Gönderen Konu: 2019-2020 Yeni Kasa Corolla Akü Sorunu ve Akü Değişimi  (Okunma sayısı 2764 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 63000
  • Kan Grubu: ---
  • 273 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
Ynt: 2019-2020 Yeni Kasa Corolla Akü Sorunu ve Akü Değişimi
« Yanıtla #20 : Kasım 24, 2020, 17:33:22 »
Bugün elm327 cihazi ile Bluetooth baglatidan torque programi yardimiyla aku voltajina baktim arac calismadan 12.3-12.4 degerler gorunurken araci calistirdiktan sonra 13.9-14.0 degerlerini gördüm
Kisa bir arastirma ile
12.6 yuzde 100
12.4 yuzde 75
12.2 yuzde 50
12.0 yuzde 25
Bu degerlerin aku sarj durumunu gosterdigini öğrendim
Yani benim aku yuzde70-75 aralığında gorunuyor sonradan taktirdigim multimedya ekran var geri gorus kamerali ve on yol kayit kamerali bu multimedya arac calistirmadan yani mars basmadan saati tarihi sifirlayinca akunun zayif olduğunu anliyorum simdi servise gitsem sonradan ekran takmissiniz lpg takmissiniz diyecek sarj edip yollayacak bosa zaman kaybi bu sekilde idare ediyorum bakalim

ben bir akuyu ölçtüm 12 volt diğerini ölçtüm 12.36 volt...ama sıkıntısız bastılar..
Bu 12 volt gosteren akunun garanti suresinin bitmesine 15 gun var. Aku arizali midir garanti icin gotureyim mi? Yoksa 15 gunde bir kullaniliyor şarj ettirsem duzelir mi?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2. 2007

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 24, 2020, 17:33:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 255 kere teşekkür etti
  • 1328 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 25, 2020, 21:34:33 »
ben bir akuyu ölçtüm 12 volt diğerini ölçtüm 12.36 volt...ama sıkıntısız bastılar..
Bu 12 volt gosteren akunun garanti suresinin bitmesine 15 gun var. Aku arizali midir garanti icin gotureyim mi? Yoksa 15 gunde bir kullaniliyor şarj ettirsem duzelir mi?
Boşuna zaman harcayıp götürmeyin aküde garanti işi aynı araç sigortası gibi kullanılan süreyi düşüp kalan süreye göre para hesaplanıyordu (eskiden böyleydi )
15 günde bir çalışan araç için iyi değer ölçmüşsünüz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • Kilometre: 16000
  • 108 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Kasım 26, 2020, 05:59:18 »
Acaba bu araçlar, diğer ülkelerde kaç amper akü ile satışa sunuluyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • 31 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Kasım 26, 2020, 07:15:31 »
Acaba bu araçlar, diğer ülkelerde kaç amper akü ile satışa sunuluyor?
Amerikan versiyonlarında 60 Ah 360 CCA GS YUASA akü kullanmışlar.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 26, 2020, 07:28:19

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 26250
  • Kan Grubu: 0+
  • 101 kere teşekkür etti
  • 776 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Kasım 26, 2020, 13:31:36 »
Tasarrufun böylesine şapka çıkarılır(!)
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Kasım 30, 2020, 01:02:58 »
Merhabalar, açıkçası akü sorunu çok can sıkıyor. Kısaca bu akü sorunu yüzünden başıma gelen olayı anlatayım. 27 Kasım Cuma günü 05:00 gibi babamla, annemi diyaliz merkezine bıraktık.  Daha sonra aksesuar modunu açıp gayet güzel şekilde müzikte dinledim. Babamın gelmesine 5 dakika kala arabayı çalıştırmayı denedim fakat araba çalışmadı. Ana ekranda akıllı anahtar arızası vs. yazı geldi. Tabi bir iki kere daha denedim, ekran geldi ama ön kamera kullanılamıyor yazdı. Asıl ilginç olan ön tarafta kamera yok :D Tabi ön çarpışma vb. güvenlik sistemleri için olandan bahsediyor da olabilir.  Ama motor çalışmıyor hiçbir şekilde. Ne denediysek arabayı olduğu yerden oynatamadık. Bu arada vitesi istediğim gibi P, R, N, D ye alabiliyor ve N de elektronik el frenini gayet normal şekilde indirebiliyordum. Fakat araba hiçbir şekilde boşa dahi alınsa çakılmış gibi oynamıyordu. Asıl olay bütün farlarım, arka lamba her şey yanıyor ve ben arabayı kapatmama rağmen sönmüyor. Tekrar çalıştırmak için frene basıp tuşa bastım yine olmadı. Kötü yanı fren bildiğin taş gibi olmuş. Bütün arabanın iç ışıkları falan hepsi yanıyor ama ben müdahale dahi edemedim. Ne yaptıysam olmadı. Boşa öyle yandılar. Aynalar falan kapanmıyor zaten, birde çekici gelene kadar 2 saat araba başında soğukta bekledik. 2 kere aynaya hafifçe sürtüp gittiler. Neyse ki hiçbir şey olmadı. Düşünün yani araba şerit dışında olmasına rağmen öyle beceriksiz ve dengesiz süren insanlar var ki çıldırmama ihtimaliniz yok. Hepsi de çarptığını fark ettiği halde durmadan basıp kaçtılar. En son aküm tamamen bitti ve araba farları falan söndü. Çekici aramamızdan 2 saat sonra geldi(Toyota Asistanım), düşünün ki şehir merkezinde olduğumuz halde. Özür için aradılar, sistemsel arıza olmuş. Sonuç akü değişimi yapıldı. Merakla bekliyorum tekrardan ne zaman yolda kalacağım diye. Bir firma nasıl böyle bir durumu hesaplayamaz tam bir komedi. Olayı anlatma sebebim başınıza akü yüzünden böyle bir şey gelebilir, dikkatli olun. Eğer alırken böyle bir sorun olduğunu duysam direk siparişimi  iptal ederdim. İlk arabamız ve tamamen herkesin dilinde en sorunsuz marka diye aldık ama açıkçası aşırı pişman oldum. Tamamen ileri dönük aldım bu aracı, ben başka şehre gidersem ailem servisle falan sürekli uğraşmasınlar diye ama tam tersi oldu. Her gittiğimde Toyota yolda bırakmaz diyorlardı :) Bu arada yaşadığım yer gayet sıcak bir memleket, sabah o saatlerde ister istemez soğuk oluyor. Araç 2019 Corolla Flame X-Pack MDS. Bunun çözümünü bulabilirler mi yoksa sen her şeye hazırlıklı ol mu dersiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 101 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Kasım 30, 2020, 11:20:20 »
Onlar çözüm bulmak için uğraşmazlar,kimse artık kimse için uğraşmıyor,her markada durum fiyasko,bizde 3 aydır astraya avrupadan arka kapı bekliyoruz,inanılacak gibi değil araba yatıyor,zaman zaman arayıp andersenden masallar anlatıyorlar,en iyisi akünün oturacağı kısmı bir an önce düzenleyip 60 amper akü alın takın,aileniz siz yok iken uğraşmasın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 2500
  • 1946 kere teşekkür etti
  • 2867 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Kasım 30, 2020, 12:13:13 »
Merhabalar, açıkçası akü sorunu çok can sıkıyor. Kısaca bu akü sorunu yüzünden başıma gelen olayı anlatayım. 27 Kasım Cuma günü 05:00 gibi babamla, annemi diyaliz merkezine bıraktık.  Daha sonra aksesuar modunu açıp gayet güzel şekilde müzikte dinledim. Babamın gelmesine 5 dakika kala arabayı çalıştırmayı denedim fakat araba çalışmadı. Ana ekranda akıllı anahtar arızası vs. yazı geldi. Tabi bir iki kere daha denedim, ekran geldi ama ön kamera kullanılamıyor yazdı. Asıl ilginç olan ön tarafta kamera yok :D Tabi ön çarpışma vb. güvenlik sistemleri için olandan bahsediyor da olabilir.  Ama motor çalışmıyor hiçbir şekilde. Ne denediysek arabayı olduğu yerden oynatamadık. Bu arada vitesi istediğim gibi P, R, N, D ye alabiliyor ve N de elektronik el frenini gayet normal şekilde indirebiliyordum. Fakat araba hiçbir şekilde boşa dahi alınsa çakılmış gibi oynamıyordu. Asıl olay bütün farlarım, arka lamba her şey yanıyor ve ben arabayı kapatmama rağmen sönmüyor. Tekrar çalıştırmak için frene basıp tuşa bastım yine olmadı. Kötü yanı fren bildiğin taş gibi olmuş. Bütün arabanın iç ışıkları falan hepsi yanıyor ama ben müdahale dahi edemedim. Ne yaptıysam olmadı. Boşa öyle yandılar. Aynalar falan kapanmıyor zaten, birde çekici gelene kadar 2 saat araba başında soğukta bekledik. 2 kere aynaya hafifçe sürtüp gittiler. Neyse ki hiçbir şey olmadı. Düşünün yani araba şerit dışında olmasına rağmen öyle beceriksiz ve dengesiz süren insanlar var ki çıldırmama ihtimaliniz yok. Hepsi de çarptığını fark ettiği halde durmadan basıp kaçtılar. En son aküm tamamen bitti ve araba farları falan söndü. Çekici aramamızdan 2 saat sonra geldi(Toyota Asistanım), düşünün ki şehir merkezinde olduğumuz halde. Özür için aradılar, sistemsel arıza olmuş. Sonuç akü değişimi yapıldı. Merakla bekliyorum tekrardan ne zaman yolda kalacağım diye. Bir firma nasıl böyle bir durumu hesaplayamaz tam bir komedi. Olayı anlatma sebebim başınıza akü yüzünden böyle bir şey gelebilir, dikkatli olun. Eğer alırken böyle bir sorun olduğunu duysam direk siparişimi  iptal ederdim. İlk arabamız ve tamamen herkesin dilinde en sorunsuz marka diye aldık ama açıkçası aşırı pişman oldum. Tamamen ileri dönük aldım bu aracı, ben başka şehre gidersem ailem servisle falan sürekli uğraşmasınlar diye ama tam tersi oldu. Her gittiğimde Toyota yolda bırakmaz diyorlardı :) Bu arada yaşadığım yer gayet sıcak bir memleket, sabah o saatlerde ister istemez soğuk oluyor. Araç 2019 Corolla Flame X-Pack MDS. Bunun çözümünü bulabilirler mi yoksa sen her şeye hazırlıklı ol mu dersiniz?

Valla piyasadaki en ucuz sıfır c segment araç. Ufak tefek sorunlar için soğumaya değmez. Pire için yorgan yakılmaz. Herşeyin bir çözümü var sonuçta.
Videoda paylaştım ilk sayfada. Eğer yuvanın arka tarafı kırılırsa yanlama değil de boylama şekilde daha büyük akü takılabilir. Tabi ayak sabitlemek için ek aparat yapılması lazım.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-...) 0 km-...
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km
Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 16000
  • 108 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Kasım 30, 2020, 12:51:11 »
Bu orjinal fabrika çıkışlı akünün garantisi kaç yıl acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2639 kere teşekkür etti
  • 3011 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Kasım 30, 2020, 18:21:39 »
Hemen her araçta kendine ve başka araca göre bazı eksiklikler görülebiliyor. Örneğin kimi araçlarda akü gücü düştüğünde araç içinde yol bilgisayarı bunu sürücüye bildiriyor. O araçlarda da başka eksikliklere rastlamak mümkün.
Akünün özellik ve değerlerini de bilerek kullanmakta fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Kasım 30, 2020, 20:32:34 »
Onlar çözüm bulmak için uğraşmazlar,kimse artık kimse için uğraşmıyor,her markada durum fiyasko,bizde 3 aydır astraya avrupadan arka kapı bekliyoruz,inanılacak gibi değil araba yatıyor,zaman zaman arayıp andersenden masallar anlatıyorlar,en iyisi akünün oturacağı kısmı bir an önce düzenleyip 60 amper akü alın takın,aileniz siz yok iken uğraşmasın.

Maalesef, özellikle ülkemizde  müşteriler, firmalar tarafından neredeyse hiç  umursanmıyor. Şuan pandemi dönemi olunca  ayrı  bir rahatlık var ki anlatılamaz. Akü işini çözmeyi şu anlık es geçtim. Ama yarın firmaya şikayette bulunacağım, nasıl bir şey uyduracaklar merak ediyorum. Akü değişiminden sonra garip şekilde  farlar ve iç aydınlatmalar eskisinden daha şiddetli yanıyor. Onu da tam çözemedim açıkçası. Neredeyse  yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum eskiden bu kadar şiddetli yanmıyordu.

Valla piyasadaki en ucuz sıfır c segment araç. Ufak tefek sorunlar için soğumaya değmez. Pire için yorgan yakılmaz. Herşeyin bir çözümü var sonuçta.
Videoda paylaştım ilk sayfada. Eğer yuvanın arka tarafı kırılırsa yanlama değil de boylama şekilde daha büyük akü takılabilir. Tabi ayak sabitlemek için ek aparat yapılması lazım.

Haklısınız, pire için yorgan yakılmaz ama böyle bir sorun olacağını o mühendisler hesaplayamıyorsa vay hallerine. Serviste şu konuşmaya da şahit oldum, her araçta olmuyor gibi bir konu geçti. Yetmese akü diğer araçlarda da sorun yaratır gibi bir şeyler konuşuyorlardı.  Ama sesleri camdan net gelmiyordu. Belki de yanlış duydum. Zaten çözüm odaklıyım her zaman ama insan ister istemez, bu tarz olayları yaşayınca tedirgin oluyor. Firmaya ve araca bakış açısı çok değişiyor. Şöyle anlatayım arabayı her çalıştırdığında insan tedirginlikle tuşa basıyor. Acaba tekrar beni yolda bırakır mı bu diye. Tepkim şu yüzden aslında acil durumda böyle bir şey yaşarsam ne yapacağım, bundan korkuyorum. Büyük ihtimal tekrar ederse zaten akü değişimi vs. her yolu deneyeceğim. Umarım ki böyle bir şey olmaz bir daha. Şunu da es geçemem güvenlik paketi  D-750 karayolunda defalarca  diğer sürücülerin hatası yüzünden olacak kazalardan kurtardı. Keşke hiç böyle sorunlar olmayıp, bu duruma düşmesek ama yaklaşık  1.5 yıllık araçta da yolda kalmak garipsenen bir durum oluyor :)

Hemen her araçta kendine ve başka araca göre bazı eksiklikler görülebiliyor. Örneğin kimi araçlarda akü gücü düştüğünde araç içinde yol bilgisayarı bunu sürücüye bildiriyor. O araçlarda da başka eksikliklere rastlamak mümkün.
Akünün özellik ve değerlerini de bilerek kullanmakta fayda var.

İlk aracımız olduğu için arabalardan o kadar çok anlayan biri değilim. Ben akü ile sorun yaşayacağımı hiç düşünmedim. Tek olsa olsa bir şeyleri açık unuturum aküm biter, diye düşündüm. Zaten garip olan 20 dakika önce çalışan araç 20 dakika sonra  akü yüzünden çalışmıyor. Olayın asıl  enteresan olan yanı bu.  Garip olan diğer şey ise  arabayı söndürmene rağmen hiçbir ışık kapanmıyor. Vites ışıklarından tut, farlara kadar her şey yanıyor. Bilmediğim içinde beni tedirgin etti.  Ben arabanın kaputunu bile bir iki kere açtım, onu da bakmak isteyenler oldu diye,  siz düşünün yani. Çünkü açmam için mantıklı bir sebep olmadı, olsa da büyük ihtimal boş boş bakacaktım :D  Akünün özelliği vs.  bu forumda okuyunca öğrenmiştim :D Bazen bir şeyleri bilmemek çok kötü. Umarım hiçbirinizin başına gelmez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #31 : Kasım 30, 2020, 21:10:31 »

Haklısınız, pire için yorgan yakılmaz ama böyle bir sorun olacağını o mühendisler hesaplayamıyorsa vay hallerine. Serviste şu konuşmaya da şahit oldum, her araçta olmuyor gibi bir konu geçti. Yetmese akü diğer araçlarda da sorun yaratır gibi bir şeyler konuşuyorlardı.  Ama sesleri camdan net gelmiyordu. Belki de yanlış duydum. Zaten çözüm odaklıyım her zaman ama insan ister istemez, bu tarz olayları yaşayınca tedirgin oluyor. Firmaya ve araca bakış açısı çok değişiyor. Şöyle anlatayım arabayı her çalıştırdığında insan tedirginlikle tuşa basıyor. Acaba tekrar beni yolda bırakır mı bu diye. Tepkim şu yüzden aslında acil durumda böyle bir şey yaşarsam ne yapacağım, bundan korkuyorum. Büyük ihtimal tekrar ederse zaten akü değişimi vs. her yolu deneyeceğim. Umarım ki böyle bir şey olmaz bir daha. Şunu da es geçemem güvenlik paketi  D-750 karayolunda defalarca  diğer sürücülerin hatası yüzünden olacak kazalardan kurtardı. Keşke hiç böyle sorunlar olmayıp, bu duruma düşmesek ama yaklaşık  1.5 yıllık araçta da yolda kalmak garipsenen bir durum oluyor :)

1 kez bittiyse hayır gelmez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 255 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Kasım 30, 2020, 21:51:25 »
Her araçta akü sorunu olmamasının sebebi farklı sorunlardan kaynaklanabilir,piyasada 45 amper akü pek kullanılmadığı için akü üretilip yerinde çok beklediyse sıkıntı çıkarabilir,sorun çıkarmayan araçlara yeni üretim akü takılmış olabilir sorunu genel olarak incelemek yerinde karar vermek gerekir,bir zamanlar arkadaşımda 1.3 Multijet punto vardı ve aracın kliması elektrik destekli modeldi her 2 yılda bir akü değiştirmek zorunda kalıyordu,o araçta akü klima yüzünden devamlı deşarj oluyor ve erken bozuluyordu yeni kasa corollanın en çok elektrik harcayan fonksiyonları bilirlenip gerekmedikçe kapalı tutularak akü daha uzun kullanılabilir,mesala sizin yaptığınız gibi yerinde stop halindeyken multimedya ile uğraşmak aküyü asgari sınırlar altına düşürüyor olabilir multimedya çok fazla akım çekiyor olabilir,aslında o anda takviye kablosu ile herhangi bir araçtan takviye yapsanız hem araç çalışır hemde saatlerce uğraşmazdınız araç çalışınca tekrar aküyü toparlardı.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 30, 2020, 22:03:21
Mesela şu adreste 55 amper dar tip İnci akü var.
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-inci-aku-55ah-12v-dar-aku-japon-aku-durak-garage-ankara-etlik-877615658/detay
Ayriyeten yiğit marka akününde 60 amperi var.
https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/12-v-60-ah-amper-ns60-tam-kapali-dar-tip-yigit-aku_pdp_568610298
Zaten aküde önemli olan kurşun plakalardır bu iki markada güzeldir ikiside yerli üretim benim araçta 7. seneye girdi İnci  akü 60 amperlik var daha önce yiğit aküyüde kullandım oda güzeldi.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 1700
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ocak 08, 2021, 15:52:24 »
Merhaba,arabam calismayali 1 ayı gecti.Sizce akünun durumu nasıldır? Tahminimce takviye yapmak zorunda kalacağım.Peki bu aküyü değiştirmeli miyim? Bir de 2019 sonrası corollalarda 45 ah akü var galiba ,bu akünun CCA değerini bilen var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #34 : Ocak 08, 2021, 16:01:56 »
Merhaba,arabam calismayali 1 ayı gecti.Sizce akünun durumu nasıldır? Tahminimce takviye yapmak zorunda kalacağım.Peki bu aküyü değiştirmeli miyim? Bir de 2019 sonrası corollalarda 45 ah akü var galiba ,bu akünun CCA değerini bilen var mı?

440 mı 460 mı neydi. CCA değeri zaten akünün kapasitesiyle doğru orantılı.
Sülfatlaşma olmuştur illaki deneyin görün. Genelde 1 kez tam boşalan akü bir daha düzen tutmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 101 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Ocak 08, 2021, 16:20:44 »
Şöyle bir bilgi var,amper/hour=CCA/6 gibi ne kadar doğrudur? CCA,akünün -17-18 C de marş basma gücüdür şeklinde olunca 45 ah akünün basma gücü 60 ah göre daha düşük olacaktır diye değerlendiriyorum,1 ay çalıştırılmayan arabanın aküsü için uzun bir süre,bu nedenle takviye ile çalıştırıp duruma bakmak yoksa yeni akü bakmak uygun olacak herhalde.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '12
  • 31 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Ocak 08, 2021, 18:00:48 »
Şöyle bir bilgi var,amper/hour=CCA/6 gibi ne kadar doğrudur? CCA,akünün -17-18 C de marş basma gücüdür şeklinde olunca 45 ah akünün basma gücü 60 ah göre daha düşük olacaktır diye değerlendiriyorum,! ay çalıştırılmayan arabanın aküsü için uzun bir süre,bu nedenle takviye ile çalıştırıp duruma bakmak yoksa yeni akü bakmak uygun olacak herhalde.

Çok doğru bir bilgi gibi gözükmüyor Tokay Bey. Ama dediğiniz gibi Ah arttıkça marş basma değerinde de artış oluyor. Birde bu değerin akü üzerine hangi standarda göre yazıldığına da dikkat etmek lazım bazıları üreticiler EN bazıları SAE bazıları da her ikisini birden yazabiliyor. Mutlu Beyin eski aküsünün CCA değeri 360 A. Akü 1 aydır şarj olmadan durduysa sülfatlaşma başlamıştır. Çeşitli yöntemlerle sülfatlaşma giderilebiliyor ama benim gördüğüm yeni Corolla kullanıcıları aküden şikayetçiler eğer sizin aküde sıkıntı çıkarırsa sizde Mutlu Beyin yaptığı gibi akünüzü daha yüksek Ah olan bir akü ile değiştirebilirsiniz. @Hasan Sert (52116)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2639 kere teşekkür etti
  • 3011 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ocak 09, 2021, 11:35:35 »
Çok kolay bir şekilde kendiniz akünün durumunu tespit edebilirsiniz. Aşağıdaki linki incelemenizi öneririm. Oluşan değerleri burada da paylaşabilirsiniz. Ölçümü akü boşta, marş esnasında ve araç çalışırken (akü marş kapasitesine sahipse) ayrı ayrı yaparsanız daha sağlıklı olur. Tavsiyem, ilk marş öncesi 15-20 sn kadar araç bir iç ışığını yakmanız. Marş öncesi ise tüm elektrik donanımlarını kapatıp (kapı aydınlatmaları dahil, fren yerine debriyaj pedalı ile) 5-10 sn beklemeniz ve ondan sonra marş yapmanız olur.
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=78183.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 15500
  • 12 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ocak 09, 2021, 17:18:49 »
Merhaba
Çoğu kullanıcının şikayet ettiği 45 amperlik akü konusunda daha önce belirttigim gibi akü araçta hiçbir şey açık kalmamasina ragmen yani kullanıcı hatasi olmadan akü bitmiş takviye yaptirmistim sonrasinda araci servise götürüp durumu anlatmistim serviste akü sarj edilip bana geri verilmişti servis akü eger bozuksa ancak aynisi yani yine ayni seri 45 amperle degisim olabileceğini soylemisti
Gecen gun aku yine cok zor mars almaya basladi artik aku takviye kablosuyla gezer olmustum yakinimda bulunan yetkili mutlu akü bayisine gittim durumu anlattim akuyu ölçtuler ruhsat fotokopisini alarak bana garanti kapsaminda ayni akuyu ucretsiz takabileceklerini 50 amper olani ise 100 lira fark ile takabileceklerini söylediler ben de bu 45 lik akuden biktigim ve mutlu aku bayinin de cok sikayet gelmeye basladi dedigi 45 lik olani degil 50 amperlik olani 100 lira fark ile taktirdim ve yeni akunun garantisi 0 dan basladi kaseli yeni tarihli garanti belgesi bana verildi bu konuyu da böylelikle kapatmis oldum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 255 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Ocak 12, 2021, 22:13:40 »
Hayırlı olsun yeni aküde sınırlarda yeni Araçlarda fazlasıyla elektrik ihtiyacı olduğu için aküler pek dayanmıyor şimdiki mühendisler herşeyden çok kısmışlar halbuki 60 ah olsa hiç sıkıntı çıkmayacak,uzun süreli kullanım olacaktır.
TOYOTA CORONA 3S FE

Etiketler: