Gönderen Konu: mds aracım stop etti  (Okunma sayısı 1176 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: A+
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
mds aracım stop etti
« : Kasım 24, 2020, 09:50:47 »
Merhaba arkadaşlar flame x pack multidrive s aracım var 2000km de henüz.Dün otoparka girerken birden stop etti daha önce hiç olmamıştı.sonrasında bir sorun mu var diye yokuşta defalarca denedim bir sorun yaşamadım.Sizce endişelenmeli miyim,bu durum normal midir,neden olabilir?

Toyota Club Türkiye

mds aracım stop etti
« : Kasım 24, 2020, 09:50:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1900
  • 5 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
Ynt: mds aracım stop etti
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2020, 10:04:52 »
Araçta LPG var mı?
2020 Corolla 1.6 Dream MDS Kar Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 256 kere teşekkür etti
  • 1328 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2020, 10:18:20 »
Merhaba arkadaşlar flame x pack multidrive s aracım var 2000km de henüz.Dün otoparka girerken birden stop etti daha önce hiç olmamıştı.sonrasında bir sorun mu var diye yokuşta defalarca denedim bir sorun yaşamadım.Sizce endişelenmeli miyim,bu durum normal midir,neden olabilir?
LPG ayarlarını yolda yaptırın sorun biter,bu durumu önemsemeniz lazım yoksa uzun dönemde sibob yakması oluşur.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2020, 10:27:25 »
hayır lpg taktırmadım.benzinli aracım

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2020, 10:32:18
Araçta LPG var mı?

lpg yok hocam o yüzden şaşırdım

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2020, 10:33:05
LPG ayarlarını yolda yaptırın sorun biter,bu durumu önemsemeniz lazım yoksa uzun dönemde sibob yakması oluşur.

lpg yok ümit bey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 256 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2020, 10:36:28 »
hayır lpg taktırmadım.benzinli aracım

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2020, 10:32:18

lpg yok hocam o yüzden şaşırdım
LPG olmadan stop etmesi garip olmuş en yakın servise gidip cihaza bağlatın hata kodu varmı baktırın,akü kontrolü yaptırın yeni kasa corollaya 45 amper akü takıyorlar ve çoğunda sıkıntı çıkarıyor,eğer akü gereken gücü anlık olarak karşılamada yetersiz kalırsa yakıt pompası devre dışı kalırsa araç stop eder.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2020, 10:37:21 »
LPG yoksa bir ihtimal akü den yapabilir. Yeni kasa Corollaların aküsü 45 amper, bu tarz sıkıntılar olabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2020, 13:30:13 »
LPG olmadan stop etmesi garip olmuş en yakın servise gidip cihaza bağlatın hata kodu varmı baktırın,akü kontrolü yaptırın yeni kasa corollaya 45 amper akü takıyorlar ve çoğunda sıkıntı çıkarıyor,eğer akü gereken gücü anlık olarak karşılamada yetersiz kalırsa yakıt pompası devre dışı kalırsa araç stop eder.

olabilir hocam bir servise soracağım iş durumundan gitmem zor oluyor, verdikleri cevaba göre ya da sorun devam ederse götüreyim diyorum.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 24, 2020, 13:30:51
LPG yoksa bir ihtimal akü den yapabilir. Yeni kasa Corollaların aküsü 45 amper, bu tarz sıkıntılar olabiliyor.

muhtemelen hocam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 16000
  • Kan Grubu: ---
  • 108 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2020, 20:59:00 »
Bu 45 amper akü başımıza bela olacak gibi. Akünün yeri de dar. 60 amper akü asla sığmıyor. 55 amper ise bir iki markanın dışında sığan yok. Genelde bir yıl içinde 45 amper sorun çıkartıyor. Hele birde araç, aktif olarak kullanılmıyorsa bu kış sıkıntılı geçecek gibi. Ağustosun sonuna doğru benim araç ilk kalkışta stop ediyordu. Aracım LPG'li. Servisi aradım, önce aküden şüphelendiler. Mutlu Akü'nün bayisinde ölçtük, aküde sorun yoktu. Sonra LPG ayarı yaptırdım, sorun kalmadı. Tabi sizin araçta LPG olmadığı için, akü ön plana çıkıyor.
Birde Mutlu Akü'nün bayisindeki adam, "Bu akü zamanla size problem çıkarır. Akü araca göre küçük kalıyor. Bu durumu hem Mutlu Akü'ye hem de Toyota'ya bildirdim ama hala değişen bir şey yok." dedi. Umarım bu duruma bir çözüm bulurlar. Koca kaputun altında, aküye yer bulamamışlar da son anda bir uyduruk yer bulup yerleştirmişler gibi, bir hal var. Herkese sorunsuz, kazasız, belasız sürüşler dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2020, 23:23:19 »
Bu 45 amper akü başımıza bela olacak gibi. Akünün yeri de dar. 60 amper akü asla sığmıyor. 55 amper ise bir iki markanın dışında sığan yok. Genelde bir yıl içinde 45 amper sorun çıkartıyor. Hele birde araç, aktif olarak kullanılmıyorsa bu kış sıkıntılı geçecek gibi. Ağustosun sonuna doğru benim araç ilk kalkışta stop ediyordu. Aracım LPG'li. Servisi aradım, önce aküden şüphelendiler. Mutlu Akü'nün bayisinde ölçtük, aküde sorun yoktu. Sonra LPG ayarı yaptırdım, sorun kalmadı. Tabi sizin araçta LPG olmadığı için, akü ön plana çıkıyor.
Birde Mutlu Akü'nün bayisindeki adam, "Bu akü zamanla size problem çıkarır. Akü araca göre küçük kalıyor. Bu durumu hem Mutlu Akü'ye hem de Toyota'ya bildirdim ama hala değişen bir şey yok." dedi. Umarım bu duruma bir çözüm bulurlar. Koca kaputun altında, aküye yer bulamamışlar da son anda bir uyduruk yer bulup yerleştirmişler gibi, bir hal var. Herkese sorunsuz, kazasız, belasız sürüşler dilerim.

Evet hocam bana da absurt geldi akü inşallah sorun yaşamayız. Cevabınız için teşekkür ediyor size de kazasız belasız sağlıklı günler diliyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 256 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 25, 2020, 20:52:59 »
Yunus bey o akü sorunlu bir an önce servise gidin ve değiştirin olmadık yerde keserse sorun olur,en nihayetinde garantilide olsa çekici çağır zaman harca en kötüsü yolda kalmak çok zor,
Zannedersem Toyota akü konusunda cimrilik yapmış veya mutlu akü bu 45 lik aküleri satamayınca Toyota'ya büyük bir indirim yapmış gibi düşünüyorum,çözüm olarak yeni kasa kullanıcıları yurt dışı markalarda 60 amperlik bizim araçların akü yerine uyacak markaları araştırmak lazım,yoksa uzun vadede sıkıntı olacak gibi en fazla 2 yıl içinde akü değiştirip uğraşacağız ( özellikle iç Anadolu ve Doğu Anadolu da yaşayanlar ) Akü ve diğer parçaları uzun soluklu kullanan Toyota'ya bu yakışmadı.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2020, 09:56:27 »
Yunus bey o akü sorunlu bir an önce servise gidin ve değiştirin olmadık yerde keserse sorun olur,en nihayetinde garantilide olsa çekici çağır zaman harca en kötüsü yolda kalmak çok zor,
Zannedersem Toyota akü konusunda cimrilik yapmış veya mutlu akü bu 45 lik aküleri satamayınca Toyota'ya büyük bir indirim yapmış gibi düşünüyorum,çözüm olarak yeni kasa kullanıcıları yurt dışı markalarda 60 amperlik bizim araçların akü yerine uyacak markaları araştırmak lazım,yoksa uzun vadede sıkıntı olacak gibi en fazla 2 yıl içinde akü değiştirip uğraşacağız ( özellikle iç Anadolu ve Doğu Anadolu da yaşayanlar ) Akü ve diğer parçaları uzun soluklu kullanan Toyota'ya bu yakışmadı.

Allahtan sıcak memleketteyim ama yine de endişeleniyor insan söylediğiniz sebepten.servisi aradım servisteki görevli eğimli yerde gazı kestiyseniz nadiren olabilir dedi ben de nasıl olabilir dedim bunun üzerine isterseniz gelin cihaza bağlayalım ama bir şey çıkmayacak yüksek ihtimal dedi. bu durumda hocam akünün değişmesini istesem yine 45 amperlik akü vermeyecek mi bana?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 135000
  • 2226 kere teşekkür etti
  • 3306 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 26, 2020, 10:06:07 »
Çalışmakta olan arabanın stop etmesi aküden olamaz,
Baska sorun var.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Kasım 26, 2020, 10:12:17 »
Baska sorun var.
Normalde olmaması lazım evet ama yeni Corolla gruplarında sıkça karşılaşılan bir durum. Birçok kullanıcı aynı sorunu yaşadığını ve daha büyük amperli akü takarak sorunun bittiğini belirtiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 26, 2020, 12:11:17 »
Baska sorun var.

İçim rahat etmeyince işten izin alarak götürdüm servise.Usta önce çalıştırdı sese ve salınımına baktı.talebim üzerine cihaza bağladı ve aküyü ölçtürdü.hiç bir sorun görünmüyor dedi.anlık bir boğulma olmuş ya da kötü yakıt gelmiş olabilir dedi. akü ile ilgili endişelerimizi paylaştım.biz bu akü ile ilgili rapor da yazdı genel merkeze.herhangi bir sorunu yok,yazılanlar doğru değil.toyota mühendisleri bunu düşünemiyor mu gibi bir sitem de bulundu.
hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar gelişme olursa bilgilendirme yapacağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 135000
  • 2226 kere teşekkür etti
  • 3306 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 26, 2020, 15:22:34 »
Normalde olmaması lazım evet ama yeni Corolla gruplarında sıkça karşılaşılan bir durum. Birçok kullanıcı aynı sorunu yaşadığını ve daha büyük amperli akü takarak sorunun bittiğini belirtiyor.

Çalıştıktan sonra, aküyü sökseniz ile motor stop etmiyor.
Duran aracın aküsünün bitmesi aküden olabilir.
Çalısan motorun stop etmesinin akü ile uzak yakın alakası yok.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 26, 2020, 15:33:59 »
Ahmet Bey bu dediklerinizi bende biliyorum, hatta çok kez aküsü olmayan arabayla yol yapmışlığım oldu mecburi durumlardan.
Fakat araca ekstra bir elektriksel yük bindiğinde araç motor devri de düştüğü bir anda bu tarz durumlar oluşabiliyor. Corolla forumlarında birçok kez düşük devirde stop etme sorunun, akü nedeniyle olduğu konuşuldu ve akü değişimi sonrası sorun kalmadı.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • Kan Grubu: ---
  • 1946 kere teşekkür etti
  • 2871 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 26, 2020, 15:36:07 »

Ahmet abi bu durumla karşılaşan lpg takılı olmadığı halde çok var. Ve hepsi aküyü büyüttükten sonra bir daha karşılaşmadılar. Dediğin doğru ama ne tetikliyor onu bulmak mesele.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 256 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 27, 2020, 00:28:40 »
Evet akü çoğu araçta çalıştırmak ilk hareketi vermek için vardır sonrasında işi biter diye bilinir ama yeni nesil araçlarda bir çok sistemi akü besliyor tabi akü olmasada alternatör üzerinden besleyebiliyor ama akü küçük olursa ve araçta çok fazla (özellikle yeni nesillerde çok fazla sensör vs var) elektrik yükü olursa anlık deşarjlar daha fazla olur zaten sınırlarda ayarlanmış şarj dinamosu boşalan aküyü doldurup aynı anda diğer sistemleri beslemeye yetmez,ya şarj dinamosu büyütülecek yada daha büyük akü takılacak,başka alternatif yok.
TOYOTA CORONA 3S FE

Etiketler: