba işi çok şans işi kimi yıllarca sorun bile yaşamıyor, kimi başına herşey geliyor. intertteki olumsuz yorumları gördükçe insanın gözü korkuyor ama oran orantıda düşünürsek kimse ben memnunun diye konu başlatmıyor, bütün konular eksiklikler ve şikayetler üzerine :) Slogan belli Dünyanın en çok satan otomobili olunca şikayeti olanların, şikayeti olmayanların çok küçük bir kısmını oluşturduğunu umuyorum :)

Mesaj Birleştirildi: Aralık 01, 2020, 13:07:38
Valla konuya baktığımda sözümün  bir kez daha gösteriyorki, buradaki çoğu kimse ya merakı yada ufak tefek sorunları için burada :) Bir kişi yeni araç almamış mı, hiç kimsenin yorumu yok mu :) tecrübeleri aktarayım yok mu :)

birşey daha soracağım, rüzgarlık için dışarıdan bakayım diyorum

Yan Cam Rüzgarlığı. Ön Set Krom Görünümlü anladığım kadarıyla sadece ön camlar için bu ve fiyatı neredeyse 1.500 TL , dışarıda kromlu 200 TL ye Niken (belki çakma olabilir) bulunabiliyor. Ama aklıma şu geldi benim pakette cam üstleri krom. bunu takabilmem için onları sökmemizmi lazım yoksa üstüne mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 60000
  • Kan Grubu: B+
  • 114 kere teşekkür etti
  • 326 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2020, 15:34:44 »

Birde birşey soracağım benim City de içeriden kapıları kilitlediğinizde açmadığınız sürece kapı açılmıyordu, kayınpederimde Volvo vardı onda ise kitleseniz dahi açmaya çalıştığınızda kapı açılıyordu. Bunda nasıl?

Olması gereken Volvo gibi. 1998 Corollamda da, şu anki Qashqaide de  içerden kilitleyince dışardan açılmaz. İçeriden açılır.  Çocuklarınız için arkalarda çocuk kilidini kullanabilirsiniz.  Ama yeni alacağınız araçta durum nedir bilmiyorum.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 04, 2020, 12:27:28 »
bende merakla bekliyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 108 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 04, 2020, 20:29:16 »
Olması gereken Volvo gibi. 1998 Corollamda da, şu anki Qashqaide de  içerden kilitleyince dışardan açılmaz. İçeriden açılır.  Çocuklarınız için arkalarda çocuk kilidini kullanabilirsiniz.  Ama yeni alacağınız araçta durum nedir bilmiyorum.

Yeni Corolla da içeriden kapıları kilitleyince dışarıdan açılmıyor. İçeriden de kapı açma kolunu çekince açılmıyor. O kolun hemen yanında manuel olarak kilidi açmak için bir dil var. Yolcular onu sağa sola döndererek kilitli kapıyı açabiliyor. Aynı şekilde kapıyı yolcu kendisi de kilitleyebiliyor. Ayrıca içeride kapı kilitli iken şoför kapıyı açınca, yolcu kısmının 3 kapı kilidi açılmıyor. Sadece şöför direk kendi kapısını açabiliyor. Yolcu için yukarıda söylediğim manuel düğmeyi kullanacak ya da şöför kendi kapısındaki düğmeye basmalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 05, 2020, 02:21:32 »
O zaman her ihtimale karşılık çocuk kilidini aktif etmek gerekiyor. Açıklamalar için teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 Advance Multidrive
  • Model Yılı: '15
  • Kan Grubu: A+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 10, 2020, 00:18:32 »
Arkadaşlar ben şunu merak ediyorum, örneğin diyelim ki flame x-pack almak istiyorum ama bu paket içerisinde ki elektrik li sunroof almak istemiyorum, böyle bir şansımız varmı? Ben yazılan yorumlardan dolayı baş mesafesi ni daralttigi için onu düşünmüyorum yani.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1900
  • 5 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 10, 2020, 08:35:53 »
Arkadaşlar ben şunu merak ediyorum, örneğin diyelim ki flame x-pack almak istiyorum ama bu paket içerisinde ki elektrik li sunroof almak istemiyorum, böyle bir şansımız varmı? Ben yazılan yorumlardan dolayı baş mesafesi ni daralttigi için onu düşünmüyorum yani.
Hayır yok, paketler standart.
2020 Corolla 1.6 Dream MDS Kar Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 10, 2020, 09:40:33 »
Cidden olmaması büyük bir eksiklik bende hiç istemediğim halde  paket zorunluluğundan mecburen sunrooflu almak zorunda kaldım. 1.90 boy ile önde bile sıkıntı çekiyorum :) Arka tam bir işkence, çocuklarla uzun bir yolda takılma şansım yok gibi. Uzun boy gerçekten bir lanet :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 10, 2020, 12:53:37 »
Peki paketler arasında değişiklik yapabiliyor muyuz? Mesela sunroof yerine şerit takip sistemi paketini seçebiliyor muyuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 93000
  • 475 kere teşekkür etti
  • 256 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 10, 2020, 14:09:57 »
bence de sunroof zorunluluğu saçmalık bariz arka tarafı tavandan daraltıyor.
bu arada yeni yaris gelmişti fena değildi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 10, 2020, 18:18:19 »
Nasıl en düşük pakete bayiler bir ton aksesuar zorunlu tutuyorlarsa, x-pack sunroofsuz olmuyor. Aksesuarlar kısmındada böyle bir şey yok. Sanırım X-pack ile ya yeni bir beyin geliyor yada yeni bir devre o yüzden herşey birlikte geliyor veya gelmiyor.

Peki paketler arasında değişiklik yapabiliyor muyuz? Mesela sunroof yerine şerit takip sistemi paketini seçebiliyor muyuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 10, 2020, 22:12:14 »
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar, anlaşılan bu dayatma ya karşı bir çözüm yok gibi.Gerci hondadan da 1.6 Eco motor almak isteseniz onda da executeve + ( plus) alamıyor sunuz.Bu en üst donanımı 1.5 turbo motora eklemiş onun da fiyatını uçurmuş   :( Demek ki satış stratejisi böyle. ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Aralık 11, 2020, 04:32:27 »
Tayfun kardeş aslında fiyatlar arası çok uçuk olmasının sebebi aksesuar, sunroof vs değil onlarında etkisi varda asıl etki ÖTV. yani 1.6 flame mds 229.000 TL buda %50 lik bir ötv vergi diliminde. flame x-pack almaya kalksanız 289.000 TL buda %80 lik dilimde, işin komediside burada çıkıyor. Aslında ÖTV siz ve KDV siz ham fiyatlarına baktığınızda ortalama arabaların arasında 6.000 TL fark var. %50 lik dilim standart olsa ÖTV koy 9.000 TL KDV dahil 10.620 TL lik bir fark (Bunlar tabi eldeki farazi rakamlar toyota aracın ham fiyatını vermiyor) var olacaktı. Ortalama sunroof başka markalarda 6K ya falan var :) Demekki xpack sunroof suz 4-5 K arası birşey olması lazım diye tahmin ediyorum. Bunu bir nevi satış stratejisi olarak görüyorum. 218.000 TL ye aldığınız Dream MDS e 5 hadi 10 K gibi bir fiyata bu özellikleri eklediğinizi düşünürsek tek sunroof ve iki üç tane extra özellik için kimse üst segmentleri almazdı veya üstüne bir kaç ek daha koysa 230.000 sınırını aşacaktı ve yine fiyat otomatik olarak 260-270 sınırına çıkacaktı. Bilmiyorum bu vergi sistemi nasıl gider, birşeyler değişirmi yoksa değişmez mi ama dream için biraz zaman var gibi gözüküyor (Toyotanın fiyat stratejisi biraz hantal, VW gibi falan değil bir ara T-ROC baktım 365.0000 demişlerdi gecesinde 385.000 oldu bir ara baktım 414.000 e çekmişlerdi şimdi  387.000 civarı ne yaptıkları belli değil) ama yakında 229.000 TL ile flame mds eğer kanunda bir değişiklik olmazsa 230.000 bandını geçtiği taktirde %80 lik dilime yolculuğu başlayacak. Valla sahibinden ilanlara bakıyorum Flameler daha pahalı, flame x-packler Toyota nın kendi sitesindeki fiyalardan daha ucuz satılıyor :)))))))))) Allah insanların gözünü doyursun ama bu al sat işi yapan insanları gerçekten durdurmak gerekiyor. Bu kişiler yüzünden gerçekten araç ihtiyacı olan insanlar zorluk çekiyorlar veya olması gerekenden fazla para ödüyorlar. Piyasa araç olmadığında kendisine sıra geldiğinde bayi tarafından extra bir sürü gereksiz aksesuar almak zorunda bırakılıyor. Neyse konu dağılıyor burada keseceğim. Bu arada Hondaya kızdığım için Toyotaya geldim. Honda Ayışığı Altunzade kadının ismi Pınarmıydı neydi hatırlamıyorum. Neredeyse 35.000 TL lik aksesuarı zorla satmaya çalıştı , almazsan arabam yok dedi. Bunu şikayet ettim açıkcası Honda da kabullenmiş durumu kimsenin umurunda değil, cevap vermeye bile tenezzül etmediler. Daha sonra araştırdıkça aslında Toyota yı daha çok sevdim Honda ya göre. Bilmiyorum belkide 2019 dan sonraki yenilenmesi daha albenili yaptı, Civic ile kıyasladığımda gerçekten (Hondacılar kızabilir) kıyaslayasım bile gelmedi açıkcası :))) Gerçi bir önceki kasasınıda seviyorum ben Toyota nın. Tek sevmediğim nokta bu arabada niye park sensörü yok, hadi aksesuar veriyorsun niye multimedia ya gömmüyorsun sensörleride extra bir şey takıyorsun arabaya  :)

Mesaj Birleştirildi: Aralık 11, 2020, 04:53:19
Bu arada biraz saçmalık yaptım ama seçtiğim aksesuarları siparişe eklettim..

ön arka sensör 2000 TL
motor alt koruma 550 TL
Hıza duyarlı kapı kilitleme 650 TL KDV ve işçilik dahil

Bayide seramik kaplama, kaput filmi, cam filmi güvenlikli koruma şeritleri vs gibi bir kaç şey eklemiş ama fiyata ne kadar ekledi bilmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 11, 2020, 12:13:14 »
Ne yalan söyleyeyim firmaların bu tür alengirli fiyat politikaları hep biz alıcıları olumsuz etkiliyor. Belli kalıplarda belli ve kısıtlı seçenekleriniz var onun dışına çıkmanıza izin verilmiyor. Honda da aynı Toyota da aynı. Focus ta da değişen birşey yok.Diger markaları ise bilmiyorum.
Yanılmıyorsam 2016 da çıkan safty sense özelliğini hâlâ en üst donanımla alabiliyorsunuz 4 yıl boyunca diğer donanımlar da standart hâle gelmemiş. Koltuk ısıtması, arka cam sileceği falan bunlar hiç yok Toyota da.
Bayilerde şimdi bir yalan tutturmuşlar neymiş ellerinde flame donanım kalmamış mış.Yoksa getirebirsin yani.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 2500
  • 1946 kere teşekkür etti
  • 2867 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 11, 2020, 17:36:03 »
Ne yalan söyleyeyim firmaların bu tür alengirli fiyat politikaları hep biz alıcıları olumsuz etkiliyor. Belli kalıplarda belli ve kısıtlı seçenekleriniz var onun dışına çıkmanıza izin verilmiyor. Honda da aynı Toyota da aynı. Focus ta da değişen birşey yok.Diger markaları ise bilmiyorum.
Yanılmıyorsam 2016 da çıkan safty sense özelliğini hâlâ en üst donanımla alabiliyorsunuz 4 yıl boyunca diğer donanımlar da standart hâle gelmemiş. Koltuk ısıtması, arka cam sileceği falan bunlar hiç yok Toyota da.
Bayilerde şimdi bir yalan tutturmuşlar neymiş ellerinde flame donanım kalmamış mış.Yoksa getirebirsin yani.

X-Pack ile geliyor Safety Sense, 2022 yılında zorunlu olacak adaptif hız sabitleyici ve şerit takip, kör nokta uyarı sistemi. Bu donanımlar fiyatları artırıyor, zaten firmalar üst vergi dilimine girmemek için donanım çıkarmayı düşünüyorlar. Bu ülke şartlarında üreticiler napsın? Bu donanımlar standart olsa vision 280 olacak en az. Az mı?
Arka cam sileceği ve sedan araba ne alaka? Fastback ya da liftback değil ki sedanda arka silecek olsun.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Etiketler: