Gönderen Konu: Fan açma derecesi  (Okunma sayısı 538 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Fan açma derecesi
« : Kasım 07, 2020, 18:58:36 »
AE101 Corolla hangi parça ile fan açıp kapatma işini yapıyor ? Fanım erken açıyor. Hararet doksana gelmeden fan açılıyor haliyle 90ı bulmuyor arac. Kalorifer hafif ılık veriyoru bu sırada .

Toyota Club Türkiye

Fan açma derecesi
« : Kasım 07, 2020, 18:58:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 255 kere teşekkür etti
  • 1328 kere teşekkür edildi
Ynt: Fan açma derecesi
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2020, 19:33:46 »
AE101 Corolla hangi parça ile fan açıp kapatma işini yapıyor ? Fanım erken açıyor. Hararet doksana gelmeden fan açılıyor haliyle 90ı bulmuyor arac. Kalorifer hafif ılık veriyoru bu sırada .
Üzerindeki termostat ve fan müşiri orjinalse 90 C⁰ de açar ama yan sanayi olursa düzgün çalışmaz,yan sanayi dahi olsa bu havada kolay kolay fan açmaz başka bir sorun varsa açar.
Araçta klima varmı kaç model hangi seri?
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2020, 23:46:13 »
İkiside orjinal değildir bu sorundan dolayı değiştirdik çünkü ama düzelmedi 98 XEİ Special araç klima var. Hararet göstergesi alttaki kalın beyaz çizgi dahil 5inci çizgide iken sanırım tam ortadaki 90 ise 80 derecede fanı açıyor. Alttaki beyaz çizgi dahil 3uncu çizgide kapatıyor.  Bu rolantide tabiki yürütürken bu sıcaklığa dahi ulaşamıyor araç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 255 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2020, 01:21:01 »
İkiside orjinal değildir bu sorundan dolayı değiştirdik çünkü ama düzelmedi 98 XEİ Special araç klima var. Hararet göstergesi alttaki kalın beyaz çizgi dahil 5inci çizgide iken sanırım tam ortadaki 90 ise 80 derecede fanı açıyor. Alttaki beyaz çizgi dahil 3uncu çizgide kapatıyor.  Bu rolantide tabiki yürütürken bu sıcaklığa dahi ulaşamıyor araç.
Diğer konuda yazmıştım siz hararetin yükselmemesinden şikayet ediyordunuz orjinal harici özellikle sensör müşir gibi parçalarda Toyotalar düzenli çalışmaz sizin sorununuz başka yerde eskiler duruyorsa geri taktırın ve varsa klima basınç sensörünü kontrol ettirin tıkanmış ise temizlik yaptırın olmuyorsa denemek için değiştirin ve deneyin veya iyi bir elektrikçi tarafından araçta şahse kaçağı aratın o fan biyerden devre tamamlıyor ve erken zamanda devreye giriyor,ben kendi aracımda yaşadım daha hareret 40 C⁰ fan çalışıyordu ve hiç durmuyordu o sıra klimada sıkıntı vardı kompresörü söktüler geri taktılar gazını ayarlayamadılar ve bir müddet fan devamlı çalıştı ne zamanki sistem düzeltildi fan normale döndü.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2020, 23:06:59 »
Aracın sigortalarindan fanı kestim fişi çıkarıp.  Nerdeyse 50 km yol yaptım fansiz aracı abartacak kadar sıkıştırdım. Durduğumda kaloriferler tamamen buz gibi ufluyordu. Kaputu açıp fanin fişini sigortaya taktım ama fan açmadı araç. Radyatore gelen hortum sıcak aşağıdan giden hortum ılıkdı. Rolantide bekledim dediğim gibi 90 li seviyelere yaklaştı ve fan açtı. Ne saçma bir durum bu arkadaş. Fan aracı soğutuyor erken calisip desem fansizda yürürken ısınmıyor araç rolantide ısınıyor. Ama yine rolantide dahi fan açtığında 80 ve altına düşüyor hararet. Bu sorun yüzünden saticam bu arabayı sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 47500
  • Kan Grubu: 0+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2020, 01:46:05 »
Sizin sorununuz termostatınızın açık şekilde takılı kalmış olması.  Termostatı değiştirin sorun düzelir.  İyi bir usta söküp baksa açık kalıp kalmadığını görür zaten.

Fanın amacı radyatörü soğutmaktır.  Yani fan, motor ısındığında değil,  radyatör ısındığında çalışır.  araçtan araca değişmekle beraber, genelde radyatör sıcaklığı 60-70 dereceyi geçince fanlar çalışmaya başlar.   
Sizin araçta termostat açık kaldığı için sürekli motor suyu radyatör üzerinden geçerek devir daim yapıyor. Bu durumda radyatör ve motor birbirine yakın sıcaklıklarda olur.  bu şekilde aracı 50km üzeri hızda ne kadar sıkıştırırsanız sıkıştırın sıcaklık belli dereceyi geçmez. Fakat düşük sıcaklık ile  aracı uzun süre kullanırsanız motorun ömründen yersiniz.

Rölantide devir daim hızı düşük olduğu için,  motor suyu sıcaklığı beklerseniz 90'a kadar yavaş yavaş çıkabilir.  bir süre sonra radyatör de ısınır ve   fan da açabilir. Ama biraz gaz verip devri arttırırsanız sıcaklığın düştüğünü görürsünüz.   

Bu arada termostat takılı kalmaktan ziyade, bozuk da olabilir, belki 50 derecede  açılıyordur.  Termostatın kapalı olduğunu gören usta bunda sorun yok diyebilir. 
Özetle termostatınızı değişitirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 255 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2020, 13:14:22 »
Aracın sigortalarindan fanı kestim fişi çıkarıp.  Nerdeyse 50 km yol yaptım fansiz aracı abartacak kadar sıkıştırdım. Durduğumda kaloriferler tamamen buz gibi ufluyordu. Kaputu açıp fanin fişini sigortaya taktım ama fan açmadı araç. Radyatore gelen hortum sıcak aşağıdan giden hortum ılıkdı. Rolantide bekledim dediğim gibi 90 li seviyelere yaklaştı ve fan açtı. Ne saçma bir durum bu arkadaş. Fan aracı soğutuyor erken calisip desem fansizda yürürken ısınmıyor araç rolantide ısınıyor. Ama yine rolantide dahi fan açtığında 80 ve altına düşüyor hararet. Bu sorun yüzünden saticam bu arabayı sanırım.
Düz yolda giderken karşıdan vuran hava fan kadar soğutur,ya sizin araçta termostat yok yada üzerindeki taktıkları yeni termostat arızalıdır veya uyumlu değildir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Kasım 10, 2020, 18:29:08 »
Bugün termostati değiştirmek için gittim. Usta rolantide dururken bile düşüyor hararet fan açınca, bunun termostatla ne alakası var hadi hareket ederken sogutuyor dururken fan açsa bile düşmemesi lazım dedi. Onun tavsiyeside kaloriferi sisletmek oldu 😀😀 400 lira işçilik varmış göğüs sokulup kalorifer sislenecekmis 😀 valla ne garip iş. Elektirikci termostat diyor motor ustası fan müşürü 😀 bir başka ustaya götürdüm oda kaloriferi sislet diyor 😀😀

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2020, 23:09:16 »
Bugün termostati değiştirmek için gittim. Usta rolantide dururken bile düşüyor hararet fan açınca, bunun termostatla ne alakası var hadi hareket ederken sogutuyor dururken fan açsa bile düşmemesi lazım dedi. Onun tavsiyeside kaloriferi sisletmek oldu 😀😀 400 lira işçilik varmış göğüs sokulup kalorifer sislenecekmis 😀 valla ne garip iş. Elektirikci termostat diyor motor ustası fan müşürü 😀 bir başka ustaya götürdüm oda kaloriferi sislet diyor 😀😀

ne ustalar(!) var yaa...     termostat kapatmadığı için su sürekli devir daim yaptığı için sıcaklık düşüyor işte.  termostat kapatırsa o sıcaklık düşmeyecek.   
Güvenilir bir parçacıdan gidip şase numaranıza göre termostatı alın, bir de uygun antifiriz alın.  Siz el işçiliğine güvendiğiniz titiz çalışan bir yere gidin termostatı değiştittirin.  Hatta bence elinizden  geliyorsa aşağıdaki video'yu izleyin,  sabah araç soğukken kendiniz değiştirin.

video'da termostatı değiştiren adam da eski termostatın açık kaldığını söylüuyor zaten. Siz de sökünce açık mı değil mi görürsünüz. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Kasım 23, 2020, 18:55:54 »
Termostati değiştirdim. 82 derecelik. Hararet yine 90a çıkmıyor. Aracın önünü karton yardımıyla kapattım. Yinede tam ortada değil hareret iki çizgi aşağıda. Kalorifer soğuğa yakın ılık ufluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 16 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2020, 11:33:43 »
Termostati değiştirdim. 82 derecelik. Hararet yine 90a çıkmıyor. Aracın önünü karton yardımıyla kapattım. Yinede tam ortada değil hareret iki çizgi aşağıda. Kalorifer soğuğa yakın ılık ufluyor.

peki o "iki çizgi aşağıda" dediğiniz yerde sabit kalıyor mu?  Eğer sabit kalıyorsa termostat işini düzgün yapıyordur.   

Bu durumda 2 senaryo var;
1-Termostat daha düşük derecede açıyordur. 
2-Hararet müşürü yanlış gösteriyordur, onun da değişmesi gerekir.  Diğer yandan kalorifer radyatörü de tıkalıdır veya hava yapmıştır.  Kalorifer peteğini, makineye bağlayıp ilaçlı suyla temizliyorlar.  Temizlenmezse, kalorifer radyatörünü değiştiriyorlar.  Bildiğim kadarıyla değişim için ön konsolu söküyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Kasım 26, 2020, 18:56:15 »
Sabit kalıyor evet. dün fanı iptal ettim ve aracın önüne eskiden toroslara felan yaptigimiz gibi iki parça karton kesip koydum biraz yol yaptım hararet 90a çıktı çok rahat. Fanin sigortasini takar takmaz fan açıldı yine dediğim seviyelere düştü hararet ve hareketsiz düşme kalkma yapmiyor. Kaloriferi dediğiniz gibi yıkatacağım zaten gerekirse birde hararet müşürü alıp taktıracağım inşallah sorun kalmaz.

Etiketler: