Gönderen Konu: Debriyajın kalkışta gelmemesi  (Okunma sayısı 252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Debriyajın kalkışta gelmemesi
« : Kasım 20, 2020, 19:48:40 »
Bu olay 2 kere başıma geldi kalkış sırasında debriyaj kendisi gelmiyor sanki zorla getiriyormuş gibi oluyor ilk defa bayırda başıma geldi tam anlayamadım devam ettim ikinci sefer düz bir yerde geldi kalkış sırasında yine debriyaj kendisi gelmedi daha sonra kalktım vitesi 2 ye attım araba hafif bağırdı 3e attım devam ettim hızlanmadım 2. Vitese yeni geçtiğim halde bağırdı 3 e attım sorunum nedir çözümü nedir cevaplarsanız seviniirm

Toyota Club Türkiye

Debriyajın kalkışta gelmemesi
« : Kasım 20, 2020, 19:48:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 249 kere teşekkür etti
  • 1301 kere teşekkür edildi
Ynt: Debriyajın kalkışta gelmemesi
« Yanıtla #1 : Kasım 20, 2020, 22:13:46 »
Bu olay 2 kere başıma geldi kalkış sırasında debriyaj kendisi gelmiyor sanki zorla getiriyormuş gibi oluyor ilk defa bayırda başıma geldi tam anlayamadım devam ettim ikinci sefer düz bir yerde geldi kalkış sırasında yine debriyaj kendisi gelmedi daha sonra kalktım vitesi 2 ye attım araba hafif bağırdı 3e attım devam ettim hızlanmadım 2. Vitese yeni geçtiğim halde bağırdı 3 e attım sorunum nedir çözümü nedir cevaplarsanız seviniirm
Baskı balata bitmiş .
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • Kan Grubu: ---
  • 244 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2020, 19:17:06 »
geçen hafta servise gittim. akü zayıf değiştirmen lazım dediler. baskı balata bitik değişecek dediler (3 yıldır 30000 km dir değişecek deniyor)
 elektrikçiye gittim aküye baktı 12.5 volt gösteriyordu bir sey yok dedi.
debriyaj balatası için de  her viteste her hızda gaza ani bastığımda arabanın önü kalkıyor. nasıl bitik anlamadım..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1917 kere teşekkür etti
  • 2799 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 21, 2020, 19:34:20 »
geçen hafta servise gittim. akü zayıf değiştirmen lazım dediler. baskı balata bitik değişecek dediler (3 yıldır 30000 km dir değişecek deniyor)
 elektrikçiye gittim aküye baktı 12.5 volt gösteriyordu bir sey yok dedi.
debriyaj balatası için de  her viteste her hızda gaza ani bastığımda arabanın önü kalkıyor. nasıl bitik anlamadım..

Abi yetkili servise kalsa herşey değişmeli. :)
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • 244 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 21, 2020, 21:50:20 »
Abi yetkili servise kalsa herşey değişmeli. :)

her hızda her viteste ani gazda tepki veriyorsa bir şey yoktur herhalde değil mi?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 2500
  • 1917 kere teşekkür etti
  • 2799 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 21, 2020, 22:04:36 »
her hızda her viteste ani gazda tepki veriyorsa bir şey yoktur herhalde değil mi?

3. viteste kaldırmaya çalışınca nasıl ayarlanırsa ayarlansın istop etmeli. Eğer kalkıyorsa bitiktir. diye biliyorum.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 59 DP 590
  • Model Yılı: '02
  • Kilometre: 230000
  • 156 kere teşekkür etti
  • 209 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2020, 00:42:29 »
Birde düşük hızlarda 5.vitese takıp dip gaz yapıldığında devir yükseliyor ama araç hızlanmıyorsa baskı balata kaçırıyordur diye biliyorum bende.
Toyota Corolla 1.4 Terra Sedan 2002 4ZZ-FE
Canon eos 1100d-18-55dcIII-50mm 1.8II-Canon powershot a800-Canon Gadget Bag 300EG.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 249 kere teşekkür etti
  • 1301 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2020, 01:06:51 »
3. viteste kaldırmaya çalışınca nasıl ayarlanırsa ayarlansın istop etmeli. Eğer kalkıyorsa bitiktir. diye biliyorum.
Stop etmesi doğru ama bitik balata kalkış yapmaz tutunmaya çalışır sonrasında kaçırır boşa çevirir,
Sizin o balata daha uzun süre gider geçen hafta kuzenimin E120 den (292 bin km'de) orjinal balata çıktı,varın hesabını siz düşünün benim 93 modelde hâlâ orjinal balatası var tabi kalkışta dikkat etmezsem bir miktar sallama yapıyor ve 3500 d/dk dan sonra ufak ufak kaçırma yapıyor devir saatinin ve hız kadranının durumundan kaçırdığı anlaşılıyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '06
  • Kilometre: 130000
  • Kan Grubu: 0+
  • 19 kere teşekkür etti
  • 883 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 22, 2020, 11:39:10 »

Merhaba sorununuz sanırım yanlış anlaşıldı .Sizin debriyaj pedalınız geri gelmiyor anladığım kadarı ile  bunun tek sebebi var .Araçlarımızda hidrolik debriyaj sistemi var alt merkez ve üst merkez olarak 2 parçadan oluşuyor .üst merkez fren hidroliği kabıyla aynı merkezi kullanıyor . Alt merkez şanzumanla motorun birleştiği yerde  merkezlerden birinde sorun varsa ki genelde alt merkez sorunlu olur . siz debriyaja bastığınızda açar ama merkezde kaçak varsa pedalı geri itmez .haliyle de araç vitese geçse de merkez bırakmadığı için bahsi geçen sorunu yaşarsınız . Kontrolü hayli basit içerden arka arkaya debriyaja biri basacak biride alt merkeze bakacak geri bırakmıyorsa alt merkez sorunlu pedala basıldığı halde  itmiyorsa üst merkez sorunludur  .Sorunu aşadığınızda vitesi boşa alıp hızlı hızlı üç dört kere pompalama yaparsanız anı kurtarırsınız . Merkez ve hidrolik değişmesi gerekiyor  .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

2006 COROLLA TERRA SEDAN

Etiketler: